Kreativ

ŠTÍTEK: peníze

Šestnáctiletý Ondřej Tomáš z Brna míří za boxerským snem.

Z Cejlu do USA. Mladý boxer z brněnského Bronxu vzhlíží k legendě Mayweatherovi

V ringu bojuje se soupeři, v běžném životě s předsudky, i když si z nich už nic nedělá. Šestnáctiletý romský boxer z Brna Ondřej Tomáš si ve své sportovní kariéře klade ty nejvyšší cíle. Čtyřikrát v řadě se dostal do republikového finále a ve dvou případech odešel z ringu jako vítěz. Letos v říjnu se mladý muž z brněnského Cejlu podíval až do Spojených států amerických, kde se ve státu Colorado zúčastnil světového šampionátu do devatenácti let.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Evropská komise schválila Česku výplatu 48 miliard korun z plánu obnovy

Evropská komise předběžně schválila Česku další výplatu peněz z mimořádného plánu obnovy. Česko by mělo dostat 1,9 miliardy eur (v přepočtu zhruba 48 miliard korun) zejména za projekty spojené s rozvojem obnovitelných energií a železniční infrastruktury, uvedla EK na svých internetových stránkách. Podle zdroje ČTK z komise by Česko mělo peníze dostat do konce roku. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) však poté upřesnilo, že k vyplacení je zatím schváleno 41 miliard korun. Dalších 6,5 miliardy korun EK zatím zadržela, protože Česko ještě neschválilo některé slíbené reformy.

Ilustrační foto

Ahoj mami, mám rozbitý telefon. Můžeš mi napsat? Pozor na podvodné zprávy!

Ahoj mami, mám rozbitý telefon. Můžeš mi napsat? V posledních týdnech se v Česku rozmáhá nový typ podvodů, který zneužívá populární aplikaci WhatsApp. Podvodníci se vydávají za členy rodiny a snaží se vylákat peníze od starších a důvěřivých občanů. Tato taktika zahrnuje falešné profily a nová telefonní čísla, což ztěžuje jejich odhalení.

Ilustrační foto

Pozor na podvodné SMS! Zprávy předstírající nouzi dětí se šíří i Orlickem

V posledních týdnech se na Orlicku i v celém Česku rozmáhá nový typ podvodů, který zneužívá populární aplikaci WhatsApp. Podvodníci se vydávají za členy rodiny a snaží se vylákat peníze od starších a důvěřivých občanů. Tato taktika zahrnuje falešné profily a nová telefonní čísla, což ztěžuje jejich odhalení.

Petra Wojaczková se stala obětí útoku svého zhrzeného partnera. S vervou se pere o návrat do plnohodnotného života.

Miliony pro škrcenou Petru. Peníze ze sbírky došly. Bez nich nemůže pokračovat

Petra Wojaczková z Karviné už dva roky bojuje o návrat do běžného života. Poté, co ji kabelem od kulmy škrtil její bývalý přítel, upadla do vigilního kómatu. Díky aplikaci kmenových buněk a ročním pobytu v rehabilitačním centru dělá obrovské pokroky. Byla ležícím pacientem, dnes se staví na nohy, říká první slůvka a rozdává úsměvy. Bez pomoci veřejnosti však nebude moci v léčbě pokračovat.

Prezident FK Viagem Ústí nad Labem Přemysl Kubáň

Druhá liga? Ne! Ústí chci mezi smetánkou, vzkázal jasně šéf fotbalového Viagemu

/ROZHOVOR/ Usedl do křesla ve svém nahrávacím studiu v Praze a před reportérem Ústeckého deníku se dlouze rozpovídal. O úspěšném podnikání, o penězích, o budoucnosti, o své povaze, ale hlavně - o fotbale v Ústí nad Labem. Jednačtyřicetiletý podnikatel Přemysl Kubáň se už více než rok snaží nastartovat k úspěchu ještě donedávna ospalý klub FK Ústí nad Labem. S drahou hračkou pod značkou své vlastní firmy Viagem Kubáň nemá skromné plány. „Já jsem šel do fotbalu s tím, že chci výhledově s Ústím hrát první ligu. Pravidelně, ne jednu sezonu,“ řekl v obsáhlém rozhovoru pro Ústecký deník.

