Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Nejvíc se půjčují knihy pro děti

Třemošnice – V kterém ročním období si lidé nejvíce půjčují knihy? Jaké žánry jsou oblíbené, a naopak co se stane, když nějaký opozdilec knížky vrací pozdě? Na tyto otázky nám odpovídala pracovnice knihovny a informačního centra v Třemošnici Pavla Alvarezová.

Medu bude letos málo, včelaři budou zdražovat

/ANKETA/ První letošní snůška medu byla slušná, ta druhá už však byla výrazně slabší, říká k letošní sezoně Jiří Toman ze včelařského družstva Apis. Jak dodává, u včelařů se projevovali hlavně velké lokální rozdíly.

Vašek Skopek: „Mlácení palicí do žhavého železa je obrovská relaxace"

Ostrava - Už od mala byl velkým milovníkem přírody a dobrodružných románů E. T. Setona nebo J. Londona. "Základem pro pobyt v přírodě je dobrý nůž. Toužil jsem po pořádné kudle, rybička mi přestala stačit," říká jedenatřicetiletý Vašek Skopek. A tak začaly jeho první pokusy výroby nože vlastního…

V kostce z regionu: Padají rekordy návštěvnosti

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Právě uplynulý červenec se stal nejnavštěvovanějším měsícem jičínského infocentra v celé jeho historii. Práh zařízení překročilo přesně 26 955 osob.

Svět fantazie čeká na OstroFconu

Ostrov - Událost, kterou si každý fanoušek komiksů zvýraznil ve svém diáři, je tady. Druhý ročník OstroFconu začíná už 4. a trvá do 8. srpna.

Řezbář Stejskal: Piliny máme doma někdy i v posteli

Miroslav – Otec vystudovaného matematika Bohumila Stejskala byl stolař. Ke dřevu měl vztah odmala. „Táta chtěl, abych studoval střední dřevařskou školu v Bystřici pod Hostýnem. Jenže jsem se dobře učil a měl skoro samé jedničky. Takže rodiče naznali, že celý život ten prach v truhlárně dýchat nebudu. Dodělal jsem matematiku na vysoké škole a později jsem matiku učil,“ svěřuje se Stejskal.

Stáhněte si knihu s Deníkem

Deník.cz vám přináší možnost přečíst si nebo stáhnout vybrané knihy českých klasiků. Postupně zde budete moci najít slavná i méně známá díla od autorů, jako jsou Karel Čapek, Karel Poláček, Eduard Bass nebo F. Háj. Tento týden vám nabízíme knihu Klapzubova jedenáctka, která vzešla z pera Eduarda Basse a těší už čtvrtou generaci fotbalových fandů.

Plzeň očima Heleny Šlesingerové

Plzeň - Helena Šlesingerová vystudovala plzeňskou pedagogickou fakultu. Poté nastoupila do Knihovny města Plzně, kde se v roce 2010 stala ředitelkou.

V boji se zločinci pomáhají částečky, které oko ani nedokáže postřehnout

Praha – Cenné informace pro další vývoj řešeného případu mohou kriminalisté, kteří v metropoli i v širokém okolí hlavního města pracují na kauzách velmi rozmanitého ražení, získat na jediném laboratorním pracovišti. To umí pomoci s hledáním souvislostí, jež by neměla šanci odhalit ani bystrost Sherlocka Holmese, byť by nejslavnější detektiv světové literatury posílil svůj zrak sebesilnější lupou. 

V boji se zločinci pomáhají částečky, které oko ani nedokáže postřehnout

Praha – Cenné informace pro další vývoj řešeného případu mohou kriminalisté, kteří v metropoli i v širokém okolí hlavního města pracují na kauzách velmi rozmanitého ražení, získat na jediném laboratorním pracovišti. To umí pomoci s hledáním souvislostí, jež by neměla šanci odhalit ani bystrost Sherlocka Holmese, byť by nejslavnější detektiv světové literatury posílil svůj zrak sebesilnější lupou. 

Dětské oddělení knihovny zůstane v azylu měsíce

S velkou slávou 3. dubna letošního roku otevřela Knihovna Františka Kožíka v Uherském Brodě dětské oddělení v nových opravených prostorách. Už za tři měsíce ale bylo zavřené. Důvod? Chybí kolaudace.

OBRAZEM: Hrabalovská výstava láká do pivovaru

Nymburk - Bohumil Hrabal byl Maďar, který náhodou psal česky. To s nadsázkou tvrdí skupina maďarských umělců nazvaná Kruh přátel Černého vola, která si klasika české literatury neodmyslitelně spjatého s Nymburkem oblíbila natolik, že tvoří v jeho duchu. A nejen literární dílka. Obrazy, plastiky, sochy, zajímavé objekty. To vše je nyní až do 26. srpna k vidění ve sladovně pivovaru, kam zmíněná skupina umělců přijela instalovat svoji výstavu nazvanou Momentky z Hrabalovy galaxie.

Hrad Zvíkov nabízí výstavy

Zvíkovské Podhradí - Prohlídku královského paláce letos doplňují dvě výstavy - Inspirace - Zvíkov, hrad Zvíkov v díle malířů, grafiků, samouků a dětí a Zvíkov v krásné literatuře.

Pardubice hostí festival nepočítačových her

Pardubice – V pardubickém Kulturním domě Dukla ve čtvrtek začíná největší festival nepočítačových her v republice zvaný Gamecon. Až do neděle zde bude možné vyzkoušet nejrůznější aktivity od deskových her, přes vodní bitvu až po pozorování noční oblohy. 

Poznávejte rakovnický region přes literaturu

Rakovník /FOTOGALERIE/ - V roubence Lechnýřovna je už týden k vidění ojedinělá literární výstava s názvem Literární toulky Rakovnickem. Návštěvníci na ní mohou zjistit, které romány a povídky se odehrávají na Rakovnicku, nebo kteří autoři byli místními rodáky či zde žili a psali. K vidění je také originál pravděpodobně nejmenší rakovnické knihy dětských pohádek, ve které největší písmeno měří celý jeden milimetr!  

Dešťová zahrada je lék pro zemi

Proč dešťovou vodu pouštět do kanálu? Proč ji nevyužít? A když jí stejně máte moc, zkuste ji zužitkovat pro netradiční způsob zahrádkaření – pro dešťovou zahradu.

Umění kritiky. Slovo v hlavní roli

Sobotka - Po celý první červencový týden se v malebném městě oplývajícím historií konal již šedesátý první ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury.

OBRAZEM: Vydejme se po stopách spisovatele Jaroslava Foglara

Praha /INFOGRAFIKA/ - Před 110 lety, 6. července 1907, se v Praze narodil Jaroslav Foglar, jeden z nejznámějších spisovatelů knížek pro děti a mládež, který také stál u zrodu oblíbeného časopisu pro děti a mládež Mladý hlasatel. Foglar však nebyl spjat jen s literaturou. Celý život věnoval také skautským oddílům, které již od dětství navštěvoval a později vedl.

Foglar patří mezi nejprodávanější autory literatury pro mládež

Praha - Odkaz ideálů přátelství a rovnosti z knih Jaroslava Foglara, od jehož narození uplyne 6. července 110 let, stále oslovuje nejen starší generaci. Jen málokdo nezná alespoň nějakou z jeho knih Hoši od Bobří řeky, Když duben přichází, Záhada hlavolamu, Chata v Jezerní kotlině či Tajemná Řásnovka nebo hrdiny legendárního komiksu Rychlé šípy. Foglar zpočátku spolupracoval s vydavatelstvím Melantrich, jeho kompletní dílo včetně souborného vydání Rychlých šípů vydalo nakladatelství Olympia.

Martin Vopěnka: Sociální nůžky se mohou krutě rozevřít i v Praze

Praha/ROZHOVOR/ - Martin Vopěnka patří k nezastupitelným osobnostem současné české literatury. Vystudoval jadernou fyziku, ale oboru se nikdy nevěnoval. V jeho románech se přesto vědecký pohled na svět mísí s duchovním. To se projevuje také v jeho letošním románu Můj bratr mesiáš.

Spisovatel Vopěnka: Lidé hledají jednoduché odpovědi a také naději

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Martin Vopěnka patří k nezastupitelným osobnostem současné české literatury. Vystudoval jadernou fyziku, ale oboru se nikdy nevěnoval. V jeho románech se přesto vědecký pohled na svět mísí s duchovním. To se projevuje také v jeho letošním románu Můj bratr mesiáš. Vopěnka v něm zachycuje jednu z možných verzí budoucnosti po globální katastrofě, již si člověk způsobil sám.

Plzeň očima Pavla Jindry

Plzeň – Jednapadesátiletý Plzeňan Pavel Jindra je primářem Hema-tologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

Dopis tátovi od Martiny Faktorové z Českých Budějovic

Napište svému tátovi i vyZapomněli jste si něco říct se svým tátou? Odešel dřív, než jste si stačili vyříkat staré bolesti, sdělit mu to, co vás těší? Anebo máte tátu dosud nablízku, ale nezbývá chvíle si s ním popovídat? Neodkládejte to na „někdy", napište mu, dopis pošlete přes nás a my ho rádi otiskneme. Na vaše dopisy od srdce se těšíme na adrese plusdenik@denik.cz nebo Deník, nám. Přemysla Otakara II. č. 5, 370 21 Č. Budějovice.

Mapa republiky. Tam, kde sníh vydržel i do konce srpna

Krkonoše - Existuje v Čechách místo, kde je v parném létě sníh? Ano! Na Mapě republiky v Krkonoších, na jižním svahu Studniční hry, se nachází sněhové pole velké 1130 metrů čtverečních. Podle odhadů tam sníh vydrží do poloviny července.

O Dvořáčkovi si někteří mysleli, že knihovnu zprivatizoval, říká končící ředitel

Vyškov – K literatuře, zvlášť k té dobrodružné, tíhl od mládí. Zhruba ve třinácti letech zatoužil být námořníkem. Chtěl vidět místa, kde se dobrodružství, o kterých čte, odehrávají. Nakonec se rodilý Vyškovan Vladislav Raška stal ředitelem vyškovské knihovny. K 1. září svůj post po sedmadvaceti letech opustí, odchází do důchodu. „Nemůžu hodnotit svou práci, to musí udělat jiní," zůstává skromný zanedlouho pětašedesátiletý muž.