
Zdeněk Hojda o Valdštejnovi
Jičín - Postava Albrechta z Valdštejna představuje téma tolikrát „proprané“, až bychom se museli ostýchat jej v Jičíně znovu otevřít, kdybychom neměli jistotu, že tím přispějeme něčím zcela novým.
Jičín - Postava Albrechta z Valdštejna představuje téma tolikrát „proprané“, až bychom se museli ostýchat jej v Jičíně znovu otevřít, kdybychom neměli jistotu, že tím přispějeme něčím zcela novým.
Jičín - Už devatenáct roků připojuje se pan spisovatel Václav Franc k celostátní akci Den poezie. Většinou připravuje si pásmo s přáteli autory, spíš autorkami. Ale ve středu 15. listopadu přinesl si haldu knížek sám.
Prachaticko - Jestli si nevíte rady s vyplněním volného času, tak už máte po starostech.
Most - Mezi svazky si jistě vyberou zájemci o všechny žánry. Od detektivek přes dětské příběhy až po naučnou literaturu.
Orlické Podhůří-Říčky - V kulturním domě se v pátek 17. a v sobotu 18. listopadu uskuteční Svatomartinské knižní dny.
Královéhradecko, Jičínsko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/- Společnost Hotel Start zahájí do konce listopadu výstavbu parkoviště pro automobily na pozemku, který je v majetku města. Parkovací plocha vznikne před renovovaným objektem.
Dačice - Více než osm tisíc klientů navštívilo v letošní turistické sezoně informační centrum v Dačicích.
Poběžovice – Stovky knih už dorazili organizátorům Dobročinného jarmarku pro zámek Poběžovice, který se koná příští pátek 17. listopadu (státní svátek) od 10 do 17 hodin v tamním centru Pelíšek.
Promítání dokumentu o americkém spisovateli a bojovníkovi za lidská práva Jamesi Baldwinovi dnes večer zakončí Festival spisovatelů Praha. Od 10. listopadu nabídl milovníkům literatury sérii autorských čtení, diskusí i filmových představení. Hostem letošního 27. ročník festivalu byl mimo jiné laureát Německé knižní ceny Robert Menasse.
Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro váš volný čas.
Čáslav – Vlastimil Osoba z Královéměsteckého okrašlovacího spolku přednášel na pozvání Muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“. Přednáška byla věnována Karlu Kněžourkovi, významnému českému ornitologovi, který působil na Čáslavsku a jehož stošedesáté výročí narození si letos připomínáme.
V Praze najdete několik průchodů, které vám urychlí cestu. Mezi nejznámější patří Pasáž Lucerna či Světozor. Věděli jste ale, že se jeden průchod nachází za posprejovanými dveřmi v centru, kousek od Národní třídy?
Kytara, na kterou hrál americký hudebník a držitel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan na koncertech v 70. letech, se v sobotu prodala v dražbě za téměř 400 000 dolarů, v přepočtu tedy za 8,8 milionů korun.
Karlovy Vary - Krajská knihovna Karlovy Vary si připomíná v roce 2017 dvě významná výročí ze svého života a ráda by je oslavila se svými čtenáři a návštěvníky a také se všemi současnými i minulými zaměstnanci.
Louny - Jana Hendrychová už dvacet let pracuje v lounské nemocnici. Kromě ocenění odborníků získala i Cenu veřejnosti.
Kompletní Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války vycházejí jako audiokniha na čtyřech CD. Rozhlasové nahrávky v podání Oldřicha Kaisera vznikaly od roku 2012, letos se natočil třetí i nedokončený čtvrtý díl.
Slovenští čtenáři mají k české literatuře stále silný vztah, jiný než k ostatním literaturám. Berou ji i téměř 25 let po rozdělení společného státu za svou. Také české překlady ze světové literatury mají pro slovenské čtenáře velký význam. Slovenští nakladatelé jejich vydání zohledňují a vyhýbají se v běžných případech duplicitním vydáním. U významných autorů umělecké literatury ale slovenské překlady vznikají bez ohledu na to, zda existuje aktuální český. A děje se to stále častěji, řekl médiím slovenský literární teoretik Peter Zajac.
Prolog ze svého oceňovaného románu o Bruselu a jeho úřednících v sobotu na Festivalu spisovatelů Praha přečetl milovníkům literatury rakouský spisovatel Robert Menasse. Za knihu s názvem Hlavní město získal letos Německou knižní cenu. Sám sebe autor označil dnes za osvíceného Evropana a Evropskou unii za fascinující projekt.