Vizualizace projektu LERCO.

Spravedlivá transformace v MS kraji: Ve hře o miliardy zůstalo jen 10 projektů

Do Moravskoslezského kraje přitečou miliardy z Evropské unie na transformaci krajiny postižené těžbou uhlí a těžkým průmyslem. Region si sáhne na částku patrně mezi 15 až 20 miliardami, víc než deset miliard je pak vyčleněno přímo na velké strategické projekty. Bylo jich celkem 13, některé ale v průběhu času potkaly problémy. Jak to s nimi vypadá? Které projekty se mohou na peníze z Bruselu těšit, a kde to naopak neklapne?

Dětský kašel kráčí ruku v ruce s respiračními infekcemi. Podle mnohých lékařů jsou však léky na kašel u dětí nejen zbytečné, ale mohou dokonce škodit.

Dáváte dětem léky na kašel? Vyhazujete peníze, tvrdí dětská lékařka

Sezóna respiračních onemocnění, které často doprovází u dětí kašel a rýma, je tady. Spousta rodičů se v dobré víře obrací na volně prodejné léky, které by dětem měly v nemoci ulevit. Lékařka pracující na dětské pohotovosti ale upozorňuje, že ve většině případů je používání léků na kašel zbytečné a rodiče za ně jen vyhazují peníze.

Ilustrační snímek

Střechu neopravil a peníze si nechal

Policie v Horním Slavkově obvinila sedmapadesátiletého muže ze Sokolovska z přečinu zpronevěry. Muž si měl ponechat 60 tisíc korun, které obdržel od klienta na nákup materiálu a opravu střechy. Přestože finanční prostředky přijal, žádné práce neprovedl a peníze nevrátil.  

Ilustrační foto. Krajský soud v Českých Budějovicích.

Loupež se šroubovákem u soudu. Přepadená se dodnes bojí jít sama i nakoupit

Dali si drogy, pak ozbrojení šroubovákem a nožem přepadli benzinku ve Veselí nad Lužnicí. Obsluha se z traumatického zážitku dodnes nevzpamatovala. Na svědomí ale mají recidivisté David B. a Martin P. spoustu dalších vloupání a krádeží. První jmenovaný dokonce vykradl školku v Sezimově Ústí, zdemoloval její vybavení a neušetřil ani domeček plný hraček. Před Krajským soudem v Českých Budějovicích, kam je předvedla eskorta v poutech, obžalovaní své činy ani nepopírali.

Sbírka a benefice na pomoc vážně zraněnému Martinu Trnkovi vynesla 594 272 korun. Stojí za nimi Petr Semrád (druhý zleva) a Ondřej Štěpáník.

Opravdová hvězda je Martin, shodují se dobré duše, které muži pomáhají po úrazu

Obrovský průšvih, jinak se snad ani to, co se letos o Velikonocích stalo čtyřicátníkovi Martinovi Trnkovi, slušnými slovy nazvat nedá. Při dovádění s dcerou na zahradě u rodinného domu ve Svinech nedaleko Veselí nad Lužnicí skočil tak nešťastně do bazénu, že si zlomil krční obratle. Podle prvních prognóz zdravotníků nemusel úraz vůbec přežít, v lepším případě mu prorokovali, že zůstane od krku dolů ochrnutý. Martin a ni jeho nejbližší to ale ani na chvíli nevzdali. Díky nasazení zdravotníků, vlastnímu odhodlání a pomoci celé řady dobrých duší má dnes Martin naději, že bude jednou zase chodit.

Čínská tenistka Pcheng Šuaj.

