
Cena Hanuše Zápala hledá výjimečné novostavby
Plzeň – Začalo další kolo veřejné architektonické soutěže Cena Hanuše Zápala, jenž vyhlašuje primátor Martin Zrzavecký.
Plzeň – Začalo další kolo veřejné architektonické soutěže Cena Hanuše Zápala, jenž vyhlašuje primátor Martin Zrzavecký.
České Budějovice – Snímky, které nikde jinde neuvidíte, promítají v Hvězdárně a planetáriu. Hvězdárna nabízí pro veřejnost i promítání filmů.
Karlovarský kraj - Stačí si přečíst knihu od Haruki Murakamiho nebo poslechnout píseň skupiny White Lies a máte mě přečtenýho!
Brno - Od malička dokázal poznávat čísla na tramvajích a první sudoku vyluštil, když mu byly čtyři roky. Třináctiletý Vojtěch Marek z Brna už čtyřikrát postoupil do celostátního kola logické olympiády. Letos se v krajském i celorepublikovém kole umístil v první desítce. „Do účasti na soutěžích mě většinou doma musí trochu nutit, jsem za to ale rád,“ říká.
Louny - Čtenáři si minulý rok vypůjčili více než 260 tisíc položek, knih bylo přes 180 tisíc.
České Budějovice - Den otevřených dveří. Pro jihočeské maturanty je tento den zásadním. Dozví se tam totiž vše, co je k volbě školy zajímá.
Nové Město na Moravě – Výbornou smaženici si podle vlastních slov připravil z prvních letošních hub novoměstský mykolog Oldřich Pojezný. Vánoční houbu nebo také sametku, jak se lidově přezdívá penízovce sametonohé, lze nyní najít prakticky na každém rohu.
Blanensko, Vyškovsko – Blanenská knihovna chce začít rok s čistým štítem. Vyhlásila čtenářskou amnestii. Lidem, kteří nevrátili půjčenou knihu včas, odpustí pokutu. U některých může být i v řádech stokorun. „Nejde nám o peníze, ale o knihy,“ vzkázal ředitel knihovny Lukáš Dlapa.
Kraslice – Staré Kraslice v obrazech. To je název knihy někdejšího kronikáře Václava Kotěšovce, která je od prosince k dostání v kraslickém infocentru.
Ve svém soustruženém betlému zachytil Pavel Rapušák své nejbližší – rodinu, přátele a sousedy.
Letos na podzim získal antikvář Václav Šamal cenu Spokojeného zákazníka MS kraje. Zprávu o ní přitom zprvu považoval za žert.
Rakovnicko - Přečtěte si krátké zprávy!
Třebíč - Jak a kde strávit poslední dny roku 2017? Kam vyrazit na silvestrovskou oslavu? Zde je přehled tipů Třebíčského deníku.
Karlovy Vary – Stejně jako většina ostatních knihoven, potýká se i Krajská knihovna Karlovy Vary s problémem, jak přilákat nové čtenáře z řad dospívajících.
Kyjov /ROZHOVOR/ – Knihkupectví na náměstí v řádku vedle kostela bylo už za minulého režimu. Počátkem devadesátých let tam zahájili své podnikání manželé Bůžkovi z Kyjova. Krám býval často plný nejen knih, ale také čtenářů. To už se teď nestává. Přesto lidé oceňují, že se knihkupectví stále drží, i když… „Dobře už bylo,“ prohlašuje majitel obchodu Jan Bůžek.
Polička – Důkladné zpracování spletitých životních osudů slavného poličského rodáka, světoznámého hudebního skladatele Bohuslava Martinů, přináší publikace, která právě míří na pulty knihkupectví. Jejím autorem je přední český muzikolog Jaroslav Mihule, který zasvětil poznání skladatelova života a hudebního díla významnou část své badatelské činnosti.
Netradičním způsobem probíhala v tomto týdnu výuka na 17. ZŠ ve Zlíně. Žáci 7. tříd se totiž vyučovali společně se svými rodiči a prarodiči.
