Přesně to teď hýbe Hradcem Králové. Výdejní automat postavil internetový obchodník na okraji soukromého pozemku pouhé desítky centimetrů od uměleckého díla před hotelem Alessandria. Roh plechové krabice a okraj pískovcové plastiky Vladimíra Preclíka nazvané Květ Polabí dělí zhruba 60 centimetrů. Umělecké dílo z roku 1969 je na městských pozemcích, skříň na doručování zásilek pak stojí na okraji parkoviště, které patří hotelu Alessandria.
V pražském Máji nově visí plastika skleněného kostlivce o délce pěti metrů. Sochu složenou z 37 dílů modrého skla vytvořili železnobrodští skláři na přání majitelů zábavního centra Máj – House of Fun, rodiny Klánů. Technici společnosti Artglass lehce zjednodušenou mužskou kostru v nadživotní velikosti zavěsili na ocelová lanka na konstrukci nad Hell Barem. Náklady na výrobu se pohybovaly v milionech korun.
/VIDEO, GALERIE/ V pražském Máji, někdejším obchodním domě, visí nově plastika skleněného kostlivce o délce pěti metrů, kterou vytvořili železnobrodští skláři. Po obroušení se váha z asi 800 kilogramů snížila na 500 kilogramů, řekl ve čtvrtek 3. dubna sklář Zdeněk Lhotský. Náklady na výrobu se pohybovaly v milionech korun.
V pražském Máji, někdejším obchodním domě, visí nově plastika skleněného kostlivce o délce pěti metrů, kterou vytvořili železnobrodští skláři. Po obroušení se váha z asi 800 kilogramů snížila na 500 kilogramů, řekl ve čtvrtek 3. dubna sklář Zdeněk Lhotský. Náklady na výrobu se pohybovaly v milionech korun.
Obec Sobíšky si v roce 2025 připomíná výročí 750 let od první písemné zmínky. Její historie se propojuje s historií dalších obcí ve středu Moravy. Při této příležitosti vychází kniha Sobíšky. Historie a přítomnost půhončí obce. Autorům PhDr. Jiřího Lapáčka a rodákovi ze Sobíšek Břetislavu Passingerovi se podařilo posbírat a sestavit z archiválií, kronik, matrik a někdy jen z novinových útržků to podstatné, co ilustruje bohatý život půhončích a obyvatel obce.
Krsek je lhář, Neptun není váš. Takový nápis se ve středu objevil na Vrbenského lázních na Střekově, které aktuálně demoliční stroje srovnávají se zemí. Důvod? Střet mezi historikem a ústeckým senátorem Martinem Krskem (PRO! Ústí) a provozovatelem Janem Pehlem kvůli plastice Neptuna.
/FOTOGALERIE/ Strážci, poté šelmy, žralok a lidské postavy a naposledy bronzové plastiky samostatných koní a jedna jezdecká figura zdobily donedávna park Komenského ve Zlíně. Už několik týdnů jsou však díla pražského sochaře a vysokoškolského pedagoga Michala Gabriela pryč. Nahradí je nové sochy?
Kroměřížská společnost Plastika, která se zabývá průmyslovým zpracováním plastů, utržila v roce 2023 z prodeje výrobků, služeb a zboží téměř 952,3 milionu korun. Meziročně to bylo o 155,6 milionu korun více. Firma předloni zaznamenala čistý zisk zhruba 10,2 milionu korun, o rok dříve byl 2,7 milionu korun.
/FOTOGALERIE/ Na Palackého náměstí v Kralupech nad Vltavou byla v týdnu před Vánoci odhalena pamětní plastika Josefa Vaníčka. Legendární prvorepublikový starosta měl lví podíl na rozkvětu města, které tehdy připomínalo spíš větší vesnici. Za jeho éry zmizely blátivé cesty i petrolejové pouliční lampy a byl postaven most.
/FOTOGALERIE/ Pamětní plastika s portrétem prvního kralupského starosty v samostatném Československu Josefa Vaníčka, ze jehož éry byl postaven i Masarykův most, bude v centru města odhalena na sklonku letošního roku.
Nejznámějším Čechem za hranicemi naší republiky není ani Jaromír Jágr, ani Antonín Dvořák ba ani Václav Havel. Světově nejproslulejším Čechem je světec s pěti hvězdami Jan Nepomucký. Jen v Evropě se odhadem nachází na třicet tisíc památek na tohoto mučedníka. A tu nejnověji vypadající z nich o víkendu vysvětil před adršpašským zámkem farář Martin Lanži.
Galerie výtvarného umění v Chebu připravila pro milovníky umění zajímavý večer. Ve středu 20. listopadu od 17 hodin proběhne přednáška Jany Pokorné Kalouskové, která se zaměří na keramickou plastiku druhé poloviny 20. století ve vztahu k západním Čechám.