Ostuda v Rijádu a Číňanka, která zmizela. Jak ženský tenis prodává své hodnoty

Boj za ženská práva a proti diskriminaci. To je něco, co si dala tenisová organizace WTA do vínku od samého počátku. Letošní Turnaj mistryň se ale koná v Saúdské Arábii a zároveň právě uběhly tři roky od kauzy zmizení Číňanky Pcheng Šuaj. V obou případech ženský tenis ustoupil od proklamovaných hodnot a dal přednost síle peněz.

Předseda SK Benátky Marek Mařík (vlevo) předal před pohárovým utkáním památeční dres Martinu Třasákovi, který v minulosti prošel Benátkami a nyní je kondičním trenérem ve Slavii.

Marek Mařík: Chvála nás těší i motivuje. V Benátkách kdysi měnil hokej za fotbal

/OSOBNOST DENÍKU/ Rychlonožka Patrik Žitka se teprve nadechoval k sladké gólové tečce v závěru duelu se Slavií (1:4), šéf benáteckého fotbalu Marek Mařík už ovšem za bránou zářil spokojeností. Pohárové utkání bez ohledu na výsledek, který byl celkem lichotivý pro nováčka třetí ligy, splnilo očekávání velkého fotbalového svátku pro celý region. Jim vedený organizační tým nachystal nezapomenutelný zážitek pro více než tři a půl tisíce fanoušků.

Do školy s komandem nosičů. Jedině tak se mladá Mia mohla podívat do své spádové školy. Její cestu totiž zastavily první schody.

Přístup ke vzdělání jen pro zdravé děti? Jindra pro dceru zoufale hledá školu

Úspěchy v soutěžích, dobrá atmosféra, dopravní obslužnost, počet přijatých na střední školy. Zatímco rodiče zdravých dětí zohledňují při výběru školy mnoho kritérií, rodiče postižených dětí se musí spokojit s jediným – bezbariérovost. A ani ten většina českých škol nesplňuje. Se situací se rozhodla bojovat Jindra Landová. Její dcera Mia trpí svalovou dystrofií. Žádná škola v jejím okolí ale není bezbariérová.

Kandidátka na americkou prezidentku Kamala Harrisová.

Dlouhé a drahé. Americkou spirálu voleb prezidenta roztočili soudy i miliardáři

Prezidentské volby a další kampaně ve Spojených státech amerických se vyznačují oproti výběru představitelů státu v jiných vyspělých demokraciích nepoměrnou délkou a množstvím utracených peněz. Jde o výsledek desítek let vývoje, který měl voličům přinést více demokracie a kandidátům zaručit širší svobodu slova.

S návrhem na obnovu řízení neuspěl v úterý u Krajského soudu v Praze 67letý Jiří H. Odpykává si 22letý trest za to, že před šesti lety zastřelil na Benešovsku o pět let staršího známého a vážně postřelil i jeho syna.

Obnovu řízení v kauze smrtící střelby na otce a syna na Benešovsku soud odmítl

/FOTOGALERIE/ S žádostí o obnovu řízení neuspěl v úterý 5. listopadu u Krajského soudu v Praze 67letý Jiří H., který si odpykává dvaadvacetiletý trest za vraždu známého v Jankovské Lhotě a pokus zastřelit rovněž syna oběti. Předseda senátu Lukáš Barnet konstatoval, že odsouzený nepředložil žádné nové důkazy nebo fakta, jež by soudům nebyly známy už při projednávání věci před pěti lety. Alespoň ne takové informace, jež by mohly změnit rozhodnutí o vině a trestu.

Ilustrační foto

Žena z Horního Slavkova podvedla přes 530 lidí na internetu, škoda je 220 tisíc

Kriminalisté na Sokolovsku obvinili jednačtyřicetiletou ženu z Horního Slavkova z rozsáhlého podvodu, při kterém měla na internetu připravit o peníze více než 500 lidí. Mezi červnem 2020 a lednem 2023 nabízela prostřednictvím falešných účtů různé zboží, včetně oblečení, obuvi a dětských hraček. Podle vyšetřovatelů tím způsobila škodu kolem 220 tisíc korun.

Odborníci diskutují o tom, jak finančně posílit české zdravotnictví, jehož náklady zvedá stárnutí populace i vzrůstající výskyt chronických onemocnění. Ilustrační foto.

