Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Tomu, abyste si koupání v mrazivé vodě ve zdraví užívali, předchází pozvolné otužování krok za krokem.

Jak nedat virům a bakteriím šanci: Odpověď lze najít ve studené sprše

Slyšeli jste, že otužilci nebývají nikdy nemocní, a chystáte se na ledovou sprchu, vanu, nebo rovnou vyrazit ke studené  řece či přehradě? Pozor, to by byla největší chyba. Naštěstí většina z vás asi tuší, že tělo je potřeba na chlad pomalu navyknout. Počítejte s tím, že bude trvat delší dobu, než si zaplavete v řece, jak to vidíte v televizních reportážích. Proč ale vlastně trápit tělo chladem?

Vedoucí psycholožka Oddělení klinické psychologie FN Plzeň Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.

ON-LINE: Odbornice FN Plzeň Dana Chmelařová odpovídala na dotazy čtenářů

Necítíte se v poslední době dobře? Máte kvůli pandemii pocity úzkosti, jste unavení nebo máte psychické problémy? Nemusíte se za to stydět. Náročná doba v souvislosti s onemocněním covid-19 trvá už více než rok a dotýká se každého z nás. Pokud Vás toto téma zajímá, měli jste šanci zeptat se vedoucí psycholožky Oddělení klinické psychologie FN Plzeň Mgr. Dany Chmelařové, Ph.D.

Chřipka. Ilustrační snímek

Chřipka vymizela. České laboratoře nezaznamenaly v sezoně ani jeden případ

Laboratoře v Česku nezaznamenaly v uplynulé sezoně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to ze zhodnocení chřipkové sezóny 2020 až 2021, kterou vypracoval a ČTK poskytl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii covidu-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.

Otoky těla jsou mnohdy extrémně vysilující.

Hereditární angioedém: to jsou bolestivé otoky a nekonečné čekání na diagnózu

V průměru i třináct let mohou na diagnózu a léčbu čekat lidé, kteří trpí hereditárním angioedém. Tato genetická porucha imunitního systému se projevuje bolestivými, nesvědivými a opakujícími se otoky. Ty jsou někdy kvůli vzácnosti nemoci a nízké informovanosti mylně zaměňovány za alergii, což může pacienty ohrozit i na životě. Pacienti s touto diagnózou jsou oslabeni jak fyzicky, tak i psychicky. Výjimkou nejsou ani deprese.

Boleslavské divadlo připravilo Bílou nemoc. Diváci ji budou moci vidět online

Pojďte v pátek do divadla. Premiérově můžete zhlédnout Bílou nemoc

/FOTOGALERIE/ Do nového roku vstupovalo Městské divadlo Mladá Boleslav s velkou energií a hlavně s vírou v návrat diváků. Za přísných hygienických opatření byla připravena čtvrtá inscenace sezóny, Molièrova komedie Zdravý nemocný v režii Jiřího Š. Hájka. Začalo natáčení projektu s názvem Cesty, který běží až do května pravidelně každý pátek o páté na divadelním YouTube kanálu a rozběhly se přípravy dalších divadelních projektů.

Šestnáctiletý Petr trpí hemofilií od narození.

Petr kvůli hemofilii předčasně dospěl. Od osmi let si píchá léky

Hemofilii se říká nemoc králů. Jenomže tahle vážná porucha srážlivosti krve si své oběti nevybírá podle rodokmenu nebo majetku. Nemocnými se stávají děti ze všech sociálních vrstev. Jedním z nich je i šestnáctiletý Petr z Prahy. I on si 17. dubna připomněl Světový den hemofilie.

Z covidového oddělení Městské nemocnice v Čáslavi.

Počty hospitalizovaných v čáslavské nemocnici klesají. Vznikl nový typ pacientů

Počty hospitalizovaných pacientů s onemocnění covid-19 pozvolna klesají také v Městské nemocnici Čáslav. Uvedl to nemocnice ředitel Rudolf Bubla. „Počet pacientů s covidem klesá, současně jich máme k čtvrtku 15. dubna hospitalizováno 11, z toho 1 na JIP. Pro srovnání, před měsícem jsme jich měli 40, z toho 5 na JIP. Počty pacientů klesají, ale pomalu,“ řekl k aktuální situaci Bubla.

