Škrtání peněz v rozpočtech a rušení plánů. To je povolební start nového vedení mnoha obcí a měst na jižní Moravě, jimž nedávno uvízly peníze ve zkrachovalé ruské Sberbank. Obce často přišly o desítky milionů korun a obávají se, že je zpět nedostanou. V pořadí čekatelů na vyplacení pohledávek se totiž nachází až na posledním místě. Starostové se obávají, že zbylou porci peněz po krachu banky spolknou napřed velcí věřitelé. Společně teď žádají o pomoc stát. Insolvenční správkyně ale nabádá ke klidu.
Skokově zdražený plyn dělá starosti většině měst a obcí. Třeba v Chrudimi, kde v současné době tvoří rozpočet na příští rok, je velkým žroutem peněz nedávno zrekonstruovaná budova staré radnice. V jejím přízemí sídlí turistické a informační centrum, v prvním poschodí jsou kanceláře městské policie. Cena vytápění domu se v příštím roce oproti letošku zvedne osminásobně, a to už je pořádná rána pro městskou kasu. Takových budov je víc.
/ROZHOVOR/ V říjnu 2020 vznikl spolek Zachraňme tanvaldské kostely. Za jeho založením stojí stomatoložka Daniela Šebestová. Velkým tématem je pro spolek rekonstrukce střechy kostela svatého Petra a Pavla v části Horní Tanvald.
Podvodníci opět úřadovali. Balíček se zlatem nepřišel, zamilovaný vojenský lékař taky ne a čtyřiapadesátiletá žena ze Svitav přišla téměř o dva miliony korun.
/FOTOGALERIE/ Podvodníci, kteří vybírají peníze na neslyšící, se v těchto dnech objevili na řadě míst po celém Moravskoslezském kraji. Případy jsou hlášeny z Ostravy, Frýdku-Místku, Karviné, Havířova i dalších měst. Objevit se mohou i na jinde v republice.
Skutečností se i ve středních Čechách (jež na rozdíl od jiných krajů letos zůstaly stát stranou) stane v příštím roce program podpory provozu venkovských prodejen, známý pod označením Obchůdek 2021+. Žádosti o peníze bude krajský úřad přijímat v lednu: od 2. 1. do 23. 1. 2023. Již 2. prosince krajský úřad zveřejní na úřední desce detailní podmínky.
Charitativní sbírka na údajně nemocného Vojtíška z Chotěboře byl od začátku výmysl tří žen, které se chtěly obohatit na úkor důvěřivých lidí, z nichž mnozí byli sami vážně nemocní. Tvrdí to obžaloba, která z podvodu viní Vladimíru Konečnou z Chotěboře a její dceru. Stíhána byla i jejich kamarádka Eva Valentová. Ta ale v roce 2018 zemřela při dopravní nehodě. Konečné a její dceři hrozí vysoký trest.
Odchod do důchodu bývá zásadní životní změnou, přesto nemusí být žádnou tragédií. Stále častěji to zjišťují i nejnovější čeští penzisté. Mnozí z nich proto již nemusí tak jako jejich předchůdci „žmoulat kůrku chleba sebranou z pultu v závodce,“ jak to ve svém dávném hitu zachytil Karel Kryl.
/ROZHOVOR/ Projekt Hledání ztracené identity přitáhne do jablonecké sokolovny bezmála sedm milionů korun z Norských fondů. Zasadila se o to mimo jiné progresivní starostka jabloneckého Sokola Jitka Skalická. Letos zvítězila v jedné z kategorií celostátní ankety Sokol roku 2022. Cílem projektu je prostor sokolovny oživit. "Vznikne tam multifunkční sál, kde se budou odehrávat besedy, přednášky s promítáním nebo jednoduché výstavy," přibližuje Skalická.
Spojit síly dobrosrdečných dárců, vybrat dostatek peněz, podělit útulky napříč republikou a pomoci tak opuštěným a týraným zvířatům. To má za cíl největší sbírka pro útulky v Česku Den zvířat, která probíhá čtvrtým rokem. A každoročně se daří vybrat stále více finančních příspěvků.
/FOTO/ Já jsem se narodila v roce 1931. To bylo po hospodářské krizi, byla bída a my neměli nic, jen dvě kravky. Bydleli jsme dvě rodiny dohromady. Tak vzpomíná na historii starou více než devadesát let pamětnice Marie Prchalová z Jamného. Je jednou z nejstarších obyvatelek obce a stále jí skvěle slouží paměť.
