Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Novinky a řada akcí. Knihovny se činí

Karlovarský kraj – Zdokonalovat a modernizovat činnost, nabídnout čtenářům novinky a další možnosti využití služeb, maximálně zjednodušit a zpřístupnit fondy po celé republice, pořádat zajímavé akce, to je cíl knihoven v kraji.

Robert Fulghum představí v Česku svou novou knihu

Do Česka se vrací americký spisovatel Robert Fulghum, aby svým českým fanouškům představil novou knížku. Jmenuje se Opravář osudů a hlavní hrdina v ní přijíždí do Prahy pátrat po svých rodinných kořenech. Dnes od 18.00 knihu pokřtí v knihkupectví Luxor na Václavském náměstí.

Mlýny jako perličky v historii

Bernartice - V přísálí sokolovny ve středu 27. září od 18 hodin představí svou další knihu o mlýnech a mlynářích autorka regionální literatury Jaroslava Pixová.

Blíží se Velký knižní čtvrtek. Nabídne 16 nových titulů

Letošní Velký knižní čtvrtek 19. října nabídne 16 novinek, o jednu více než v předchozích letech, napříč různými žánry. Na pultech knihkupců se objeví jména jako Ben Aaronovitch, Pavel Kosatík, Michal Viewegh, John Boyne nebo Elena Ferrante. Součástí 12. Velkého knižního čtvrtku opět bude doprovodný program, který 19. října do Městské knihovny v Praze a 26. října do Knihovny Jiřího Mahena v Brně přivede několik autorů.

Velký knižní čtvrtek letos 19. října nabídne 16 nových titulů

Letošní Velký knižní čtvrtek 19. října nabídne 16 novinek, o jednu více než v předchozích letech, napříč různými žánry. Na pultech knihkupců se objeví jména jako Ben Aaronovitch, Pavel Kosatík, Michal Viewegh, John Boyne nebo Elena Ferrante. Součástí 12. Velkého knižního čtvrtku opět bude doprovodný program, který 19. října do Městské knihovny v Praze a 26. října do Knihovny Jiřího Mahena v Brně přivede několik autorů.

Ve věku 90 let zemřela překladatelka Eva Kondrysová

Ve věku 90 let zemřela v neděli 17. září významná překladatelka z angličtiny Eva Kondrysová. Dnes to oznámila Obec překladatelů. Kondrysová pracovala v letech 1952 až 1983 jako redaktorka ve Státním nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (od roku 1966 Odeon), z toho v letech 1958 až 1969 v revue Světová literatura.

Autorka ze Čkyně popsala historii zaniklé obce Bučina

Bučina - V sobotu 9. září pokřtila autorka Lenka Klímová knihu s názvem Historie zaniklé obce Bučina (Buchwald), která popisuje kdysi jednu z největších obcí na Šumavě. Knihu křtila její autorka, mladá dáma ze Čkyně Lenka Klímová.

Vrátila se ke kořenům a začala psát knihy

Nymburk /ROZHOVOR/ - Rovinaté, klidné Polabí jí zůstalo pod kůží. Peripetiemi osudu uvízla Otilie K. Grezlová na velkou část života sice také u Labe, ale ve městě na severu země. Na grunt po babičce ve Starém Vestci se vrátila pár let před důchodem, když se rozhodla pro nezávislost. Odešla z pozice personalistky v zahraniční firmě a vybavena zkušenostmi učitelky, knihovnice, vědecké pracovnice i redaktorky pustila se na venkově do psaní knih. Dnes má na kontě čtyři a chystá pátou. I ta se bude zabývat vztahy mezi lidmi a možná v ní bude i vražda.

Neznámý Bob Dylan v Plzni

Plzeň - Zdeněk Kočík, plzeňský rodák a pražský galerista, zapůjčil Západočeskému muzeu v Plzni unikátní kolekci grafických listů. 

Saturnin se vrátí na knižní pulty

Zcela nová dobrodružství čekají na populárního sluhu Saturnina a všechny postavy známé z legendární stejnojmenné knihy Zdeňka Jirotky. Nakladatelství XYZ totiž 16. listopadu vydá knihu Saturnin se vrací. Stane se tak přesně 75 let od prvního vydání románu, který patří k nejpopulárnějším humoristickým dílům české literatury a dočkal se i filmového zpracování.

Jihočeské kalné ráno...

Před osmdesáti lety zemřel TGM a nikdo neuměl lépe vyjádřit stesk i strach z budoucnosti republiky a Evropy než pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert.

Děti se v knihovně baví s Duhovými hrátkami

Havlíčkův Brod – V brodské knihovně se děti rozhodně nenudí. Nejen, že tu na ně čeká spoustu nádherné literatury, ale knihovna pro ně navíc připravuje i řadu zajímavých tvůrčích akcí.

Moravské zemské muzeum představí exilovou tvorbu minulého století

Brno - Dokumenty týkající se Charty 77 či samizdatovou literaturu představí od středy návštěvníkům Moravské zemské muzeum v Brně. Výstava je součástí série k příležitosti dvoustého výročí, při níž muzeum prezentuje jednotlivá odborná oddělení. Tentokrát své nejvýznamnější předměty představí Centrum kulturně-politických dějin dvacátého století.

