V Letohradu udělí ceny
Letohrad - Město hostí další ze setkání spisovatelů literatury faktu.
Letohrad - Město hostí další ze setkání spisovatelů literatury faktu.
I letos připravujete Knihobraní v chebském muzeu. Přiblížíte, kdy se na něj mohou lidé těšit?
Karlovarský kraj – Zdokonalovat a modernizovat činnost, nabídnout čtenářům novinky a další možnosti využití služeb, maximálně zjednodušit a zpřístupnit fondy po celé republice, pořádat zajímavé akce, to je cíl knihoven v kraji.
Britská telefonní budka stojí od dnešního dne v obchodním centru na Andělu. Po slavnostním otevření v 15 hodin bude možné půjčovat si knihy bez registrace a zdarma.
Do Česka se vrací americký spisovatel Robert Fulghum, aby svým českým fanouškům představil novou knížku. Jmenuje se Opravář osudů a hlavní hrdina v ní přijíždí do Prahy pátrat po svých rodinných kořenech. Dnes od 18.00 knihu pokřtí v knihkupectví Luxor na Václavském náměstí.
Louny - K vidění budou rozmanité modely, obrázky a dokonce i poštovní známky.
Domažlice – V úterý v podvečer bude mít v Chodském hradu vernisáž nová výstava Dvojí sukno. Jejím námětem jsou kresby vojenských stejnokrojů autora Jana Vogeltanze. Pokrývají období od Třicetileté války po První světovou válku.
Bernartice - V přísálí sokolovny ve středu 27. září od 18 hodin představí svou další knihu o mlýnech a mlynářích autorka regionální literatury Jaroslava Pixová.
Letošní Velký knižní čtvrtek 19. října nabídne 16 novinek, o jednu více než v předchozích letech, napříč různými žánry. Na pultech knihkupců se objeví jména jako Ben Aaronovitch, Pavel Kosatík, Michal Viewegh, John Boyne nebo Elena Ferrante. Součástí 12. Velkého knižního čtvrtku opět bude doprovodný program, který 19. října do Městské knihovny v Praze a 26. října do Knihovny Jiřího Mahena v Brně přivede několik autorů.
Letošní Velký knižní čtvrtek 19. října nabídne 16 novinek, o jednu více než v předchozích letech, napříč různými žánry. Na pultech knihkupců se objeví jména jako Ben Aaronovitch, Pavel Kosatík, Michal Viewegh, John Boyne nebo Elena Ferrante. Součástí 12. Velkého knižního čtvrtku opět bude doprovodný program, který 19. října do Městské knihovny v Praze a 26. října do Knihovny Jiřího Mahena v Brně přivede několik autorů.
Louny - Novela Jen malý kousek nebe od Šárky Bukvajové bude pokřtěna tento pátek ve Vrchlického divadle.
Ve věku 90 let zemřela v neděli 17. září významná překladatelka z angličtiny Eva Kondrysová. Dnes to oznámila Obec překladatelů. Kondrysová pracovala v letech 1952 až 1983 jako redaktorka ve Státním nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (od roku 1966 Odeon), z toho v letech 1958 až 1969 v revue Světová literatura.
Bučina - V sobotu 9. září pokřtila autorka Lenka Klímová knihu s názvem Historie zaniklé obce Bučina (Buchwald), která popisuje kdysi jednu z největších obcí na Šumavě. Knihu křtila její autorka, mladá dáma ze Čkyně Lenka Klímová.
/ROZHOVOR/ Rovinaté, klidné Polabí jí zůstalo pod kůží. Peripetiemi osudu uvízla Otilie K. Grezlová na velkou část života sice také u Labe, ale ve městě na severu země. Na grunt po babičce ve Starém Vestci se vrátila pár let před důchodem, když se rozhodla pro nezávislost.
Nymburk /ROZHOVOR/ - Rovinaté, klidné Polabí jí zůstalo pod kůží. Peripetiemi osudu uvízla Otilie K. Grezlová na velkou část života sice také u Labe, ale ve městě na severu země. Na grunt po babičce ve Starém Vestci se vrátila pár let před důchodem, když se rozhodla pro nezávislost. Odešla z pozice personalistky v zahraniční firmě a vybavena zkušenostmi učitelky, knihovnice, vědecké pracovnice i redaktorky pustila se na venkově do psaní knih. Dnes má na kontě čtyři a chystá pátou. I ta se bude zabývat vztahy mezi lidmi a možná v ní bude i vražda.