Třebíč - Varhaník Baziliky sv. Prokopa v Třebíči a kastelán náměšťského zámku Marek Buš přednese na Nový rok svůj v pořadí 32. Novoroční varhanní koncert.
Třebíč - Musica animata potěší své příznivce vánočním koncertem. „Ve spolupráci s farností Třebíč zámek zveme všechny lidi dobré vůle na vánoční koncert v sobotu 30. prosince v 18 hodin v bazilice sv. Prokopa v Třebíči,“ oznámil sbormistr Karel Tomek.
Plzeň - Západočeská galerie v Plzni nás v září 2017 oslovila, zda bychom se se žáky nepřišli podívat a zároveň si prožít tvůrčí dílnu týkající se právě probíhající výstavy v Masných krámech „Tenkrát v Evropě. Čeští umělci v totalitních režimech 1938-1953.“
Zde se soustřeďte převážně na praktické dárky pro muže a ženám dopřejte elegantní a luxusní věci. V obou případech nekupujte výstřední a nápadné módní doplňky, byly by to vyhozené peníze.
Volary - V pondělí 18. prosince večer ve volarském společenském sále radnice patřil křestu knihy Ivo Stehlíka a kolektivu „Šumava domovem“.
Umělecky založené Váhy mají rády vše krásné, vkusné, originální a darované od srdce. Potěší je mnoho věcí, mají široký okruh zájmů, z kterých můžete čerpat inspiraci.
Příbram - První prosincový týden zasáhla příbramskou veřejnost smutná zpráva o náhlé smrti emeritního ředitele příbramského okresního archivu PhDr. Stanislava Poláka. Zemřel v nedožitých 82 letech.
„Ženská, kvůli které jsem musel vypít obrovského turka, aby mi věštila z lógru, řekla, že mi štěstí přinese spojení s koňmi,“ vyprávěl spisovatel Pavel Brycz na křtu své knihy. „Naštěstí jsem si na to vzpomněl jako na metaforu, když jsem zjistil, že můj kamarád a vydavatel Tonda Kočí dělá v Euromedii…“ A tak „legionářské romaneto“ s názvem Největší muž na světě vyšlo v Knižním klubu.
Název jedné z autorských knížek úžasné české malířky a ilustrátorky Daisy Mrázkové Co by se stalo, kdyby… si vypůjčili organizátoři výstavy jako název celé výstavy, která poprvé představí originály ilustrací známých knížek Daisy Mrázkové jako například Haló, Jácíčku!, Můj medvěd Flóra, Auto z pralesa, Příběhy mravenčí chůvy a dalších.
/VIDEO/ Operní nadšence, ale i milovníky dobré literatury by měla zaujmout opera Miloše Orsona Štědroně Don Hrabal. Její premiéra se odehraje dnes na Nové scéně Národního divadla v Praze.
Přílezy – Obyvatelé osady Přílezy se po letech smutného pohledu na zdevastovaný a opuštěný kostel zasvěcený svatému Bartoloměji rozhodli tuto ojedinělou a historicky velmi cennou památku zachránit.
Na jubilejním desátém Literárně-hudebním večeru ve Valašském Meziříčí budou hosty Kláry Goldstein debutující autorka Tereza Šustková a své dvě nové knihy bude prezentovat opavský básník Ondřej Hložek.
Tvůrkyně Harryho Pottera Joanne K. Rowlingová si může mezi svá ocenění přidat další trofej – byl jí udělen britský Řád společníků cti. Spisovatelka ocenění obdržela v úterý od prince Williama při ceremoniálu v Buckinghamském paláci. Oceněna byla za přispění literatuře a filantropii. Zprávu přinesla agentura AP.
Zemské znamení, které nemá rádo hlouposti a zbytečně utracené peníze, proto je dobré se soustředit na věci, které jsou praktické, kvalitní a zároveň neobvyklé.
Tuto sobotu 9. prosince proběhlo v Třinci další čtení z projektu Literární večery.
Žáci devátých tříd půjdou v dubnu už podruhé k povinným přijímacím zkouškám na střední školy. Tento nový prvek ve vzdělávací soustavě měl především zajistit, aby se na maturitní obory dostávaly děti, které mají studijní předpoklady.
