Maďarsko již nelze kvůli trvalému porušování evropských hodnot ze strany vlády premiéra Viktora Orbána považovat za plnohodnotnou demokracii, uvedli ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu. V usnesení přijatém výraznou většinou hlasů kritizovali podle nich neúčinný postup orgánů Evropské unie. Zákonodárci vyzvali Evropskou komisi, aby začala důsledně uplatňovat pravidla umožňující mimo jiné odebrat Budapešti část unijních peněz.
Přestřelka kvůli obchvatům Králova Dvora a Berouna a hlavně kvůli penězům na ně se na sociálních sítích rozpoutala v uplynulých týdnech. Z úst místostarosty Berouna Michala Mišiny dokonce zazněl argument, že Králův Dvůr stavěl za peníze, které měl dostat Beroun. Jenže existenci dotace a její přesun z Berouna do Králova Dvora postupně popřeli starosta Králova Dvora Petr Vychodil, krajský úřad i berounská radnice. Jen Mišina si pořád stál za svým.
Nenapravitelný podvodník. To je Jan Rambousek z Jihlavska. U jihlavského soudu se ve středu 14. září dokonce chlubil penězi na tajných účtech, o nichž policie nemá ani tušení. Pro policii, soud i poškozené je to poměrně zásadní informace, tedy pokud je pravdivá. Rambousek totiž dluží statisíce korun desítkám lidí i společnostem, kterým několik let lhal.
Snaha spolku S. O. S. Karviná o záchranu budovy bývalého fryštátského nádraží má stále hodně příznivců. A díky jejich přízni a podpoře teď spolek získal ocenění spojené s finanční odměnou v soutěži MÁME VYBRÁNO.
V létě roku 1997 začal děsit ruskou metropoli sériový vrah žen a nezletilých Vladimir Ivanovič Kuzmin. Během tří měsíců zabil nejméně sedm lidí. Mrtvých těl se zbavoval podobně jako nechvalně známí Orličtí vrazi. Jen je namísto zasypávání louhem pálil, a ohořelé pozůstatky pak házel do moskevské umělé vodní nádrže. K vraždění začal svádět i svého nedobrovolného homosexuálního milence.
/VIDEO/ Předčasně se v České republice ročně narodí zhruba každé dvanácté dítě. Jedním z nich byl i dnes téměř pětiletý Míša Vařejka. Za čas půjde do školy. Když se však před necelými pěti lety narodil, nevážil ani jediný kilogram.
Policisté z oddělení hospodářské kriminality se od pondělí zabývají neuvěřitelným trestním oznámením dvaasedmdesátileté seniorky ze Zlína. Ta za tři měsíce přišla o více než jeden milion korun když chtěla pomoct spolužačce ze základní školy. Falešné kamarádce nyní hrozí trest dva až osm let.
Na větší i menší projekty by obce Liberecka a Jablonecka rády získaly dotace. Do pomyslného boje o peníze je přihlášeno 132 projektů, chtějí více než pět miliard korun.
/VIZUALIZACE/ Jakub, Matyáš, Filip nebo Viktorie. Děti s těmi jmény se loni nejčastěji narodily maminkám v nemocnici v Kyjově. Novorozenců je tady v posledních letech ale stále méně, a to od roku 2017. Obrat by mohl nastat po rozsáhlé rekonstrukci gynekologicko-porodnického pavilonu.
/FOTO, VIDEO/ Vítězná varianta jihozápadního obchvatu je čtyřka. Rozhodlo o tom v pondělí na veřejném zasedání v Havlíčkově Brodě drtivou většinou jednadvacet zastupitelů z pětadvaceti. Tak od nás už hlasy ve volbách nečekejte, prohlásili zklamaní zástupci Šmolov a opustili jednací místnost. Vybraná varianta zasahuje do katastru dvou obcí Lípa a Michalovice. Ty už daly předem vědět, že se čtyřkou nesouhlasí.
Praha může podle analýzy Institutu plánování a rozvoje (IPR) uspořit každoročně kolem miliardy korun, pokud by se snížil počet městských částí ze současných 57 na 8. Podle modelu, na který upozornil a podporuje ho bývalý primátor a současný nezávislý kandidát do Senátu Tomáš Hudeček, by rázný byrokratický řez nemusel znamenat zhoršení veřejných služeb.