Plastika s podobiznou prvního polistopadového rektora Univerzity Palackého v Olomouci Josefa Jařaba, který se stal před pětatřiceti lety vůdčí osobností studentské sametové revoluce, byla v sobotu odpoledne odhalena na olomoucké náplavce. Ještě předtím si bývalí studenti univerzity, kteří vstoupili v listopadu 1989 do okupační stávky, připomněli události na místě, kde protesty začaly - na vysokoškolských Šmeralových kolejích. I ty nyní nesou jméno Josefa Jařaba.
V pátek 8. listopadu se do Kvítkovic v Otrokovicích vrátil Hložkův kamenný kříž z roku 1885. Nový domov našel na prostranství před hřbitovem. Zrestaurovaná a doplněná plastika nahradila torzo, které dlouhé roky stálo na rozcestí silnic třetí třídy a rozhraní katastrů Kvítkovic, Pohořelic a Napajedel. Bývalé rozcestí pohltila výstavba dálnice D55, kříž se ale městu podařilo zachovat.
Prvního porevolučního rektora Univerzity Palackého Josefa Jařaba bude lidem v Olomouci nově připomínat plastika na náplavce na břehu řeky Moravy nedaleko vysokoškolských kolejí. Bronzovou desku s reliéfem osazoval sám autor, olomoucký výtvarník Radomír Surma.
O uplynulém víkendu se v obci Přehořov uskutečnily další dvě kulturní akce, které byly tentokráte věnovány oslavě svátku svatého Václava. O obou událostech informovali dobrovolní hasiči.
/FOTO, VIDEO/ Svá díla má Zdeněk Legner, renomovaný sochař specializující se na kovové plastiky, rozesetá po celém světě. Od New Yorku po San Marino. Jeho nejnovější tvorba nyní zdobí park u Máchova jezera ve Starých Splavech. Ve vsi, kterou má obzvláště rád.
Kovovou plastiku, jejímž autorem je Petr Vacek, student 3. ročníku oboru uměleckého kovářství, převzal začátkem týdne oficiálně starosta obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář od ředitele umělecké školy Ave Art Jaroslava Prokopa. Nejde o první umělecké dílo našich mladých kovářů, které zdobí veřejný prostor Jubilejní kolonie.
Další soška pohádkové postavičky už získala konkrétní obrysy. Po vodníku Polívkovi to bude Kašpárek, který na rohu Resslova náměstí ukáže cestu k Muzeu loutkářských kultur. Jenže - Chrudimáci reptají, jeho vizáž se jim nelíbí. Starosta města František Pilný je proto vyzval k diskuzi, které se zúčastní i autor plastiky Marek Rejent.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Plastika Úsvit přezdívaná „brýle“ je nepřehlédnutelnou dominantou centra Ostravy. Nachází se před Domem umění nedaleko tramvajové zastávky Elektra. Svým nezvyklým provedením budí pozornost místních i turistů. Bohužel také vandalů, kteří se již několikrát na „brýlích“ vyřádili.
V nádherné galerii v Ostrožské Nové Vsi se po čtyřech letech opět od 6. června představuje Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí. Skupina, která byla založena v roce 1990 a prošlo jí kolem 160 členů. Za dobu své existence připravila 578 výstav, z toho 274 kolektivních a 304 autorských.
/FOTOGALERIE/ Dvě plastiky, které připomenou historii města, přibudou v centru Kralup nad Vltavou. Zobrazovat budou portrét prvního kralupského starosty v samostatném Československu Josefa Vaníčka, ze jehož éry byl postaven například Masarykův most, a první parní lokomotivu, která přijela do města v polovině devatenáctého století po rozestavěné trati.
Pražští radní dnes odložili rozhodnutí o budoucnosti bronzové plastiky s nápisem Moskva-Praha, která je umístěna ve vestibulu stanice metra B Anděl u výstupu Na Knížecí. Důvodem byla nepřítomnost náměstka primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09), který musel ze zasedání odejít.
Pražský obchodní dům Máj prochází několikaletou rekonstrukcí a má se podle plánu znovu otevřít v červnu. Jeho fasádu by měly zdobit plastiky sochaře Davida Černého v podobě stíhaček Spitfire s motýlími křídly. Ty nyní vznikly v pardubické firmě JHV.
Mizejícím a chátrajícím sochám, plastikám i mozaikám ve veřejném prostoru krajské metropole se věnuje 24letý Štěpán Flekna, u jeho generace začínají být populární.
Slůně kousek od vrcholu Králického Sněžníku. Legendární umělecké dílo, které je podle všeho nejvýše umístěnou stojící sochou v České republice. I přes drsné horské počasí na známé české hoře stojí přes 90 let. A proč je slůně na Králickém Sněžníku? To je docela zajímavý příběh.
Věk je jen číslo, alespoň pro známou kaskadérku Hanu Dvorskou. Ta se nebojí vrásek ani přibývajících let. „Žádné plastiky neplánuji. Chci stárnout přirozeně s grácií,“ říká v rozhovoru pro časopis Story a dodává, že se za šestnáct let vdá, a stárnutí je pro ni spíše výzvou než překážkou.
