Praha - Vysoké rakouské vyznamenání dostal ve středu v Praze český básník, prozaik, dramatik a publicista Eugen Brikcius. Čestný kříž za vědu a umění první třídy mu předal rakouský velvyslanec Alexander Grubmayr. Ve středu to řekla manželka vyznamenaného Zuzana Brikciusová. V jeho případě byly oceněny jeho zásluhy v oblasti literatury a výtvarného umění. Brikcius žil v Rakousku po emigraci z bývalého Československa.
Plzeň - Nová výstava Západočeské galerie v Plzni ukazuje, jak čeští výtvarní autoři před padesáti lety pracovali s tématem vyprázdněnosti jazyka. Dnes si výstavu v Masných krámech můžete projít s její autorkou Alenou Pomajzlovou.
Červen patří čtenářům a milovníkům literatury. Celostátní Týden čtení přinesl akce, do kterých se zapojili i krnovští školáci. Například chodí číst dětem do nemocnice.
České Budějovice – V pátek 16. června oslavil 85. narozeniny rozhlasák, režisér, spisovatel, milovník přírody a také velký sportovec - Ludvík Mühlstein.
České Budějovice – Román je jazyková hra a autor nemusí čtenáři vysvětlovat, jak přišel na to, co píše. I to zaznělo na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity při přednášce filozofa světového formátu Johna Rogerse Searleho, jenž působí na University of California.
Praha – „Jedna holčička, která nemá babičku vůbec, si mě adoptovala." Takhle se ve čtvrtek svěřovala na setkání „čtecích babiček" (a také dvou dědečků) na Nuselské radnici Helena Pavelková. Sešly se tam desítky dobrovolníků seniorského věku, kteří pravidelně jednou týdně navštěvují děti v mateřských školách a před odpoledním spaním jim předčítají pohádky. „Já vlastně jsem jako jejich kámoška, připomněla Helena Pavelková.
Lochy/Čáslav - Panel o historii kostela sv. Bonifáce byl instalován v Lochách u Čáslavi. Akci zorganizoval Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská".
Bronzovou plastiku orlice převzal 28. května během programu Zpívání pro krála ve Vlčnově vítěz loňského, úvodního ročníku ankety Osobnost Moravy pro rok 2016 učitel, novinář, publicista, spisovatel, scénárista a dlouholetý šéfredaktor Slováckých novin Jiří Jilík.
Jižní Morava - Procházka Mikulovem na Břeclavsku nabídla v uplynulých dnech neobvyklou podívanou. Na chodnících ležely desítky mrtvých chroustů. „A ještě víc těchto brouků lezlo po stromech a v podrostu," potvrdil zoolog ze Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Pavel Dedek. Letos odborníci hovoří o takzvaném chroustím roku, kdy se tento hmyz přemnožil.
/EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Písničkář Jaromír Nohavica hovoří v exkluzivním rozhovoru nejen o Kabaretu Bo a jeho prvním výjezdu mimo Ostravu, ale také chystaném albu, či říjnovém koncertu v pražské O2 aréně. Právě tam představí nové album.
/ROZHOVOR/ Písničkář Jaromír Nohavica hovoří v exkluzivním rozhovoru nejen o Kabaretu Bo a jeho prvním výjezdu mimo Ostravu, ale také chystaném albu, či říjnovém koncertu v pražské O2 aréně. Právě tam představí nové album, jehož název prozradil na konci rozhovoru všem čtenářům Deníku.
Berounsko - Před hřbitovem ve Stradonicích má už několik dnů vlastní informační tabuli spisovatel František Nepil. Na zdejším hřbitově je pochován. Tabule byla slavnostně odhalena za přítomnosti mnoha známých osob.
Stavba Libušína začíná mít jasnější kontury. Jedna čtvrtina kulturní památky, kterou řemeslníci obnovují v areálu bývalého zemědělského družstva v Bystřičce, je téměř hotová a připravená k převozu na původní místo na Pustevnách.
