Kreativ

ŠTÍTEK: Měsíc

Ze zajímavostí našeho okresu

Kamenný Újezd získal vozidlo, energetický nápoj stál 500 korun, Medový Újezd řeší rozpočet 2021 a další krátké zprávy z Rokycanska.

Čínská sonda přistála na Měsíci, má tam odebrat vzorky hornin

Čínská sonda Čchang-e 5 úspěšně přistála na Měsíci, kde má odebrat vzorky hornin a dopravit je zpět na Zemi. Informují o tom čínská státní média. Čínští vědci chtějí na vzorcích hornin zkoumat původ Měsíce. Návrat sondy se očekává v polovině prosince. Pokud bude čínský projekt úspěšný, dostanou se vzorky měsíční horniny na Zemi poprvé po 40 letech.  

Nebeské divadlo na konci roku

V prosinci budeme moci večer nad jihozápadním obzorem pozorovat obě obří plynné planety, jasnější Jupiter a méně jasný Saturn. Uran bude dalekohledem pozorovatelný po celou noc kromě rána, Neptun pak večer na jihu a jihozápadě. Také výrazná planeta Mars bude s výjimkou ranních hodin zdobit prosincovou oblohu a planeta Venuše bude dobře viditelná jako jasná Jitřenka nad jihovýchodním obzorem. Merkur v prosinci pozorovatelný nebude. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete rovněž na našich webových stránkách www.astrohk.cz.

SOUHRN ZPRÁV Z REGIONU: Školy se zapojily do projektu Příběhy bezpráví

Také školy v Kutné Hoře zapojené do Měsíce filmu na školách - projektu Příběhy bezpráví - mohou využít online besedy. První z nich, s historikem Petrem Blažkem a moderovaná Lindou Bartošovou z České televize, pojednávala v úterý 10. listopadu o roli médií v rámci procesu s Miladou Horákovou. Další se uskuteční 12., 19. a 25. listopadu vždy od 10 do 11 hodin dopoledne.

Výjimečnou padající hvězdu zastínily lidem mraky. Přístroje ji ale viděly

Nebeské kamení spadlo za působivé světelné podívané, jež však většině lidí zůstala utajena, v oblasti Jizerských hor; k nalezení by tam mohl být větší meteorit a několik menších, zhruba desetigramových i gramových úlomků. Na dálku to určili vědci z observatoře v Ondřejově na Praze-východ, kde působí Astronomický ústav Akademie věd ČR.

SOUHRN ZPRÁV: V Lysé nad Labem už lze zarezervovat svatby na příští rok

Pokud si chce někdo už nyní zarezervovat termín svatebního obřadu na Městském úřadě v Lysé nad Labem pro rok 2021, má už nyní možnost. Objednat svatbu lze buď osobně na matrice v prvním patře úřadu, nebo telefonicky na čísle 325 510 225. K vyřízení formalit v úředních hodinách se snoubenci dostaví nejpozději měsíc před uzavřením sňatku osobně a předloží potřebné doklady a dokumenty. Úřad také upozorňuje na stanovené poplatky.

Další ročník projektu Příběhy bezpráví se zaměří na média a totalitu

V průběhu listopadu proběhne již 16. ročník Měsíce filmu na školách, projektu Příběhy bezpráví. Letošní téma zdůrazní roli médií v totalitní společnosti a to, jakým způsobem vládnoucí režim u nás využíval sdělovací prostředky. Připomínce důležitosti svobodných, nezávislých a kvalitních médií, které jsou pilířem demokracie, budou věnovány nejen vybrané filmy, ale i výstava, kterou obdrží zapojené školy. Besedy s pamětníky budou letos probíhat online formou.  

Další ročník projektu Příběhy bezpráví se zaměří na média a totalitu

V průběhu listopadu proběhne již 16. ročník Měsíce filmu na školách, projektu Příběhy bezpráví. Letošní téma zdůrazní roli médií v totalitní společnosti a to, jakým způsobem vládnoucí režim u nás využíval sdělovací prostředky. Připomínce důležitosti svobodných, nezávislých a kvalitních médií, které jsou pilířem demokracie, budou věnovány nejen vybrané filmy, ale i výstava, kterou obdrží zapojené školy. Besedy s pamětníky budou letos probíhat online formou.  

