Kreativ

ŠTÍTEK: peníze

Vězení - Ilustrační foto

Vězni si od nového roku polepší. Po třiceti letech dostanou vyšší kapesné

S pouhou stokorunou za měsíc si musí vystačit vězni, kteří mají na svých bedrech dluhy v exekuci. Za toto takzvané sociální kapesné si přitom nakupují i hygienické pomůcky, například kartáček či pastu na zuby. Peníze od rodiny na přilepšenou putují beze zbytku na placení dluhů. Výjimku mají zaměstnaní vězni, na část jejich výdělku exekutor nedosáhne. Od nového roku si s kapesným polepší i nepracující odsouzení. Kromě sjednocení systému nakládání s penězi vězňů se také po třiceti letech zvýší sociální kapesné ze současné stokoruny na 150 korun.

Ohňostroj. Ilustrační foto.

Strakonická pouť bude letos bez ohňostroje. Peníze půjdou na pomoc zaplaveným

Václavská pouť ve Strakonicích je tradičně spojená z ohňostrojem, který se konal vždy v pátek při na zahájení akce. Letos ale barevná show nad městem nebude. Provozovatel poutě Josef Tříska se po dohodě s vedením města Strakonice rozhodl, že peníze, které by padly na pořádání ohňostroje, raději věnuje lidem, které zatopily povodně.

Setkání pracovníků České národní banky s učiteli se konalo na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity. Učitelé byli z různých míst jižních Čech.

V Budějovicích bankéři nabízeli leták s únikovou hrou o financích

Jak nezabřednout do dluhů, jak se starat o volné finance nebo co by znamenalo přijetí eura Českou republikou. Několikahodinovou prezentaci na zmíněná i další témata připravili pracovníci České národní banky v pátek 20. září 2024 v prostorách Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity. Pozvali učitele ze základních a středních škol.

Domov pro seniory v Uhlířských Janovicích.

Volby 2024: Dotazník lídrů. Kde vzít peníze na domovy pro seniory?

Redakce Deníku oslovila lídry kandidátek v krajských volbách s několika otázkami. Přinášíme vám odpovědi na třetí z nich, a to, zda má Středočeský kraj omezit výdaje do jiných oblastí a peníze investovat do zajištění péče v domovech pro seniory a jejich budování.

Záběr z dronu na rozvodněnou řeku Sázavu ve Zruči nad Sázavou v pondělí 16. září 2024.

Pomoc po povodních volby nezastaví. Komplikace ale přinesou

Středočeský kraj chystá pomoc po povodních. Jak doma, tak pro jiné kraje – ale i cizinu. Reaguje tak na fakt, že v řadě regionů napáchala velká voda podstatně větší škody než ve středních Čechách. Upřesňovat se konkrétní formy pomoci mají ve čtvrtek 19. září; v rámci jednání krajských radních.

Auto v ulicích zatopené Ostravy

Náhrada za pojištěné auto, které zničila povodeň: Kdy mají lidé na peníze nárok

Kvůli extrémním dešťům se rozlily řeky ze svých koryt téměř po celém Česku, na mnoha místech způsobily ničivé povodně. Zaplavené jsou i celé obce. Voda spláchla vše, co ji přišlo do cesty. Často i zaparkovaná auta. Alespoň nějakou náplastí za zničený vůz mohou být peníze z pojištění. Nestačí ale pouhé povinné ručení, majitel musí být připojištěný. Deník připravil seznam nejdůležitějších otázek o odpovědí na toto téma.

Terapeutka Kateřina Trávníček, Tomáš Ervín Domborvský a Šárka Homfray

Chceme pracovat, ale nemůžeme, volají české matky. Stát přichází o miliardy

Přes devadesát procent rodičů malých dětí by se rádo zapojilo do práce, ale daří se to jen polovině z nich. Schází jim dostupnější školky, více částečných úvazků i podpora od manažerů. Jedním z důsledků je nejnižší porodnost za dvacet let. Ukázal to průzkum mezi více jak deseti tisíci rodiči dětí do čtyř let, který přinesla platforma Mumdoo, propojující firmy s expertkami na mateřské.

Fanoušci plzeňské Viktorie pomůžou svým rivalům z ostravského Baníku v charitativní sbírce.

Parádní gesto fandů Plzně. Spolku Baníku pošlou peníze pro vyplavené

Neutěšená situace při aktuálních povodních nenechává nikoho lhostejným. Fotbaloví fandové Viktorie Plzeň se blýskli parádním gestem. Během úterní dohrávky Chance ligy s Olomoucí budou společně vybírat prostředky na pomoc postiženým a vyplaveným. Posílat ji budou do Ostravy spolku Baník Baníku.

Nevidomý David Kratochvíl se svými rodiči po příletu z paralympiády v Paříži, kde vybojoval tři medaile.

