Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

O Vladštejnovi pohledem literatury

Jičín - Pana docenta Hojdu tu v Jičíně známe. Spolu s Evou Chodějovskou a dalšími napsali knihu Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje. Nedávno o té knize tu hovořili. V pátek 24. listopadu měla jeho přednáška název Albrecht z Valdštejna v evropské literatuře sedmnáctého století.

Historie se studenti „gymplů“ nebojí

Cheb - Československé dějiny 50. a 60. let. Takové bylo zadání v prestižním finálovém kole dějepisné soutěže, kterou pořádá Nadační fond Gaudeamus při Gymnáziu Cheb. I přes náročnost soutěže je o ni stále větší zájem a letos se jí zúčastnilo 225 studentů z pětasedmdesáti gymnázií České a Slovenské republiky, kteří tak potvrdili, že se mladí rozhodně historie nebojí.

Knihovna nabízí knížky ke koupi

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští knihomolové zajásají. Ve středu od 12 hodin si mohou výhodně zakoupit knihy a časopisy z Městské knihovny Rychnov nad Kněžnou.

Knihobudky zabraňují vyhazování knih do popelnic

Chrudim – Ve vestibulech sportovní haly na Tyršově náměstí a plaveckého bazénu v ulici V Průhonech se objevily skříňky plné knížek. Tyto knihobudky slouží ke sdílení krásné i odborné literatury, CD i DVD nosičů, které už majitelé nechtějí.

Knihovnice získala cenu Středočeský Kramerius

Kostomlaty nad Labem – Na 6. ročníku slavnostního vyhlášení soutěže Středočeský Kramerius byla mezi pěti oceněnými také Libuše Břeňová, která zde zastupovala Klub Kamarád, spravující obecní knihovnu v Kostomlatech nad Labem.

Výstava představí ilustrace i volnou tvorbu Daisy Mrázkové

Ilustrace dětských knih, které sama také psala, ale i volnou tvorbu malířky Daisy Mrázkové vystavuje ode dneška Galerie Villa Pellé. Výstava nese název podle jednoho z nejznámějších titulů této přední české výtvarnice: Co by se stalo, kdyby… a potrvá do 20. ledna.

Poe je diagnóza doby, říká majitel unikátní sbírky

Loket – V Městské knihovně Loket právě probíhá unikátní výstava soukromé sbírky prvních vydání knih Edgara Allana Poea v českém jazyce. Vladimír Kalný pořídil rozhovor s majitelem sbírky a kurátorem výstavy Martinem Jirouškem.

Zdeněk Hojda o Valdštejnovi

Jičín - Postava Albrechta z Valdštejna představuje téma tolikrát „proprané“, až bychom se museli ostýchat jej v Jičíně znovu otevřít, kdybychom neměli jistotu, že tím přispějeme něčím zcela novým.

Slovenská poezie v jičínské knihovně

Jičín - Už devatenáct roků připojuje se pan spisovatel Václav Franc k celostátní akci Den poezie. Většinou připravuje si pásmo s přáteli autory, spíš autorkami. Ale ve středu 15. listopadu přinesl si haldu knížek sám.

Za knihami do Říček

Orlické Podhůří-Říčky - V kulturním domě se v pátek 17. a v sobotu 18. listopadu uskuteční Svatomartinské knižní dny.

Od sousedů: U hotelu další místa pro auta

Královéhradecko, Jičínsko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/- Společnost Hotel Start zahájí do konce listopadu výstavbu parkoviště pro automobily na pozemku, který je v majetku města. Parkovací plocha vznikne před renovovaným objektem.

Dnes končí 27. ročník Festivalu spisovatelů Praha

Promítání dokumentu o americkém spisovateli a bojovníkovi za lidská práva Jamesi Baldwinovi dnes večer zakončí Festival spisovatelů Praha. Od 10. listopadu nabídl milovníkům literatury sérii autorských čtení, diskusí i filmových představení. Hostem letošního 27. ročník festivalu byl mimo jiné laureát Německé knižní ceny Robert Menasse.

V Čáslavi přednášel o Karlu Kněžourkovi Vlastimil Osoba

Čáslav – Vlastimil Osoba z Královéměsteckého okrašlovacího spolku přednášel na pozvání Muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“. Přednáška byla věnována Karlu Kněžourkovi, významnému českému ornitologovi, který působil na Čáslavsku a jehož stošedesáté výročí narození si letos připomínáme.

Dylanova kytara se vydražila za bezmála 9 milionů

Kytara, na kterou hrál americký hudebník a držitel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan na koncertech v 70. letech, se v sobotu prodala v dražbě za téměř 400 000 dolarů, v přepočtu tedy za 8,8 milionů korun.  

