/ROZHOVOR/ „Žurnalista by měl být zvídavý. A zvědavý. Umět se zeptat, umět poslouchat. A nezapomínat, že dělat noviny je služba, a ne exhibice,“ říká manažerka časopisů Vltava Labe Media, novinářka Pavlína Wolfová.
/ROZHOVOR/ „Žurnalista by měl být zvídavý. A zvědavý. Umět se zeptat, umět poslouchat. A nezapomínat, že dělat noviny je služba, a ne exhibice,“ říká manažerka časopisů Vltava Labe Media, novinářka Pavlína Wolfová.
Havlíčkův Brod – Nepotřebné věci, které jednomu překáží, mohou druhému naopak pomoci. A kam s nimi? Od pondělí je lidé mohou nosit do havlíčkobrodského mateřského centra Zvoneček. Darované věci půjdou do benefičního prodeje jarního charitativního bazárku, jehož výtěžek tentokrát pomůže rodině dvouletého Daniela z Havlíčkobrodska. Tomu lékaři po narození diagnostikovali vzácnou vrozenou vadu. Akci organizuje brodská Charita.
Odchod zákonodárců ze sálu během projevu prezidenta se v historii děl pouze velmi výjimečně. Bývalý hradní protokolista Jindřich Forejt si podobný protest z literatury pamatuje jen z roku 1920. Letitému členovi hradního protokolu se nelíbilo, že se během inaugurace nekonala vojenská přehlídka a že v první řadě ve Vladislavském sále mohla sedět Alexandra Mynářová, manželka hradního kancléře Vratislava Mynáře.
Kladno /FOTOGALERIE/ - O tom, co v učebnicích nebylo a ve škole se běžně nedozvíte, přijela ve středu v podvečer poutavě vyprávět posluchačům do velké studovny Středočeské vědecké knihovny v Kladně spisovatelka Martina Bittnerová. Přestože pochází z Nového Města na Moravě, řadu let žila ve Velvarech, než ji osud před nedávnem zavál do severočeských Teplic. Autorka devíti knih, které se věnují ponejvíce zajímavým českým osobnostem, zavítala do Kladna tentokrát s přednáškou nazvanou Dopisy přátelství. Při ní představila Dvě velké osobnosti české literatury – Boženu Němcovou a Karolínu Světlou (vl. jménem Johanu Rottovou). Výběrem z korespondence těchto dvou – na svoji dobu nekonvenčních – žen poodhalila příběh jejich přátelství, po jistou dobu velmi důvěrného.
Brno – Divadlo chci vrátit zpátky ke slovu. Právě to je pro herce hlavní impulz, plánuje nová posila činohry Národního divadla Brno Milan Šotek. Nechce se rovnat Praze, ale vídeňskému národnímu divadlu. Třiatřicetiletý dramaturg povede činoherní soubor od ledna příštího roku. Do Brna přejde z pražského Národního divadla.
Strakonice - Ve středu 7. března uplyne 219 let od narození básníka Františka Ladislava Čelakovského. Jeho rodný dům již neexistuje, ale spoustu Strakonických navštěvuje jeho sochu na Podskalí nad řekou Otavou. Zemřel 5. srpna 1852.
Pražské Divadlo v Řeznické uvede v pátek 9. března v režii filmaře Radima Špačka českou premiéru hry Poslední sezení u doktora Freuda. Jediné dvě role ztvární Pavel Rímský a Martin Finger. Text britského autora Marka St. Germaina přeložila Jitka Sloupová.
Karlovy Vary - Krajská knihovna Karlovy Vary přichází s novým typem literárního pořadu pro veřejnost. V pobočce v Lidické ulici se bude zhruba čtyřikrát do roka scházet takzvaný Spolek přátel krásné literatury a sladkých koláčů.
Planá – Více než stovka nejrůznějších vydání, včetně dvou slovenských, či verze psané těsnopisem. Tak se dá ve zkratce popsat výstava Babička, která je od sobotního odpoledne k vidění v sálu Městské knihovny v Plané na Tachovsku.
Krabice s knihami nejrůznějších žánrů zaplnili v pondělí chodbu Městské knihovny v Prostějově. Koná se zde totiž další ročník knižního bazaru, který už zde má dlouholetou tradici. Tentokrát potrvá až do 29. března.
Karlovarský kraj – Podporovat místní regionální autory, pozvat čtenáře, aby poznávali krásy Podkrušnohoří s nádechem tajemna, a současně přiblížit německým autorům ty české a naopak. To jsou hlavní cíle projektu Stíny nad Krušnými horami Nadace St. Joachim. I když, jak říká jedna z organizátorek, o knížce by se nemělo mluvit jako o projektu.
Kolín /FOTOGALERIE/ – Více jak třicet fotografických portrétů tváří české literatury představuje od prvního března v čítárně Městské knihovny fotograf Pavel Vácha.
Ve věku nedožitých 88. let zemřel v Bavorsku spisovatel a publicista Ota Filip. Informovala o tom agentura DPA. Spisovatel žil od 70. let v Německu a k jeho nejznámějším dílům patří knihy Cesta k hřbitovu, Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy či jeho autobiografie. Byl považován za jednoho z nejvýznamějších představitelů české exilové literatury.
Kdyně – V pozdním mrazivém úterním odpoledni 27. února si mohli návštěvníci, kteří dorazili do kdyňského infocentra, vyslechnout zajímavou přednášku o životě lesníka Jakuba „Jacka“ Flora.
Besedy, burza vyřazených knih či Literární kavárna, to vše nabízí tento měsíc hranická knihovna, která se již tradičně připojila k akci Bezen - měsíci čtenářů.
Originálním způsobem si připomněli sté výročí vzniku samostatného Československa studenti Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově.
