Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Pramen Luna v jižní části Loun.

FOTO, VIDEO: Léčivá voda z lounského pramene láká i v nelehké době

V jižní části Loun, na návrší U Spravedlnosti, byl počátkem šedesátých let 20. století navrtán významný zdroj alkalické kyselky, zvaný Pramen Luna. Ten je nejhlubším minerálním pramenem v České republice, lidé si pro jeho vodu chodí i v současné covidové době.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začala 4. března 2021 distribuovat lék ivermektin, který podává při léčení covidu-19. Na snímku jsou zásilky léku určené k převozu

Lék ivermektin zelenou nedostal. EMA jeho použití proti covidu nedoporučuje

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Doporučení vydala na základě posudku dosavadních studií. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.

Covidové oddělení nemocnice v Sokolově

Vědci varují před rozvolněním: Denní přírůstek musí nejdříve klesnout na 1400

Počet nových případů covidu-19 by měl podle vědců z iniciativy Sníh klesnout zhruba na 1400 denně, tedy 100 na sto tisíc obyvatel. Potom je podle jejích členů možné začít zmírňovat protiepidemická opatření, napsali dnes v tiskové zprávě. V další fázi by měl pokles směřovat až ke 700 případů denně, asi 50 na sto tisíc obyvatel. 

Dětská léčebna respiračních nemocí ve Cvikově

Krize připravila léčebnu ve Cvikově o klienty, ač by pomohla uzdravovat plíce

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ S chronickým kašlem, dušností, atopickými ekzémy i dalšími chorobami, které trápí malé i větší pacienty, si umí poradit v dětské léčebně respiračních nemocí na okraji Cvikova. Všichni se shodují, že blahodárný vliv na churavějící má zdejší vhodné klimatické podmínky, které pomohly už tisícům nemocných.

Spektrum emocí není černobílé – rozdělení na dobré a špatné emoce je zjednodušující a nefunguje.

Zákeřné emoce. Jak je zkrotit?

Nejhorší věc, kterou můžete říct kamarádce, když vám začne plakat na rameni, je „tak si to tak neber“. Naše emoce si totiž zaslouží pozornost, a to i když se nám nelíbí. Jak s nimi zacházet, aby nás nesemlely?

Na co si u dětí po nákaze koronavirem dávat pozor?

Na co si u dětí po nákaze koronavirem dávat pozor?

Onemocnění COVID-19 probíhá u většiny dětí mírně a projevuje se dýchacími a zažívacími problémy. Avšak ve vzácných případech může mít i komplikovanější průběh a vyvolat u dětí neadekvátní imunitní reakci tzv. Multisystémový zánětlivý syndrom (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children - MIS-C) nebo též Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome Temporally associated with SARS-CoV-2 - PIMS-TS). 

Ilustrační foto.

Na Ústecku zemřeli na kolejích dva lidé. Vypadá to na sebevraždy

Už druhou smrt na kolejích během krátké doby vyšetřují ústečtí policisté. První z pondělí v Neštěmicích, druhou ze středečního rána 17. března u Povrlů. Obě vypadají jako sebevraždy. Objevily se proto dohady, zda to může souviset s celkovým ovzduším ve společnosti v souvislosti s pandemií nemoci covid-19.

Lék bamlanivimab v lednici lékárny Fakutlní Thomayerovy nemocnice. Látka pomáhá pouze v počátcích nemoci covid-19.

Lék na covid leží ve skladech. Z tří tisíc ampulí podali pouze desetinu

Minulý pátek dorazilo dalších 2500 dodávek léku bamlanivimab od americké společnosti Eli Lilly do Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN). Odsud se lék, jenž se podává pouze v první fázi nemoci covid-19, distribuuje do dalších nemocnic. První dodávka s 500 ampulemi dorazila přibližně před třemi týdny.

Covid oddělení jednotky intenzivní péče v trutnovské nemocnici.

Koronavirus v ČR: hospitalizovaných pacientů je nejvíce od začátku pandemie

V úterý přibylo v Česku dalších 13 934 případů nemoci covid-19, je to zhruba o 1400 méně než ve stejný den předchozího týdne. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstává těsně pod hodnotou jedna. K dnešku se zvýšilo z 0,94 na 0,97, vyplývá z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.  