Stavba Libušína začíná mít jasnější kontury. Jedna čtvrtina kulturní památky, kterou řemeslníci obnovují v areálu bývalého zemědělského družstva v Bystřičce, je téměř hotová a připravená k převozu na původní místo na Pustevnách.
Přesvědčit se o tom, že proslulý americký písničkář a čerstvý držitel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan je také talentovaný malíř, jehož díla jsou k vidění v prestižních galeriích po celém světě, se budou moci od 7. června do 31. srpna poprvé také jeho čeští fanoušci a návštěvníci Prahy.
Jižní Čechy – Silnou tradici nejen v církevním kalendáři, ale i v lidové kultuře mívaly svatodušní svátky, v českém prostředí nazývané letnice, rozálie nebo zelené svátky.
Karlovarský kraj – V březnu a dubnu probíhala v oddělení pro děti Krajské knihovny Karlovy Vary výtvarná soutěž „Navrhni si vlastní tričko". Slavnostní vyhlášení výsledků a vernisáž stejnojmenné výstavy proběhla v půjčovně pro dospělé.
Prachatice - Již podvanácté se v pondělí 29. a v úterý 30. května sešli v Radničním sále prvňáčci prachatických základních škol u příležitosti slavnostního Pasování na čtenáře.
Minipřehlídka s názvem Týden Astrid Lindgrenové připomene nejznámější díla švédské spisovatelky, ale zaměří se také na méně známé okolnosti jejího života a tvorby. Festival, který pořádá Skandinávský dům, začne v Praze dnes a potrvá do 8. června. Letos v listopadu uplyne od narození světoznámé autorky literatury pro děti 110 let.
Nejúspěšnější kouzelník všech dob. To je Harry Potter, kterého teď připomene nakladatelství Albatros. Od 5. června bude postupně vydávat sedm slavných knih, jichž se v České republice prodaly dva miliony kusů. Novou edicí oslaví 20. výročí od vydání první knížky o čarodějnickém učni v Anglii.
Mladá Vožice - O víkendu se v Historicko řemeslně vzdělávacím centru na hradě Šelmberk u Mladé Vožice uskuteční již dvanáctý ročník Festivalu historických řemesel.
Prachatice - V prachatické knihovně se ve středu 31. května v podvečer sešla porota, která v rámci festivalu regionální literatury Šumava Litera udělí cenu Johanna Steinbrenera za knihu roku.
Praha - Čtete? Tuto otázku dostanou děti během dvoudenní akce, která se odehraje na Kampě a v městské knihovně. O tom, jak to mají malí raubíři s knihami, jsme hovořily s autorkou knih pro nejmenší Janou Šrámkovou, která na akci vystoupí.
Horšovský Týn – V minulém týdnu byla slavnostní vernisáží zahájena tradiční retrospektivní výstava, na které žáci ZŠ Horšovský Týn již podesáté představují veřejnosti svou činnost při hodinách výtvarné výchovy v končícím školním roce.
Nakladatelství Albatros znovu vydá svou pravděpodobně nejúspěšnější knihu v novodobé historii. Od 5. června bude znovu vydávat sedm knih o Harry Potterovi, jichž se v České republice prodaly dva miliony kusů. Novou edicí chce oslavit 20. výročí od vydání první knížky o čarodějnickém učni v Anglii. V jakém nákladu knihy vyjdou, nakladatelství na dotaz ČTK nesdělilo, i po opakovaných reedicích ale věří, že budou bestsellerem.
Praha - RomArchive, seniorské divadlo, maratón romské literatury, fotbalový turnaj, defilé, výstavy, dětský den nebo prezentace vynikajících českých i zahraničních interpretů – to všechno a ještě daleko víc nabídne 19. ročník festivalu KHAMORO, který se uskuteční v Praze ve dnech 28. 5. – 3. 6. 2017. Za organizací festivalu stojí už od roku 1999 Slovo 21, z. s., a Studio Production Saga, s. r. o. Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury Daniel Herman a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.
