Pro třetiligové fotbalisty Uherského Brodu skončila podzimní část předčasně. Závěrečný sobotní zápas s Rosicemi byl totiž z důvodu nemoci ve slováckém klubu po dohodě klubů odložen až na začátek jara. Náhradní termín je v sobotu 26. února 2022 ve čtrnáct hodin.
Narůžovělý párový orgán, umožňující výměnu plynů mezi krví a vzduchem a skládající se z milionů plicních sklípků, bývá někdy nazýván „orgánem života“. Význam plic pro přežití pochopili již staří Egypťané, kteří vytvořili speciální hieroglyf zobrazující plíce připojené k průdušnici a symbolizující tak nenarušitelnou jednotu mezi Horním a Dolním Egyptem.
Česko přitvrdí v boji s koronavirem. Babišova vláda v demisi v pátek rozhodne o tom, zda do restaurací, na koncerty či na stadiony budou moci jen očkovaní lidé anebo ti, kteří nemoc v posledních 180 dnech prodělali. Na konci listopadu by se měli žáci plošně testovat ve školách.
Úvod setkání starostů měst a obcí při příležitosti Regionální stálé konference Zlínského kraje, která začala ve čtvrtek ve velkém sále Městského domu kultury Elektra v Luhačovicích, patřil informacím, které se týkaly aktuální pandemické situace ve Zlínském kraji.
V České republice přibylo za středu 13 502 nových případů onemocnění covid-19. V porovnání s úterým jde o pokles zhruba o tisíc případů. Ve srovnání se středou minulého týdne však čísla narostla o čtyři tisíce nových nákaz. Nejhorší situace je v Olomouckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Rada vlády pro zdravotní rizika od rána jedná o zpřísnění opatření v zemi. Její doporučení posléze probere vláda.
Prezident Miloš Zeman bude od pondělí moci omezeně přijímat návštěvy. V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) bude přeložen z akutního lůžka na běžné na standardním oddělení, oznámil dnes v tiskové zprávě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman dnes podepsal souhlas s působením v Česku pro čtyři cizí velvyslance. Podepsal i pověřovací listiny pro čtyři české velvyslance, informoval Hrad.
Vědci v novém výzkumu nastínili ideální dobu, po kterou by měl člověk spát, pokud chce snížit riziko rozvoje onemocnění, jako je demence či Alzheimer. Ukázalo se, že přemíra spánku může být stejně nebezpečná, jako jeho nedostatek.
Stoupající zájem nemocných o lék proti Covid-19 zaznamenala nemocnice ve Znojmě. Vytvořila pro jeho podávání speciální místo. Pacienti podání léku s názvem REGN-COV2 vyhledávají na základě doporučení obvodních lékařů.
Deprese, šílenství, alkoholismus i fobie ze zvonů. Jaké zdravotní neduhy trápily mocné muže v dějinách českých zemí? A kolik informací se dostalo na veřejnost?
Léčebné konopí. Třaskavé téma, které nepřestává vyvolávat emoce. Zatímco jeho příznivci dlouho kritizovali, že je málo dostupné pro pacienty a nedostatečně hrazené ze zdravotního pojištění, odpůrci si mohou hlavu ukroutit nad tím, že pacient dostává z rukou lékaře takovou „drogu“. Neurolog Martin Nevrlý z Centra pro diagnostiku a léčbu neurodegenerativních onemocnění Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc využívá konopí u některých svých pacientů již několik let.
Novým diagnostickým přístrojem se může pochlubit urologické oddělení jihlavské nemocnice. Nainstalovaná aparatura v sobě má spojovat výhody dvou doposud používaných zobrazovacích metod, a sice magnetické rezonance a ultrasonografie.
Akutních respirační infekcí ve středních Čechách přibylo. Ukázaly to páteční údaje krajské hygienické stanice, podle nichž se počet těchto onemocnění zvýšil ve srovnání s předchozím týdnem o pětinu. Přesněji: nárůst dosahuje 20,5 procenta.
Epidemická situace v Olomouckém kraji, kde jsou nyní ukazatele nejhorší v rámci České republiky, se nadále zhoršuje. Počty pozitivně testovaných v tomto týdnu opět výrazně vzrostly a zdvojnásobil se počet hospitalizovaných. Hygienici znovu apelují na osobní odpovědnost každého při dodržování základních hygienických pravidel.
