Kreativ

ŠTÍTEK: Slunce

Archeoskanzen Modrá žil Nocí Slunce a Ohně

Archeoskanzen Modrá ožil Nocí Slunce a Ohně

Slunovraty patřily vždy k největším oslavám měnící se přírody. „Protože i my lidé jsme nedílnou součástí přírody, jsou to tedy i naše oslavy. Jejich začlenění do životů nám může pomoci se zastavit a ujasnit si směr, kam dál,“ řekl Jaroslav Křivánek, jednatel Občanského sdružení Velkomoravané.

Uměle vytvořený obrázek družice Gaia pozorující Mléčnou dráhu. Obrázek na pozadí oblohy je sestaven z dat o více než 1,8 miliardy hvězd. Ukazuje jejich celkovou jasnost a barvu podle poledních vydaných dat. Ilustrační foto.

Observatoř Gaia odhalila v Mléčné dráze nečekaný úkaz. Připomíná tsunami

Vesmírná observatoř Gaia objevila zvláštní a nečekaný vesmírný jev. Mise Evropské kosmické agentury (ESA), která začala v roce 2013, se snaží vytvořit co nejpřesnější a nejúplnější mapu Mléčné dráhy. Kromě nečekaných hvězdných vln připomínajících tsunami nejnovější data odhalují také doposud nejpodrobnější informace o téměř dvou miliardách hvězd v naší galaxii.

Martin Písařík

Martin Písařík: Příběh Slunce, seno, jahody lépe vymyslet nejde

K premiéře prvního muzikálu ze vsi Slunce, seno, jahody se schyluje v pražském Hudebním divadle Karlín. Bláznivou letní komedii z jihočeských Hoštic podle filmu Zdeňka Trošky a Petra Markova z roku 1983 tam první diváci zhlédnou už 16. června. Studenta Šimona Pláničku, který chce vyzkoušet v praxi svůj experiment na téma „dojivost krav v závislosti na kultuře prostředí“ ztvární Martin Písařík.

Michal Ajdinovič (v modrém) trestá strupčického Ondřeje Čvančaru fackou

FOTO A VIDEO: DuchcOFF! Facka jak od Škopkové a tři červené během půl minuty

Tohle byla pořádná divočina, dámy a pánové! Při utkání I. B třídy mezi Duchcovem a Strupčicemi ukázal rozhodčí Martin Plzák během pěti minut čtyři červené karty, tři z nich dokonce v rozmezí necelé půlminuty! Nejvíc horkokrevný byl domácí Michal Ajdinovič, který za tvrdý faul na svého spoluhráče ztrestal Ondřeje Čvančaru fackou. „Trefil mě, ale chlapi si dávají pěstí. Asi ještě není chlap,” smál se strupčický fotbalista. Jeho mužstvo nervózní duel vyhrálo 3:2.

Michal Ajdinovič (v modrém) trestá strupčického Ondřeje Čvančaru fackou

FOTO A VIDEO: Facka jak od Škopkové a tři červené během půl minuty

Tohle byla pořádná divočina, dámy a pánové! Při utkání I. B třídy mezi Duchcovem a Strupčicemi ukázal rozhodčí Martin Plzák během pěti minut čtyři červené karty, tři z nich dokonce v rozmezí necelé půlminuty! Nejvíc horkokrevný byl domácí Michal Ajdinovič, který za tvrdý faul na svého spoluhráče ztrestal Ondřeje Čvančaru fackou. „Trefil mě, ale chlapi si dávají pěstí. Asi ještě není chlap,” smál se strupčický fotbalista. Jeho mužstvo nervózní duel vyhrálo 3:2.

Pradávné asteroidy odhalují počátky sluneční soustavy, ilustrační foto

Pradávné asteroidy vydaly tajemství o rané sluneční soustavě: Byla plná chaosu

Představte si dopravní špičku, v níž vozidla všech možných tvarů i velikostí uhánějí obrovskou rychlostí, ale naprosto chaoticky bez dodržování sebemenších pravidel. Srážka střídá srážku, aniž by to provoz jakkoli zpomalilo. Asi tak vypadala na svém počátku sluneční soustava, kde do sebe opakovaně narážely vesmírné skály, balvany i planetesimály. Časovou osu tohoto zmatku nyní prozkoumala nová studie.

Volně plovoucí, takzvaná nezbedná planeta (rogue planet).