Praha - Vysokoškolský pedagog a spisovatel Ondřej Hník, který se věnuje jak literatuře pro dospělé, tak literatuře pro děti, a který má na svém kontě již devět knih krásné literatury, se narodil a žije v Praze. Jako typický Pražan se ale necítí. I dnes se na procházku vypraví raději do volné krajiny než do centra Prahy a rád tvoří obklopen přírodou. Přesto Prahu vnímá jako inspirativní prostor.
„Stříhali dohola malého chlapečka, kadeře padaly k zemi a zmíraly. Kadeře padaly jak růže do hrobu, železná židle se otáčela." Básně Josefa Kainara se i díky svému zhudebnění staly nesmrtelnými. Přerovský rodák Josef Kainar by se dožil 29. června sto let a město na řece Bečvě, která byla jeho inspirací, si toto výročí připomene.
Tábor – „Všechen pokrok státního života spočívá jedině na společném působení vládnoucí moci a působení lidí zároveň. Staroslavný Tábor chopil se této krásné pravdy a s vážností k činu přistoupil a tím trvalý sobě pomník postavil…," slyšeli lidé v roce 1881 v projevu při položení základního kamene tabákové továrny.
Žďár nad Sázavou – Slavnostním zahájením v sále Active – Střediska volného času ve Žďáře nad Sázavou odstartoval v pondělí 29. května sedmý ročník celostátní akce Týden čtení dětem.
Blovice – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích některými svými pořady připomíná, že letos uplynulo dvě stě let od nalezení Rukopisů královédvorského a zelenohorského.
Praha - Festival spisovatelů Praha bude letos inspirován filozofií a tvorbou amerického spisovatele, dramatika, esejisty a bojovníka za lidská práva Jamese Baldwina (1924 až 1987). Mottem festivalu je jeho myšlenka A příště už oheň, uvádějí pořadatelé festivalu na svém webu. Baldwin se ve velké části svého díla zabývá rasovou a sexuální tematikou Spojených států amerických v polovině 20. století.
Kladno - Pozdní jaro je neodmyslitelně spjato s podprůhonským open air festivalem umění, hudby především setkávání. Kladenské dvorky oslaví 2. 4. června krásných 35 let a jednotlivé proudy umění se propojí mottem letošního ročníku Krása slova.
„Slyším to, co jiní neslyší, bosé nohy chodit po plyši. Vzdechy pod pečetí v dopise, chvění strun, když struna nechví se. Prchávaje někdy od lidí, vidím to, co jiní nevidí…"
Praha - Světové špičky tradiční romské hudby, věhlasní umělci, uznávaní odborníci a řada významných osobností z řad Romů i Neromů navštíví největší a nejznámější romský festival na světě – KHAMORO, který se uskuteční v Praze ve dnech 28. 5. – 3. 6. 2017. Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury Daniel Herman a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.Návštěvníci festivalu se budou moci seznámit s romskou kulturou a uměním a nejen to! Součástí festivalu jsou také doprovodné akce, například dětský den, mezinárodní konference o inkluzivním vzdělávání, přehlídka romské literatury a jejích autorů, fotbalový turnaj a mnoho dalšího.
Černá roura připomínající spíš vyústění vzduchotechniky. To možná napadne kolemjdoucí v aleji před Obecním domem v Opavě. Ve skutečnosti jde o nový projekt, který spojuje literaturu a veřejný prostor, nazvaný Poesiomat.
Havlíčkův Brod - Po stopách významných osobností Havlíčkobrodska, malíře Jana Zrzavého a básníka a grafika Bohuslava Reynka a jeho synů Jiřího a Daniela, povede nová „pletená" stezka, kterou připravují ženy ze spolku Motanice.
Vyškov /FOTOGALERIE/ – K hamiltonské kapli svatého Cyrila a Metoděje láká řadu lidí zejména pramen, který pod ní vyvěrá a jehož voda má podle nich mnohem lepší chuť než ta z kohoutku. Ne každý už však ví, jaké pověsti jsou s místem spojené, a nejspíš ještě míň příchozích zná historii samotné kaple. To se však nedělním odpolednem mění. Po Májové pobožnosti vyškovský farář Michal Pořízek žehná i nové informační tabuli, na kterou Hamiltonští čekali řadu měsíců.