V den Památky zesnulých se na hřbitově v Luži uskutečnila tradiční pietní akce, kdy si Hamzova léčebna připomněla 168 dětských pacientů z doby tuberkulózního sanatoria v letech 1901-1962. Dnešní Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé tak s úctou připomíná i těžké medicinské začátky před 101 roky.
Zdravotní stav prezidenta Miloše Zeman podle lékařského konzilia i nadále vyžaduje hospitalizaci, prezident se nemůže naplno věnovat pracovním povinnostem. Určit prognózu vývoje prezidentova zdravotního stavu je obtížné, bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo "obtížně léčebně ovlivnitelné". Na dnešním jednání se na tom shodlo lékařské konzilium, novinářům to po jednání řekl jeho vedoucí, končící rektor Karlovy univerzity a lékař Tomáš Zima.
Na akcích nad 1000 lidí se nebude možné od 22. listopadu prokazovat antigenním testem, ale jen testem PCR, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci. Venkovních akcí, jako jsou poutě, bály či jarmarky, se od stejného data nebude moci účastnit více než 1000 lidí. Rozhodla o tom dnes vláda. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
V Británii schválili antivirovou pilulku, která má léčit onemocnění covid-19. Jde tak zcela o první zemi na světě, která tento lék od společnosti Merck schválila. Není však zcela jasné, kdy bude k dispozici.
Prověřit, jak se v restauracích (ale i dalších provozovnách rozmanitého zaměření, od kin pod posilovny) dodržují aktuálně platná opatření proti šíření koronaviru, vyrazily ve čtvrtek v rámci celorepublikové akce kontrolní skupiny hygieniků společně s policií. Nemá to být jednou a dost. Podobné plošné kontroly se chystají i na sobotu. Výsledky za střední Čechy budou zřejmě zveřejněny počátkem příštího týdne, řekla Deníku Dana Šalamunová z krajské hygienické stanice.
Prezident Miloš Zeman byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení. V tiskové zprávě to uvedla Ústřední vojenská nemocnice, v níž je hlava státu od 10. října hospitalizována. Léčba, zejména komplexní nutriční podpora, vedla podle nemocnice ke zlepšení prezidentova klinického stavu. Premiér Andrej Babiš ale zatím se Zemanem setkat nemůže. ÚVN mu sdělila, že i po přeložení pacienta platí nadále zákaz návštěv. Původně byla podle Babiše víceméně domluvená páteční schůzka.
Loni opatření proti šíření covidu vytlačilo nemoci horních cest dýchacích, letos je situace násobně horší. Nemocnice v Libereckém kraji se plní dětmi s dýchacími potížemi.
Beroun, Kolín, Praha-východ a Praha-západ. To je čtveřice středočeských okresů, kde v pondělí žáky základních či speciálních škol a studenty těch středních čeká antigenní testování na koronavirus. Plošně se mu budou muset podrobit všichni, kteří nepředloží potvrzení OTN – tedy doklad o očkování, prodělané nemoci nebo platném testu s negativním výsledkem. Stejně jako ještě o týden později: v pondělí 15. listopadu.
Téměř devět z deseti lidských genů se objevuje alespoň v jedné ze studií souvisejících s rakovinou, a ty, které se zatím do žádné studie nedostaly, tam nejspíše přibudou v příštích letech. Zjistila to nová podrobná analýza vědeckého výzkumu. Může to být problém: mají-li vědci zkoumat téměř jakýkoli gen kvůli jeho možnému vztahu k rakovině, může to zpomalit hledání skutečných genetických příčin onemocnění.
Jak pomoci lidem se závažným nevyléčitelným onemocněním, jak se zorientovat v tak těžké životní situaci, kde najít podporu nebo jak ulevit příznakům, které vážnou nemoc provázejí. Se všemi těmito otázkami pomůže rodinám těžce nemocných pacientů ambulance palitativní medicíny. Nově ji otevírají v břeclavské nemocnici.
Práce doktora Aarona T. Becka změnila diagnostiku a léčbu depresí a řady dalších psychických poruch. Jeho přístup má dodnes významný vliv na léčbu duševních onemocnění. Beckova pragmatická terapie, která reagovala na postoje Sigmunda Freuda, změnila svět psychiatrie od základů.