NASA oznámí vzrušující nový objev. Týká se Měsíce

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámil, že v pondělí 26. října zveřejní "nový vzrušující objev" týkající se Měsíce. Informuje o tom server Science Alert. Ten v této souvislosti poukazuje na nové výsledky Stratosférické observatoře pro infračervenou astronomii (Sofia), což je ve skutečnosti letadlo Boeing 747 SP nesoucí velký zrcadlový dalekohled.

Tajemný otvor na Marsu dráždí vědce. Přemýšlejí, kudy dovnitř

Když nedávno sonda Mars Reconnaissance Orbiter pořídila prostřednictvím kamery Hirise snímek zhrouceného stropu lávové trubice, který byl mnohem větší než jakýkoli podobný "lávový světlík" na Zemi, vědce okamžitě zaujal. Pokud by totiž na Marsu opravdu dosud existoval v nějaké primitivní formě život, lávové trubice by představovaly ideální úkryt. Vědci proto řeší otázku, jak do tajemného otvoru proniknout.

Pod vládou Marsu a Venuše

V říjnu můžeme večer nad jižním až jihozápadním obzorem pozorovat obě obří plynné planety, podstatně jasnější Jupiter a poněkud méně jasný Saturn. Své maximální jasnosti dosáhne Mars, který výrazně ozdobí noční oblohu. Venuše bude dobře viditelná jako jasná Jitřenka na ranní obloze.

K ISS odstartovala nákladní loď Cygnus. Doručí astronautům i moderní toalety

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes odstartovala nákladní loď Cygnus, která astronautům na oběžnou dráhu doručí mimo jiné i nový supermoderní model toalety. Záchod, který má díky svému designu usnadnit vykonávání potřeby ve stavu beztíže zejména ženám, se má po testovací fázi stát součástí vybavení kosmické lodi Orion. S tou chce americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dopravovat posádky na Měsíc, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ JIŘÍHO DINTARA: Konspirátoři útočí

Tak od čtvrtka opět nosíme roušky uvnitř budov. Zda to pomůže zbrzdit šíření koronaviru či ne, se dozvíme během nejbližších týdnů. Čemu to ale napomohlo určitě, je další vzedmutí konspiračních nálad a teorií.

NASA objevila rychlejší a levnější cestu na Měsíc. A nechala si ji patentovat

Cesta na Měsíc zůstává i po více než 50 letech od jeho dobytí stále mimořádně nákladná. Teď by ji mohl usnadnit nově publikovaný vynález amerického Národního ústavu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Vesmírná agentura, jak se NASA také říká, si jej nechala patentovat - patent se přitom nevztahuje na nějaké speciální vybavení, ale na trajektorii dráhy. Ta je navržena tak, aby šetřila čas, peníze i palivo.

K Zemi míří asteroid dvakrát větší než pyramidy v Gíze. Dorazit má za pár dnů

K Zemi letí asteroid o objemu přibližně dvakrát větším, než jakého dosahují světoznámé egyptské pyramidy. Nejblíže naší planetě se dostane 6. září kolem 10:38 středoevropského času. Protože protne pozemskou oběžnou dráhu, přezdívají mu astronomové Apollo. Poprvé jej spatřili před deseti lety a nazvali jej 465824 (2010 FR).

VÝHERNÍ SERIÁL DENÍKU: Formosa. Tchaj-wan, nejkrásnější ostrov Pacifiku

První osídlení na Tchaj-wanu začalo polynéskou kolonizací před pěti tisíci lety. Místní původní obyvatelé jsou podle nejnovějších výzkumů blízcí příbuzní Maorů z Nového Zélandu. Dřív než Číňané osídlili ostrov Evropané. Holanďané, Španělé, Portugalci. Ti mu při objevení ostrova dali název Ilha Formosa (Krásný ostrov). Až po Evropanech sem dorazili v 17. století Číňané. Součástí článku je i odpoveď na jednu ze soutěžních otázek, které se dozvíte v sobotu 5. září na Deník.cz.

Starý most u sousedů do šrotu nepůjde?

Linec – Železniční most přes Dunaj na Urfahru byl uveden do provozu v roce 1900. V únoru 2016 byl uzavřen a poté snesen. Na jeho místě začala na nové konstrukci montáž oblouků.