Setkat se se známými autory mohou v sobotu v budově Senátu milovníci literatury. Koná se Festival spisovatelů Praha, který potrvá do 15. listopadu. Zájemci si budou moci vyslechnout autorská čtení i zapojit se do debat třeba s rakouským spisovatelem Robertem Menassem. Hlavním mottem letošního festivalu se stala myšlenka amerického autora Jamese Baldwina „A příště už oheň". Podle pořadatelů je poselství ve světě plném změn a zvratů aktuální.
Třebíč - Třebíčský hudební soubor Musica animata zve na koncert duchovní hudby. Uskuteční se v neděli 12. listopadu v 16 hodin v kostele sv. Martina v Třebíči.
Plzeň - Grafiky držitele Nobelovy ceny poputují z Plzně do Bangkoku a Kataru.
Pardubice - Knižní veletrh se zaměří na cestování.
Rozvadov – Žáci a pedagogičtí pracovníci základní školy Rozvadov se počátkem nového školního roku zapojili do mezinárodního projektu s názvem Záložka do knihy spojuje školy: Čtu, čteš, čteme.
Chodov – Lidé, kteří tentokrát zvolili projekt Listování, který do Chodova pravidelně zve místní knihovna, měli nebývalou příležitost.
Pardubice – Veletrh Zámek plný knih 2017 v pátek naplní pardubický zámek četbou. Sedmý ročník knižního veletrhu odborné a populárně naučné literatury nese podtitul Tam a zase zpátky a zaměřuje se na cestovatelství a etnografii.
V rezidenci pražské primátorky bude dnes odpoledne předána Cena Jaroslava Seiferta. Jejími letošními laureáty se stali literární kritici a historikové Jiří Brabec a Jiří Opelík. Cenu udílí Nadace Charty 77 a jména laureátů oznamuje vždy v předvečer Seifertových narozenin - 22. září příslušného roku. Cena je spojena s odměnou 100.000 korun.
Milevsko - V Galerii M si ve středu 8. listopadu přijdou na své příznivci literatury.
Masarykův ústav a Archiv Akademie věd (AV ČR) mají novou budovu v Gabčíkově ulici. Je v ní také nový depozitář Knihovny T. G. Masaryka. Masarykova knihovna, která má kolem 185 tisíc svazků, bude zpřístupněna veřejnosti. Na dnešní otevření nové budovy přijela i pravnučka prvního československého prezidenta Charlotta Kotíková.
Řípec/ROZHOVOR/ - Jakub Vácha je sedmnáctiletý student soběslavského gymnázia, jehož koníčky jsou ekologie a geologie.
Františkovy Lázně – V pořadí již jubilejní dvacátý ročník festivalu Literární Františkovy Lázně (LFL) začal o víkendu v tomto lázeňském městě. Dorazila sem nejen spisovatelská elita, regionální autoři, ale i příznivci české i německé literatury. Festival potrvá až do 12. listopadu. Lidé se tak mohli potkat se spisovatelem Miloslavem Stinglem.
Masarykův ústav a Archiv Akademie věd (AV ČR) mají novou budovu v Gabčíkově ulici. Je v ní také nový depozitář Knihovny T. G. Masaryka. Masarykova knihovna, která má kolem 185.000 svazků, bude zpřístupněna veřejnosti. Na dnešní otevření nové budovy přijela i pravnučka prvního československého prezidenta Charlotta Kotíková.
Teplice - Regionální muzeum v Teplicích nabízí shlédnutí výstavy krásných knih z nejmladší sbírky knihovny muzea bibliofilií.
Dobříš - Další ročník festivalu komiksů, her, autorského čten, přednášek, autorských besed a povídání o věcech z oblastí sci-fi, fantasy a hororu v dobříšské knihovně začal v pátek třetího listopadu a skončil v poledne v neděli pátého listopadu.
Vimperk - Hrst veršů, malované krásy a dobré nálady nabízí Rendez-vous, které se koná v úterý 7. listopadu ve vimperské Městské knihovně od 17 hodin.
Národní knihovnu v Klementinu či Městskou knihovnu na Mariánském náměstí zná skoro každý Pražan či alespoň student. Víte, že se v Praze ale nachází unikátní knihovna se zakázanými díly? Založil ji Jiří Gruntorád, který za komunismu vydával samizdatovou literaturu v edici Popelnice.