Naposledy ve středu mohou příbuzní navštívit pacienty ve znojemské nemocnici. Od čtvrtka už se už k nim ale kvůli zákazu návštěv nedostanou. Nemocnice Znojmo přistoupila k opatření kvůli nárůstu respiračních onemocnění, jako jedna z posledních nemocnic Jihomoravském kraji.
Pro nás je to naprosto automatická záležitost. Na testování jsme připraveni během deseti minut a děti se do pěti minut po příchodu do školy učí. Do výuky ani do chodu školy to nezasahuje. Tak hovoří o chystaném testování Markéta Pfeiferová, zástupkyně ředitelky na Základní škole T. G. Masaryka v Jihlavě.
Muž má podezření na jednu z nejnakažlivějších chorob na světě. Mezi příbuznými a známými propuká panika a hrůza. Ebola je totiž vysoce nakažlivá a může zabít většinu pacientů. Na připravenost v situacích péče o pacienty s podobnými nemocemi trénoval v předchozích dnech jihomoravský biohazard tým.
Oblastní nemocnice Trutnov vyhlásila od pondělí 1. listopadu zákaz návštěv na všech odděleních. Zdůvodnila to nepříznivým vývojem epidemické situace onemocnění covid-19 v regionu. Zákaz je platný do odvolání.
/ROZHOVOR/ Jihomoravskou hygienickou stanici vede pět let. Rukama mu prošly údaje za veškeré covidové vlny a byl přímým svědkem změn nálady, která ve společnosti vůči onemocnění panuje. „Podrážděnost mezi lidmi tento podzim výrazně narostla. Při trasování jsou stále agresivnější,“ říká ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek.
Obezita, cukrovka 2. typu, vysoký cholesterol, infarkty, nádory. Počet pacientů s těmito problémy stále narůstá. Češi navíc mají v Evropě jednu z nejdelších „dob strávených v nemoci“ a svalovat to pouze na genetiku rozhodně nemůžeme, upozorňuje v rozhovoru Michal Vrablík, kardiolog a zástupce přednosty 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
Mnoha lidem by se srovnalo zdraví, pokud by vyřešili své problémy a narovnali si vztahy s nejbližšími. Jenže často to není tak jednoduché, je to většinou běh na dlouhou trať. Tvrdí to primářka rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Trutnov Silvie Šidáková, která rozebírá vliv psychiky na zdraví člověka. Její oddělení se nově zaměřuje na doléčení pacientů s postcovidovými obtížemi.
V nemocnicích v celém Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 1417 covidových pacientů, 192 z nich v těžkém stavu. V Praze a ve Středočeském kraji hlásí centrální dispečink zhruba 20 procent volných lůžek na ARO a JIP, kde je aktuálně několik pacientů s covidem. Intenzivních lůžek určených přímo těmto pacientům je volných v hlavním městě 50 a ve středních Čechách 24.
Nejmodernější metodou se mohou nechat léčit pacienti s lupenkou v znojemské nemocnici. V pátek, na Světový den psoriázy, jak nemoc odborníci nazývají, tam oznámili zahájení léčby biologickou metodou. Nákladný způsob hradí pojišťovna.
Od té doby, co jsem měl covid, se mi skoro po všech jídlech chce zvracet. Maso mi chutná jako benzín. To jsou některé výpovědi pacientů, které po prodělané nemoci přišli o čich. Nebo se jim změnil. Podle britské stanice BBC by jim mohly pomoci právě testované nosní kapky s vitamínem A.
Posunutím o hodinu zpět se koncem října čas vrací ke své standardní neboli zimní verzi. Podzimní změnu času obvykle snášíme lépe než tu jarní. „Pro většinu lidí je kvůli genetickému nastavení hodin jejich zpoždění snadnější než předběhnutí,“ říká Alena Sumová, vedoucí oddělení Biologické rytmy z Akademie věd. V rozhovoru zároveň prozradila, jak o biologické hodiny pečovat a v čem mají skřivani výhodu oproti sovám. Rozhovor vyšel v příloze Deníku s názvem zdraví.
Český server Infokurýr zveřejnil v říjnu „zprávu“ o tom, že z očkovaných se stali údajně superroznašeči a že budou muset „strávit celou zimu v karanténě, jinak jim hrozí vážné onemocnění“. Infokurýr se odvolává na tvrzení francouzského lékaře Christiana Perronna, který je přitom mezinárodní odbornou veřejností tvrdě kritizován za opakované šíření lží a dezinformací.