/FOTOGALERIE/ Stála tam desítky let. Najednou je pryč. Odborná firma odřízla a odvezla z Revoluční ulice plastiku sochaře Karla Kronycha, pojmenovanou po řece, rozdělující krajskou metropoli vedví. Lidé jí ovšem říkali Medúza, Želva nebo Chobotnice. Případně ústecký nesmysl.
Galerie Hřivnáč nabízí pohled do tvorby malíře a pedagoga Borise Jirků. Vernisáž výstavy, nazvané Levou rukou, proběhla ve středu 10. ledna v 17 hodin a vtipný protagonista na ní návštěvníky skvěle bavil.
Sotva byla na své místo před Domem umění v Moravské Ostravě umístěna zrekonstruovaná plastika pojmenovaná Úsvit, hned se stala terčem útoku vandalů, kteří při „vylepšování“ vzhledu plastiky zřejmě netušili, že je sleduje strážník obsluhující kamerový systém…
Vytvářela originální šperky, ale sama je nenosila. V pondělí 13. listopadu se v kostele sv. Ducha na hřbitově v Dobrušce rozloučí rodina i veřejnost s akademickou sochařkou a šperkařkou Vojtěškou Vlčkovou z Křovic.
Torzo sovětského tanku z tvůrčí dílny sochaře a výtvarníka Davida Černého zmizelo v pátek 10. listopadu z náměstí Kinských na Smíchově. Dílo, které vypadá jako zadní část historického tanku zahrabávajícího se pod zem, odvezl nákladní automobil – a trávník pod zahradou Kinských osiřel. Ne docela; lokalitu stále ozvláštňuje další pozoruhodnost, jíž je Jerryho platan – ovšem plastika v podobě části tanku je pryč.
Výstava Kov ve městě zdobí už od poloviny června Masarykovo náměstí v Lipníku nad Bečvou a přilehlá prostranství. Letos na ní mohli návštěvníci obdivovat skulptury olomouckého akademického sochaře Jana Dostála, který představil rozměrné abstraktivní sochy. Jednu z nich, plastiku s názvem Jin Jang, se rozhodlo město Lipník od autora odkoupit.
Slavná a v minulosti pro některé i provokativní. Taková je bronzová socha Kovový věk od velikána francouzského i světového sochařství Auguste Rodina. Právě toto dílo bude dominovat nové výstavě v Galerii výtvarného umění v Hodoníně.
Dva monolity, které představují dva národy, vtažené agresorem do válečného konfliktu. Přestože spolu po staletí vyrůstaly, vzniká mezi nimi soutěska a prohlubeň, která je od sebe odděluje. Prvky z bronzu evokují krev, řinoucí se z ran, na hrudi národa jsou díry po kulkách.
Na jednačtyřicátý ročník celosvětového setkání uměleckých kovářů Hefaiston se připravuje hrad Helfštýn. Předzvěstí mezinárodního svátku je každoročně Kovářské fórum, během něhož zhotoví mistři černého cechu plastiku, jež se stane natrvalo součástí hradní expozice. Slavnostní zahájení Kovářského fóra se uskuteční v sobotu 19. srpna v 18 hodin.
/FOTO, VIDEO/ Zanedbané prostranství před obchodním domem Hvězda na berounském sídlišti už je minulostí. Jeho rekonstrukce skončila a od začátku června už opět slouží lidem. Děti jsou nadšené především z vodních fontánek, které v horkých letních dnech osvěží. Jak se nová podoba plochy před Hvězdou líbí dospělým?
V galerii Chodba ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě se ve čtvrtek odpoledne uskutečnila vernisáž výstavy Vratislav Karel Novák a veřejný prostor nejen v České Lípě.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Výstava sochařky a keramičky Hana Purkrábkové s názvem Ze života bude k vidění v Museu Kampa od úterý 21. března do 21. května. Mezi exponáty jsou zařazeny mimo jiné i velkoformátové kresby, pracovní skica nebo plastiky.
Sérii komponentů pro plastiku Stojanova otcovského srdce neorganizoval sochař Otmar Oliva výjimečně u sebe doma ve Velehradských slévárnách, ale v popovické firmě Přesné odlitky.
/ROZHOVOR/ Světoznámý sochař a sklář Oldřich Plíva se narodil před 76 lety ve Mšeně, dnešní části Jablonce nad Nisou. Dle datumu je jasné, že se narodil ve „starém“ Mšeně, v době, kdy tu místo současných panelových domů stály malebné domky. I když objel světa kraj, v rodném městě žije nepřetržitě. „Ve Mšeně jsem se narodil, protože maminka to nestihla do porodnice.“
/ROZHOVOR/ Světoznámý akademický sochař a sklář Oldřich Plíva se narodil před 76 lety ve Mšeně, dnešní části Jablonce nad Nisou. Místo současných panelových domů tam v té době stály malebné domky. I když objel světa kraj, v rodném městě žije nepřetržitě. „Ve Mšeně jsem se opravdu narodil, protože maminka to nestihla do porodnice,“ říká. Nyní v jablonecké galerii Nisa Factory probíhá jeho největší autorská výstava.