Miliony pro nevidomého Kratochvíla. Školák oslnil svět, úřad pošle peníze rodině

Nový hrdina českých fanoušků? David Kratochvíl, nevidomý plavec, který ještě chodí do školy. Už teď o něm kdekdo říká, že je nejúspěšnějším sportovcem letošního roku. Důvod? Jsou hned tři: z Paříže si odvezl domů kompletní sbírku medailí. Zlato, stříbro i bronz. Kromě cenných kovů se může těšit i na zajímavou finanční odměnu. Náleží mu 5,4 milionu korun.

Jak to vypadá na studentských kolejích? Univerzita Karlova nabízí svým studentům i řadu doprovodných služeb. Třeba prádelnu nebo kavárnu v areálu.

Studenti bojují o volné bydlení. Univerzity rozšiřují koleje, peníze ale chybí

Na většině vysokých škol zbývá ještě několik týdnů do zahájení akademického roku a část studentů místo publikací a nových kamarádů shání pořád ještě ubytování. Kapacita vysokoškolských kolejí totiž nevystačí pro všechny. Ač se univerzity snaží kapacitu studentského bydlení navyšovat, narážejí na problémy s financováním. Stěhování studentů na priváty, které jsou i atraktivnější z hlediska pohodlí a soukromí, brzdí vysoké ceny nájmů. Podle některých politiků by měl s financováním studentského bydlení pomáhat stát.

Pavel Kurfürst pracoval jako pokrývač. Ve 22 letech spadl ze střechy přímo na hlavu.

Pád ze střechy na hlavu, čtyři měsíce v kómatu. Pavel přežil, ale potřebuje víc

Je mu teprve 22 let, a kdyby v osudný den nespadl při své práci ze střechy, nejspíš by si teď užíval radostí mladého života. Na květnový den roku 2023 však on ani jeho rodina jen tak nezapomenou. Pokrývač Pavel Kurfürst totiž nešťastnou náhodou spadl z výšky několika metrů přímo na hlavu. Okamžitě upadl do bezvědomí. Díky své silné vůli a chuti žít však dělá pokroky, které nikdo nečekal. Potřebuje ale ještě něco – peníze. Lidé mu přispívají ve sbírce na Donio. Na jeho léčbu věnovali už přes 570 tisíc korun.

Internetový podvod. Ilustrační foto.

Podvodník připravil muže ze Šumperka o dva miliony

O dva miliony korun připravil podvodník 64letého muže ze Šumperka. Ten naletěl příslibu výhodné investice na burze. Většinu peněz si přitom půjčil, buď přímo sám, nebo si je na jeho doklady půjčil podvodník, takže bude muset splácet stovky tisíc.

Psycholog Radek Ptáček na loňské tiskové konferenci o škodlivosti fyzických trestů pro děti.

Konec sbírky pro rodinu zemřelého psychologa Radka Ptáčka. Má to vážný důvod

Sbírku určenou na pomoc rodině nedávno zemřelého psychologa Radka Ptáčka její organizátorka po pěti dnech ukončila. Sbírku původně založila s cílem vybrat deset milionů korun na podporu psychologovy manželky a tří osiřelých dětí. Snaha získat touto cestou peníze pro rodinu se však setkala s negativními ohlasy veřejnosti. Lidem vadily majetkové poměry vdovy a ozývaly se hlasy, že cílová částka je jako pomoc přehnaná.

Vít Rakušan (STAN) a Kateřina Konečná (KSČM)

Platy uniformám navýšíme, řekl Rakušan. Vláda své sliby neplní, míní Konečná

Platy hasičů, policistů či pedagogických a nepedagogických pracovníků byly tématem duelu Deníku 15 minut Kateřiny Perknerové mezi europoslankyní Kateřinou Konečnou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Oba uvedli, že si jejich práce váží a že si zaslouží víc, než nyní měsíčně dostávají. Přesto byla debata lídrů vyhrocená. 

Leoš Mareš je jednou z nejlépe placených českých celebrit.

Tajné smlouvy, reklamy a velká gesta. Kolik berou celebrity? Sumy vás překvapí

Tisíce? Statisíce? Nebo snad miliony? Příjmy umělců jsou pro řadu lidí velmi vzrušující téma. Konkrétně honoráře zpěváků a kapel jsou pohledem zaměstnance s průměrným českým platem vskutku astronomické. Zatímco on za hodinu práce pobere pár stovek, Eva Farna si za stejný čas řekne o půl milionu - a dostane je. Dara Rolins by na něj nejspíš nedosáhla, stačí jí polovina. Oproti zahraničním headlinerům velkých hudebních festivalů jsou to ovšem stále drobné.

Úřadující světový šampion F1 Max Verstappen

Miliardáři za volantem. Kolik si vydělají piloti formule 1 a kdo bere nejvíc

Po okruhu se řítí závratnou rychlostí. A závratné jsou i jejich platy. Svět formule 1 je fascinující a točí se v něm nepředstavitelné peníze. Největším boháčem je šampion Max Verstappen, který si vydělá za sezonu v přepočtu miliardu a čtvrt korun. A to jde jen o plat bez bonusů. K tomu je potřeba přičíst prize money za vítězství a peníze sponzorů.