Češi stárnou s nemocemi. Zachrání zdravotnictví soukromé peníze? Experti se přou

Lidé stárnou a pozdní léta života mnozí tráví nemocní. České ženy budou podle odborných předpovědí sice žít déle než muži, ale mnohé z nich budou trápit zdravotní neduhy. Odborníci proto diskutují nad tím, jak ve zdravotnictví zajistit stabilní přísun peněz, aby péče byla dostupná pro všechny. Část jich je pro větší zapojení soukromých peněz, jiní před tím naopak varují.

Je ekonomický zázrak, že naše zdravotnictví funguje, říká ekonomka Helena Horská v dalším díle Podcastu Byznys kafe

Je ekonomický zázrak, že naše zdravotnictví funguje, říká ekonomka Horská

Z českého zdravotnictví se stává obří mašina na peníze a pokud nedojde k reformám, brzy bude problém ho ufinancovat. Upozorňuje na to ekonomka Helena Horská z Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jen letos systémem proteče 503 miliard korun a v příštím roce by to mělo být o dalších až 30 miliard více. Jenže ani tak obří částka není schopna vyrovnat vnitřní dluh, který máme hlavně na budovách nemocnic, léčeben či poliklinik. „My tu máme špičkovou péči, ale ta špičková péče se realizuje v budovách, kde teče stropem, často na ty velmi drahé přístroje, kde z krovů ze střech padá omítka. Takže máme špičkové zdravotnictví v nedůstojných podmínkách,“ říká Horská, která přijal pozvání do aktuálního vydání video podcastu Byznys Kafe.

Zahájení podnikání studentských firem z Vlašimi.

Zahájení podnikání studentských firem z Vlašimi

Již čtvrtým rokem se studenti SOŠ a SOU ve Vlašimi učí podnikavosti a jejich nadšení a elán, který vždy výuku doprovází, ukazuje, že toto je správná cesta. Vzdělávací program JA Studentská firma probíhá pod záštitou organizace JA CZECH a umožňuje studentům školy nejenom rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti, ale zároveň jim přibližuje samotný charakter podnikání v tržní ekonomice.

Samuel (na snímku vlevo) po odchodu z dětského domova neměl kam jít. Život na ulici ho dohnal až k prostituci.

Plnoletost v děcáku? Igelitka, tři tisíce a sbohem. Děti jako Sam končí na ulici

Když se Samuel ocitl v dětském domově, ztratil své jistoty poprvé. Jakmile dovršil plnoletosti, přišla další rána. V dětském domově mu dali osobní věci v igelitové tašce, tři tisíce odchodné a zavřeli za ním vrátka. Zoufalá situace dovedla mladíka až k bydlení na ulici a prostituci. Kdyby ho nenašel náhodný kolemjdoucí Zbyněk Šagát, asi by tu už nebyl. Díky němu dnes žije Sam běžný život. Ze setkání ale vznikla i myšlenka založit pro mladé lidi ve stejné situaci nadační fond.

Ze svých ročních příjmů odkládají Češi do investic nejčastěji 6 až 10 procent prostředků. Ilustrační foto

Čechům se v investování daří. Dvě třetiny lidí si spoří, třetina poráží inflaci

Akcie, dluhopisy, nemovitosti, sběratelské předměty, kryptoměny nebo vzdělání. Do toho všeho nejčastěji investují Češi. Spousta z nich za investice považuje také odkládání peněz na spořicí účty, které však v minulých letech nebyly dostatečně efektivní a často nedokázaly ochránit úspory před inflací. Proč a do čeho Češi investují a zda se jim to vyplácí, zjišťovala datová redakce Deníku.

Fanoušci Kladna předali Davidu Čermákovi po utkání s Litvínovem deset tisíc korun, které vybrali ve veřejné sbírce na pokutu, kterou klub dostal za Čermákovo komentování výkonů rozhodčích.

Fanoušci předali Čermákovi peníze na pokutu. Hnou se konečně ledy?