Českokrumlovsko - V neděli můžete strávit příjemné chvíle s fantasy literaturou v krumlovské knihovně, nebo si zajít na bylinkový workshop či degustaci vína.
Na den přesně po 135 letech od prvního uvedení Mé vlasti zazní v neděli toto vrcholné dílo Bedřicha Smetany v pražském Paláci Žofín. Následně jej Severočeská filharmonie Teplice v čele s dirigentem Petrem Chromčákem odehraje v sedmi českých a moravských městech.
Pasov – Po více než sto letech se u sousedů „vynořil“ cylindr bývalého starosty Landau Petera Wolfa, píše pasovský deník PNP.
Na den přesně po 135 letech od prvního uvedení Mé vlasti zazní zítra vrcholné dílo Bedřicha Smetany v pražském Paláci Žofín. Následně jej Severočeská filharmonie Teplice v čele s dirigentem Petrem Chromčákem odehraje v sedmi českých a moravských městech.
/ANKETA/ Nejen Batman nebo Superman, ale také Emil Zátopek, Kafkův Josef K. či brzy bratři Mašínové jsou hrdiny komiksové literatury. Od fanouškovských počátků 90. let se komiks v Česku tak rozšířil, že je součástí edičních plánů většiny nakladatelství. Zatímco na různé subkultury míří klasický superhrdinský komiks či japonská manga, současná autorská tvorba cílí na širší publikum.
Františkovy Lázně - Spisovatelská elita, regionální autoři a příznivci české i německé literatury. Ti všichni míří do Františkových Lázní, kde od 3. do 12. listopadu probíhá jubilejní 20. ročník festivalu Literární Františkovy Lázně (LFL).
Přestože už dneska využíváme elektronické čtečky, tištěné knihy z našich domovů zdaleka nevymizely. Jen obývací stěny poslední dobou pod vlivem minimalismu na čtenáře příliš nemyslí a nabízejí čím dál méně poliček. Tím roste potřeba samostatně stojící knihovny.
Jedenáct minut oblíbeného brazilského spisovatele Paula Coelha předznamenává počet novinek, jež se dnes objevily na pultech knihkupectví. Jedenáct nahrávek atraktivních titulů je součástí Velkého audioknižního čtvrtku, který se koná už potřetí.
Na pultech knihkupectví se dnes v rámci Velkého audioknižního čtvrtku objeví 11 knih, které se nečtou, ale poslouchají. Třetí pokračování akce sloužící k propagaci audioknih se koná po vzoru podobné, která propaguje knihy v klasické podobě a v Česku má již šestiletou tradici. Český trh s audioknihami stále roste a jeho loňský objem se může blížit 100 milionům korun.
Přes čtyři desítky let už Milan Kundera žije a tvoří ve Francii. Z rodné země odešel v roce 1975 poté, co se dostal do hledáčku komunistické tajné policie. O československé státní občanství přišel o čtyři roky později. Odebráno mu bylo za román Kniha smíchu a zapomnění, který se nyní dočkal prvního oficiálního vydání v češtině.
Ústí nad Labem - V úterý 31. října je poslední šance vidět v Ústí výstavu knih českých autorů v cizojazyčných překladech.
Louny – Za čtyři roky nahráli nadšenci z Loun už patnáct knih. Díky nim mohou i nevidomí a lidé se špatným zrakem „číst“. Chybí jim ale vlastní nahrávací technika, na kterou teď shánějí peníze.
Liberec – Ve spolupráci s Nadací Ivana Dejmala pro ochranu přírody jsme připravili pro čtenáře Libereckého deníku soutěž o kalendáře a další hodnotné ceny.
Újezdec /FOTO/ - Přijeli, prohlédli si památník, došli k růžím a jeli pryč. Běžný scénář návštěv turistů na Růžovém paloučku. Nová stezka, která byla otevřena v sobotu, má tohle změnit. Palouček nedaleko Litomyšle se navíc v budoucnu stane místem setkávání českých exulantů.
/INFOGRAFIKA/ V domě Franze Kafky vzniknou příští rok rezidenční byty pro spisovatele ze zahraničí. O dlouhodobé pobyty v české metropoli je obrovský zájem, nárůst přihlášek je enormní j Kromě bytů pro spisovatele se má v Kafkově domě vybudovat i literární kavárna nebo galerijní obchod.