Květnový superúplněk
Květnový superúplněk byl poslední ze tří letošních superúplňků.
Květnový superúplněk byl poslední ze tří letošních superúplňků.
Květnový superúplněk byl poslední ze tří letošních superúplňků.
Květnový superúplněk byl poslední ze tří letošních superúplňků.
Květnový superúplněk byl poslední ze tří letošních superúplňků.
Květnový superúplněk byl poslední ze tří letošních superúplňků.
O máji se toho napovídá a natěší, ale i ten počátek květného měsíce roku může dopadnout všelijak - to když jeden zmokne na kost pod májkou, či se mu venkovská vrata s bílým srdcem stejně neotevřou - skutek prostě letos utek, a dobře víme proč.
Probíhající pandemie zahnala většinu celosvětové amatérské astronomické komunity do jejích domovů, takže si na popularitě získávají zejména takové astronomické jevy, jaké může pozorovat běžným okem každý člověk. Jeden takový okamžik právě nadchází - dnešní noc se z potemnělé oblohy snese meteorický roj Lyridy. A nebude je stínit Měsíc.
/FOTOGALERIE/ Trenér ostravských plavců se obává odlivu členů klubu. Po karanténě se už podle něj část sportovců do bazénu nevrátí.
Nouzový stav, který momentálně panuje napříč celou republikou kvůli pandemii koronaviru, uzavřel většinu z nás za zdmi našich domovů. Dny se proměnily v týdny a odloučení od společnosti může mít negativní vliv nejen na naši psychiku. Řada firem se ale snaží přenést zábavu do našich obývacích pokojů, nebo nám pobyt doma zpříjemnit či zjednodušit. Sledování televize nebo seriálů ale časem omrzí. Proč navíc toto období nevyužít třeba k posílení psychické či fyzické kondice nebo vzdělávání a osobnímu rozvoji? Přinášíme několik tipů.
Ve středu 8.dubna velmi brzy ráno jsme mohli sledovat tzv. superúplněk.
Nejblíže Zemi byl letos Měsíc v noci na středu.
Noční obloha předvedla v noci z úterý na středu další ze svých kouzelných úkazů. Lidé mohli pozorovat nejjasnější úplněk roku, tzv. superúplněk. Podívejte se v galerii na snímky, které pořídili čtenáři Deníku i naši fotografové.
V noci na středu Měsíc svítil při úplňku více, než je běžné. Na své eliptické dráze se totiž navíc přiblížil k Zemi nejvíce a nastal takzvaný superúplněk.
Noc z úterý na středu nabídla úžasnou vesmírnou podívanou - nejpůsobivější superúplněk roku.
V noci z dneška na středu bude nejjasnější úplněk roku, tzv. superúplněk. Úkaz se na obloze objeví letos podruhé, další nastane v květnu, uvedl za Astronomický ústav Akademie věd Pavel Suchan. Astronomové jako superúplněk označují úplněk v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze k Zemi nejblíže.
Měsíc odjakživa láká firmy i státy, které spřádají plány na kolonizaci vesmíru. Je to logické. Díky své vzdálenosti od Země je Měsíc hlavním kandidátem na vytvoření první stálé základny lidstva v kosmu. Než k tomu však dojde, je nezbytné vyřešit několik otázek. Například: z jakých materiálů by měla být tato základna vybudována? A vědci nyní přišli s překvapivým nápadem…
Jan Urban, člen Vlašimské astronomické společnosti, v letech 1991 až 2007 byl jejím předsedou. V současné době je členem správní rady obecně prospěšné psolečnosti VAS. Jeho zájem o vesmír se zrodil v deseti letech, když tehdy z verandy rodného domu ve Vlašimi pozoroval s rodinnými přáteli úplné zatmění Měsíce. Fascinoval ho pohled na jasnou oblohu a pohled na mizející Měsíc v zemském stínu.
Výhru Grand Prix v kategorii Tvůrčí příběh a identita jako zážitek neboli Creative story and identity as experience 2019 na festivalu Big See ve slovinské Lublani vybojovala ruční papírna Papyrea z podještědské Zdislavy.
/EDITORKA DENÍKU IVANA ZÁBRANSKÁ PÍŠE Z OBCE PIHEL/ Tak ministr školství nám to zrovna neulehčil. Včera vyhlásil, že děti se budou z domova učit minimálně do půlky května. A to ty moje jsou už naštěstí na druhém stupni. Mít doma prvňáčka a kromě editování článků, vaření a sekání dříví tu s ním ještě malovat písmenka – tak to už bych se asi radši nechala vystřelit na Měsíc.
Jarní večerní obloze vládne planeta Venuše. Protože se jedná o třetí nejjasnější objekt na naší obloze, hned po Slunci a Měsíci, nalezneme ji nad západním obzorem již brzy za soumraku. V prvních dubnových dnech můžeme Venuši spatřit, jak prochází v těsné blízkosti otevřené hvězdokupy M45 Plejády v souhvězdí Býka.
Krása noční oblohy odnepaměti přitahovala pohledy všech generací lidstva, které kdy na naší planetě žily.
V noci z pondělí 9. března na úterý 10. března zářil úchvatně na noční obloze nezvykle velký Měsíc.
Až do 29. března mohou zájemci zavítat na výstavu grafika a ilustrátora Miloslava Nováčka, které je k vidění v Domě Štěpánka Netolického v Třeboni.