Ilustrační foto.

Koronavirus ustoupil a zdá se, že to myslí vážně

Koronavirová čísla, která by se ještě před měsícem jevila jako z říše snů, ukazují aktuální statistická data Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Nových případů onemocnění covid-19 bylo podle jejích údajů zaznamenáno za poslední den 427 v celém kraji. Nikoli tedy tisíce, ale stovky.

Ilustrační foto.

Příznivá čísla! Koronavirus ustoupil a zdá se, že to myslí vážně

Koronavirová čísla, která by se ještě před měsícem jevila jako z říše snů, ukazují aktuální statistická data Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Nových případů onemocnění covid-19 bylo podle jejích údajů zaznamenáno za poslední den 427 v celém kraji. Nikoli tedy tisíce, ale stovky.

Bioložka Alena Žákovská ve čtvrtek nasbírala dvaatřicet klíšťat u cesty v lese za Anthroposem.

Na lovu klíšťat: reportérka Rovnosti v patách bioložce. Podívejte se, co našly

/REPORTÁŽ/ Najít vhodně dlouhý dřevěný klacek, přivázat na něj kus látky, změřit teplotu a vyrazit na lov. Bioložka Alena Žákovská s kolegy z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity každý týden chodí na hodinu sbírat klíšťata do vybraných míst v Brně. „Sledujeme aktivitu klíšťat. Neboli jejich množství v závislosti na přírodní podmínky. Na teplotě při zemi a v jednom metru výšky, na tlaku a vlhkosti. Zároveň se snažíme charakterizovat tu lokalitu," vysvětluje Žákovská.

Pečujte o své duševní zdraví. Ilustrační foto

Jak pečovat o své dobré nitro?

Během krize stoupl výskyt duševních chorob z 20 % na 30 %. I proto v letošním březnu spustila nezisková organizace Loono svou čtvrtou edukativní kampaň, tentokrát o duševním zdraví. Přináší konkrétní tipy, jak o své duševní zdraví pečovat a také jak správně mluvit s člověkem s duševním onemocněním.

Zdravotník v sokolovské nemocnici převáží pacienta na lůžkové oddělení určené pro nemocné s covidem-19

Nových případů covidu v Česku ubývá. V nemocnicích je nejméně lidí od Vánoc

Ve středu přibylo v Česku 3697 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejméně za pracovní den od konce loňského listopadu a o 3355 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se po dvou dnech vrátilo pod hodnotu jedna. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet lidí s covidem-19 v českých nemocnicích klesl pod hranici 5000, ve středu jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 4888. Méně hospitalizovaných bylo naposledy loni o Vánocích

Testování na koronavirus. Ilustrační snímek

Přibylo 5033 nakažených. Hotové očkování má v Česku přes tři čtvrtě milionu lidí

V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 546 méně než před týdnem po prodlouženém velikonočním víkendu. V nemocnicích bylo s koronavirem 5129 lidí, nejmíň od konce loňského prosince. Ukončené očkování proti nemoci covid-19 má zatím v Česku více než tři čtvrtě milionu lidí, očkuje se od konce prosince. 

Parkinsonova choroba způsobuje odumírání mozkových buněk, které produkují dopamin. Člověk tak postupně ztrácí kontrolu nad svými pohyby.

Převratná léčba Parkinsona? Muž z Brna nedošel ani na záchod, teď hraje bowling

/VIDEO/ Začalo to před sedmnácti lety třesem palce levé ruky. Následovala návštěva lékaře a zdrcující diagnóza: Parkinson. Tehdy čtyřicetiletý Brňan Libor Jaša neměl nadějné vyhlídky. Čekala jej pozvolná ztráta kontroly nad vlastním tělem a závislost na pomoci ostatních. S tím ale nesmířili lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny, kteří Jašu léčili pomocí moderní metody hluboké mozkové stimulace. Dnes sedmapadesátiletý muž opět zvládá hrát bowling.

