Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

Je to smutnij život, psal domů v roce 1915 puclický voják

Domažlicko – Zítra tomu bude přesně sto let ode dne, kdy byl v Sarajevu spáchán atentát na Františka Ferdinanda d'Este. Vražda následníka rakousko−uherského trůnu vedla o měsíc později k vyhlášení první světové války.

V sobotu uplyne sto let od atentátu v Sarajevu

Orlickoústecko – Tak nám zabili Ferdinanda," řekla posluhovačka panu Švejkovi… „Kterýho Ferdinanda, paní Müllerová?" otázal se Švejk… Tak zní začátek světově proslulého Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka.A kteréhože Ferdinanda? V sobotu uplyne sto let od chvíle, kdy byl v Sarajevu Gavrilo Principem spáchán atentát na následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželku, hraběnku Chotkovou.

Summit EU začal vzpomínkou na mrtvé z první světové války

Ypres (Belgie)/Brusel - Připomínkou padlých z první světové války v belgickém městečku Ypres dnes netradičně začal pravidelný summit Evropské unie. Český premiér Bohuslav Sobotka při této příležitosti prohlásil, že považuje EU za instituci, která je schopná dlouhodobě v Evropě udržet mír a je rád, že k tomu může Česko přispívat.

První světová válka zaujala studenty. Pátrají po osudech vojáků

České Budějovice – Kulku, která uvízla pradědečkovi Lenky Houskové v noze na italské frontě, má její rodina stále doma. Teď mladá studentka spolu s dalšími spolužáky ze Střední průmyslové školy stavební v Českých Budějovicích sbírá střípky ze vzpomínek na první světovou válku.

Zbraně či výbava válečných vdov: muzea odhalí útrapy první světové války

Brno – Jak vypadal život v zázemí první světové války a na co všechno měla vliv? Ucelený obrázek si udělají Brňané díky sérii výstav při projektu Velká válka. „Čtyři brněnské instituce se spojily dohromady, aby pokryly všechny aspekty války, které návštěvníky zajímají," uvedl Ivo Štěpánek z Technického muzea v Brně.

Už konečně vím, po kom měl můj táta jméno Jan

Vše začalo přiloženou fotografií matky a tří dětí. Při návštěvě manželova strýčka se můj muž zeptal: "A kde je otec?" Strýček odpověděl, že padl v první světové válce. Čirou náhodou jsem zjistila, že o některých padlých z Prušánek je psáno v Pamětní knize obce Prušánky uložené v Okresním archivu v Hodoníně. Tam směřovaly mé další kroky. Zápis od prušánského kronikáře Petra Ivičiče přikládám. Při jeho čtení v Okresním archivu mi padaly slzy.

Český poutník: Krajem lidové architektury

Soubor lidových staveb Vysočina alias skanzen na Veselém Kopci není třeba představovat, každý rok ho navštíví tisíce turistů. Kolik z nich si ale najde čas také na „průzkum" blízkého okolí?

Zbraně či výbava válečných vdov: muzea odhalí útrapy první světové války

Brno – Jak vypadal život v zázemí první světové války a na co všechno měla vliv? Ucelený obrázek si udělají Brňané díky sérii výstav při projektu Velká válka. „Čtyři brněnské instituce se spojily dohromady, aby pokryly všechny aspekty války, které návštěvníky zajímají," uvedl Ivo Štěpánek z Technického muzea v Brně.

Mladý badatel odhalil původ padlého vojáka Tomáše Lázny

Kostelec na Hané/Prostějov/Lešany – „Na pomníku padlých vojáků z první světové války v Kostelci na Hané je v seznamu jmen i Tomáš Lázna. Vždyť Lázna patří k Láznovi. Bylo by zajímavé se o to zajímat. Láznů je v republice jen pětačtyřicet,"u­pozornil před několika měsící svého syna Richarda středoškolský učitel Jan Lázna. Jeho syn, mladý badatel z Reálného gymnázia a Základní školy města Prostějov se hned pustil do práce. Teprve šestnáctiletý Richard Lázna tři čtvrtě roku pátral, hledal a získával informace o tom, kdo byl Tomáš Lázna. A dopátral se.

Akademický atlas českých dějin - recenze knihy

Po téměř padesáti letech, která uplynula od vydání akademického atlasu československých dějin, přistoupili pracovníci z Historického ústavu Akademie věd a katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT pod vedením Evy Semotanové a Jiřího Cajthamla, ke zpracování publikace.

Za války se staral o telegraf. Po ní pomáhal československému vojsku

Začátek válečného konfliktu v roce 1914 měl dopad téměř na každou rodinu v Rakousko-Uhersku, včetně té naší. Odhaduje se, že počet českých vojáků bojujících v řadách císařské armády dosáhl asi 1,4 mil. V důsledku rozsáhlých válečných operací se mobilizace nakonec týkala celých ročníků 1865-1900. Do armády tak nastoupil jak můj pradědeček Emil (ročník 1885), tak i jeho pozdější švagr Josef (1894), se kterým sdílel společné bydlení v Brně.

Kostelní zvony zabrala kvůli kovu armáda. V obci zbyl jen umíráček

Jižní Morava – Podivná vůně kávy připravené z bukvic, protože pravá nebyla k sehnání. I tak se některým Jihomoravanům vryla do paměti vzpomínka na první světovou válku. „Tehdy panoval hlad a lidé si pomáhali, jak jen to šlo. Zkoušeli nejrůznější náhražky," popisuje tehdejší poměry šéfka Etnografického ústavu Moravského zemského muzea Hana Dvořáková.

