Brno /FOTOGALERIE/ - Diskuzi vyvolaly na začátku týdne billboardy s nápisy v cizích jazycích. Lidé se na sociálních sítích dohadovali, co znamenají. Jeden je například na reklamní ploše u brněnského královopolského nádraží. „Je to arabský text, znamená `Děkujeme českému národu`,“ přiblížila lektorka arabštiny Amani Awawdeh. Ještě v pondělí média zjistila, že jde o kampaň neziskové organizace Člověk v tísni.
Výstava designu a skutečných srdcí nazvaná Žiješ srdcem upozorňuje na jejich nemoci. K vidění bude kromě lidského srdce také kravské nebo prasečí. Umělci jako Liběna Rochová nebo Maxim Velčovský se pro vystavená díla nechali srdcem inspirovat. V pražské DSC Gallery výstava začne 14. listopadu a bude se konat i aukce vystavených děl, informovali pořadatelé z neziskové organizace Loono v tiskové zprávě.
Dnes oficiálně startuje masivní kampaň Evropa po uhlí (Europe Beyond Coal), v níž spojily sílu spolky, občanské iniciativy a neziskové organizace z 28 různých zemí. Výzkum, který společná evropská kampaň nyní zveřejnila, ukazuje, že uhelné elektrárny v zemích EU byly v roce 2015 zodpovědné za zhruba 19 500 předčasných úmrtí a způsobily 41 tisíc případů bronchitidy u dětí.
Celá reakce českolipské radnice na výzvu neziskových organizací Oživení a Transparency International, které poukazují na možný právní konflikt záměru města založit společný dopravní podnik se společností Busline.
/FOTOGALERIE/ Dvě desítky pytlů s použitými, ale zachovalými oděvy, obuví a hračkami pro děti i další potřebné osoby předali v úterý moravskoslezští profesionální hasiči zástupcům dobročinné společnosti Moment ČR.
Klatovy - Propojit svět zdravých a handicapovaných lidí, to je hlavní cíl plesu handicapovaných, který se v sobotu již potřetí konal v kulturním domě v Klatovech.
Končíme, hlásí desítky dobrovolných sdružení, která se starají o opuštěná zvířata. Od listopadu už nebudou splňovat zákonné podmínky, které jsou k této činnosti potřeba. Podle novely veterinárního zákona, která právě začíná platit, se totiž budou moci o zvířata v nouzi postarat jen taková zařízení, která si najdou garanta s veterinárním nebo příbuzným vzděláním. A to dobrovolné spolky nemají.
Na samé dno svých sil i možností může člověk spadnout několikrát, šancí jak z toho ven, už ale obvykle tolik nedostane. Pavla Karafová z Olomouce teď má naději na návrat do běžného života ve svých rukou.
V Beskydech v Národní přírodní rezervaci Kněhyně – Čertův mlýn vytvořili zaměstnanci Sberbank nový les. Během dobrovolnického dne zasadili 700 mladých stromků jedle bělokoré. Sberbank se na akci podílela spolu s neziskovou organizací ČSOP Salamandr, která se věnuje ochraně přírody.
Votice/Praha - Na programy ekologické výchovy a doplnění knihovny Ochrany fauny ČR využije tato nezisková organizace založená Pavlem Křížkem ve Voticích, částku přes 64 tisíc korun. Tu mu věnovala v rámci soutěže Eon Energy Globe právě přední světová energetická společnost.
/INFOGRAFIKA/ Výzkum neziskové organizace Arnika ukázal, že pražské domácnosti i kanceláře obsahují prach s množstvím nebezpečných látek. Hůře jsou na tom veřejné budovy s větší koncentrací lidí.
Bezmála 300 tisíc korun na dotacích rozdělila neziskovým organizacím, spolkům i dalším žadatelům, kteří působí či pořádají akce na území města, kroměřížská radnice.
Havlíčkův Brod – Kampaň s názvem Sahám si na ně každý měsíc upozorní na důležitost samovyšetření v prevenci rakoviny prsou a varlat v brodském centru Hubbr. V úterý 7. listopadu tu ve spolupráci s neziskovou organizací Loono.cz proběhne workshop, který účastníkům poradí, jak se správně a pravidelně vyšetřovat.
Brno – Žiješ hlavně srdcem, připomene v úterý Brňanům kampaň neziskové organizace Loono. Workshop na Veterinární a farmaceutické univerzitě upozorní na nebezpečí srdečních onemocnění.