Plzeň - Zdeněk Kočík, plzeňský rodák a pražský galerista, zapůjčil Západočeskému muzeu v Plzni unikátní kolekci grafických listů.
Zcela nová dobrodružství čekají na populárního sluhu Saturnina a všechny postavy známé z legendární stejnojmenné knihy Zdeňka Jirotky. Nakladatelství XYZ totiž 16. listopadu vydá knihu Saturnin se vrací. Stane se tak přesně 75 let od prvního vydání románu, který patří k nejpopulárnějším humoristickým dílům české literatury a dočkal se i filmového zpracování.
Písek - Autor literatury faktu, ale i historických detektivních románů, vodňanský spisovatel a novinář Jan Bauer (72) let přemýšlí nad novým příběhem soudce Melichary.
Před osmdesáti lety zemřel TGM a nikdo neuměl lépe vyjádřit stesk i strach z budoucnosti republiky a Evropy než pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert.
Havlíčkův Brod – V brodské knihovně se děti rozhodně nenudí. Nejen, že tu na ně čeká spoustu nádherné literatury, ale knihovna pro ně navíc připravuje i řadu zajímavých tvůrčích akcí.
Ústí nad Labem - Ukázky z děl nejslavnějších německých autorů dnes 13. září od 18 hodin zazní v ústeckém muzeu. V 10. dílu Ústecké noci literatury, kterou pořádá Collegium Bohemicum, je zde přečtou herci Činoherního studia.
Brno - Dokumenty týkající se Charty 77 či samizdatovou literaturu představí od středy návštěvníkům Moravské zemské muzeum v Brně. Výstava je součástí série k příležitosti dvoustého výročí, při níž muzeum prezentuje jednotlivá odborná oddělení. Tentokrát své nejvýznamnější předměty představí Centrum kulturně-politických dějin dvacátého století.
Brno /FOTOGALERIE/ – Knihami obložená stěna podél točitého schodiště i nové police a regály čekají na návštěvníky ve sto třicet let staré prodejně knihkupectví Barvič a Novotný. Po dvouměsíční rekonstrukci se v pondělí obchod opět otevřel lidem.
Se zbraní v ruce zřejmě možná už v úterý vyrazí do oblasti zamořené africkým morem prasat myslivec z Lukova Leo Mackovík.
České Budějovice – Jestli se dá jedním slovem popsat práce Lukáše Bočka a jeho studentů z českobudějovického Gymnázia Česká, pak je to nadšení.
V úterý 5. září zemřela prapravnučka Františka Palackého Věra Macháčková-Riegerová, která byla i významnou germanistkou. V pátek o tom informovala Univerzita Karlova, kde Macháčková-Riegerová působila jako docentka dějin německé literatury. Poslední rozloučení s významnou vědkyní se uskuteční v úterý 12. září ve 14.15 v obřadní síni v Motole.
Havlíčkův Brod - Tavení skla v unikátní replice středověké pece přilákalo v pátek na Vlkovsko mnoho zvědavců a milovníků tradičních řemesel.
Havlíčkův Brod – Originálním způsobem, slavnostním páráním, se ve čtvrtek otevřela Pletená stezka, věnovaná významným osobnostem Brodska, básníkovi a grafikovi Bohuslavu Reynkovi, jeho synům Jiřímu a Danielovi a Janu Zrzavému. Slavnostní otevření se konalo v kostele svaté Kateřiny.
Horšovský Týn – Na hradě a zámku Horšovský Týn je od úterý otevřena nová výstava Zlatý věk obor – historie obornictví v Čechách.
Stále chladnější počasí, návrat letních teplot v nedohlednu. Topná sezona se pomalu blíží, v leckterých uhelných skladech na Zlínsku to ovšem zatím není znát. Zákazníků je málo, navíc do budoucna není vyloučené, že o uhelných skladech se dnešní děti dočtou jen v literatuře.
Moravské zemské muzeum slaví dvě stě let od svého vzniku. Učiní tak zábavním programem v několika svých budovách, novými výstavami oslavujícími sběratelství a stálou expozicí popisující historii Moravy ve dvacátém století.
