Kutná Hora /VÝZVA ČTENÁŘŮM/ - V letošním roce si připomínáme sto let od vypuknutí první světové války. Ve své době nejničivější válka v dějinách si vyžádala více než osm milionů mrtvých a mnohonásobně více lidí ovlivnila. Její dopady se nevyhnuly ani Kutnohorsku.
Kolín /ROZHOVOR/ – Je to letos sto let od atentátu na Ferdinanda d'Este, který odstartoval první světovou válku. Kolín pochopitelně nežil v bublině, kterou válka minula, naopak; dotkla se ho skutečně osobně, stejně jako životů tehdejších Kolíňáků.
Hlinsko - V průběhu první světové války bylo v českých zemích, které byly součástí Rakousko–Uherské monarchie, mobilizováno 1 537 000 mužů, z nichž 236 000 padlo, 713 000 bylo zajato a 433 000 zůstalo nezvěstných.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Letos by to mělo být pořádné drama. Všichni mluví o souboji Chris Froome vs. Alberto Contador. Tedy stáj Sky kontra Tinkoff-Saxo. Španělský cyklista totiž vládl první polovině sezony, obhájce titulu Froome z Británie spíš řešil zdravotní trable.
Mělnicko /STO LET OD VELKÉ VÁLKY/ - Nevinnou obětí války se staly podle archiváře především děti. Otcové narukovali do války a matky zůstaly s početnými rodinami samy.
Mladoboleslavsko - Stejně jako kdekoliv jinde v rakousko-uherské monarchii, i na Boleslavsku byla 26. července 1914 v vyhlášena částečná mobilizace, 31.7. pak mobilizace úplná.
Rychnovsko – V minulém článku k výročí sto let od atentátu na nástupce habsburského trůnu jsme se zaměřili především na známá jména rychnovského regionu, která zasáhla do průběhu války. U osobností ale příběh Rychnovska a první světové války nekončí.Byli to především obyčejní rychnovští občané, na které válečný konflikt dolehl nejvíce. Nemuseli sice přímo čelit smrti jako vojáci na frontě, to ale nijak nezlehčovalo jejich situaci doma.
Liberec – Senioři zajišťují ode dneška provoz stálé expozice v suterénu historické budovy liberecké radnice, která je věnována zapomenutým dějinám města.
Plískov - Podle údajů mělo být od počátku první světové války do konce roku 1917 v celém Rakousko Uhersku k vojsku odvedených 8 420 000 mužů. Z toho jich padlo na bojištích přes 1 200 000 a zraněno bylo 1 800 000.
Hřebeč - Devětatřicetiletý muž ze Hřebče na Kladensku narazil v pondělí při kopání na zahradě v ulici V Chaloupkách na kovový předmět. Nejednalo se ale o poklad, nýbrž vojenskou munici. Muž ihned nález oznámil na tísňovou linku 158.
Hřebeč – Devětatřicetiletý muž ze Hřebče narazil v pondělí při kopání na zahradě v ulici V Chaloupkách na kovový předmět. Nejednalo se ale o poklad, nýbrž vojenskou munici.
Severní Čechy/Izrael - S Deníkem Na cestách se tentokrát podíváme na Blízký východ. Do země, kterou zná většina lidí jen z hlavních zpráv a novinových stránek.
Praha - O víkendu uplynulo sto let od atentátu na Františka Ferdinanda d'Este: události, která se stala záminkou k rozpoutání první světové války. A jedno pozoruhodné stoleté výročí si můžeme připomínat i v úterý. Není to sice událost, která by rozpoutala světovou válku, ale drobné nepokoje občas ano.
Chlum u Třeboně – Novobarokní chlumecký zámek doznal posledních úprav včetně rozšíření parku v letech 1901 – 1902. Provést je nechal tehdejší majitel František Ferdinand d'Este, následník císařského trůnu. Šlechtic, na něhož byl 28. 6. 1914 spáchán sarajevský atentát, se na zámek v sobotu pomyslně vrátil.
Chrudimsko - Miliony mužů odvedených na bojiště první světové války bylo třeba nějak nasytiti. S problémem zásobování se potýkal každý vojevůdce v historii a nejinak tomu byla i v Rakousko-Uherské armádě.
Kyjev – Proruští separatisté ze Slavjanska ve východoukrajinské Doněcké oblasti dnes obvinili ukrajinské vládní síly, že při ostřelování okolí města použily chemické zbraně, zřejmě na bázi chloru. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Mluvčí velení vojenské operace vedené proti povstalcům Aleksij Dmytraškovskyj podle ukrajinské agentury UNN obvinění důrazně popřel.