Krajská knihovna oslaví významná výročí

Karlovy Vary - Krajská knihovna Karlovy Vary si připomíná v roce 2017 dvě významná výročí ze svého života a ráda by je oslavila se svými čtenáři a návštěvníky a také se všemi současnými i minulými zaměstnanci.

Slováci znají českou literaturu z originálu, Češi jen z překladů

Slovenští čtenáři mají k české literatuře stále silný vztah, jiný než k ostatním literaturám. Berou ji i téměř 25 let po rozdělení společného státu za svou. Také české překlady ze světové literatury mají pro slovenské čtenáře velký význam. Slovenští nakladatelé jejich vydání zohledňují a vyhýbají se v běžných případech duplicitním vydáním. U významných autorů umělecké literatury ale slovenské překlady vznikají bez ohledu na to, zda existuje aktuální český. A děje se to stále častěji, řekl médiím slovenský literární teoretik Peter Zajac.

Na festivalu spisovatelů četl Menasse ze své knihy o EU

Prolog ze svého oceňovaného románu o Bruselu a jeho úřednících v sobotu na Festivalu spisovatelů Praha přečetl milovníkům literatury rakouský spisovatel Robert Menasse. Za knihu s názvem Hlavní město získal letos Německou knižní cenu. Sám sebe autor označil dnes za osvíceného Evropana a Evropskou unii za fascinující projekt.

Festival spisovatelů Praha, nabízí autorská čtení i diskuse

Setkat se se známými autory mohou v sobotu v budově Senátu milovníci literatury. Koná se Festival spisovatelů Praha, který potrvá do 15. listopadu. Zájemci si budou moci vyslechnout autorská čtení i zapojit se do debat třeba s rakouským spisovatelem Robertem Menassem. Hlavním mottem letošního festivalu se stala myšlenka amerického autora Jamese Baldwina „A příště už oheň". Podle pořadatelů je poselství ve světě plném změn a zvratů aktuální.

Literární vědci Brabec a Opelík dostanou Seifertovu cenu

V rezidenci pražské primátorky bude dnes odpoledne předána Cena Jaroslava Seiferta. Jejími letošními laureáty se stali literární kritici a historikové Jiří Brabec a Jiří Opelík. Cenu udílí Nadace Charty 77 a jména laureátů oznamuje vždy v předvečer Seifertových narozenin - 22. září příslušného roku. Cena je spojena s odměnou 100.000 korun.

Masarykův ústav se rozrostl o novou budovu, je v ní i Masarykova knihovna

Masarykův ústav a Archiv Akademie věd (AV ČR) mají novou budovu v Gabčíkově ulici. Je v ní také nový depozitář Knihovny T. G. Masaryka. Masarykova knihovna, která má kolem 185 tisíc svazků, bude zpřístupněna veřejnosti. Na dnešní otevření nové budovy přijela i pravnučka prvního československého prezidenta Charlotta Kotíková.

Lidé se mohli potkat i se spisovatelem Stinglem

Františkovy Lázně – V pořadí již jubilejní dvacátý ročník festivalu Literární Františkovy Lázně (LFL) začal o víkendu v tomto lázeňském městě. Dorazila sem nejen spisovatelská elita, regionální autoři, ale i příznivci české i německé literatury. Festival potrvá až do 12. listopadu. Lidé se tak mohli potkat se spisovatelem Miloslavem Stinglem.

Masarykův ústav má novou budovu, je v ní i Masarykova knihovna

Masarykův ústav a Archiv Akademie věd (AV ČR) mají novou budovu v Gabčíkově ulici. Je v ní také nový depozitář Knihovny T. G. Masaryka. Masarykova knihovna, která má kolem 185.000 svazků, bude zpřístupněna veřejnosti. Na dnešní otevření nové budovy přijela i pravnučka prvního československého prezidenta Charlotta Kotíková.

Roman Szpuk zamíří mezi knihy

Vimperk - Hrst veršů, malované krásy a dobré nálady nabízí Rendez-vous, které se koná v úterý 7. listopadu ve vimperské Městské knihovně od 17 hodin.

Smetanova Má vlast zazní na Žofíně, vyslechne si ji i jeho pravnuk

Na den přesně po 135 letech od prvního uvedení Mé vlasti zazní v neděli toto vrcholné dílo Bedřicha Smetany v pražském Paláci Žofín. Následně jej Severočeská filharmonie Teplice v čele s dirigentem Petrem Chromčákem odehraje v sedmi českých a moravských městech.