Cestovat vesmírem jde i bez kosmické lodi, tvrdí studie. Může to spasit lidstvo

Až Slunce za miliardy let začne zvětšovat svůj objem a rozepne se jako balon, projde poslední fází svého hvězdného vývoje, stádiem rudého obra. Lidstvo, pokud do té doby na už tak rozpálené planetě nějakým způsobem přežije, nebude mít na vybranou. Zemi bude muset opustit, než ji Slunce zcela pohltí. Jak to ale udělá? Podle nové studie to může zkusit i bez kosmických lodí. Stačí si stopnout taxi v podobě toulavé planety.

První ředitel úpické hvězdárny Vladimír Mlejnek. Byl to amatérský astronom z Hradce Králové, kde pracoval jako bankovní úředník.

Naplní myšlenku zakladatele? V Úpici vznikne originální pozorovací centrum

V září letošního roku by se mělo začít stavět v Úpici moderní návštěvnické a odborné pozorovací astronomické centrum. Vznikne v tamní hvězdárně, hotové má být na jaře 2023. Propojí do jednoho místa většinu astronomických pozorovacích výstupů, což přinese větší atraktivitu pro návštěvníky. Hvězdárna je v Úpici od 8. listopadu 1959.

Domov dobré vůle je pro potřebné druhou rodinou už dvaadvacet let.

PODÍVEJTE SE: Domov dobré vůle je pro potřebné druhou rodinou už dvaadvacet let

Domov dobré vůle Slunce v Nouzově, kde pobývají a pracují klienti se speciálními potřebami, si připomněl 22. výročí od svého založení zahradní slavností. Po dlouhé covidové odmlce se tam sešli klienti domova, pracovníci, rodinní příslušníci a další přátelé a patroni zařízení. Vše doprovázela příjemná hudba, nechyběly soutěže pro děti, jarmark a výtečné občerstvení z Kavárny Slunce.

Slunce na dosud nejrozsáhlejším snímku, který pořídila vesmírná sonda Solar Orbiter.

Nové záběry Slunce vyrazí dech: Sonda odhalila i nový útvar

Slunce si pro lidstvo připravilo více než jen letní dávky vitaminu D a vědce překvapilo novým útvarem ve své atmosféře. Odborníci z NASA i z Evropské kosmické agentury se na hvězdu díky neuvěřitelným snímkům ze sondy Solar Orbiter dívají v novém světle.

Ilustrační foto

Počasí jak na houpačce: mráz na Šumavě i teploty přes třicet stupňů a bouřky

Zatímco ve čtvrtek ráno na Šumavě mrzlo i ve 2 metrech, např. na Rokytské Slati bylo téměř -4 °C. Po východu Slunce však začaly teploty rychle stoupat. Meteorologové navíc vydali na pátek výstrahu s vysokým stupňem nebezpečí. Severozápad Čech zasáhne večer od západu bouřkový systém na jehož čele by se mohly vyskytnout i velmi silné nárazy větru.

Záložník Slovácka Lukáš Sadílek (na snímku vlevo) s parťákem Markem Havlíkem těsně po skončení finálového zápasu.

Sadílek se zájmem Sparty nerozptyloval, o dovolené bude poznávat krásy Česka

Ta informace se na internetu objevila na začátku května, jen pár dnů před finále MOL Cupu. Záložník Slovácka Lukáš Sadílek po sezoně míří do Sparty, šířilo se světem. Žádný z týmů se ale o transferu brzy šestadvacetiletého fotbalisty před vzájemným duelem nechtěl bavit. V klidu byl i odchovanec Ostrožské Nové Vsi.

Mechanismus z Antikythéry, bronzové diferenciální ozubené soukolí ze starověku

Nejstarší známý počítač světa pochází ze starověku, našel se v potopeném vraku

Před 120 lety, 17. května 1902, si ředitel aténského Národního archeologického muzea Valerios Stais prohlížel úlomky jakéhosi bronzového předmětu, který dva roky předtím objevil ve vraku starověké lodi potopené u ostrova Antikythéra řecký potápěč Elias Stadiakis. Archeolog si s ustrnutím uvědomil, že se nedívá na žádnou bronzovou sochu, ale na pozoruhodně složitý a důmyslný stroj. Starý tisíce let.

17. května 1984 postihla náměstí v Litomyšli rychlá povodeň.

