/S ROZHOVOREM/ Mléko je nebezpečnou potravinou. Může vám přivodit křeče, nadýmání, průjem, u menších dětí dokonce i dehydrataci. Vědět tedy jak s ní zacházet se vyplatí. V Česku trpí laktózovou intolerancí zhruba jeden z deseti lidí. Některé národy a rasy mléčný cukr dokonce netolerují vůbec.
Nastávající maminka Jana Dlabajová z Fryštáku je už na blížící se příchod potomka se vším všudy připravená. Poslední dny do porodu hrají svou roli… Paní Jana, kterou jsme navštívili už potřetí, se zapojila do projektu Deníku, v němž každou sobotu vycházejí odpovědi u ankety a odborné články pro těhotné.
O půl kilogramu, tedy o 1,8 procenta na 27,3 kg se zvýšila spotřeba drůbežího masa a byla nejvyšší od počátku měření, které začalo v roce 1948. Informovala o tom na tiskové konferenci Renata Vodičková z oddělení statistiky zemědělství Českého statistického úřadu. Naopak lidé snědli méně vepřového a hovězího. Spotřeba masa v Česku se však loni meziročně nezměnila
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila v rodinném domě v pražském Šeberově nelegální pěstírnu a výrobnu klíčků z fazole mungo. Cizinec zde i v přistaveném autě tuto vyhledávanou potravinu pěstoval v naprosto nevyhovujích hygienických podmínkách. Sám pak zlikvidoval 437 kg závadné "dobroty" a bylo s ním zahájeno správní řízení o uložení pokuty.
Zatímco děti sepisují dopis Ježíškovi, dospělí přemýšlejí nad tím, jak před Vánoci všechno stihnout a na nic nezapomenout. A protože největším zrádcem bývá paměť, dali jsme za vás dohromady seznam (nejen) pečicích surovin, které se vám před svátky budou hodit.
Severní Čechy - Průměrná částka, kterou Češi letos plánují utratit za dárky, stoupla oproti loňsku o pětinu na 6137 korun. Mezi nejpopulárnější dárky dlouhodobě patří kosmetika, oblečení a knihy.
Děčínsko, Severní Čechy - Průměrná částka, kterou Češi letos plánují utratit za dárky, stoupla oproti loňsku o pětinu na 6137 korun. Mezi nejpopulárnější dárky dlouhodobě patří kosmetika, oblečení a knihy.
Teplicko, Severní Čechy - Průměrná částka, kterou Češi letos plánují utratit za dárky, stoupla oproti loňsku o pětinu na 6137 korun. Mezi nejpopulárnější dárky dlouhodobě patří kosmetika, oblečení a knihy.
Na území Jižní Koreje uprchl v sobotu ráno severokorejský voják. Využil snahy obou zemí o zmírnění vzájemného napětí, které vyústily v odstranění dvaceti strážních stanovišť a odminování části pohraničního pásma. Jihokorejská hlídka muže eskortovala do bezpečí.
Dobruška - „Darujte jídlo těm, kterým schází,“ je mottem Adventní potravinové sbírky, která se koná od 2. do 23. prosince v Dobrušce. Pořádá ji Charita ČR spolu s místním děkanstvím římskokatolické farnosti.
Beroun – Vánoční svátky se blíží a mnohé hospodyňky už začaly s předvánočními nákupy. V tomto období už každoročně přibývá kapesních krádeží, a to zejména tam, kde se pohybuje větší počet osob.
/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Ještě za první republiky byl starobní důchod výsadou pro některé. V roce 1930 bylo v celém Československu s téměř 15 miliony obyvatel vypláceno jen 167 tisíc penzí. Většinou státních zaměstnanců či úředníků. A zatímco kategorie „dělník“ s průměrnou měsíční mzdou 428 korun pobírala důchod 142 korun (data za 1937), soudcové s platem 3942 korun pobírali penze 2523 korun. Dělník si tedy přišel na třetinu původní mzdy, u soudců byl poměr k bývalé mzdě dvojnásobný.
Blíží se jedno z nejkrásnějších období roku. Vánoce svátky pohody, klidu, míru a… velké žranice. Regály v obchodních centrech bereme útokem a vánoční stoly se prohýbají pod náloží svátečních dobrot a pamlsků. S cukry však nakládejte opatrně.
Někdo sáhne po sladkém, jiný zase po slaném. Potravinami plýtváme a čas od času jsme mlsní. Dříve lidé takové hojnosti neužívali, ale neměli ani potravinové intolerance, cukrovku a jiné civilizační neduhy. Diabetici vědí své, cukr přináší příjemné chvíle, ale ve vysoké koncentraci je to téměř jed.
/FOTOGALERIE/ Advent teprve začne, předvánoční stres nejspíš zastihne dříve či později každého z nás. Pražané však mohou být trochu víc v klidu. V e-shopu s dopravou až domů mohou pořídit nejen potraviny na sváteční hostinu nebo dárky. Pár firem prodává online stromky i kapra. Objednávky vyřídí klidně i den před Vánocemi.
Kolín - Minulý týden byl pro Městskou policii v Kolíně opět velmi akční. V supermarketu Billa zasahovali hned čtyřikrát. První povolání strážníků do Billy na náměstí Republiky v Kolíně přišlo v pondělí 19. listopadu ve 14 hodin. Zaměstnanci zadrželi muže z Jihlavy. Ten se snažil v bundě pronést za pokladní zónu krém od značky Nivea za cenu 165 korun. K činu se přiznal a zboží bylo navráceno.