Sobotka – Byla poslušnost nešťastného řidiče Leopolda Lojky příčinou první světové války? Tuto zvláštní otázku řešil první rozhlasový dokument při jedné z úvodních částí letošního cyklu Šrámkova Sobotka.
Karlovy Vary - První světová válka zasáhla citelně také nejnavštěvovanější lázně v České republice. Velký lazaretní azyl, jako v druhé světové válce, zde však nevyrostl. Na bojištích navíc padlo 515 odvedených Karlovaráků.
Praha /ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ - Zatímco s kolegou kvůli focení ještě trochu krkolomně lezeme oknem z kanceláře Pavla Štingla na střechu domu v Holešovicích, on už nám ukazuje, kde přes ulici pracuje dokumentaristka Helena Třeštíková. Ta se věnuje hlavně časosběrným snímkům ze současnosti.
Konopiště – Za Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženu Žofii z Hohenbergu a také oběti první světové války, se na konopišťském nádvoří pomodlil v sobotu 28. června, tedy v den sarajevskéího atentátu v roce 1914, kardinál Dominik Duka.
Jičínsko – Před sto lety byl v Sarajevu zavražděn následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand D'este. Do války, která se všem evropským mocnostem rychle vymkla kontrole a předčila nejhorší obavy, zbýval pouhý měsíc. (jir)
Z toho, co čteme o první světové válce, je patrné, že sarajevský atentát na Ferdinanda byl spíše záminkou pro válku, než její příčinou. Hlavní slovo měli, jak už to u válek bývá generálové a z politiků ti, kteří si od války slibovali posílení svého vlivu a moci. V jistých kruzích tedy byla po válce poptávka.
Benešov – V České republice nenajdete ves či město, kterých by se nedotkla první světová válka. Na našem území se sice nebojovalo, přesto měla naše země mnoho obětí. Dokládají to stovky pomníčků s tisíci jmény padlých.
Písek - Tři roky pátral Václav Stejskal po místě v Maďarsku, kde je pochován jeho děda, také Václav Stejskal, který padl jako první obyvatel Albrechtic nad Vltavou na bojišti první světové války. Před dvěma lety do maďarské Baji vyrazil, objel osm míst, kde by mohl hrob jeho dědy být, ale neuspěl. Štěstí se něj usmálo o rok později.
Chrudim - Ahoj. Končí červen a představte si, že dnes je to na den přesně sto let od události, kterou komentuje posluhovačka paní Mullerová Švejkovi slovy „Tak nám zabili Ferdinanda".
Terezín - Byl hodně mladý, když se zapsal do historie. A mladý z tohoto světa odešel. Stal se nejstřeženějším vězněm v letech první světové války. To jeho čin se stal záminkou pro vypuknutí do té doby největšího a nejkrvavějšího konfliktu mezi tehdejšími mocnostmi. Gavrilo Princip 28. června 2014 výstřely z pistole připravil v bosenském Sarajevu o život následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este a jeho choť Žofii Chotkovou.
Polička – Je rok 1916, první velká vojna moderní doby je v plném proudu. Globální konflikt už načíná druhý rok, na obou stranách si žádá tisícovky obětí, na frontu se mají hlásit noví rekruti.
Benešov /ROZHOVOR/ - V České republice nenajdete ves či město, kterých by se nedotkla první světová válka. Na našem území se sice nebojovalo, přesto měla země mnoho obětí. Dokládají to stovky pomníčků s tisíci jmény padlých.
Sarajevo, Brno - Hospodský ležel na posteli a jen se díval, kterak si hosté točí a pijí na jeho zdraví, leč chystal se již na prkno, jež znamená poslední cípek světa. Tak popsal slavný brněnský novinář Rudolf Těsnohlídek poslední dny Leopolda Lojky, osobního řidiče hraběte Františka Harracha.
Brno /REPORTÁŽ, ONLINE, VIDEO/ – Slavnostní hudbu přehlušují výstřely z pistole. Přestože střelce okamžitě porážejí lidé z okolí, podařilo se mu vystřelit na arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho ženu Žofii. Výjev upomínající na sto let staré události ze Sarajeva sledují v sobotu v půl páté odpoledne na brněnském hradě Špilberk stovky lidí. Připomínají si tak začátek jedné z největších katastrof v dějinách lidstva.
Plzeň – Úmrtní list Gavrilo Principa, unikátní doklad o konci života muže, jehož atentát na rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este zapříčinil vypuknutí první světové války, uchovává ve svých sbírkách Západočeské muzeum v Plzni.