Třeboň - Letní prázdniny jsou již nenávratně minulostí a před všemi zaměstnanci škol i jejich žáky je nový díl školní práce.
Stanislav Zindulka, Linda Rybová, Roman Zach nebo Jan Dolanský – to jsou herecké osobnosti, které mohou diváci vidět na prknech Městského divadla Zlín hned zkraje nové 72. sezony.
Most – Zájemci si budou moci vybírat mezi knihami pro děti i dospělé nebo mezi hudebními nosiči.
Novoměstsko – Zvýšená cena másla vede k tomu, že se lidé na Novoměstsku pokouší začít s jeho výrobou v domácích podmínkách. Tak, jak tomu bývalo kdysi.
Černá nebo zelená tabule, na kterou se píše křídou, poctivě narýsované okraje v sešitech nebo papírovou žákovskou knížku ze škol pomalu vytlačují interaktivní tabule, tablety či přístupové čipy. Škola se za posledních dvacet let hodně změnila. Zatímco někde ještě klasicky na přestávku zvoní, jinde žákům ohlašuje konec hodiny melodie z filmu Růžový panter… Jsou to všechno změny k lepšímu?
Černá nebo zelená tabule, na kterou se píše křídou, poctivě narýsované okraje v sešitech nebo papírovou žákovskou knížku ze škol pomalu vytlačují interaktivní tabule, tablety či přístupové čipy. Škola se za posledních dvacet let hodně změnila. Zatímco někde ještě klasicky na přestávku zvoní, jinde žákům ohlašuje konec hodiny melodie z filmu Růžový panter… Jsou to všechno změny k lepšímu?
Pražská galerie Dox získá nové prostory. Zázemí by v jedné ze tří nových budov měli najít tanečníci, filmaři a hudebníci.
Českokrumlovsko - Speciální literární vlak projede v sobotu Českokrumlovskem.
Raná /FOTOGALERIE/ - Fotografka Kladenského deníku Jana Jirásková, která přináší svoje snímky čtenářům už dlouhé roky, si vyjela tentokrát s rodinou kousek za hranice kladenského okresu, kde si nenechala ujít překrásný pohled na okolní krajinu. Jejím dnešním tipem na lákavý výlet se tak stal Kopec Raná v lounském okrese.
/POZVÁNKA/ Září znamená pro město další ročník multižánrového festivalu Bezručova Opava.
Plzeň - Fanoušci legendárního písničkáře a čerstvého držitele Nobelovy ceny za literaturu Boba Dylana by si měli v kalendářích poznačit datum 15. září.
Praha - Jestřábův byt na Žižkově bude po dlouhých letech zpřístupněn veřejnosti. Skautská nadace v něm od září lidem nabídne komentované prohlídky. Nasát genius loci místa, v němž žil Jaroslav Foglar. To se veřejnosti podaří po dlouhých 18 letech. Když totiž spisovatel v roce 1999 zemřel, úředníci jeho byt kvůli právním nejasnostem zapečetili. Bezmála šestnáct let do něj nikdo nevstoupil.
K vodě, na zahradu, do městské hromadné dopravy či jen tak do postele. Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Přinášíme Vám vybrané knižní tipy, na své si přijdou nejen příznivci žánru young adult, napětí a historických románů.
Podivín - Spisovatel Jan Kostrhun z Podivína má pětasedmdesát let. Psaní na čas opustil, dokončit však chce třicet let rozepsaný román.
Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Přinášíme vám třetí díl.
Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.
Mariánské Lázně - Slavné spisovatele přitahovaly a stále přitahují Mariánské Lázně jako magnet. A právě spisovatelům vzdá hold nová stezka, jejíž základní kámen symbolicky položil u příležitosti svého životního jubilea Vladimír Páral.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ V životě se neobejde bez manželky, přírody a tvůrčí práce. Musí něco vyrábět, aby se nezbláznil. Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek říká: „Mlácení palicí do žhavého železa je obrovská relaxace. Člověk ničí a tvoří zároveň“
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ V životě se neobejde bez manželky, přírody a tvůrčí práce. Musí něco vyrábět, aby se nezbláznil. Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek říká: „Mlácení palicí do žhavého železa je obrovská relaxace. Člověk ničí a tvoří zároveň“