Z hospody je vezli hasiči. Dnes je to 38 let od velké povodně v Litomyšli

/HISTORICKÉ FOTO/ Osmatřicet let uplyne v úterý od velké povodně v Litomyšli. Tehdejší Gottwaldovo, dnes Smetanovo, náměstí zatopila velká voda a podle pamětníků to byla bleskovka. Pod vodou skončily domy, obchody, hospody i několik aut. „Pamatuji si to, jako by to bylo včera. Pomáhaly jsme zákaznicím ven z kadeřnictví,“ vzpomíná Marie Nováková.

Ke konci roku 2021 otevřela rodina Hoffmannova v Českých Budějovicích kosmetický salon

Biodynamická kosmetika rodinu nadchla. Otevřela si s ní první salon v Česku

Péče o tělo i duši je pro rodinu Hoffmannových důležitá. Už několik let tak provozují v českobudějovické ulici U Černé věže praxi čínské medicíny, na konci loňského roku otevřeli navíc v Hroznové ulici i první biodynamický kosmetický salon v České republice. Zákazníky tu rozmazlují produkty značky dieNikolai, která se pyšní nejvyšším stupněm certifikátu Demeter. Biodynamická kosmetika vzniká na základě stejnojmenného zemědělství.

Zatmění měsíce.

Nadcházející zatmění Měsíce nabídne slabší podívanou. Letos bude ale jediné

V pondělí ráno si přivstaňte dřív, než půjdete do práce, radí astronomové. Zájemci o dění nad svými hlavami hlavou vyskočí z postele velmi brzy, aby se zkusili podívat, zda mraky nepřekazí sledování částečného zatmění Měsíce. Jak upozornil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, na příští zatmění – opět částečné – si pak budeme muset počkat půl druhého roku. Uskuteční se 28. října 2023.

Vlašimská hvězdárna zahájila sezonu. První speciální akcí bude v pátek 13. května Den vlašimské hvězdárny.

Z vlašimské hvězdárny je vesmír jako na dlani

Den vlašimské hvězdárny se uskuteční v pátek 13. května. Současně se jedná o druhý letošní návštěvní den, kdy se návštěvníci mohou přes hvězdářské dalekohledy zadívat do vesmíru. Návštěvní dny potrvají až do 30. září. Otevírací doba hvězdárny je od května do srpna ve 21 hodin, v září ve 20 hodin. Návštěva mimo uvedený čas je možná po domluvě.

Antarktida. Ilustrační snímek

Tisíce let ji skrýval led. Vědci pod Antarktidou našli vrstvu dávné mořské vody

Pod rychle tekoucím ledovým proudem v západní Antarktidě američtí vědci objevili rozlehlou vrstvu překypující dávnou mořskou vodou. Pod povrchem byla zřejmě uzamčena po tisíce let. Historicky první objev tohoto druhu v oblasti může přetvořit lidské chápání toho, jak mrazivý kontinent reaguje na změnu klimatu, i jaké druhy záhadných organismů se pod ledovými šelfy skrývají.

Trutnovské dračí slavnosti - sobotní večerní průvod a vyzdvižení draka

REPORTÁŽ: Už visí! Trutnovský šestimetrový drak opět zdobí Starou radnici

Večerní ticho protíná hypnotický zvuk bubnů. Magickou hudbu co chvíli přerušuje hlasité volání stovek lidí. "Už ho nesou!" halekají maskovaní i nemaskovaní účastníci průvodu. A že jich je požehnaně. Sedmnáctý ročník oblíbených trutnovských Dračích slavností se po dvou skromných covidových ročnících konají v plné parádě.

Ztvárnění optické a rentgenové emise obklopující pulsar černá vdova B1957+20.

Vesmírná černá vdova. Vědce šokoval útvar s extrémně rychlým kanibalem

Zvláštní hvězdný útvar objevený tři tisíce světelných let od Země před nedávnem zmátl americké astronomy. Narazili na vzácný typ kanibalistického systému, v němž se rychle rotující pulsar hladově živí doprovodnou hvězdou. Toto uskupení je podle vědců ve vícero ohledech naprostým unikátem. Může jít totiž o dosud nevídanou trojitou černou vdovu.

Benefiční koncert k 20. výročí založení Nadačního fondu Slunce pro všechny.

