Kreativ

ŠTÍTEK: plastika

Buksa Malenovice Team chce z Petrovic další cenné medaile

S jídlem roste chuť. Pro další zlaté a stříbrné trofeje vyráží Buksa Malenovice Team o víkendu do Petrovic u Karviné, kde se v neděli pojede třetí závod sedmidílného seriálu Mezinárodního mistrovství ČR v motokrosu.

Buchlov budou o víkendu okupovat kováři a nožíři

Buchlov – Už podesáté bude druhý červencový víkend na starobylém hradě Buchlově patřit desítkám kovářům a nožířům, kteří budou návštěvníkům tradiční akce ukazovat, že se z kovu dá vytvořit téměř cokoliv. První údery do kovadlin se začnou ozývat v pevnosti už od brzkého sobotního rána, ale před zraky návštěvníků budou kováři u deseti výhní na I. a II. hradním nádvoří tvořit svá díla až od deseti hodin.

Do sokolovského muzea za tajemnými lišejníky

Sokolov – Víte, jak se liší lišejník od mechu? Víte, že lišejník produkuje látky, se kterými se jinak v přírodě nesetkáte?Víte, že lišejníky jsou sice přehlížené organismy, ale byly také odedávna využívané? Že lišejníky mohou žít i v Arktidě a Antarktidě, kde snáší silné mrazy i dlouhotrvající temnotu… a nahlédli jste někdy lupou do tajemného světa lišejníků, ve kterém jsou nečekané tvary a barvy, které by člověk nevymyslel? V sokolovském muzeu právě probíhá výstava, kde si zvídavci přijdou na své.

Výstava v Třeboni nabízí průřez grafickou tvorbou Adolfa Borna

Třeboň (Jindřichohradecko) - Průřez grafickou tvorbou Adolfa Borna mohou návštěvníci vidět do konce srpna v Třeboni na Jindřichohradecku. V Domě Štěpána Netolického v pátek začala výstava děl výtvarníka, jenž v květnu zemřel. Expozici tvoří zápůjčky od Alšovy jihočeské galerie a soukromých sběratelů a představí také Bornova raná díla, akvarely i jednu plastiku. Poslední výstava Bornových děl se v Třeboni uskutečnila téměř před 20 lety.

Busta známého elektrotechnika Sumce se po letech vrátila před rektorát

Brno /FOTOGALERIE/ – Podobizna slavného českého elektrotechnika Josefa Sumce se ve středu dočkala znovuodhalení. Přibližnou kopii původní plastiky, která byla před pěti lety ukradena, již mohou lidé vidět před rektorátem Vysokého učení technického v brněnské Antonínské ulici.

Soutěž Skrytá paměť Moravy vyhrál gymnazista z Hradiště

Mikulčice – Se svojí povídkou Tahat šero se stal vítězem jubilejního 10. ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy v kategorii od 16 do 19 let osmnáctiletý student třetího ročníku Gymnázia v Uherském Hradišti Jan Jindřich Karásek. Diplom, keramickou plastiku a šek na 6 tisíc korun si talentovaný Hradišťan převzal ve Slovanském hradišti v Mikulčicích 10. června.

Anežka Česká ozdobí letní sídlo papeže

Východní Čechy, Hořice - Pískovcová socha české světice zamíří do papežových zahrad u Říma. Rozloučit se s ní ale mohou zájemci ještě 4. července na Velehradu.

Vyškovští umělci se představí v Praze. Vystavovat budou v Lapidáriu

Vyškov – Studentka šestého ročníku brněnské fakulty výtvarných umění Barbora Kachlíková se svými obrazy a sochař a řezbář Tomiš Zedník, který vytvořil například betlém pro Masarykovo náměstí. Ten naopak se svými dřevěnými sochami a plastikami. Dva umělci z Vyškova, kteří vyrazí do Prahy.

Pět nových rekordů řezbáře Jiřího Halouzky

Jiříkov - Řezbář Jiří Halouzka to s pilou a se dřevem umí. Že je mistr velkých soch, to už prokázal mnohokrát, potvrzují to i certifikáty za získané rekordy, mimo jiné i ten světový za největší dřevěný vyřezávaný betlém v životní velikosti.

Chocerady hostily Sochařské sympozium již podruhé

Chocerady – Také v letošním roce se v průběhu druhého červnového víkendu konal v Choceradech, tentokrát již druhý ročník Sochařského sympozia. Návštěvníci akce tedy mohli od pátku do neděle opět obdivovat, jak pod rukama sochařů vznikají rozměrné dřevěné objekty.

Rekonstrukce prostranství začne už v příštím roce

Rakovník - Vodní prvek a socha čtenáře. To vše v noci osvětlené. Tak bude nově vypadat prostranství před budovou, kde mimo jiné sídlí také městská knihovna či katastrální úřad. O vítězném návrhu rozhodovali samotní Rakovničané v anketě města Rakovníka, a to od dubna letošního roku. Na výběr měli ze tří možností, nejvíce hlasů obdržel návrh od firmy Hlaváček & partner. 

Zámek s puncem pohádky

Lomnice nad Popelkou - Programová nabídka akce Léto na zámku bude opět zaměřena na dětského návštěvníka v souladu s mottem Lomnický zámek pohádkový hravý ani v létě nezahálí. A je rozmanitá.

Na lomnickém zámku s puncem pohádky

Lomnice nad Popelkou – Programová nabídka akce Léto na zámku bude opět zaměřena na dětského návštěvníka v souladu s mottem Lomnický zámek pohádkový, hravý ani v létě nezahálí. A je rozmanitá.