O padesátce bytů v paneláku v žatecké ulici Dr. Václava Kůrky rozhodne až zastupitelstvo vzešlé z blížících se komunálních voleb. Nájemníci tak pořád neví, zda město byty prodá a hlavně za jakou cenu. Ta je alfa a omega kauzy, která se táhne už dva roky.
Filmová hvězda honila kondici ve Žraloku. Herec Petr H. Batěk musí do konce roku zhubnout. Důvodem je blížící se premiéra filmu Cirkus Maximum, ve kterém hraje jednu z hlavních rolí. Pokud nevypracuje v určeném termínu své tělo, bude ho to stát dvacet tisíc korun.
Zlepšení životního prostředí a veřejného prostoru, ale i vyrovnávání teplotních extrémů či zkvalitňování ovzduší v daných lokalitách. Takové jsou plusy spojené s vysazováním stromů. Tomu pomáhá i krajský fond podpory výsadby stromů, z něhož mohou příspěvky na rozšíření své zeleně získávat středočeské obce.
Šestnáct milionů korun na A-tým a další miliony na provoz stadionu a mládež. Takové peníze nyní putují ročně z městské kasy do hokejového klubu PSG Berani Zlín. Stejně je tomu i letos, kdy o zachování stávající výše podpory rozhodli v červenci zlínští radní. Jak tomu bude v příštích letech, je však otázkou.
/ANKETA, CO ROZHODNE VOLBY/ Jedním z témat, na kterém se ve Velké Bíteši neshodne současná opozice a koalice, jsou městské byty. Redaktorka Žďárského deníku vyrazila na místo a ptala se: Jak nakládat s penězi za prodeje městských bytů? Přečtěte si, co zaznělo.
/CO ROZHODNE VOLBY/ Chátrající zámek v Hrušovanech nad Jevišovkou je podle mnohých obyvatel už dlouho vadou na kráse jinak přívětivého městečka na Znojemsku. Peníze vkládané do jeho záchrany jsou ale také zdrojem kritiky. O tom, zda budou Hrušovanští v záchraně památky pokračovat, rozhodnou voliči v podzimních komunálních volbách. Ne všichni kandidáti jsou totiž pro pokračování rekonstrukce.
/CO ROZHODNE VOLBY/ Jedním z témat, na kterém se ve Velké Bíteši neshodne současná opozice a koalice, jsou městské byty. Starší byty město prodává a nové se nestaví. Opozice vedení města kritizuje, že peníze z prodeje bytů utápí v rozpočtu namísto toho, aby za ně stavělo byty nové. Starosta Milan Vlček míní, že peníze z prodejů jsou potřeba na dříve rozpracované projekty, Nové městské byty jsou podle něj pro radnici stále prioritním tématem.
Kvůli splácení dluhu za nedokončený projekt výstavby akvaparku si Bublava nemůže dovolit zásadní investice. Trápí ji zejména rozbité komunikace, nedokončený vodovod, dosluhuje i technika pro zimní údržbu silnic. V horské obci je to problém nejen pro místní, ale i pro tisíce návštěvníků, kteří v zimě míří do zdejšího skiareálu. S umořením dluhu pomáhá i sbírka, kterou vyhlásil Karlovarský kraj a má pomoci horské obci s bezúročnou půjčkou od Ministerstva financí ČR. Přispívají do ní obce, města i obyčejní lidé.
Městská policie funguje v Nepomuku od ledna letošního roku. Někteří místní obyvatelé však s jejím zřízením od počátku nesouhlasí a za její zrušení podepisují petici.
„Nevidíme světlo na konci tunelu,“ prohlásil předseda Českého svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Ceny mléčných výrobků rostou. Koupěschopnost v Česku klesá, energie jsou drahé. Jestli podle něj vláda Petra Fialy nezačne konat, příští rok už mlékárny nebudou mít peníze na provoz a začnou krachovat.
Velkým povzbuzením je pro rodinu ženy, kterou v květnu v herně v Olomouci střelil z revolveru do hlavy recidivista, solidarita lidí. Snaží se rodinu podpořit a nabízejí pomoc. Na transparentní účet poslali 611 tisíc korun. Sbírku vyhlásilo město Štěpánov.