Průměrná částka, kterou Češi letos plánují utratit za dárky, stoupla oproti loňsku o pětinu na 6137 korun. Mezi nejpopulárnější dárky dlouhodobě patří kosmetika, oblečení a knihy. Za vánoční nákupy potravin, alkoholu a dekorací vydají Češi tento rok v průměru 4850 korun. Vyplývá to z průzkumu agentury Nielsen Admosphere mezi 1500 respondenty.
Ústecký kraj - Pokud bude mezi celníky v České republice soutěž o nejkurióznější odhalení kontrabandu za rok 2018, šanci na top umístění mají ústečtí celníci.
Ústecký kraj - Pokud bude mezi celníky v České republice soutěž o nejkurióznější odhalení kontrabandu za rok 2018, šanci na top umístění mají ústečtí celníci.
Ústecký kraj - Pokud bude mezi celníky v České republice soutěž o nejkurióznější odhalení kontrabandu za rok 2018, šanci na top umístění mají ústečtí celníci.
V jednom ze supermarketů na Novém Zélandu se objevily šicí jehly zapíchnuté v jahodách. Neznámý pachatel se tak pravděpodobně inspiroval případem v Austrálii, kde policie v září zaznamenala až 200 stížností na nebezpečný předmět ovoci. Dopadená žena se chtěla tehdy pomstít zaměstnavateli.
Horažďovicko – Originálním způsobem vyřešili na Horažďovicku nedostatek vesnických obchodů. Obce z dobrovolného svazku obcí (DSO) Horažďovicko si totiž pořídily vlastní pojízdnou prodejnu.
Kolín - Jedli, pili, hodovali – a to všechno v pohodě. S uspokojením se mohou za Martinským trhem v Kolíně ohlédnout ti z návštěvníků, kteří se na tamějším zaplněném Karlově náměstí nechali zlákat nabídkou stánků s občerstvením. Ty totiž o druhém listopadovém pondělku zlákaly i středočeské hygieniky k provedení kontrol – a jejich výsledky jsou stoprocentně příznivé.
Karlovy Vary – Trestní stíhání zahájili karlovarští kriminalisté proti osmadvacetileté ženě z Karlových Varů a stejně starému muži z Chodova, oba jsou obviněni z přečinu krádeže.
Mexické město Tijuana na hranici se Spojenými státy zažívá humanitární krizi. Do města od minulého týdne dorazilo pět tisíc středoamerických migrantů, kteří směřují do Spojených států. V nadcházejících dnech by pak měly dorazit další čtyři tisíce. Podle starosty Tijuany Juana Manuela Gasteluma to město nemůže zvládnout samo. O pomoc proto požádal OSN. Informovala o tom agentura AP.
Dvůr Králové nad Labem - Mohli být doma, v teple sledovat televizi a spát pod teplou peřinou. Vybrali si ale noc venku. Za deště, mlhy a na tvrdé zemi. Zažili, jak se cítí bezdomovci.
Obří investice v řádu desítek milionů euro ruského podniku Danaflex do výrobního závodu v prostějovské průmyslové zóně získává reálné kontury. Na ploše okolo deseti tisíc metrů čtverečních, už prakticky stojí nový podnik – dceřinná společnost Danaflexu, firma DGPack.
Kolín - Zlodějové na Kolínsku opět udeřili. Tentokrát měl „živější“ pátek supermarket Billa z náměstí Republiky v Kolíně. Policisté tam v pátek 16. listopadu zasahovali na třikrát. První telefonát od zaměstnanců supermarketu obdrželi kolem 14. hodiny. Ti zachytili ženu, jak se snaží ukrást zboží v hodnotě 340 korun.
Mělník – Tma, zima, panika, kolaps dopravy, zavřené banky i obchody… To všechno provází blackout, rozsáhlý a dlouhodobý výpadek elektrické energie. V posledních letech je to velmi diskutované téma i v odborných kruzích.
Škodu za několik desítek milionů korun by majitelům ochranných známek způsobili padělatelé zboží, které dnes pražští celníci zabavili v tržnici Sapa v pražské Libuši. Našli desítky tisíc kusů oděvů, hodinek, kabelek, obuvi, slunečních brýlí a peněženek, které byly neoprávněně označeny chráněnými logy. Na webu pražského celního úřadu to dnes uvedl jeho mluvčí Miroslav Pokštefl.
Dvůr Králové/Trutnov - Benefiční akci na podporu osob bez domova, jejímž cílem je bořit mýty a předsudky spojené s bezdomovectvím, vybrat trvanlivé potraviny pro osoby v nouzi a zažít si noc přespáním na veřejném prostranství, organizuje ve čtvrtek Pečovatelská služba Města Dvůr Králové nad Labem.
Vysočina – Po dvou letech se opět Kraj Vysočina zabýval největšími problémy z celokrajského pohledu. V rámci letošního Fóra Zdravého Kraje Vysočina o nich rozhodla zhruba stovka účastníků z řad široké i odborné veřejnosti.
Zvyky spotřebitelů při nákupu pečiva se mění. Zatímco dosud při rozhodování dávali s ohledem na nižší cenu přednost tradičním výrobkům, nyní se méně bojí experimentovat.
Počet Čechů, kteří upřednostňují při nákupech potravin a drogerie kvalitu, roste. Jejich podíl se za posledních pět let zvýšil z 35 na 40 procent. Naopak podíl domácností, které preferují cenu nad kvalitou, v letech 2013-2018 klesl na 60 procent. Zvyšují se také ceny potravin a nápojů. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a výzkumné společností GfK.