Róbert Bezák: Velehrad je to nejsprávnější místo pro sochy Otmara Olivy

Velehrad – Doslova záplava lidí obklopila navečer o prvním červnovém čtvrtku budovu Turistického centra na Velehradě. V jeho přízemí totiž právě startovala dlouhodobá výstava sochaře a výtvarníka Otmara Olivy s názvem Příběh sochy. V této vůbec první velehradské Olivově expozici budou mít návštěvníci možnost tři a půl roku obdivovat 38 děl, převážně sakrálních plastik z jeho ateliéru, soukromých sbírek či například z Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě.

Slezan uspěl s žádostí o dotaci

Frýdek-Místek - Sklad bavlny u frýdeckého vlakového nádraží, třípodlažní budova v Těšínské ulici a umělecká plastika na jedné z budov areálu v Beskydské ulici.

Hořické Smetanovy sady se rozšiřují

Hořice – Smetanovy sady jsou krásným městským parkem, o jehož založení se zasloužil hudební spolek Dalibor již v roce 1889 tím, že hodlal zrealizovat myšlenku na postavení pomníku Bedřichu Smetanovi.

Otmar Oliva na Velehradě zahájil výstavu

Uherské Hradiště – Sochu Jana Křtitele, paškál z Trnavy, plastiky s názvem Výstrahy či Král Ubu – tyto a mnohé z dalších děl známého sochaře a výtvarníka Otmara Olivy lze od čtvrtku 2. června i v následujících třech a půl letech zhlédnout v Turistickém centru Velehrad. Na přípravě expozice se podílely Olivovy děti, které do ní spolu se svým otcem zařadily řadu z exponátů vztahujících se k jeho osobním zážitkům.

Boris Jirků v Galerii plastik

Hořice – Výstava plastik Borise Jirků je k vidění v Galerii plastik. Malíř, sochař a ilustrátor prof. Boris Jirků se narodil 10. dubna 1955 ve Zlíně.

Minigalerie v Ostromeči ukrývá drátěné skvosty

Ostromeč – Minulý týden tomu byly právě dva roky, co byla v Ostromeči, malé vsi u Velkého Malahova na Horšovskotýnsku, otevřena unikátní Galerie drátenictví, pravděpodobně jediná v republice.

OBRAZEM: Tak to vidíme my. Žáci znojemské umělecké školy vystavují

Znojmo – Desítky maleb, plastiky či třeba masky. Výstava s názvem Tak to vidíme my, ve které žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Znojmo představují své práce, zaplnila první patro znojemského Domu umění na Masarykově náměstí. „Výstava je přístupná do čtvrtého června," pozval Ivo Žák, který má v muzeu na starosti propagaci.

Železniční viadukt v brněnských Obřanech z roku 1953.

Mohl se stát unikátem. Železniční viadukt v Obřanech ale zůstal bez soch

Brno /BRNĚNSKÉ MOSTY/ – Řeku Svitavu v brněnských Obřanech překonává trojice mostů vzdálených pár desítek metrů jeden od druhého. Každý z nich má jiný účel. Východně od silničního mostu se nachází 140 metrů dlouhý železniční viadukt z roku 1953, o kousek dál pak Makovského lávka pro pěší, která vznikla na přelomu tisíciletí.

Park se brzy začne měnit. Pomoci může přijít kdokoli

Litvínov - Za pár týdnů odstartují úpravy parčíku na střeše Billy. Spolku MY Litvínov, který je autorem nápadu, se na tento účel podařilo získat bezmála 150 tisíc. Jeho členové budou na práci svolávat dobrovolníky.

Plastika v parku se naklání. O jejím osudu rozhodne odborný posudek

V krnovském parku Smetanovy sady stojí dřevěná plastika, která je vzpomínkou na Mezinárodní výtvarný plenér v roce 2004. Toto setkání evropských umělců v Krnově zorganizovala výtvarná skupina a13. Při té příležitosti své dílo Krnovu věnoval kyperský sochař Georgios Moisi.

Ztrácí svůj lesk, proto ho opraví

Litomyšl – Zeměkouli alias Památník Jana Amose Komenského museli rozebrat. Před časem zmizel z náměstí Komenského a vrátit by se měl letos na podzim.

Chlapci s mozkovou obrnou pomůžou divadlem děti z Komořan

Komořany /FOTOGALERIE/ – Narodil se předčasně a má dětskou mozkovou obrnu. Nechodí, nemluví, je nevidomý. Špatně snáší děti ve škole, prostředí kolem sebe. Desetiletý Jaromír z Komořan navštěvuje specializovanou školu ve Vyškově. Osud nebyl moc příznivý ani k celé jeho rodině. Otec podstoupil plastiku ledviny, je těžký alergik. Matka dlouhodobě užívá antidepresiva.

Kováři letos chystají cestu do Ameriky

Nové Hrady – Kdo v letošní turistické sezoně navštíví novohradskou kovárnu nedaleko hradu, uvidí při práci i Američany nebo Belgičana. Mistři černého řemesla přijedou v polovině srpna společně vykovat několik hřebíků v nadživotní velikosti. Dohromady tak vytvoří neobvyklou plastiku.

Výstava připomíná, jak jsme dříve žili

Žďár nad Sázavou - Průkaz člena pionýrské organizace, gumovou koupací čepici, gramofonové desky, šaty z tesilu, kazetový přehrávač a další vymoženosti z let před rokem 1989 stejně jako momentky ze života Žďáranů najdou návštěvníci Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou v jeho výstavních sálech. Expozice nazvaná Takoví jsme byli je připomínkou časů nedávno minulých.