Rodina Jakuba Guryči dělá vše proto, aby mohl chlapec docházet na potřebné terapie.

Bude žít nanejvýš rok, řekli lékaři. Kuba má 13 a peníze na léčbu shání rodina

Kubovi chybí část mozku. A to celkem podstatná. I kvůli tomu lékaři rodičům po jeho narození řekli, že se nedožije více než jednoho roku života. Jemu je ale dnes třináct, a i přes četná omezení, jež mu nemoc přináší, ušel už velký kus cesty. Velmi vzácnou diagnózu s názvem TUBB3 E410K má Jakub Guryča pravděpodobně jako jediný v Evropě. Shánět finance na jeho léčbu pomáhá celá rodina. Od lidí vybírají různé druhy surovin, které by jinak skončily v odpadu, a získávají za ně peníze.

Fotbalová Zbrojovka zažívá nevydařené časy, aktuálně je až dvanáctá v tabulce druhé ligy.

Zbrojovka není hračka, rozpočet musí být v řádech stovek milionů, zní z OneCap

Jedenáctiletá éra Václava Bartoňka jako majitele fotbalové Zbrojovky Brno je u konce. Novým vlastníkem aktuálně až dvanáctého klubu Chance Národní Ligy se stala Regionální hospodářská komora Brno, jejímž generálním partnerem bude skupina OneCap Projekt zastoupená Jaroslavem Havlem z právní kanceláře Havel&Partners, Kateřinou Zychovou a Janem Mynářem, který se stane příští pondělí na valné hromadě generálním ředitelem.

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš a předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta.

Peníze na byty jsou nutné, řekl Bartoš v duelu Deníku. Šlachta s ním souhlasí

Ve třetím předvolebním duelu Deníku.cz se představili předseda Pirátů, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Začátek 15 minut Kateřiny Perknerové byl věnován tématu, které v úterý probírali také poslanci ve sněmovně, tedy nepovedenému startu digitalizace stavebního řízení. Jak se něco takového mohlo hlavnímu „ajťákovi“ přihodit?

Debatu odborníků, politiků a zástupců samospráv i privátních firem o dostupném nájemním bydlení uspořádala v pražském Centru architektury a městského plánování analytická společnost CEEC Research.

Dostupné bydlení v Praze? Je potřeba 25 tisíc nových bytů ročně, tvrdí analytici

Pořídit si bydlení je dnes luxus, který se dostává už i za hranici možností střední třídy. Zvláště v Praze je situace velmi napjatá. Poptávka vysoce převyšuje nabídku – a to se projevuje na cenách. Jestliže podle údajů Českého statistického úřadu bylo loni v hlavním městě dokončeno 6410 bytů (a předloni 6575), rozhodně to nestačí. Často navíc nejsou k mání pro lidi, kteří potřebují bydlet. Ve středních Čechách bylo loni dokončeno 6638 bytů; o 1251 méně než předloni.

Peníze, bankovky, ilustrační snímek.

Tepelná ve Znojmě. Zmizely peníze, nejsou zveřejněné smlouvy, říká nový jednatel

Namísto bezmála sedmi set tisíc korun v trezoru Znojemské tepelné společnosti čekalo při převzetí na nového jednatele pouhých pětadvacet tisíc korun. Půl milionu přinesl bývalý jednatel Květoslav Svoboda v batohu, chybí sto dvaasedmdesát tisíc korun. Takové informace zazněly mimo jiné na pondělním zasedání zastupitelstva. Přednesl je nový jednatel společnosti Jakub Malačka.

Město chce dát sportu víc peněz. Finance kluby využívají třeba na platy trenérům

Ústí chce dát sportu víc peněz. Finance kluby využívají třeba na platy trenérům

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Více než letos! Rada města schválila dotaci sportovním klubům na Ústecku pro rok 2025, celková částka vzrostla na 65 milionů korun. Nejvíce peněz poputuje do pěti mediálně nejatraktivnějších sportů – hokeji, fotbalu, basketbalu, florbalu a volejbalu magistrát pomůže více než 35 miliony korun. Jde o dostatečnou pomoc a co na částku říkají kluby z Ústecka?

Vyhodit potraviny? Pro velkou část lidí ve věku 50 let a výše nepředstavitelná věc. Mladší generace už mnohdy takové vnímání nemá.

Ze zlozvyku řady Čechů jde hlava kolem. Dobrovolně vyhazují peníze do koše

Většina Čechů uvádí, že se potravinami snaží neplýtvat. Podle údajů Ústavu zemědělské ekonomiky a informací z roku 2023 jsou ale české domácnosti zdaleka největším producentem potravinového odpadu a ročně skončí v jejich odpadkových koších více než 400 tun potravin. Na problematiku potravinového odpadu, ale také na správné zpracování a bezpečnou manipulaci s potravinami i hotovým jídlem se zaměřuje kampaň #Safe2EatEU, kterou pořádá Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). V Česku ji zajišťuje Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství.