Nebědujme, v souladu s pranostikami se dalo předpokládat, že dubnové počasí nebude nic moc a na obloze bude převládat povětrnost zvaná aprílová. Také situace koronavirová není růžová, a to ještě uvidíme, jak se velikonoční čas podepsal na povaze národa a tudíž i statistikách. Jedno i druhé zatím hop a trop.
Nebědujme, v souladu s pranostikami se dalo předpokládat, že dubnové počasí nebude nic moc a na obloze bude převládat povětrnost zvaná aprílová. Také situace koronavirová není růžová, a to ještě uvidíme, jak se velikonoční čas podepsal na povaze národa a tudíž i statistikách. Jedno i druhé zatím hop a trop.
Výroční známka, venkovní pozorování nebo modely měsíce a země. Prostějovská hvězdárna oslavila v pondělí šedesáté narozeniny. V rámci letošního kulatého jubilea chystá astronomické oddělení Muzea a galerie v Prostějově pro veřejnost řadu akcí, mimo jiné i spolupráci s olomouckým Street art festivalem.
V úterý uplyne 60 let, kdy poprvé vzlétl do vesmíru člověk – sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin. Lety do vesmíru předpověděl téměř o sto let dříve Jules Verne, nejoblíbenější spisovatel chlapce Petra Ginze z česko-židovské rodiny. Jeho ilustraci k Verneově románu Do Měsíce vynesl na oběžnou dráhu v roce 2003 první izraelský astronaut Ilan Ramon.
Smutná zpráva o úmrtí vědeckého publicisty a spisovatele Karla Pacnera zasáhla ve středu mnohé obyvatele Klatovska. Byl rodákem z Janovic nad Úhlavou, které okouzlil kosmický výzkum. Setkal se i s Vladimírem Remkem a byl u startu Apolla 11.
Josef Šochman, cestovatel a dobrodruh se zálibou ve focení, nedávno pořídil nový fotoaparát. "Rád si hraju," říká o svém focení. Chodí po městě a všímá si zajímavostí, maličkostí a detailů. Na svých nedávných snímcích zachytil příběh, který se odehrál na obloze. Co přesně se stalo, uvidíte v galerii.
Vyhláška k odstranění německých názvů, pozvánka na oslavu svobodného 1. máje nebo na přátelský zápas v ledním hockeyi, to a mnohem více si mohou v současné době přečíst Mariánskolázeňští na plakátových plochách ve městě.
Ve věku 85 let dnes zemřel publicista a spisovatel Karel Pacner. Psal především knihy o kosmonautice a vesmíru, později také o moderních dějinách a špionáži. Dlouhá léta působil v deníku Mladá fronta, kde se věnoval popularizaci vědy. V roce 1969 byl jako novinář v USA na startu mise Apolla 11. O jeho úmrtí informoval server Aktuálně.cz.
Lukáš Gallo je fotograf samouk, který vyhrává facebookové soutěže fotografů z celého světa. Účastní se například mezinárodních klání krajinářských fotografií, fotosoutěží Word Class či do meteorologických soutěží a slaví úspěchy, jak loni, tak i letos. Při jeho koníčku ho zajímají hlavně přírodní jevy, neváhá čekat na správný okamžik.
Lidé od nepaměti vzhlížejí k nebi a pozorují zajímavé jevy, které se čas od času na obloze objeví. Letošní rok sice nebude na nebeské úkazy tak bohatý jako ten loňský, přesto nabídne hned několik pozoruhodných zajímavostí.
Prvního dubna se v tisku objevují vymyšlené aprílové zprávy. Tento den můžete pustit do světa šílený titulek či neuvěřitelnou událost. Všichni to berou, nechají se nachytat či se jen zasmějí, protože je apríl.
Její tvář bude nejspíš povědomá vašim dětem, protože tato mladá dáma s česko-japonskými kořeny uvádí internetové a televizní pořady o počítačových hrách. Za své zázemí stále považuje liberecký dům svých rodičů s loftem po starším bráchovi.
Různá opatření proti šíření nového typu koronaviru stopla kulturní akce na Žatecku a Lounsku. I přes všechny zákazy lze podnikat výlety do přírody, sledovat online akce či číst knihy.
Udělování dotací pro brněnské hudební festivaly je zpolitizované. To tvrdí v otevřeném dopise členové spolku Brno kulturní. Podle něj v několika případech dostaly peníze akce, na jejichž pořádání mají zájem konkrétní politici. Ti obvinění odmítají, a označují je za absurdní. I podle vedení města je proces přidělování dotací transparentní.
Mobilní aplikace EPP má za sebou už šest let plné práce a počet uživatelů aktuálně překročil počet 500 tisíc. Dobročinná aplikace a její uživatelé pomohli za dobu fungování už 1741 projektům. Jedním z konkrétních příběhů je pomoc třiceti dětem na Vysočině. Díky nákupu nových notebooků mají snazší přístup k on-line výuce.
Mobilní aplikace EPP má za sebou už šest let plné práce a počet uživatelů aktuálně překročil počet 500 tisíc. Dobročinná aplikace a její uživatelé pomohli za dobu fungování už 1741 projektům. Jedním z konkrétních příběhů je pomoc třiceti dětem na Vysočině. Díky nákupu nových notebooků mají snazší přístup k on-line výuce.
Modernizujete domov a nevíte kam se starým, ale funkčním nábytkem? Jedním z možných řešení je darovat ho Nábytkové bance Libereckého kraje, která právě rozjíždí svůj provoz.
/ROZHOVOR/ Promění se fotbalový klub ze Stínadel pod novým ředitelem Rudolfem Řepkou? Předseda představenstva Pavel Šedlbauer je rád, že Petra Hynka nahradil právě teplický srdcař, který dlouhá léta pracoval na fotbalové asociaci v roli generálního sekretáře, aby z ní před časem na protest proti praktikám Romana Berbra a jeho kumpánů odstoupil. Zároveň ale přiznává, že po finanční stránce neprožívají Teplice lehké časy. „V současné době je snížení rozpočtu oproti rokům, kdy byl ředitelem pan Hrdlička, zhruba třiceti až čtyřicetiprocentní," říká. Fanoušci proto nemůžou čekat, že se vše změní mávnutím kouzelného proutku.
Děti ze školní družiny v Berouně - Závodí připomněly spisovatele Svatopluka Čecha, jehož osobnost je sice jen krátkou dobu spjata s městysem Liteň v našem regionu. Do Litně přišel Čech jako šestiletý chlapec s velmi početnou rodinou. Jeho otec působil jako správce liteňského panství. Malý Čech zde poznal mnoho zajímavostí, ale ze všeho nejvíce ho učarovala lípa na prostranství mezi kostelem a farou. Do jejího stínu „kolébavých větví“ umístil děj své básnické sbírky.
Koncem roku vyšla ve spolupráci s českobudějovickou literární kavárnou Měsíc ve dne kniha rozhovorů novináře Radka Gálise s jihočeskými výtvarníky nazvaná Malíři na soutoku.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Uběhlo již deset let od doby, kdy se na Základní škole Slovanka uskutečnil čtvrtý ročník soutěže Mladý moderátor. V roce 2011 vzbudilo klání obrovský zájem a účast byla hojná.
Trojice planet – Saturn, Jupiter a Merkur – se ve středu 10. března po 5. hodině ráno seskupí nízko nad jihovýchodním obzorem. Čtvrtým účastníkem vesmírného dostaveníčka bude Měsíc ve tvaru úzkého srpku.
Inzerát je jednoduchý: „Chcete do vesmíru? Zn. Na pohlaví nezáleží.“ Šanci podívat se na Měsíc či Mars dostane šestice nejlepších. Poslední podobný konkurs na astronauty Evropská kosmická agentura pořádala před 11 lety.
Japonský miliardář Jusaku Maezawa hledá osm spolucestujících, které s sebou vezme na let kolem Měsíce plánovaný na rok 2023. Informoval o tom dnes server BBC. Zájemci se mají hlásit na stránkách dearmoon.earth. Pětačtyřicetiletý výstřední boháč Maezawa před rokem zrušil svůj "inzerát" na výběr dívky, s níž chtěl k Měsíci letět. Potenciálních partnerek se mu tehdy ozvalo skoro 30 tisíc.
Most nemá jen hrad Hněvín. V ulici ČSA od Luny ke gymnáziu stojí miniatury dvou hradů. Jeden je mezi budovami bývalých kasáren a druhý na trávníku před obytným domem u křižovatky ulic ČSA a Prokopa Diviše.
Most nemá jen hrad Hněvín. V ulici ČSA od Luny ke gymnáziu stojí miniatury dvou hradů. Jeden je mezi budovami bývalých kasáren a druhý na trávníku před obytným domem u křižovatky ulic ČSA a Prokopa Diviše.
Pokud nemáte příliš v oblibě sníh, tak momentální situace za okny vám asi příliš radosti nedělá… Pokud chcete zahnat nudu, ale ještě nevíte jak - nebo jste se vrátili ze sněhové koulovačky a přemýšlíte, co dál - podívejte se na pár našich tipů na dnešní den.
Kronika populárního cyklu Vesmírný Tábor zbohatne už ve středu 10. února o svou druhou letošní kapitolu. V táborské Městské knihovně ji od 18 hodin napíše Michal Václavík. Jeho přednáška Příběhy sond Hayabusa2 a Chang´e 5 se však vzhledem k platným vládním nařízením uskuteční online a zájemci ji mohou sledovat pod níže uvedeným odkazem.
Sonda Amal (Naděje) Spojených arabských emirátů dnes dorazí k Marsu a měla by být navedena na oběžnou dráhu. Už ve středu se k ní připojí čínský aparát Tchien-wen, který má za tři měsíce spustit na povrch rudé planety robotické vozítko. Příští týden tam také hodlá přistát americká vesmírná agentura NASA se svým dalším automatickým průzkumníkem Perseverance.
Krásné snímky ze své procházky do přírody nám zaslala majitelka slánské Galerie Ikaros Marcela Hrušková. První z fotografií byla pořízena nedaleko obce Kvílice. "Možná pro spoustu lidí je to fotka o ničem, ale já mám takové náladovky ráda a vlastně jsem se asi naučila mít ráda zdánlivě jednoduché výhledy na pole díky obrazům akademického malíře Vladimíra Jelínka, kterému jsme už třikrát udělali výstavu," připsala k fotkám Hrušková.
Co chtějí na Měsíci najít Indové? Proč si komunistická Čína staví vlastní vesmírnou stanici a jak rychle ji chce mít hotovou? A kdy se již konečně vydáme na výlet do meziplanetárního prostoru?
/ANALÝZA/ Je to absolutně šílené. A proto by to mohla být pravda. Faktem je, že řada útočníků, kteří minulý týden obsadili americký Kapitol, je o pravdivosti nejrůznějších konspiračních teorii jednoznačně přesvědčena. Problém je, že těch spiknutí je v současné době tolik, že se člověk, který nemá denně přiložen prst na tepu konspiračních aktualit, v nich nemůže vyznat.
Nový rok na obloze uvede meteorický roj Kvadrantidy. Vrcholí 3. ledna. Lidé by měli na nebe pohlédnout už po setmění, později bude pozorování rušit Měsíc. ČTK to řekl místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan.
Bude rok 2021 na zajímavé astronomické úkazy bohatý, nebo naopak? „Z hlediska jevů, které zajímají širokou veřejnost, bude příští rok spíše průměrný, možná až podprůměrný,“ tvrdí odborný pracovník valašskomeziříčské hvězdárny Jiří Srba.
Bude rok 2021 na zajímavé astronomické úkazy bohatý, nebo naopak? „Z hlediska jevů, které zajímají širokou veřejnost, bude příští rok spíše průměrný, možná až podprůměrný,“ tvrdí odborný pracovník valašskomeziříčské hvězdárny Jiří Srba.
/FOTO/ Končíme, zní z Domu řemesel v Kryštofově Údolí. Jedno z oblíbených turistických lákadel v malebné vesnici nedaleko Liberce lidé mohli naposledy navštívit na Štěpána.
Trutnovskému fotografovi Miloši Šálkovi se podařilo zachytit zajímavou astronomickou událost na noční obloze: setkání planet Jupiter, Saturn a Měsíce. Záběry pořídil z Černé hory. Je to předzvěst 21. prosince, kdy planety Jupiter a Saturn zdánlivě splynou dohromady. Jejich velmi těsné setkání je to často označováno jako astronomický úkaz století.
Trutnovskému fotografovi Miloši Šálkovi se podařilo zachytit zajímavou astronomickou událost na noční obloze: setkání planet Jupiter, Saturn a Měsíce. Záběry pořídil z Černé hory. Je to předzvěst 21. prosince, kdy planety Jupiter a Saturn zdánlivě splynou dohromady. Jejich velmi těsné setkání je to často označováno jako astronomický úkaz století.
Kapsle čínské vesmírné sondy Čchang-e 5 přepravující vzorky měsíční horniny úspěšně přistála v oblasti Vnitřního Mongolska. Informují o tom čínská státní média. Kapsle dopravila na Zemi vzorky z Měsíce poprvé od roku 1976. Očekává se, že vyzvednutí kapsle bude obtížné kvůli malým rozměrům předmětu, tmě, nízkým teplotám a sněhové pokrývce, upozorňuje agentura AP.
Od středověku nic podobného lidé neviděli. Naposledy se v takové blízkosti Saturn s Jupiterem potkaly před osmi sty lety. Na pár dní se z nich stane „dvojplaneta“. Podobný nebeský úkaz se zopakuje až v roce 2080.
Modul čínské sondy Čchang-e 5, který ve čtvrtek vzlétl z povrchu Měsíce, aby dopravil vzorky tamních hornin na Zemi, se dnes úspěšně propojil s částí vyčkávající na měsíční orbitě, informovala AFP s odkazem na agenturu Nová Čína. Ta upřesnila, že jde o první úspěšné zakotvení vesmírného plavidla na oběžné dráze Měsíce realizované Pekingem.