Od 19. října musí řidiči i cyklisté počítat v Německu s tvrdšími postihy. Silniční honička může skončit desetiletým pobytem za mřížemi a tvář automobilisty musí být rozpoznatelná.
Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.
Týnec nad Sázavou - Zástupci obyvatel gruzínského města Rustava zavítali tento týden do Týnce nad Sázavou, aby se blíže seznámili s fungováním obecně prospěšné společnosti Posázaví. Jejich úkolem, při návštěvě města na Benešovsku, bylo také získávání informací v oblasti spolupráce samosprávy s podnikateli, neziskovými organizacemi a občany. Kromě Týnce nad Sázavou navštívila gruzínská delegace i Prahu a Karlovy Vary.
Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.
Český Brod - Historicky první služební automobil v sedmnáctileté historii českobrodské neziskovky Leccos je dobrou zprávou pro všechny, kteří využívají jejích sociálních služeb na Českobrodsku, Říčansku, Kolínsku, ale i v Poděbradech. Spolek automobil získal v rámci projektu s názvem Sociální automobil do používaní na šest let za symbolickou jednu korunu.
Bučovice - První místo v krajském kole soutěže Aktivní obec. To se nyní podařilo vyhrát Bučovickým. „Do soutěže se nepřihlašuje. Výsledky třídění monitoruje nezisková organizace Asekol. Jsme rádi, že se nám ocenění podařilo vyhrát. Jsme rádi, že se obyvatelé snaží o co nejlepší třídění nejen elektro zařízení, ale i dalšího odpadu,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí města Miloslav Babyrád, který byl z výsledku mile překvapený.
Pardubický kraj - Originální způsob, jak upozornit na stále aktuální téma nedostatku pěstounů v Pardubickém kraji, našla nezisková organizace Amalthea. Jejím cílem je pomoci dětem, rodičům a pěstounům. A stále hledá nové pěstouny.
Jihlava – Ještě v pátek bylo možné si naposled prohlédnout v jihlavských Smetanových sadech výstavu pod širým nebem věnující se příběhům lidí, kteří za velmi špatných podmínek pracují na banánových plantážích. Akci v krajském městě organizovalo vedení jihlavské Scioškoly sídlící v Havlíčkově ulici ve spolupráci s brněnskou neziskovou organizací NaZemi.
Vězni a vězenkyně z Rýnovic a Světlé nad Sázavou zahrají dnes večer na koncertu Pět tváří zdi, který se uskuteční v Senátu. Součástí akce budou i rozhovory na téma vězeňství. Zapojí se do nich oběti trestných činů, zástupci Vězeňské služby, současní i bývalí odsouzení a jejich příbuzní.
Na piazzettě Národního divadla bylo v pondělí rušno. Jako doprovodný program konference Forum 2000 se tu konal Festival Demokracie. Ten představil několik desítek stánků neziskových organizací, bojující za lidská práva a demokracii. Návštěvníci se mohli dozvědět, jak volit toho správného prezidenta či kde pracovali političtí vězni za komunismu.
Rokycany – Týrání maličkého dítěte se přímo vymyká lidskosti, a přece k němu dochází. Dvouletá holčička z Rokycan těžce doplatila na ´péči´pěstounů, ve Fakultní nemocnici v Plzni, kam byla převezená v bezvědomí, podstoupila boj o život.
Rančířov – Těžkou techniku v podobě bagru si s ochranou životního prostředí spojí málokdo. O tom, že je to možné, se v sobotu mohli přesvědčit návštěvníci akce s názvem Společné bagrování tůní u Rančířova, kterou pořádala nezisková organizace Mokřady ochrana a management.
Dobříš /FOTOGALERIE/ – Tradiční akce „Putování po Brdech“, pořádaná Klubem českých turistů ve spolupráci s příbramskou pobočkou Kiwanis klubu, uvítala při letošním ročníku guvernéra Kiwanis internacional České a Slovenské republiky Ladislava Hrivka s manželkou. Ten se v pátek a v sobotu sešel s prezidentem Kiwanis klubu Příbram Miroslavem Hrabákem a místostarostkou města Dobříš Petrou Neubergerovou.
Pelhřimov – Oblastní charita Pelhřimov už zná výsledky letního bazaru knih. Premiéra originální akce, kdy spolupracovala nezisková organizace s pelhřimovským knihkupectvím, přispěla na dobrou věc více než 10 tisíc korun.