Své poděkování zdravotníkům připravili znojemští vodní skauti. U nemocnice stojí billborad se vzkazem.

Když chuť k životu vyhraje na Covidem aneb příběh za jedním poděkováním

23. listopadu loňského roku jsem byla další v pořadí, kterou znejistily počínající zdravotní obtíže, zdali to nejsou ty covidové. Bylo mi 56 let, už několik měsíců jsem měla úvahy o tom, co by takové onemocnění s mým zdravím udělalo. Pro vyloučení těchto obav jsem se hned objednala na testy a tři dny na to jsem se dozvěděla výsledek. Bohužel pozitivní … Bylo pro mě hodně těžké tuto informaci přijmout, měla jsem velký strach.  

Starosta Nošovic Jiří Myšinský.

Nošovice nabízejí mnoho možností a důvodů k návštěvě, říká starosta Myšinský

/ROZHOVOR/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta Nošovic Jiří Myšinský v rozhovoru mluví o tom, že se obec může pochlubit rozsáhlou spolkovou činností, že tady působí velké firmy zaměstnávající stovky lidí nebo že tudy vedou cyklostezky vyhledávané rodiny s dětmi i seniory.

Doktorka Lenka Syčová-Kriváňová pracuje ve Fakultní nemocnici Motol na urgentním příjmu a na interní ambulanci.

Snad bude už koncem března méně práce, doufá lékařka z nemocnice v Motole

/ROZHOVOR/ Z domovů pro seniory prý posílají na urgentní příjem i pacienty s lehčím průběhem covidu-19. „Zahlcují nás i lidé s dlouhodobými potížemi, kteří jsou nyní bez práce a mají čas jít k doktorovi,“ popisuje lékařka Lenka Syčová-Kriváňová. Žena doslova z první linie, která vede každodenní „koronavirový boj“ ve Fakultní nemocnici Motol na urgentním příjmu a na interní ambulanci.

Dezinfekce v okolí Naděje

Další problém s mladoboleslavskými bezdomovci, nakažený utekl z izolace

Tři hodiny mimo izolaci pobýval svévolně v sobotu 13. března v Mladé Boleslavi bezdomovec nakažený nebezpečným novým čínským koronavirem způsobujícím onemocnění covid 19. Z uzavřeného místa v Nádražní ulici neodešel dveřmi, ale utekl oknem. Jeho počínání teď bude mít nejspíš soudní dohru.

Odběry vzorků pro testování na koronavirus

Nových případů covidu v pátek přibylo. Počet mrtvých překročil hranici 23 tisíc

Od začátku epidemie nemoci covid-19 zemřelo v Česku přes 23 tisíc lidí s prokázaným koronavirem. Téměř polovina úmrtí připadá na letošní rok. Posledních 1000 zemřelých přibylo za šest dní. Počet nově prokázaných případů nemoci v pátek vzrostl o 14 920, což bylo o 1750 více než před týdnem. Tento týden to bylo poprvé, kdy denní počet nově nakažených v mezitýdenním srovnání stoupl. Reprodukční číslo v pátek vzrostlo z 0,91 na 0,94. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Mirek Vostrý, kreslíř, Cheb

Covidový rok převrátil lidem na Karlovarsku život naruby. Řekli, jak se jim žije

/ANKETA/ Právě dnes je to rok, co byl poprvé vyhlášen kvůli pandemii koronaviru nouzový stav. V Karlovarském kraji, který postihla nákaza zatím nejhůře z celé České republiky, kolabovaly a kolabují nemocnice. Chybí jim personál, potýkaly se i s nedostatkem zdravotnického materiálu, zpočátku vázly zásilky vakcín. Deník zjišťoval, jak se lidem žije a co si o situaci myslí. Položil jim dvě otázky: 1) Mysleli jste si, že bude Česká republika po roce v takové situaci? Změnil se váš pohled na koronavirus? 2) Jak moc vám pandemie změnila život?

Nejstarší občanka města Veselí nad Moravou Ludmila Klaudová šije roušky.