Sbírku kladenských hokejových fanoušků na podporu trenéra Rytířů Davida Čermáka, který dostal pokutu za slušnou kritiku rozhodčích, zveřejnila řada médií a podpořila spousta hokejových příznivců nejen kladenského klubu. Deset tisíc korun, které klub musí zaplatit, vybrali fanoušci během pár dnů a už v úterý po zápase Kladna s Litvínovem je Čermákovi předali. Otázkou je, zda se konečně hnout ledy a třeba tohle gesto donutí kompetentní lidi, aby zastaralé pravidlo upravili.

Financování zdravotnictví a přípravu úhradové vyhlášky komentovali ve středu ve Fakultní nemocnici Motol ředitelé významných pražských nemocnic. Na snímku zleva: Helena Rögnerová (IKEM), Miloslav Ludvík (Motol), David Feltl (VFN).

Velké nemocnice hájí vyšší úhrady. Proč je u nich péče dražší?

/VIDEO/ Středočeské nemocnice - a menší nemocnice v regionech vůbec - se dlouhodobě ohrazují proti tomu, že za stejné výkony dostávají od zdravotních pojišťoven méně peněz nežli pražské fakultky. Stejně už celé roky hovoří třeba i radní Středočeského kraje pro zdravotnictví - a to nezávisle na svém politickém dresu. Představitelé velkých nemocnic v hlavním městě však mají jasno: aktuální stav je v pořádku - a nejde o nespravedlnost, jak je věc vnímána při pohledu z regionů na Prahu.

Kraj se připravuje na rok 2025. Na sociální služby žádá přes 2 miliardy

Kraj se připravuje na rok 2025. Na sociální služby žádá přes 2 miliardy

Zlínský kraj se připravuje na rok 2025 s ambiciózním plánem pro sociální služby. Žádá stát o 2,218 miliardy korun, k čemuž přidá dalších 150 milionů z vlastního rozpočtu. Počítá také s návratnou finanční výpomocí, která pomůže překlenout období na začátku roku, kdy sociální služby již tradičně nemají státní dotace.

Maminka Tereza nejvíce milovala své holčičky a partnera Pavla.

Vážná nemoc sebrala rodině maminku. Táta Pavel zůstal sám na dcery i hypotéku

Pavel, Tereza, Karolína a Valerie. Mladá šťastná rodina, která v malé vesnici na Kladensku nedávno dostavěla svůj vysněný baráček se zahradou. Vše bylo krásné. Do chvíle, než maminka Tereza onemocněla rakovinou. Ze všech sil bojovala a celá rodina s ní. Všichni doufali až do poslední chvíle. Nyní zůstal Pavel na vše sám. Jeho bratr založil na portálu Donio finanční sbírku. 

Maminka Tereza nejvíce milovala své holčičky a partnera Pavla.

Vážná nemoc sebrala rodině maminku. Táta Pavel zůstal sám na dcery i hypotéku

Pavel, Tereza, Karolína a Valerie. Mladá šťastná rodina, která v malé vesnici na Kladensku nedávno dostavěla svůj vysněný baráček se zahradou. Vše bylo krásné. Do chvíle než maminka Tereza onemocněla rakovinou. Ze všech sil bojovala a celá rodina s ní. Všichni doufali až do poslední chvíle. Nyní zůstal Pavel na vše sám. Jeho bratr založil na portálu Donio finanční sbírku. 

Režisér Zdeněk Troška je oficiálně důchodcem už devět let - pracovat však přestal teprve nedávno.

Kolik že berou? Zdeňku Troškovi nedají spát astronomické příjmy fotbalistů

„Kopne do míče a má za to milion.“ Jednasedmdesátiletý režisér Zdeněk Troška se, coby již důchodce, nedávno zapojil do oblíbených všeobecných debat na téma Kdo kolik bere a proč. Se svým, jak říká, průměrným důchodem, který by prý mohl být vyšší, nevěřícně komentuje někdy až astronomické příjmy fotbalistů.