Prezident: Členství v EU a NATO dává Česku garanci bezpečnosti

Praha - Přestože v Evropě a okolí existují válečná ohniska, členství v Evropské unii a NATO dává Česku garanci bezpečnosti. U příležitosti stého výročí od zahájení první světové války to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Prezident také ocenil působení českých vojáků v zahraničních misích. Podle něj tím splácí dluh, který Česká republika získala vznikem vlastního svobodného státu.

Řídil vůz smrti. Lojka zacouval atentátníkovi přímo do rány

Sarajevo, Brno - Hospodský ležel na posteli a jen se díval, kterak si hosté točí a pijí na jeho zdraví, leč chystal se již na prkno, jež znamená poslední cípek světa. Tak popsal slavný brněnský novinář Rudolf Těsnohlídek poslední dny Leopolda Lojky, osobního řidiče hraběte Františka Harracha.

Na frontě i v zázemí. Výstava o válce otevřela domácí archivy

Hradec Králové - Letos uplyne rovných sto let od začátku prvního moderního celosvětového válečného konfliktu. Dříve byl znám jako Velká válka, později se o něm ve školách učilo jako o 1. světové válce. Významné události si je třeba připomínat, na což mysleli i autoři výstavy pojmenované Mým národům! v Muzeu východních Čech Jaroslava Pospíšilová a Josef Šrámek.

Martin Krejčí se do Boršova z války nevrátil

Boršov nad Vltavou – Ocitl se na nesprávné straně válečné vřavy, padl do zajetí a byl popraven. Takový osud potkal italského legionáře a boršovského rodáka Martina Krejčího. Zanedlouho to bude sto let, co tehdy osmadvacetiletý horník z dolů v Kamenném Újezdě opustil ženu a ostatní blízké a narukoval do 1. světové války.

Památku letce uctili stylově

Cerekvice nad Loučnou – Hrdinové, které stojí za to oslavovat, mohou pocházet odkudkoliv. Jednoho takového si v sobotu připomněli v obci na Litomyšlsku, a to přesně sto osmnáct let poté, kdy byl pokřtěn v místním kostele svatého Václava. Jmenoval se Alois Vrecl.

Ve válce utrpěl tři zranění, ale přežil

České Budějovice - /100. VÝROČÍ OD ZAČÁTKU 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ Mnoho vzpomínek si z válečných bojů odnesl Jan Hodoušek. Rád o nich ale nevyprávěl, bylo to pro něj příliš těžké.

Pomník padlých

Dolní Jablonná - Jako poměrně výrazná dominanta působí na návsi v Dolní Jablonné u Přibyslavi pomník uctívající oběti první světové války.

Zveme vás: První válka má výročí - muzeum láká na výstavu

Hradec Králové - Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve čtvrtek večer zahajuje výstavu nazvanou Mým národům, která je věnována první světové válce. Koná se u příležitosti letošního stého výročí od vypuknutí tohoto válečného konfliktu. Otevřena bude do 16. listopadu, informovala o tom Dana Mylerová z hradeckého muzea.

Dixův varující protiválečný triptych

Drážďany - Letos si připomínáme 100 let od vypuknutí I. světové války a při této příležitosti drážďanské Albertinum připravilo výstavu věnovanou protiválečné tvorbě malíře Otto Dixe (1891 - 1969).

V blanenském archivu přibližují život za první světové války

Blansko – Zejména různé dokumenty, vyhlášky, nařízení či oznámení z období první světové války vztahující se k Blanensku představili včera ve Státním okresním archivu v Blansku. Při příležitosti mezinárodního dne archivů tam totiž uspořádali den otevřených dveří.

Jak šel četník Kánský za svým snem? I přes tábor v Letech

Tábor – Kontroverzní témata, všední i nevšední životní osudy proplétané s historickými fakty novodobých dějin, ale především lidský faktor, blízký každému čtenáři, to je stručná charakteristika literárních děl Přemysla Veverky. A nevymyká se jí ani nejnovější titul z jeho pera – Nelehká cesta za snem, kterou vydalo nymburské nakladatelství Vega-L.

Jet smí ten, kdo má kolo staré alespoň 60 let

České Budějovice – Takzvaný kostitřas, bicykly vyrobené ještě před druhou světovou válku i armádní kolo s držákem na pušku a masivními šlapačkami. To všechno mohli v sobotu vidět lidé v Českých Budějovicích a okolí. Klub velocipedistů Podšumavan totiž uspořádal jízdu. Zapojilo se do ní více než čtyřicet lidí, všichni navíc byli v historických kostýmech.

FOTO: Klostermanni oslavili na Březníku 15 let od založení

Březník – Na hájovnu na šumavském Březníku se v sobotu vrátil revírník Kořán se svým adjunktem Svijanským, aby společně pozdravili členy česko-bavorského sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy. Ti se tam sešli u příležitosti oslav patnácti let od založení spolku.

Libuňští zamířili během oslav na hřiště

Libuň – Auta musela na hlavním tahu mezi Jičínem a Turnovem počkat. Přednost měl průvod, kterým si obec krátce po poledni připomněla velká výročí sboru dobrovolných hasičů a místní školy.

Letovice v sobotu ovládly rakousko-uherské manévry

Letovice – Z kopce pod letovickým zámkem se v sobotu odpoledne ozývá střelba. Vojáci v rakousko-uherských uniformách tam právě trénují dobývání kulometného hnízda. Rekonstrukce dobového výcviku císařské armády je jen částí celodenního programu nazvaného Letovické manévry.

Základní kámen léčebny položili před 100 lety

Jevíčko – Asi každý slyšel, že se nedaleko města na Malé Hané nachází léčebný ústav. Málokdo ale ví, že základní kámen tohoto unikátního areálu byl položený přesně před sto lety.