Milníky roku s covid na jižní Moravě: stoletá šička nebo dopad horší než okupace

/PŘEHLED TOP 10 UDÁLOSTÍ/ Přesně rok uplynul ve čtvrtek 11. března 2021 od chvíle, co se na jižní Moravě objevily první případy onemocnění Covid-19. Život v kraji se od té doby stále nevrátil do normálu. Lidé musí v ulicích nosit chirurgické roušky nebo respirátory a až na výjimky nemohou překročit hranici okresu, kde bydlí. Deník Rovnost přináší přehled deseti milníků života s koronavirem na jihu Moravy.

Očkovaní na covid-19 ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Za týden přibyla tři podezření na úmrtí po očkování proti covidu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za poslední týden zaznamenal tři případy úmrtí, která mohla souviset s očkováním proti covidu-19. Ústav a evropská léková agentura je budou prověřovat. Od začátku očkování v Česku bylo těchto případů 11. K úternímu večeru ústav eviduje 1506 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je o 387 více než před týdnem. Nejčastěji lidé hlásí reakce podobné příznakům chřipky. Vyplývá to z informací, které dnes SÚKL v pravidelném hlášení zveřejnil.

Očkování židenických důchodců v brněnské Vojenské nemocnici.

Rok koronaviru na jihu Moravy: přes 123 tisíc nakažených v kraji, nejvíc v říjnu

/INFOGRAFIKA NÁKAZY/ Čtyřiaosmdesátiletá žena a otec s dcerou z Brna, kteří se vrátili z lyžařské dovolené v italských Dolomitech, se stali prvními Jihomoravany s pozitivním testem na koronavirus. Od tohoto zjištění ve čtvrtek 11. března 2021 uplynul přesně rok. Do té doby hygienici registrují přes 123 tisíc lidí z jihu Moravy s pozitivním testem na Covid-19.  

Postcovidový syndrom může u dětí způsobit dlouhodobé komplikace.

Postcovidový syndrom může u dětí způsobit dlouhodobé komplikace

Dětský zánětlivý multisystémový syndrom po prodělání nákazy koronavirem už prodělaly v Česku desítky dětí. Nejedná se o lehkou nemoc, může u nich dojít k selhání orgánů. „Děti bývají schvácené, s několikadenní horečkou, velice často mívají bolesti břicha, zažívací potíže,“ popisuje některé z příznaků Pavla Doležalová, lékařka z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.  

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková.

Covid se týká každého z nás, varuje hygienička Lenka Šimůnková

Většina hygieniků pracuje v posledních měsících víceméně nonstop. Platilo to i o Vánocích. „Obvolávali jsme nové případy a jejich kontakty. Ještě že máme tak hodné manžele, kteří se postarali o děti a rodiny. A hlavně mají pochopení pro naši práci,“ říká o posledním velmi náročném roce krajská hygienička Lenka Šimůnková.

Ilustrační foto

Ptačí chřipka zahubila chov v Březně. Spousta obcí má dohled

Ptačí chřipka zasáhla hned tři místa Mladoboleslavska. Nejvážnější je situace v obci Březno, kde se nákaza dostala do malochovu drůbeže. Kvůli tomu se plno okolních obcí ocitlo v takzvaném pásmu dozoru. Lidé si musí nyní nutně zabezpečit své opeřence a taky se nechat na obci zapsat do soupisky.

Zdeněk Prokeš, primář infekčního oddělení prostějovské nemocnice

Ostuda a selhání vládnoucích elit, hodnotí rok s covidem primář infekčního

Primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov Zdeněk Prokeš stál v březnu 2020 v první linii počínající války s novým koronavirem. Dnes je to přesně rok, kdy na oddělení přijali prvního pacienta s nákazou Covid-19 v Olomouckém kraji. Jak na ten moment vzpomíná? Tušil tehdy, co přijde? A jak hodnotí uplynulý rok a „úspěchy“ Česka v boji s epidemií?

Zdeněk Prokeš, primář infekčního oddělení prostějovské nemocnice

Ostuda a selhání vládnoucích elit, hodnotí rok s covidem primář infekčního

Primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov Zdeněk Prokeš stál v březnu 2020 v první linii počínající války s novým koronavirem. Dnes je to přesně rok, kdy na oddělení přijali prvního pacienta s nákazou Covid-19 v Olomouckém kraji. Jak na ten moment vzpomíná? Tušil tehdy, co přijde? A jak hodnotí uplynulý rok a „úspěchy“ Česka v boji s epidemií?