Nemoc covid 19 po náročném průběhu a více jak měsíci léčení přežil novinář a tiskový mluvčí zlínských hokejistů či Barum Rally Roman Ordelt.

Smrt na jazyku. Mluvčí hokeje a Barumky covid po měsíci hospitalizace porazil

Smrti do tváře se kvůli komplikacím s nemocí Covid 19 díval na podzim minulého roku Roman Ordelt. Známý regionální sportovní novinář, majitel PR agentury, ale především dlouholetý tiskový mluvčí populární automobilové soutěže Barum Czech Rally Zlín či extraligových hokejistů Zlína, si prožil krušný říjen v uherskohradišťské nemocnici. 

Zubní plak je schopen vytvořit kaz už během jediného dne.

Zkažené zuby mohou způsobit rakovinu i mrtvici. U žen ohrožují těhotenství

Čechům se k zubařům moc nechce. Mnohé statistiky a studie ale udávají, že lidem, kteří se svému chrupu nevěnují, hrozí až o 15 procent častější výskyt rakoviny jazyka, jícnu i celého trávicího traktu. Zubní kaz přitom nedědíme. Pokud si špatně čistí zuby rodiče, budou to dělat i jejich děti. Pravidelnými návštěvami zubaře a dentální hygienistky můžeme předejít nejen vzniku zubního kazu, ale i dalším zdravotním komplikacím, jako jsou kornatění tepen, mrtvice, cukrovka, revmatoidní artritida, rakovina nebo předčasný porod.

Přístroj ECMO zachránil život i 61letému Jaroslavu Čtvrtečkovi.

Na hodinu se mu zastavilo srdce. ECMO pomáhají nejen s covidem

Zatímco před rokem většina lidí netušila, co přístroje ECMO jsou, nyní se kvůli koronaviru skloňují takřka denně. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) tuto technologii mimotělní membránové oxygenace používají od roku 2007, od té doby na ní bylo připojených celkem 500 pacientů a číslo během šíření onemocnění covid-19 strmě stoupalo.

Na snímku z výzkumné laboratoře BSL3 s vysokým stupněm zabezpečení virolog Martin Palus.

Další úspěch. Vědci z ČR připravili účinné protilátky na klíšťovou encefalitidu

Čtrnáct dní poté, co čeští virologové oznámili úspěch s bispecifickou protilátkou proti covidu-19, nyní představují nový objev, který se týká klíšťové encefalitidy. Česko-americký tým vědců z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně a Rockefellerovy univerzity v New Yorku připravil nové protilátky, které vykazují vysokou neutralizační účinnost proti viru klíšťové encefalitidy. 

První pacientka s covidem a chronickým onemocněním dostala ve čtvrtek ve znojemské nemocnici lék REGN-COV2.

Lék proti covidu REGN-COV2 dostala ve Znojmě první pacientka

První pacientka s covidem a chronickým onemocněním dostala ve čtvrtek ve znojemské nemocnici lék REGN-COV2. „Kontaktoval nás praktický lékař s tím, že má v péči pacientku, která by podle jeho názoru mohla být léčena tímto lékem. Během krátké telefonické konzultace jsme ověřili vhodnost indikace a zajistili podání léku ještě ten samý den,“ informoval Zdeněk Monhart, náměstek pro léčebně-preventivní péči.

Péče o vážně nemocné s covidem. Ilustrační foto

Test byl negativní, pak mě to položilo. Neposlechla jsem rady, lituje po covidu

Před nemocí covid-19 měla od počátku respekt. I proto, že jsou mezi jejími přáteli a příbuznými zdravotníci a někteří z nich bojují v té, dnes už některými lidmi nepochopitelně vysmívané první linii. I z toho důvodu byla pětačtyřicetiletá Martina z obce na Přerovsku vždy opatrná. Její vlastní zkušenost s nebezpečnou nákazou bohužel předčila ta nejhorší očekávání. Trvalo tři měsíce, než se z nemoci vyléčila.