Krnov – Nevyhnutelnou smrt jako završení skvělého života lze pragmaticky přijmout jako happy end. Červinen diváky přesvědčil, že tento postup se dá aplikovat, ať už je umírajícímu hrdinovi 10 nebo 100 let.
Rytířem české kultury se – tak trochu proti své vůli – stal v neděli večer spisovatel Jáchym Topol. Rozšířil tak sešlost osobností, jež minsterstvo kultury každoročně oceňuje v rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel.
/ROZHOVOR/ Šlo o docela náhodné setkání. Poznaly se v čekárně u plastického chirurga a příběh, který si spisovatelka Zora Castillo žijící v Ivanovicích na Hané od ženy s popálenou polovinou obličeje vyslechla, vydal na knihu.
Ivanovice na Hané – Šlo o docela náhodné setkání. Poznaly se v čekárně u plastického chirurga a příběh, který si spisovatelka Zora Castillo žijící v Ivanovicích na Hané od ženy s popálenou polovinou obličeje vyslechla, vydal na knihu. „Když narazíte na někoho se zajímavým příběhem, je potřeba, aby se o něm dozvěděli i ostatní,“ je přesvědčená žena, která procestovala desítky zemí.
Havlíčkův Brod – Dvouletý Daniel z Havlíčkobrodska vypadá na první pohled jako zdravý, zvídavý chlapeček, kterému nic nechybí. Narodil se v osmatřicátém týdnu a bez významnějších komplikací. Jenže už v porodnici lékaři projevili podezření na vrozenou vývojovou vadu. Daneček absolvoval genetické testy i další vyšetření, které potvrdily velice vzácnou diagnózu. Ta s sebou nese zdravotní problémy, a především otazníky nad tím, jak se chlapec bude dále vyvíjet.
Cheb - Básnířka Alena Vávrová, spisovatelka Sabine Dittrich a kapela Good Time. Ty budou hrát hlavní roli čtvrtečního večera, který se chystá v chebské městské knihovně.
Seriál Příběhy pamětníků skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme českého literárního kritika a spisovatele doc. Jaroslava Meda. Svůj zájem o literaturu tajně uspokojoval už jako dítě, když si schovával ve větvích stromu historické romány.
Havlíčkův Brod - Ve věku 85 let ve středu 14. února v Havlíčkově Brodě zemřel český spisovatel, literární kritik a historik Jaroslav Med. O smutné událsoti informovali pořadatelé Podzimního knižního veletrhu, jehož byl Jaroslav Med dlouholetým návštěvníkem, porotcem a příznivcem.
Zažívat dobrodružství v divoké, člověkem téměř nedotčené přírodě Podkarpatské Ukrajiny, jak je popsal v jedné ze svých nejznámějších knih Lovy v Karpatech významný český zoolog a myslivec Julius Komárek, anebo získat cenné citace do vysokoškolské práce. Takové možnosti nabízí zájemcům o mysliveckou literaturu unikátní knihovna, kterou v tomto týdnu otevřel v olomoucké Wellnerově ulici okresní myslivecký spolek.
Cheb - Přes stovku knih nakoupila chebská městská knihovna za poslední příspěvek městské Nadace Schola Ludus. Finanční dary z ní míří do knihovny pravidelně.
V Praze začíná Týden dánské literatury. Přijíždí na něj slavný spisovatel Peter Hoeg, autor románu Cit slečny Smily pro sníh, který dnes bude svým čtenářům podepisovat své knihy. Týden nabídne i filmové projekce, gastronomický pořad, literární salon či poetický večer s básníkem Knudem Steffenem Nielsenem. Hoeg do Česka přijede vůbec poprvé.
Kamenice nad Lipou – Pracovníci Městské knihovny v Kamenici nad Lipou bilancovali nad uplynulým rokem. Co se loňského roku týče, zhodnotili kompletně návštěvnost, výpůjčky a mimo jiné také kulturní či vzdělávací akce pro veřejnost.
Jižní Morava - Vracet knihy mohou lidé v Hodoníně také brzy ráno po cestě do práce či školy. Vedle městské knihovny stojí box na vracení vypůjčené literatury. Funguje ve dne i v noci. Službu chtějí nabídnout také v Břeclavi.
Mělník – Jednou z nejznámějších aktivit Literárního klubu Pegas Mělník je pořádání celostátní soutěže Mělnický Pegas, které se každoročně účastní neprofesionální básníci z celé republiky. Letos proběhne už jeho 24. ročník.
Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Ve spolupráci s Knihkupectvím a atikvariátem Fryč vám přinášíme vybrané knižní tipy. Tentokrát jsme se zaměřili na regionální literaturu.
Velké Meziříčí – Otestovat si svoje znalosti českého jazyka a literatury i matematiky mohou uchazeči o studium na gymnáziu ve Velkém Meziříčí. Škola pořádá pro zájemce takzvané přijímačky nanečisto. Díky nim mohou žáci základních škol, kteří by na gymnáziu v budoucnu rádi studovali, zjistit, jaké mají šance na přijetí a kde by se měli ještě zdokonalit.
Liberecký kraj – Najít nejlepší knihu, která se týká Libereckého kraje, chtějí organizátoři soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Vy, čtenáři Deníku, můžete nominovat knihu v kategorii Cena čtenářů.
Československé kulturní centrum (ČSKC) Buchlovice spolu s tamní dětským folklorním souborem Buchlovjánek uspořádají od čtvrtečního poledne (8. února) do sobotní jedenácté hodiny (10. února) IV. ročník Knižního bazaru, takzvaného knihotoče.
Krušné hory - V Krušných horách se objevují návnady na vlky. Upozornilo na to hnutí DUHA, které podalo podnět k vyšetření na Státní veterinární správu.