Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

Letovice v sobotu ovládly rakousko-uherské manévry

Letovice – Z kopce pod letovickým zámkem se v sobotu odpoledne ozývá střelba. Vojáci v rakousko-uherských uniformách tam právě trénují dobývání kulometného hnízda. Rekonstrukce dobového výcviku císařské armády je jen částí celodenního programu nazvaného Letovické manévry.

Kašna mění tvář Městečka

Hradec nad Moravicí – Dlouho se o tom mluvilo, ale až nyní dělníci vše mění ve skutečnost. Uprostřed náměstí Městečko, které se rozléhá vedle Červeného zámku, vyrostlo menší staveniště, kde se v současnosti intenzivně pracuje.

Franz či František? Čtenáři se zapojili do pátrání o kaprálovi

Opavsko - Od zveřejnění článku o pátrání po minulosti mladého muže, který padl před bezmála stoletím v Itálii, se zvedla mezi čtenáři vlna zájmu. Nezávisle na sobě se jich ozvalo na naši výzvu hned několik. Všichni do jednoho přitom nalezli možná rozhodující stopu v matrice dostupné v opavském Zemském archivu.

Jeskyňář: Jsou místa, kde se musíte plazit, ale stojí to za to

Týnčany /ROZHOVOR/ - Láká vás cesta do neznáma? Nevadí vám tma a stísněný prostor? Pokud netrpíte strachem ze tmy či z pavouků, nezapomenutelné okamžiky můžete prožít kousek od Petrovic v Týnčanském krasu na Příbramsku při setkání jeskyňářů, které se koná v září k příležitosti 40. ročníku Pochodu krajem kamenů.

Franz či František? Čtenáři se zapojili do pátrání o kaprálovi

Opavsko - Od zveřejnění článku o pátrání po minulosti mladého muže, který padl před bezmála stoletím v Itálii, se zvedla mezi čtenáři vlna zájmu. Nezávisle na sobě se jich ozvalo na naši výzvu hned několik. Všichni do jednoho přitom nalezli možná rozhodující stopu v matrice dostupné v opavském Zemském archivu.

Archive, otevři se! Nahlédli jsme do depozitářů

Jičín – Mezinárodní den archivů, který každoročně připadá na 9. června, si připomněl i Státní okresní archiv Jičín. 10. června od 14 hodin otevřel své depozitáře veřejnosti a pozval občany na besedu se zástupci Archivu bezpečnostních složek a Národního archivu Jitkou Bílkovou a Janem Kahudou. Úvodního slova se ujal ředitel archivu v Jičíně Karel Chutný.

V muzeu představí sbírku šatů našich prababiček. Podívejte se

Kroměříž – Výstavu historických šatů ze sbírky Zdeňky Mudrákové hostí v těchto dnech Muzeum Kroměřížska: k vidění je na ní velká kolekce šedesáti šatů a doplňků z éry od konce 19. do poloviny 20. století, součástí je i budoár s dobovým nábytkem a doplňky.

Skončil další letní semestr

Havlíčkův Brod – Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě otevřela Univerzitu volného času v roce 2002 a od té doby každoročně připravuje pro zájemce  celou řadu počítačových i nepočítačových oborů.

Jak šel četník Kánský za svým snem? I přes tábor v Letech

Tábor – Kontroverzní témata, všední i nevšední životní osudy proplétané s historickými fakty novodobých dějin, ale především lidský faktor, blízký každému čtenáři, to je stručná charakteristika literárních děl Přemysla Veverky.

Pomník má svoje zvláštnosti

Krucemburk - V horní části náměstí Jana Zrzavého v Krucemburku stojí pomník místních obětí první světové války.

Vylodění v Normandii si připomněli i Rakovničané

Rakovník – Originální americký válečný jeep a řada uniforem z druhé světové války vyskládaná na dece, tak si i Rakovničané v pátek na Husově náměstí připomněli sedmdesátileté výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii.

Čerstvě oceněný spisovatel Jiří Padevět besedoval s ústeckými čtenáři

Ústí n. O. - Městská knihovna pozvala ve středu 21. května do své útulné čítárny držitele ceny Magnesia Litera Jiřího Padevěta (1966). Vystudoval geodezii-zeměměřictví, následně pedagogickou fakultu. Mezi knihami se pohybuje od roku 1988, zprvu je prodával a dnes je ředitel nakladatelství Academia Praha.

Historie Liberce je v mnohém utajená

Liberec – Petr Pimek je spoluzakladatelem Obecně prospěšné společnosti Archa 13, která se pustila do odhalování historie Liberce. Deníku si posteskl:

Chtěl být truhlářem. Ale místo toho zemřel ve válce

Hůrky - František Prokeš z Hůrek u Lišova rukoval na frontu, když mu bylo devatenáct let. Zemřel v lublaňské nemocnici. Když začala první světová válka, bylo Františku Prokešovi z Hůrek u Lišova právě osmnáct let. Narodil se 31. března 1896. Podle sčítání lidu v roce 1910 byl tehdy čtrnáctiletý chlapec truhlářským učněm a pomáhal rodičům, chalupníkům 
v Hůrkách, hospodařit.

Okresní archiv se v pondělí otevře veřejnosti

Příbram – Už v pondělí 9. června se u příležitosti oslav Mezinárodního dne archivů otevřou dveře Státního okresního archivu Příbram. Na návštěvníky tam čeká zajímavý program od 9 do 19 hodin.