FOTO: Benefice v barvách Semaforu. Koncert oslavil výročí Nadačního fondu Slunce

Benefiční koncert v barvách Semaforu uspořádaný ke 20. výročí založení Nadačního fondu Slunce se uskutečnil v úterý večer ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Na podporu klientů se speciálními potřebami a uprchlíků z Ukrajiny tam vystoupili přední čeští umělci. Návštěvníci přispěli vstupným na dobrou věc, vybralo se více než čtvrt milionu korun.

Hudebník Tomáš Klus a režisér Jan Svěrák připravují Branický zázrak

Hvězdy i bezdomovci. Výčet nových muzikálů je neobyčejně pestrý

Branický zázrak, Marta, Biograf láska, Okno mé lásky či Slunce, seno, jahody. Výčet nových muzikálů, které se brzy objeví na divadelních jevištích, je lákavý. A tematicky neobyčejně pestrý. Některé tituly zmapují život a dílo slavných osobností, jiné nabídnou vhled do obyčejných lidských životů.

Výstava Zahrada, svátek zlatých českých ručiček, trvá v areálu KD Ostrov tři dny

Výstava Zahrada se po dvou letech vrátila do Brodu. Takto to tam vypadalo

/FOTO/ Mám vstupenku a stejně nesmím dovnitř, vtipkoval Broďan Milan Kletečka. Spolu s ním se u pokladny před kulturním domem Ostrov tlačily už v pátek ráno skoro dvě desítky nedočkavců. Výstava Zahrada je pro Vysočinu totéž jako Matějská pouť pro Pražany. Teď se po dvou letech covidové pauzy opět vrátila do Havlíčkova Brodu.

Science Café v Domě dětí a mládeže v Berouně: z přednášky teoretického fyzika Petra Kulhánka.

OBRAZEM: Science Café v Berouně posledně řešilo čas a jeho záhadný původ

Březnová beseda v berounském domě dětí a mládeže v rámci projektu Science Café patřila tématu času a časoprostoru, které představil známý teoretický fyzik Petr Kulhánek. Ve čtvrtek 21. dubna dostane pro změnu slovo popularizátor mediální gramotnosti Patrik Kořenář, který se mimo jiné věnuje rozboru konspiračních teorií a jejich vyvracení.

Komunitní setkání lidí prchajících před válkou na Ukrajině.

Ukrajinské uprchlíky přijali lidé v Kunštátu vlídně. Dali jim bydlení i práci

Město Kunštát a spolek Na slunci uspořádali poslední sobotu v březnu setkání dočasně ubytované komunity, jenž musela opustit svou rodnou zem kvůli zuřící válce. Komunitní setkání lidí z Ukrajiny přilákalo do sálu bývalé Jednoty v Rudce u Kunštátu na pět desítek lidí. Cílem bylo seznámit se a poskytnout podporu, psychickou i materiální. 

Přimda 1. dubna 2022.

FOTO: Předpověď meteorologů se naplnila, ochladilo se a padá sníh

Sněhové přeháňky a teploty kolem bodu mrazu jsou od rána na západě Čech. Místy se tvoří na silnicích zmrazky. Ve vyšších polohách Tachovska sníh drží, například Přimda v pátek dopoledne měla bílou nadílku v podobě několika centimetrů sněhu. Meteorologové vydali na pátek i nadcházející víkend výstrahu.

Planetka Ryugu.

Vědci zřejmě rozluštili záhadu asteroidu Ryugu. Není tím, čím se myslelo

V roce 2014 vypustila japonská vesmírná agentura JAXA sondu Hajabusa 2 s cílem detailně prozkoumat asteroid Ryugu. K vesmírnému tělesu dorazila v červnu 2018 a více než rok jej studovala z oběžné dráhy. Dokonce vyslala na povrch asteroidu čtyři rovery pro získání vzorků. Ty pak v prosinci roku 2020 přivezla zpátky na zemi. Vědci nyní odhalili, že Ryugu možná není asteroid, nýbrž pozůstatek komety.

Slunce na dosud nejrozsáhlejším snímku, který pořídila vesmírná sonda Solar Orbiter.

Fotografie, která bere dech. Sonda pořídila dosud nejrozsáhlejší snímek Slunce

Je to náš zdroj tepla a světla. Pro život na planetě je naprosto nepostradatelné. Závisí na něm podnebí i příliv a odliv, podněcuje tvorbu vitamínu D. Ano, řeč je o Slunci, naší nejbližší hvězdě. Víme o ní už mnoho, nyní se však, díky speciální sondě, můžeme podívat na dosud nejrozsáhlejší snímek celého disku a atmosféry hvězdy.