Covidové oddělení nemocnice v Roudnici

Přibylo 7015 nakažených. Jde o nejnižší středeční nárůst v tomto roce

Ve středu přibylo v Česku 7015 potvrzených případů koronaviru. Jde o nejnižší středeční nárůst v tomto roce. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 240 případů. Proti úterý bylo nově nakažených zhruba o 1450 více, úterní nárůst byl ale nejnižší za pracovní den od poloviny prosince. S nemocí covid-19 dosud v České republice zemřelo 27 466 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Boj s covidem. lustrační foto.

Nakažených v Libereckém kraji ubývá. Přesto jsou nemocnice stále plné

Kritická situace opadla, stále ale není vyhráno. Ačkoli počty hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19 klesají, nemocnice Libereckého kraje se ani zdaleka nevracejí k standardnímu režimu. Běžná operativní péče ještě není možná, a to především proto, že jsou stále obsazena lůžka intenzivní péče.

Dan Čagánek (vlevo), pořadatel největší entomologické výstavy na Moravě.

60 dní horeček: „Nevěřil jsem, že se dostanu domů," říká Dan Čagánek

„V první vlně koronaviru na jaře jsem o sebe až takové obavy neměl, podzimní vlna ale byla horší a i když jsem se snažil za všech okolností nosit roušky a respirátory, přesto jsem onemocněl a musím říct, že to bylo doslova peklo,“ popsal Dan Čagánek z Otrokovic, který prošel v říjnu onemocněním covid-19.

Pravidelné preventivní gynekologické prohlídky by měly být u žen samozřejmostí v každém věku.

Šest mýtů o rakovině děložního čípku, kterým lidé často (ne)věří

Nádorové onemocnění děložního čípku patří mezi nejvíce nebezpečná zhoubná onemocnění žen. Každým rokem je u nás tento druh rakoviny diagnostikován přibližně 800 pacientkám a každý den na tuto zákeřnou nemoc jedna z nich zemře. Přitom by díky moderní medicíně nemuselo toto onemocnění vůbec existovat. Osvěty o její prevenci není proto nikdy dost. Nepodléháte náhodou i vy následujícím omylům?

Sto svatohorských milostí: obraz číslo 31.

Stovka zázraků vyobrazených na stropech ambitů Svaté Hory - 4. část

V seriálu Deníku vám postupně představíme všech sto svatohorských milostí, s konkrétním popisem událostí na nich zobrazených. V popisu jednotlivých událostí je využit text pátera Václava Smolíka, který v knize „Milosti Panny Marie Svatohorské v obrazech“ z roku 1948 stovku zázraků vyobrazených na stropech ambitů Svaté Hory vylíčil a doprovodil zápisy ze svatohorských kronik.

Priessnitzovo sanatorium

Ledová voda a zábaly. Priessnitzovy metody fungují dodnes

Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes. Od narození slavného „vodního lékaře“ letos uplyne 222 let. O významu zdravého životního stylu prohlásil Priessnitz: „Zdraví nespočívá v receptu, spočívá v součtu toho, jak prožíváme den.

Ivana Tischlerová

Bylinkářka: Pokud si nemoc „hýčkáme“ několik let, nezbavíme se jí za měsíc

U svého domu má botanickou zahradu, kde pěstuje asi 250 druhů léčivek. Ivana Tischlerová se už 30 let zabývá léčivými rostlinami, připravuje ozdravující směsi, píše knihy, pořádá bylinkářské kurzy, Pro lékaře, terapeuty a vážné zájemce o léčivé rostliny vytvořila i program Bylinář, kde jsou popsány rostliny z vědeckého i zájmového hlediska.

Klienti Lázní Slatinice si mohou odpočinou v sirných koupelích.

Lázně Slatinice nabízejí léčbu pacientům po covidu

Pro pacienty, kteří mají za sebou onemocnění Covid-19, stále se necítí dobře a zároveň mají nárok na lázeňský léčebný pobyt v souvislosti s onemocněním pohybového aparátu, nervovým, kožním či onkologickým, je nad rámec klasické péče v lázních Slatinice připravena i rehabilitace respiračního systému.