Pět kulturně kreativních center by do budoucna mělo vzniknout v Liberci. Jedním z těchto center, zaměřené na hudbu, by chtěl Liberecký kraj vytvořit v libereckých Lidových sadech. Projekt představila krajská náměstkyně pro kulturu Květa Vinklátová, která zároveň jako zástupkyně Asociace krajů vyjednala s Ministerstvem kultury podmínky čerpání dotací z Národního plánu obnovy. Z toho by mělo do Libereckého kraje přitéct 152 milionů. Z těchto peněz by kraj rád zaplatil i proměnu Lidových sadů, která má stát 121 milionů korun.
V letošním roce dostali zaměstnanci dopravního podniku v Brně přidáno, příští rok chtějí zase. Nakolik s požadavkem uspějí, je s otazníkem. Zástupci odborových organizací v pondělí jednali s představiteli dopravce o podobě nové kolektivní smlouvy pro rok 2023. K dohodě prozatím nedospěli.
Podvodník, který chtěl údajně koupit boty, a americký voják, který potřebuje půjčit peníze. To jsou dva případy podvodů, které řeší od 2. září písečtí a čimeličtí policisté.
Rostoucí náklady nejen energií pochopitelně dopadají také na školy. Právě proto schválilo boleslavské zastupitelstvo na svém posledním jednání několik finančních příspěvků pro školy, a to včetně peněz na pokrytí nákladů spojených se zvýšením cen energií v letošním roce.
Již dva týdny si mohou rodiče nezletilých dětí žádat o zaslání jednorázového příspěvku na dítě ve výši 5000 korun. Měl by jim pomoci pokrýt zvýšené náklady na provoz v domácnosti způsobené rychlým růstem inflace. Doposud o tyto peníze zažádalo celkem 461 tisíc lidí pro 721 tisíc dětí.
Útoky hackerů na peníze na účtech se stávají současným fenoménem. V srpnu policisté řešili netypický případ, kdy se počítačový pirát pokusil dostat peníze ze ženy tím, že se „napíchl“ na messengerový účet její kamarádky a předstíral, že o peníze žádá ona.
Útoky hackerů na peníze na účtech se stávají současným fenoménem. V srpnu policisté řešili netypický případ, kdy se počítačový pirát pokusil dostat peníze ze ženy tím, že se „napíchl“ na messengerový účet její kamarádky a předstíral, že o peníze žádá ona.
Útoky hackerů na peníze na účtech se stávají současným fenoménem. V srpnu policisté řešili netypický případ, kdy se počítačový pirát pokusil dostat peníze ze ženy tím, že se „napíchl“ na messengerový účet její kamarádky a předstíral, že o peníze žádá ona.
Útoky hackerů na peníze na účtech se stávají současným fenoménem. V srpnu policisté řešili netypický případ, kdy se počítačový pirát pokusil dostat peníze ze ženy tím, že se „napíchl“ na messengerový účet její kamarádky a předstíral, že o peníze žádá ona.
/FOTO, VIDEO/ Přestože to je už kus historie, stále se o tom mluví, jako by to bylo dnes. Poté, co si Marie Svobodová zblízka přičichla k chátrající dřevěné vstupní stěně u bývalého koupaliště na okraji zámeckého parku v Teplicích, vybavily se jí vzpomínky na dětství. „Ano, tu vůni dřevěných šaten si moc dobře vybavuji. Také velké zrcadlo, které bylo naproti vchodu. A pak ještě dvě nožičky párků podávaných na papírovém tácku dole u okna v bufetu,“ uvedla žena s kočárkem. Stála před vstupními dveřmi na bývalou plovárnu Zámecká. „To byla pěkná doba. Dnes bych se tam zrovna mohla jít v tom vedru s malou vykoupat,“ povzdechla si, když si utírala pot z čela.
Léta se cítili jen jako chudí příbuzní ostatních sportů z haly ve Vodově ulici. Tento pocit už ale ve futsalistech Helasu vymizel. Před novou prvoligovou sezonou se jim totiž poprvé povedlo dostat do první skupiny dotačního programu pro vrcholový sport po bok dalších zavedených klubů. Helasu tak odpadly tradiční starosti s pokrytím rozpočtu.