Letní nebe uvidíte na dvou místech

Večerní výjezdní pozorování Měsíce, planet Jupiter a Saturn a dalších objektů noční oblohy se uskuteční dnes od 20 hodin v Míšově (sraz u grilu).

Nebeské představení vrcholí. Perseidy slibují nejlepší zážitek v noci na čtvrtek

Vrcholí Perseidy, každoroční meteorický roj dosáhne maxima ve středu v 15:00 SELČ. Noc ze středy na čtvrtek bude podle Astronomického ústavu Akademie věd ČR pro jejich vyhlížení nejlepší, meteory však budou četné už dnes i ze čtvrtka na pátek. Některé hvězdárny ve středu pořádají společná pozorování. Perseidy budou aktivní až do 24. srpna.

Pod hvězdami zpívá Šindelář

Pozorování meteorického roje Perseid i dalších kouzelných objektů letní noční oblohy hlavním dalekohledem bude dnes provázet prázdninový pořad žebrácké hvězdárny Tu noc hořely padaly hvězdy. Jde o netradiční setkání se zpěvákem Michalem Šindelářem, nazvané podle jeho písničky.

Padající hvězdy nabídnou dokonce přespání na hvězdárně. Ale pod širákem

Noci splněných přání – k tomu prý dochází, když „padají hvězdy“ – slibuje nyní vesmír romantikům; lidem tíhnoucím spíše k vědě zase nabídne pozoruhodnou astronomickou podívanou. Na to, že se blíží maximum meteorického roje Perseid, upozorňují aktivity hvězdáren, zvoucích při této příležitosti i laiky; někde i s dalším doprovodným programem.

Padající hvězdy nabídnou dokonce přespání na hvězdárně. Ale pod širákem

Noci splněných přání – k tomu prý dochází, když „padají hvězdy“ – slibuje nyní vesmír romantikům; lidem tíhnoucím spíše k vědě zase nabídne pozoruhodnou astronomickou podívanou. Na to, že se blíží maximum meteorického roje Perseid, upozorňují aktivity hvězdáren, zvoucích při této příležitosti i laiky; někde i s dalším doprovodným programem.

Bok po boku. Nafukovací Měsíc se Zemí lidé uvidí na Kraví hoře

Téměř čtyři sta tisíc kilometrů. Taková vzdálenost dělí od sebe Zemi a Měsíc ve vesmíru. V Brně to bude pouze pár metrů. Lidé si totiž od pondělka po celý týden prohlédnou v parku na Kraví hoře jejich obří nafukovací modely. Kromě prvního společného vystavení lunalónu a terralóny brněnská hvězdárna pro zájemce připravila i další zajímavý program, třeba v podobě letního sci-fi kina.

V srpnu padají hvězdy, nenechte si ujít pohled na oblohu

Měsíc srpen pokračuje na Hvězdárně Jaroslava Trnky ve Slaném v duchu pozorování planety Jupiter a Saturn. Planeta Saturn je typická svým výrazným prstencem a planeta Jupiter svými čtyřmi Galileovskými měsíci, které kolem ní obíhají. Vidět můžete i padající hvězdy. Otevřeno je standardně od 21:00 do 23:00 hodin.

Spatřili jste v minulých dnech na obloze kometu?

Tak se nám znovu po čase na obloze zjevila kometa. A ne jenom taková běžná. Je doslova ozdobou noční oblohy, a tedy máme důvod k pokochání se jejím vzhledem. Ale někteří lidé znejistěli. Něco se stane, možná přijde nějaká pohroma. Vždyť nebeské vlasatice byly od dávnověku považovány za posly špatných zpráv.

Jasná noc nabídne i pozorování Měsíce

Žebrácká hvězdárna se opět vrátila k pořádání akcí, vzhledem k malému vnitřnímu prostoru ale hosty vítá raději pod širým nebem. Setkání nazvané Hvězdárna na vzduchu začíná poslední červencové úterý v podvečerním čase.

Čína vyslala na Mars svou první raketu. Ta by k planetě měla dorazit v únoru

Z čínského kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan dnes ve 12:41 místního času (6:41 SELČ) odstartovala raketa Dlouhý pochod 5, která nasměruje k Marsu družici s přistávacím modulem a průzkumným vozítkem. Jde o první pokus Číny s přistáním na rudé planetě, které se předpokládá v dubnu nebo květnu příštího roku.