Zemřela prapravnučka Palackého a významná germanistka Věra Macháčková-Riegerová

V úterý 5. září zemřela prapravnučka Františka Palackého Věra Macháčková-Riegerová, která byla i významnou germanistkou. V pátek o tom informovala Univerzita Karlova, kde Macháčková-Riegerová působila jako docentka dějin německé literatury. Poslední rozloučení s významnou vědkyní se uskuteční v úterý 12. září ve 14.15 v obřadní síni v Motole.

Pletená stezka se vine Brodem po stopách Zrzavého a Reynkových

Havlíčkův Brod – Originálním způsobem, slavnostním páráním, se ve čtvrtek otevřela Pletená stezka, věnovaná významným osobnostem Brodska, básníkovi a grafikovi Bohuslavu Reynkovi, jeho synům Jiřímu a Danielovi a Janu Zrzavému. Slavnostní otevření se konalo v kostele svaté Kateřiny.

Blíží se topná sezona. Uhlí je málo, je dražší o 20 %

Stále chladnější počasí, návrat letních teplot v nedohlednu. Topná sezona se pomalu blíží, v leckterých uhelných skladech na Zlínsku to ovšem zatím není znát. Zákazníků je málo, navíc do budoucna není vyloučené, že o uhelných skladech se dnešní děti dočtou jen v literatuře.

200 let zemského muzea: na začátku bylo sběratelství

Moravské zemské muzeum slaví dvě stě let od svého vzniku. Učiní tak zábavním programem v několika svých budovách, novými výstavami oslavujícími sběratelství a stálou expozicí popisující historii Moravy ve dvacátém století.

Výroba másla je i není věda

Novoměstsko – Zvýšená cena másla vede k tomu, že se lidé na Novoměstsku pokouší začít s jeho výrobou v domácích podmínkách. Tak, jak tomu bývalo kdysi.

Škola dnes a před 20 lety. Tabule, číslo hodiny, datum a…. okraje!

Černá nebo zelená tabule, na kterou se píše křídou, poctivě narýsované okraje v sešitech nebo papírovou žákovskou knížku ze škol pomalu vytlačují interaktivní tabule, tablety či přístupové čipy. Škola se za posledních dvacet let hodně změnila. Zatímco někde ještě klasicky na přestávku zvoní, jinde žákům ohlašuje konec hodiny melodie z filmu Růžový panter… Jsou to všechno změny k lepšímu?

Škola dnes a před 20 lety. Tabule, číslo hodiny, datum a…. okraje!

Černá nebo zelená tabule, na kterou se píše křídou, poctivě narýsované okraje v sešitech nebo papírovou žákovskou knížku ze škol pomalu vytlačují interaktivní tabule, tablety či přístupové čipy. Škola se za posledních dvacet let hodně změnila. Zatímco někde ještě klasicky na přestávku zvoní, jinde žákům ohlašuje konec hodiny melodie z filmu Růžový panter… Jsou to všechno změny k lepšímu?

TIP DENÍKU: Výšlap na Ranou odmění překrásnou vyhlídkou

Raná /FOTOGALERIE/ - Fotografka Kladenského deníku Jana Jirásková, která přináší svoje snímky čtenářům už dlouhé roky, si vyjela tentokrát s rodinou kousek za hranice kladenského okresu, kde si nenechala ujít překrásný pohled na okolní krajinu. Jejím dnešním tipem na lákavý výlet se tak stal Kopec Raná v lounském okrese.

Do Plzně míří grafiky Boba Dylana

Plzeň - Fanoušci legendárního písničkáře a čerstvého držitele Nobelovy ceny za literaturu Boba Dylana by si měli v kalendářích poznačit datum 15. září. 

Na podzim se na Žižkově otevře léta zapečetěný byt Jaroslava Foglara

Praha - Jestřábův byt na Žižkově bude po dlouhých letech zpřístupněn veřejnosti. Skautská nadace v něm  od září lidem nabídne komentované prohlídky. Nasát genius loci místa, v němž žil Jaroslav Foglar. To se veřejnosti podaří po dlouhých 18 letech. Když totiž spisovatel v roce 1999 zemřel, úředníci jeho byt kvůli právním nejasnostem zapečetili. Bezmála šestnáct let do něj nikdo nevstoupil.

Knižní tipy nejen na víkend

K vodě, na zahradu, do městské hromadné dopravy či jen tak do postele. Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Přinášíme Vám vybrané knižní tipy, na své si přijdou nejen příznivci žánru young adult, napětí a historických románů.

Litoměřická NEJ: Největší ryba ulovená v českých zemích

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Přinášíme vám třetí díl.

Vzdají hold spisovatelům

Mariánské Lázně - Slavné spisovatele přitahovaly a stále přitahují Mariánské Lázně jako magnet. A právě spisovatelům vzdá hold nová stezka, jejíž základní kámen symbolicky položil u příležitosti svého životního jubilea Vladimír Páral.