Účetní Marie z Prahy žila s manželem a se synem. Na druhém konci města bydlela její sedmasedmdesátiletá maminka, třicet kilometrů za městem dcera s vnoučaty. Vše klapalo do chvíle, než máma skončila v nemocnici. Marie nevěděla, zda se o ni dokáže postarat. Chtěla si ji vzít domů, ale nevěděla, zda u toho zvládne chodit do práce a starat se o vnoučata.
Podvodnice z Třebíčska si dokázala nebývalým způsobem omotat muže kolem prstu. Obloudila je smyšlenými historkami, neváhala předstírat těhotenství. Vytáhla z nich celkem jeden a půl milionu korun.
Dědické řízení se rozhodla po svém vyřešit devětačtyřicetiletá žena z Ostravy. Z účtů, které patřily její zesnulé matce a nevlastnímu otci, vybrala stovky tisíc korun. K některý účtům přitom neměla dispoziční právo. Případ je komplikovaný, jeho vyšetřování trvalo více než rok. V těchto dnech si žena vyslechla obvinění hned z několika trestných činů. Hrozí jí až osm roků vězení.
Radnice by ráda začala s opravami ulic už příští rok. Ovlivnit to ale může délka uzavírky, rozsah poškození i to, kolik zbyde v městské kase peněz na investice.
Tak už je jasno. Přípravné hokejové derby mezi Vsetínem Zlínem, které bylo minulý čtvrtek na Lapači předčasně ukončeno po první třetině za bezbrankového stavu kvůli mlze, se dohrávat nebude.
V polovině srpna začal soud s údajnými členy a spolupracovníky ukrajinské mafie, takzvané luhaňské brigády, působící na jižní Moravě. Pět mužů a dvě ženy stanuli před soudem kvůli obviněním z účasti na organizované zločinecké skupině. Senát soudce Aleše Dufka v úterý pokračoval s výslechy svědků.
Marie Chňoupková z Mastníka na Třebíčsku dříve pracovala jako volební komisařka. Seděla u posledních komunálních voleb, třikrát byla i u jiných. Na nadcházející volby do zastupitelstva už ale dohlížet nehodlá. „Je to můj osobní pohled, někoho to může bavit více. O účast v komisi mě vždy požádali na obci, chtěla jsem tedy pomoct. Ale postupem času jsem zjistila, jak je ta činnost ubíjející. Sedíte tam mnoho hodin a třeba právě u nás to nijak neodsýpá. Jsem spíš aktivní člověk a toto je ztráta dvou dnů, která za ty peníze nestojí,“ vysvětlila mladá žena.
Jmenuji se Anthony B. Jackson a pracuji jako chirurg v Los Angeles. Je mi 48 let, jsem vdovec a mám pětiletého syna. Ty jsi moc krásná a zajímavá žena, rád bych za tebou přijel. Bohužel jsem teď v Sýrii a můj syn zde onemocněl a já se nedostanu ke svému bankovnímu účtu, abych mohl dát tři tisíce dolarů za jeho ošetření. Můžeš mi prosím pomoci? Taková a další podobné smyšlené historky stály na počátku série podvodů, případ rozkrývají lounští kriminalisté.
Fotbalová Sigma Olomouc nezažívá ideální období a vstup do nové sezony. Kromě čtyř porážek v řadě se vyrojily spekulace okolo trenéra Václava Jílka, klub musel řešit vyhrůžky a také velkou kritiku fanoušků. „Vnímáme ji a chápeme. Situace není růžová, ale zároveň nechceme panikařit. Cítíme, že je potřeba, abychom lidem lépe vysvětlili fungování klubu,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro Deník předseda výboru spolku SK OLOMOUC SIGMA MŽ Jakub Beneš.
Desítky mrtvých, desetitisíce zničených domů. V červenci 1997 sužovala Moravu a Slezsko nejničivější povodeň za posledních sto let. Letos od katastrofy uplynulo čtvrt století. A není to jediné smutné výročí, v srpnu to zase je 20 let od jedněch z nejhorších záplav v Čechách. Připomeňte si s Deníkem smutek, strach i naději tragických dní. Až do konce prázdnin čtěte speciál Povodně 1997/2002 den po dni.
Vybíráme nejméně bolestnou variantu, není to o tom, co chceme, řekla v pondělí večer primátorka Karolína Koubová k tématu Horácké multifukční arény. Vedení města dalo veřejnosti možnost ptát se.