Představitelé Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) v neděli na ceremoniálu v norském Oslu převzali Nobelovu cenu za mír. Dostali ji za upozorňování na katastrofické humanitární důsledky použití jaderných zbraní a za úsilí o dosažení jejich zákazu. O několik hodin později byly ve Stockholmu předány také Nobelovy ceny za fyziku, chemii, lékařství, literaturu a ekonomiku.
Paseky nad Jizerou možná znáte jako oblíbené lyžařské středisko ležící sice v Západních Krkonoších, ale již sousedící s Jizerskými horami. Znalci české literatury 19. století ale vědí, že právě sem umístil spisovatel Karel Václav Rais svůj román Zapadlí vlastenci.
Pelhřimov – Návštěvníci sborového domu, který sídlí v Růžové ulici v Pelhřimově, budou moci podpořit dobrou věc.
/SERIÁL DENÍKU/ Majitelka jazykové školy Michaela Sanytrová Deníku řekla: Česky se člověk v Londýně učí kvůli partnerovi, ale taky i dětem nebo práci.
Volary - Ivona Březinová je spisovatelka zaměřující se na dětskou literaturu a s volarskými třeťáky si povídala nejen o knížkách, které napsala.
Plzeňský kraj - Mnohé obchody v kraji odstartovaly předvánoční sezonu s předstihem. Připojily se totiž k Black Friday neboli Černému pátku, k němuž neodmyslitelně patří slevy.
Jičín - Pana docenta Hojdu tu v Jičíně známe. Spolu s Evou Chodějovskou a dalšími napsali knihu Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje. Nedávno o té knize tu hovořili. V pátek 24. listopadu měla jeho přednáška název Albrecht z Valdštejna v evropské literatuře sedmnáctého století.
Jablonec nad Nisou – Jablonecké kulturní a informační centrum připravuje pro návštěvníky bohatý program i v zimním období.
Cheb - Československé dějiny 50. a 60. let. Takové bylo zadání v prestižním finálovém kole dějepisné soutěže, kterou pořádá Nadační fond Gaudeamus při Gymnáziu Cheb. I přes náročnost soutěže je o ni stále větší zájem a letos se jí zúčastnilo 225 studentů z pětasedmdesáti gymnázií České a Slovenské republiky, kteří tak potvrdili, že se mladí rozhodně historie nebojí.
Cheb - O víkendu bude v chebské knihovně živo? Co zde chystáte?
Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští knihomolové zajásají. Ve středu od 12 hodin si mohou výhodně zakoupit knihy a časopisy z Městské knihovny Rychnov nad Kněžnou.
Děčín – "Literárních akcí není v Děčíně mnoho, tak jsem přišel na pomoc," usmívá se Děčíňan.
Chrudim – Ve vestibulech sportovní haly na Tyršově náměstí a plaveckého bazénu v ulici V Průhonech se objevily skříňky plné knížek. Tyto knihobudky slouží ke sdílení krásné i odborné literatury, CD i DVD nosičů, které už majitelé nechtějí.
Kostomlaty nad Labem – Na 6. ročníku slavnostního vyhlášení soutěže Středočeský Kramerius byla mezi pěti oceněnými také Libuše Břeňová, která zde zastupovala Klub Kamarád, spravující obecní knihovnu v Kostomlatech nad Labem.
Česká Skalice - Stalo se již tradicí, že každoročně žáci devátých tříd se zapojují do projektu Příběhy bezpráví. Letošní téma bylo: Příběhy vzdoru proti komunismu.
Ilustrace dětských knih, které sama také psala, ale i volnou tvorbu malířky Daisy Mrázkové vystavuje ode dneška Galerie Villa Pellé. Výstava nese název podle jednoho z nejznámějších titulů této přední české výtvarnice: Co by se stalo, kdyby… a potrvá do 20. ledna.
Loket – V Městské knihovně Loket právě probíhá unikátní výstava soukromé sbírky prvních vydání knih Edgara Allana Poea v českém jazyce. Vladimír Kalný pořídil rozhovor s majitelem sbírky a kurátorem výstavy Martinem Jirouškem.