Česká republika v současné době zažívá obrovský nárůst kriminality páchané v kybernetickém prostoru. Podle policie se jedná o takřka dvojnásobný nárůst oproti minulému roku. Navíc narůstá počet takzvaných bílých koní, kteří zlodějům za odměnu nabízejí vlastní bankovní účty.
Oficiálně je ve funkci teprve několik dní od ustavujícího zastupitelstva z 19. října. Nový náměstek ostravského primátora pro sport a dopravu Jan Dohnal však o resorty, které si vzal na svá bedra, jevil zájem už dřív. Pro Deník se nyní rozpovídal o prioritách i palčivých tématech v těchto oblastech. První část rozhovoru se věnuje sportu.
/VIDEO/ Oficiálně je ve funkci teprve několik dní od ustavujícího zastupitelstva z 19. října. Nový náměstek ostravského primátora pro sport a dopravu Jan Dohnal však o resorty, které si vzal na svá bedra, jevil zájem už dřív. Pro Deník se nyní rozpovídal o prioritách i palčivých tématech v těchto oblastech. První část rozhovoru se věnuje sportu.
Petici za autobus podepsalo přes tisíc lidí. Linka přes Chotěboř, Havlíčkův Brod, Ledeč a Prahu od léta nejezdí. Doplácejí na to hlavně lidé z Ledče. Kraj o petici ví a bude na ni reagovat. Hlavní roli hrají peníze.
Stará Avia nacouvala až do vody a z nádrží na její korbě začaly padat na hladinu desítky kilogramů mladých ryb. Mezi nimi i množství candátů. Potíž byla v tom, že ti byli podle očitého svědka už mrtví. Událost se stala na Dalešické přehradě o uplynulém víkendu.
Stará Avia nacouvala až do vody a z nádrží na její korbě začaly padat na hladinu desítky kilogramů mladých ryb. Mezi nimi i množství candátů. Potíž byla v tom, že ti byli podle očitého svědka už mrtví. Událost se stala na Dalešické přehradě o uplynulém víkendu.
Anna Sorokinová, která byla odsouzena za podvody a krádeže, už není za mřížemi, ale v domácím vězení v New Yorku. Redaktorovi deníku Guardian se svěřila, jaké má ze svého jednání před zatčením pocity, jaký byl její pobyt ve vězení ale také jaké má plány do budoucna.
Poklidný průběh ustavujícího zasedání zastupitelů Českého Těšína, kteří v pondělí dle předem domluvených „not“ zvolili starostu, jeho zástupce a nové radní, narušil až jeden z posledních bodů programu. Šlo v něm, jak jinak než o peníze. Konkrétně měli zastupitelé schválit proplacení dovolené bývalé starostce Gabriele Hřebačkové (NESTRANÍCI) a místostarostovi Tomáši Pavelkovi (ANO).
Sice má teprve dvaadvacet let, přesto podle jihomoravských policistů dokázal způsobit škodu téměř dvěma stovkám lidí. Napáchat tak měl škod za více než půldruhého milionu korun.
Zloději už neběhají po ulicích, kradou pohodlně přes internet. Podvodníci už využívají k obelhání obětí i nejnovější státní příspěvky. Policisté v rámci prevence nabízejí test, který ukáže, jak jste schopni odolat podvodu.
Roztomilé pětiměsíční štěně Maltézského psa z Ukrajiny učarovalo na facebookových stránkách třiapadesátileté ženě z Rychnovska a rozhodla se, že mu nabídne nový domov. Jenže se ho nedočkala a navíc přišla o téměř 40 tisíc korun.
Aleš Kozdera jezdí na kole čtyřikrát až pětkrát do týdne. Využívá k tomu takzvaný bikesharing, tedy půjčování jízdních kol, které si lze pomocí mobilní aplikace poskytovatele služby na jednom místě půjčit a na jiném vrátit. V Brně funguje tato služba už déle než pět let. Díky podpoře města ji navíc mohli letos Brňané využívat půl roku bezplatně. Na projekt, který zájemcům nabídl dvakrát denně třicetiminutovou jízdu po městě zdarma, poskytlo dva miliony korun bez daně. Brňané tuto částku vyčerpali se závěrem září, kdy tak bezplatné půjčování sdílených kol ve městě skončilo.
Tři cizinci před Krajským soudem v Českých Budějovicích čelí obvinění z kuplířství a obchodu s lidmi. Toho se měli dopouštět v nočním klubu v Českých Velenicích v uplynulých pěti letech. Jejich praktiky loni odhalili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu, za dovoz dívek z Rumunska a jejich nucení k prostituci jim hrozí až 12 let vězení.
Příležitostí je pro ně třeba i prodej drobností na internetu, jindy vyděsí majitele účtu smyšleným prolomením hesla, nebo cílí na city osamělých žen. Ve všech případech se jim podaří vymámit z obětí přístupy k peněžnímu účtu a vybrat jim úspory. Na Znojemsku policisté vyšetřují za poslední týden celkem čtyři případy a pátrají po pachatelích. „Problém je, že lidé jim ochotně sdělují potřebné údaje k účtům,“ varovala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.
Za pokus o uplacení dvou zastupitelů hrozí trest známému pražskému podnikateli, hoteliérovi Petru Bauerovi staršímu. Ten se podle obžaloby v březnu 2020 pokusil za peníze „získat přízeň“ členů klubu Spojených sil pro Prahu Radka Vondry a Jiřího Koubka. Oba dosavadní starostové městských částí po volbách ale ve funkcích končí.
Podtrženo, sečteno. Do kasiček při charitativní sbírce Koláč pro hospic dárci ve středu 5. října vložili 270 558 korun. Do sbírky Oblastní charity Žďár nad Sázavou je stále možné přispívat on-line platbou. Vybrané peníze pomohou nevyléčitelně nemocným pacientům Domácího hospice Barborka.
O předčasné smrti praporčíka Pavla Kociána, který zemřel na následky velmi vážného úrazu, jsme vás nedávno informovali. Jak se cítí rodina dnes a kolik se díky štědrým dárcům už vybralo?
Ester Ledecká rozsekla spor o reprezentační smlouvu takovým způsobem, že všem na českém lyžařském svazu spadla brada. Sněhová královna si bude sezonu financovat sama. „Podpory od svazu se vzdám ve prospěch talentovaných dětí a žákovských trenérů,“ šokovala trojnásobná olympijská vítězka.
/VIDEO/ Útočník si svou oběť dopředu pečlivě vyhlédl. V pondělí 17. října se devětaosmdesátiletá seniorka vydala do banky na Václavském náměstí v Praze vybrat peníze. V bance ji neznámý muž nabídl pomoc s obsluhou automatu na pořadové lístky a poté i s výběrem peněz. Seniorka důvěřivě přijala od muže nabídku pomoci, avšak nečekala, že se brzy stane jeho obětí.
Po mnoha líčeních plzeňský městský soud uzavřel případ bývalého pracovníka Západočeské univerzity Pavla Kubeše (38) ze Starého Plzence, který je schopným padělatelem.
Pěti stovkám chudších středočeských domácností kraj rozdělil na nové vytápění přes 82 milionů korun; v průměru by to vycházelo na zhruba 165 tisíc pro rodinu. O rozhodnutí středočeských radních informoval na svém webu krajský úřad. Další přidělování peněz má následovat: začalo vyřizování nejnověji přijatých žádostí o příspěvek v rámci kotlíkových dotací.
Markéta N. (39) měla velmi dobrou pověst, jako účetní se starala o finance hned dvou obecních úřadů. Jenže zcela propadla hazardu, a aby měla peníze na hru, sáhla po obecních penězích. Celkem si na svoje účty poslala bezmála čtyři miliony korun, jihočeské Hoštice připravila o 2,5 milionu. Naprostou většinu z nich prohrála. Hrozí jí osm let, státní zástupce ale pro ni chce podmínku.
Markéta N. (39) měla velmi dobrou pověst, jako účetní se starala o finance hned dvou obecních úřadů. Jenže zcela propadla hazardu a aby měla peníze na hru, sáhla po obecních penězích.
Markéta N. (39) měla velmi dobrou pověst, jako účetní se starala o finance hned dvou obecních úřadů. Jenže zcela propadla hazardu a aby měla peníze na hru, sáhla po obecních penězích.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Plzeňská, Místecká, Frýdecká. To jsou výpadovky z Ostravy jižním směrem, na Frýdek-Místek a Beskydy, kde se cestou musí počítat se zdržením. Koordinace u dopravních omezení totiž vypadá tak, jak vypadá. A sami cestáři konstatují, že jak jsou peníze, tak se opravuje!
Lyžařský svaz tvrdí, že Ester Ledecká a její tým nespolupracují při jednáních o reprezentační smlouvě. Poslal jim poslední návrh a dal čas na podpis do konce roku. Bez reprezentační smlouvy by trojnásobná olympijská vítězka Ledecká nemohla dostávat od svazu žádné peníze. Na status reprezentanta je také navázaná finanční podpora z armádního střediska Dukla.
Pod intenzivnější kontrolou než dřív je nyní ve středních Čechách takzvaná běžná údržba silnic druhé a třetí třídy, jichž má kraj ve své správě 8,6 tisíce kilometrů. Ve čtvrtek 20. října to ohlásil Josef Holek z krajského úřadu. Mělo by se tak dařit lépe hlídat, zda za peníze zaplacené z veřejných peněz dostávají řidiči skutečnou kvalitu.
Devět z deseti lidí má trvalý pobyt přihlášený v místě, kde skutečně bydlí. Ukázalo to porovnání dat ze sčítání lidu s evidencemi vedenými státem. Starostové si nicméně stýskají nad tím desátým – obce a města totiž přicházejí o peníze z vybraných daní, které stát rozděluje podle počtu obyvatel. Zvlášť v některých oblastech, kam se lidé hodně stěhují, jde přitom o značné částky. Obce by rády přesvědčily své obyvatele, aby se jako místní přihlásili všichni. Je s tím ale spousta vyřizování.
/ROZHOVOR/ Veleúspěšnou kariéru ukončil v úctyhodných 51 letech na extraligové palubovce. Svého času jeden z nejlepších evropských brankářů Josef Kučerka se nyní může naplno věnovat stavebnictví. Že umí v bráně postavit pořádnou zeď dokazoval nejen v Hranicích či mateřském Zlíně, ale také v reprezentačním dresu na třech světových a dvou evropských šampionátech. Když se v srpnu po sedmnácti letech vrátil do Francie, přijel televizní šťáb, aby s ním natočil krátký dokument. Tak moc si jej váží v zemi galského kohouta, kde Kučerka strávil jedenáct let života. Nejen o tom se rozpovídal v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
Před sezonou se vydaly úplně novou cestou. K A týmu přesunuly dosavadního kouče mládeže Marka Šnyrcha, který prosazoval strategii hrát krajský přebor s velmi mladým týmem. Jenže fotbalovým Ivančicím se absolutně nedařilo, po osmi kolech měly pouhé dva body, a proto vedení urychleně muselo jednat. Na lavičku se tak vrátil zkušený kouč Karel Kolesa a započal záchranářskou misi tradičního klubu v nejvyšší krajské soutěži.
Přinášíme pokračování příběhu samoživitelky Heleny Přibylové z Ostravy Poruby, které jste právě vy, čtenáři Deníku, pomohli v obtížné životní situaci. Podívejte se, co se v jejím životě změnilo.
Na Ukrajinu stále dopadají ruské rakety a konec války zatím není vidět. Přesto už teď západní svět přemýšlí, jak zničenou zemi postavit na nohy, až válka skončí. Nebude to levné, protože škody jsou obrovské. Většina čtenářů, kteří odpověděli ve velké anketě Deníku, si také myslí, že by Ukrajina měla usilovat o plnou územní celistvost.
Sněmovna schválila zvýšení schodku letošního státního rozpočtu až na 375 miliard korun. Vláda původně navrhla navýšení rozpočtu i jeho schodku o 50 miliard na 330 miliard. Poslanci ale schválili dva koaliční návrhy, které zvyšují výdaje i schodek o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. V rámci těchto návrhů přidali 38 miliard domácnostem i firmám na boj s cenami energií a dalších sedm miliard na sociální věci. Výdaje novelizovaného rozpočtu překročí dva biliony korun.
Zavřít všechna okna, vypnout topení a utěsnit škvíry, kterými by mohlo táhnout. Takové možnosti mají nájemníci obecních bytů. Přesto si moc nepomůžou. Vlastník bytových domů je totiž zákonem vázán k dodávce tepla, a tak ho nájemníci odebírají, byť by to třeba v danou chvíli považovali za zbytečné.