Čtvrteční pozorování pro veřejnost v areálu hvězdárny dnes začíná v 18 hodin (služba čeká maximálně hodinu).
Rybář tělem i duší, u vody je každou volnou chvíli. V rybnících i řekách loví velké i malé ryby, kapry, amury, chystá se na sumce a také na měsíční plavbu na rybářské lodi. Hledá zapomenuté revíry, kam běžně rybáři nechodí a snaží se ulovit ryby, které v těch místech ještě na háčku nebyly.
/POZVÁNKY, FOTOGALERIE/ Neobvyklá výstava se zabydlela v Muzeu krajky ve Vamberku. Dočasná expozice, kterou připravil Spolek přátel historie Vamberka ve spolupráci s Muzeem krajky, má název Čechoslováci v boji za vlast a láká do 3. května na dokumenty, relikvie a osobní předměty z účasti našich vojáků ve druhé světové válce. Nechybí tu ani modely bojové techniky z bojišť tohoto období.
Hvězdárna zve na další přednášku z cyklu Pátky pro veřejnost.
V pátek a sobotu si můžete přijít do úpické observatoře prohlédnout dalekohledem nejzajímavější povrchové útvary na Měsíci. Nejlépe jsou vidět v období, kdy je Měsíc ve své čtvrti.
Přečtete si o těch nejzajímavějších objevech, které vědci v posledních měsících učinili.
Ve věku 101 let dnes zemřela význačná matematička amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Katherine Johnsonová. Vědkyně počítala pro první kosmické mise trajektorie raket a oběžných drah a její práce pomohla uskutečnit přistání amerických astronautů na Měsíci.
/ROZHOVOR/ Měsíc chybí do data, kdy se na okresní trávníky vrátí fotbalisté, aby rozehráli jarní pokračování soutěžního ročníku. Což neznamená, že by zimní období bylo prosté zajímavého dění v nejpopulárnějším sportu.
Přinášíme pravidelný přehled tipů na nadcházející víkend. Tentokrát na vás čeká RC Show s autíčky na dálkové ovládání, zimní dobrodružství na Štěpánce, karneval v Bakově, hvězdářská přednáška nebo výlet do okolí Mladé Boleslavi.
Kvůli pozorování hvězdné oblohy už nemusí amatérský astronom Josef Masničák dojíždět na žádnou z hvězdáren v okolí. Splnil si svůj sen a na zahradě si postavil vlastní pozorovatelnu. Dlouholetému koníčku teď může věnovat každou volnou chvíli.
Jak vyfotografovat zatmění Měsíce a jiné skvosty noční oblohy? To zjistíte v liberecké iQLANDII.
Říká, že dělá, co ho baví. A že je toho dost! Je jedním z hlavních představitelů stand-up comedy v Česku, má vlastní celovečerní představení a talk show o poezii, píše knížky. Teď Lukáš Pavlásek přichází k divákům s televizní show. Na obrazovkách Primy se objeví už 18. února.
Areál bude otevřen od 18 hodin
Už jen do neděle 23. února je v městském muzeu zpřístupněna výstava o projektu Apollo.
/FOTOGALERIE/ Nejlepším kamarádem dětí školní družiny v berounském Závodí je kniha. O to více to platí u Veverušáků. Ty s knihou pracují téměř každý týden. Nejde o pouhou četbu pohádek či povídek, ale u Veverušáků je to i četba z vědecko-naučných knih, různých encyklopedií, přírodovědných i uměleckých knih.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil Měsíc zobrazený ze sedmi míst na světě v době, kdy na jeho povrch 21. ledna loňského roku dopadl asteroid. Na vzniku snímku se podíleli také Češi.
Oprava budovy obchodní akademie se podařila. Nyní usiluje o ocenění.
V únoru budeme moci večer nad jihozápadním obzorem stále pozorovat planetu Venuši. Dalekohledem bychom pak mohli zahlédnout i vzdálené ledové planety Uran (v první polovině noci) a Neptun (začátkem měsíce večer nad západním obzorem).
Přednáška se koná v multifunkčním sále úřadu
Ve zbirožském muzeu byla zahájena premiérová letošní výstava. Účastníci vernisáže si ve čtvrtek večer připomněli jubileum přistání prvních lidí na Měsíci.
/ROZHOVOR/ Paní Karasová pozoruje a třikrát denně zaznamenává atmosférické jevy, sleduje celkovou podobu počasí. Už dlouhých 46 let. O svém koníčku vyprávěla v Týdeníku Žatecko.
/ROZHOVOR/ Paní Karasová pozoruje a třikrát denně zaznamenává atmosférické jevy, sleduje celkovou podobu počasí. Už dlouhých 46 let. O svém koníčku vyprávěla v Týdeníku Lučan, který vyšel v úterý 14. ledna.
Vernisáž začne v 17 hodin
V sobotu během dne dobrovolné hasiče ze Kdyně zaměstnalo hašení, večer pak pořádání bálu.
Spolek rodáků a přátel města Lysá nad Labem připravil přednášku věnovanou padesátému výročí prvních pilotovaných výprav k Měsíci. Jaroslav Soumar pohovoří v přednášce s názvem Člověk na Měsíci – Apollo po 50 letech o závodech k Měsíci.
V nejbližších týdnech by měl začít zkušební provoz nové hradecké hvězdárny a planetária, které rok a půl procházely zásadní rekonstrukcí za více než čtyřicet milionů korun.