Litomyšl – Burza filantropie má za sebou šest let fungování. Během těchto let byly díky donátorům z řad podnikatelů i veřejné správy rozděleny peníze neziskovým organizacím. „Během šesti let podpořili donátoři na burze v okrese Svitavy celkem 40 veřejně prospěšných projektů a to dary v hodnotě 1 510 500 korun,“ shrnuje přínos burzy Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.
Hradec Králové - Rodinné centrum Pohoda v sobotu od 14 do 17 hodin ve svém malšovickém sídle pořádá tradiční akci Malování na chodník a dětský motosraz.
Blansko – Příběh banánu. To je téma třetího ročníku Výstavy na stromech. Unikátní fotografie, které mapují život dělníků na kostarických a panamských plantážích, visí od soboty v desítkách parků v republice. Jedním z nich je i park u blanenského zámku. Fotografie si tam příchozí prohlédnou až do 14. října.
Chrudimsko – Děti z takzvaných vyloučených lokalit, kterých je na Chrudimsku pět, by měly složitý nástup do školy, nebýt projektu „Předškolka“. Mnohé z nich žijí na ubytovnách, jejich rodiče pobírají sociální dávky a někteří jsou i negramotní.
Táborsko – Už nyní mají živnostníci a podnikatelé, ale i neziskové organizace či spolky možnost požádat o dotace, jež bude MAS Krajina srdce rozdělovat během příštího roku.
Karlovarský kraj – „Dnes mám tři dospělé děti a celý život jsem pracovala v chemickém průmyslu jako výzkumný pracovník a svoji práci jsem vždy měla ráda. Proč jsem se tedy v době, kdy už konečně mohu mít 'klid', rozhodla starat se o další děti?“ začala své vyprávění paní Nováková, která se téměř v padesáti letech rozhodla, že dá domov dalším dětem, a společně s manželem si vzali do pěstounské péče tři sourozence.
Karlovarský kraj – „Dnes mám tři dospělé děti a celý život jsem pracovala v chemickém průmyslu jako výzkumný pracovník a svoji práci jsem vždy měla ráda. Proč jsem se tedy v době, kdy už konečně mohu mít 'klid', rozhodla starat se o další děti?“ začala své vyprávění paní Nováková, která se téměř v padesáti letech rozhodla, že dá domov dalším dětem, a společně s manželem si vzali do pěstounské péče tři sourozence.
Rakev, desítky lidí v černém a zmatení turisté. Tak vypadal letošní smuteční průvod k příležitosti Světového dne hospodářských zvířat. Sešlost pořádala v pondělí nezisková organizace Otevři oči, která se snaží zlepšit postavení zvířat ve společnosti.
Chotěboř - Tak nějak po svém si vyložily charitu dvě ženy z Chotěboře, když se vloupaly do bílého kontejneru v ulici F. X. Svobody. Do něj se ukládá obnošené šatstvo, které nezisková organizace rozděluje sociálně potřebným a bezdomovcům. Zlodějky zřejmě usoudily, že zrovna ony dvě jsou ty nejpotřebnější.
Královéhradecko, Úpicko - Sedmdesát tisíc korun bude v letošním roce opět rozdělovat Svazek obcí Jestřebí hory mezi neziskové organizace a spolky, které sídlí na jeho území.
Ministerstvo práce a sociálních věcí otevře od října v Praze Kontaktní centrum sociálního bydlení. Pobočka se bude nacházet na adrese Na Maninách 876/7 v Holešovicích.
Český Krumlov - Pokud nechcete onemocnět rakovinou, na nic nečekejte. Nejlepší je si samovyšetření prsou a varlat vyzkoušet. To umožňuje nezisková organizace Loono.
FOTOGALERIE / Částkou přes 46 tisíc korun pomohl Kabelový veletrh, který letos v dubnu pořádala nezisková organizace Naděje ve spolupráci se Slováckým deníkem, se vznikem dřevařský dílen v sociálně terapeutickém centru Naděje v Uherském Hradišti.
Chrudim - V Chrudimi je možné až do pátku 29. září získat knoflík pro štěstí. Centrum J. J. Pestalozziho pořádá v Chrudimi, Jihlavě, Svitavách a Havlíčkově Brodu sbírku nazvanou Knoflíkový den.