OBRAZEM: Armádní stroje v akci viděly desetitisíce lidí

Strašice - Padesát tisíc lidí dnes podle armádních odhadů přijalo pozvánku pozemního vojska na tradiční akci Bahna v brdském vojenském prostoru u Strašic na Rokycansku. Jedna z nejmasovějších akcí armády pro veřejnost v ČR, které se kromě profesionálů účastní také členové klubů vojenské historie, se letos konala po pětadvacáté. V posledních letech se návštěvnost každoročně pohybuje kolem 50.000 lidí, přesnější údaj nelze zjistit, protože na akci se nevybírá vstupné, řekla dnes Jolana Fedorková z generálního štábu.

Mezi padlými čte jméno svého dědečka

Dlouhá Lhota/ 1. světová válka – Do bojů světové války šestadvacetiletý zámečník František Makovec nastoupil už jako ženatý muž a otec dcery. Mamince Marie Samcové z Tábora, která pro nás na něj zavzpomínala, byl v té době přesně rok. Celá rodina, včetně šest Františkových sourozenců, žila v Dlouhé Lhotě.

Chtěl být truhlářem. Ale místo toho zemřel ve válce

Hůrky -  /100. VÝROČÍ OD ZAČÁTKU 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ František Prokeš z Hůrek u Lišova rukoval na frontu, když mu bylo devatenáct let. Zemřel v lublaňské nemocnici. Když začala první světová válka, bylo Františku Prokešovi z Hůrek u Lišova právě osmnáct let. Narodil se 31. března 1896. Podle sčítání lidu v roce 1910 byl tehdy čtrnáctiletý chlapec truhlářským učněm a pomáhal rodičům, chalupníkům 
v Hůrkách, hospodařit.

Na Bahnech 2014 diváci zkusí, jak se cítí napadení vojáci

Brdy -  Okusit pocity vojáků čelících útoku nebo zhlédnout hromadný výskok výsadkářů z obřího letounu CASA budou moci návštěvníci 25. Dnu pozemního vojska Bahna 2014, který se uskuteční 7. června v prostoru vojenského cvičiště Bahna u Strašic ve Vojenském újezdu Brdy. Kromě bojových cvičení a přehlídky moderní armádní techniky organizátoři tradičně připravili i historické ukázky, které letos připomenou 100 let od vypuknutí první světové války a 70. výročí bojů na Dukle a spojeneckého vylodění v Normandii.

V Armádě spásy zavoněly koblížky

Krnov /DOPLNĚNO/ - Krnovská Armáda spásy v pátek dopoledne uspořádala Den otevřených dveří. Návštěvníky pohostili netradičním občerstvením, koblížky. Tradice koblížků v Armádě spásy sahá hluboko do minulosti.

Pomníky v Pohledu

Pohled - V dalším pokračování našeho seriálu o válečných památnících na Havlíčkobrodsku dnes zabrousíme do Pohledu.

Ludé vojnu nechcú, zazní 
na tvrdonických slavnostech

Tvrdonice – Po jedenašedesáté. Areál tvrdonických národopisných slavností již vyhlíží davy návštěvníků třídenního svátku folkloristů. Další ročník Podluží v písni a tanci začne v pátek přehlídkou dechových hudeb. V programu nebude chybět ani několik novinek. Například nedělní komponovaný pořad k výročí sto let od vypuknutí první světové války.

Na sletu letadel v Nymburce byl rekordní počet návštěvníků i strojů

Nymburk - Letadla velká, letadla malá. Letadla nová, letadla stará. Navíc vrtulníky, virníky, letecké modely, parašutisté, dvojplošníky, stíhačky a dokonce i obří Airbus A380, vše se v sobotu prohánělo po nebi nad Nymburkem. Celkem byly na místním letišti v klidu i v pohybu více než dvě stovky strojů.

Sběratel z Brna má doma pět tisíc kaktusů. Některé pochází i z Brazílie

Brno – Kvetou několik dní v roce, k životu jim stačí málo vody a místo listů vítají člověka trny. Kaktusy učarovaly Brňanům už před desítkami let. Letos slaví Klub kaktusářů Astrophytum Brno devadesát let. „Sbírky ale zakládali lidé na našem území už v devatenáctém století," vysvětluje jedenasedmdesátiletý předseda klubu Stanislav Stuchlík.

Sběratel má doma pět tisíc kaktusů. Některé pochází i z Brazílie

Brno – Kvetou několik dní v roce, k životu jim stačí málo vody a místo listů vítají člověka trny. Kaktusy učarovaly Brňanům už před desítkami let. Letos slaví Klub kaktusářů Astrophytum Brno devadesát let. „Sbírky ale zakládali lidé na našem území už v devatenáctém století," vysvětluje jedenasedmdesátiletý předseda klubu Stanislav Stuchlík.

První světovou válku připomíná v Česku tisíce hrobů a pomníků

Praha - Malé i velké památníky, hrob neznámého vojína i vojenské hřbitovy připomínají po celé České republice první světovou válku, která začala před 100 lety, 28. července 1914. Podle odhadů ve válce bojovalo na obou stranách konfliktu asi 1,4 milionu Čechoslováků, z toho asi 140.000 jich zahynulo.