Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Čelil střelbě i nemoci, ale domů se vrátil

Ševětín – /100. VÝROČÍ OD ZAČÁTKU 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ Vynikal skromností, a tak o tom, že Františku Míškovi doma v Ševětíně visí ve skříni legionářská uniforma, věděl málokdo.Šest válečných roků, které rodák z Mazelova prožil převážně na ruské frontě, přitom bylo plných útrap. A nejednou šlo Františku Míškovi o život.

F. Šrámek bojoval za republiku

Tábor /100 LET OD 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ – Válka za monarchii vzala otce milionům dětí, syny milionům matkám. František Šrámek (1889) z Tábora patřil k těm, kteří dostali šanci vrátit se a žít dál. Díky tomu se mu v roce 1928 mohla narodit dcera Eva, dnes Provazníková, která dodnes bydlí ve svém rodném domě na Budějovické ulici v Táboře.

Ceník z dob císaře pána. Hledání pro výstavu pokračuje

Klášterec nad Ohří - Fotografie, staré hrnky, porcelánové komplety nebo cokoliv, co připomíná více než dvousetletou tradici výroby porcelánu v Klášterci nad Ohří. Všechny tyto věci shánějí v galerii Kryt v Klášterci nad Ohří.

Muzejní výstavy mapují válečné události

Opavsko /POZVÁNKA/ – Slezské zemské muzeum připravilo v hrabyňském Památníku II. světové války výstavy, kterými připomíná výročí válečných událostí a lidí v nich. Začínají shodně 4. dubna a končí 30. listopadu.

OBRAZEM: V muzeu se vzpomínalo na rok 1914

Třebíč - Mladého vojáka z počátku minulého století na vycházce se svojí dívkou mohli vidět v úterý večer návštěvníci přednášky v Muzeu Vysočiny Třebíč. Nesla název Vzpomínky na rok 1914 a do posledního místa zaplnila Kamenný sál třebíčského zámku.

Slzy utřel do uniformy a vydal se bojovat

Hosty – /100. VÝROČÍ OD ZAČÁTKU 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ Byl to sedlák tělem i duší. Za svůj grunt v Hostech nedaleko Týna nad Vltavou, ale také za svou početnou rodinu by Josef Kohel dýchal. Přítrž spokojenému životu venkovského zemědělce ale v červenci roku 1914 udělal povolávací rozkaz na frontu první světové války.

Rolník z Němčic se z války už nevrátil

Jindřichohradecko – V letošním roce si celý svět připomíná stoleté výročí od zahájení do té doby nejkrvavějšího ozbrojeného konfliktu v dějinách lidstva –  první světové války.

Libošovické přání všem učitelkám i učitelům

Libošovice – „Hubme nevědomost, aby nevědomost nezhubila nás," pravil J. A. Komenský. Ve výroční den narození Učitele národů, kdy slavíme Den učitelů, připomínáme zájemcům o historii právě probíhající výstavu v Galerii Na návsi v Libošovicích.

Belgická policie našla během Obamovy návštěvy podezřelý balíček

Brusel - Belgická policie objevila dnes v autobuse v Bruselu podezřelý balíček. Přilehlá oblast byla uzavřena a policisté na místo povolali pyrotechniky, uvedla agentura Reuters. V belgické metropoli je právě dnes na návštěvě americký prezident Barack Obama, který bude jednat s vrcholnými představiteli Evropské unie.

1915 – 1921: Období nedostatku a potravinových lístků

Jičínsko – Nedostatek základních životních potřeb v období první světové války (1914 – 1918) si vedle například zásahů do výroby vynutil u většiny produktů i velmi přísný systém při jejich konečném přidělování.

Čteme Bylo nás pět aneb Po stopách Karla Poláčka

KAREL POLÁČEK se narodil 22. března 1892 v Rychnově nad Kněžnou v rodině židovského obchodníka s koloniálním zbožím, ale už od 15 let žil v Praze, kde dokončoval studium na gymnáziu. Po gymnáziu studoval na Karlově univerzitě – a na právnické fakultě, ale studie nevítaně zasáhla první světová válka a Poláček se do Prahy vrací až po ní.A kvůli druhořadým potřebám, jako kupříkladu uživit se, začíná místo právnických znalostí uplatňovat v žurnalistice spíše svůj literární talent a ostré postřehy. V novinářské činnosti přetrvává až do roku 1939.A tu je jeho poklidná činnost zase přerušena (stejně jako vysokoškolské studie, ale již jinou událostí) vpádem německých fašistů.Karel Poláček byl Žid, a k jeho velké smůle se stali právě Židé terčem největší německé nenávisti.Proto, jako statisíce jiných Židů, by l v roce 1943 odvlečen do Terezína a pak transportován do koncentračního tábora v Osvětimi, kde se původně předpokládalo, že 19. října 1944 zemřel jako většina lidí, co se kdy dostala do hrůzy těchto táborů, v plynové komoře… V 90. letech 20. století se však objevila svědkyně Klára Baumöhlová, jež se účastnila pochodu smrti, a potvrdila, že Poláček přežil transport do Hindenburgu a účastnil se i pochodu do tábora v Gleiwitz. Zde byl pak dle svědectví 21. ledna 1945 popraven.

Jak jsme vychovávali děti

Jižní Čechy - pět je tu nový díl „nekonečného" seriálu jihočeských Deníků s názvem 70+. Minule jste vzpomínali na úspěchy československých sportovců. Dnes přichází na řadu vzpomínky na to, jak jsme vychovávali děti. Příště se vás zeptáme, jak jste se učili na hudební nástroje.

Josefa Horychová oslavila sté narozeniny

Kladno – Sto let je požehnaný věk. A právě sté narozeniny oslavila 17. března Josefa Horychová z Kladna. Narodila ve Voltuši na Příbramsku ve stejném roce, kdy začala první světová válka.

Památky zahájí sezonu dříve. Připomenou některá jubilea

Střední Čechy - Historická výročí a nové podoby staveb budou hlavním lákadlem středočeských hradů a zámků. V letošním roce začíná sezona mimořádně už na konci března. Zásadní jubileum - sto let od zahájení první světové války připomenou zámky Březnice a Konopiště.

Když se bojovalo za císaře pána a jeho rodinu

Dačice /FOTOGALERIE/ - 100 let od zahájení I. světové války připomíná výstava v dačickém muzeu s názvem Za císaře pána a jeho rodinu. Výstavy chystají i další muzea na jihu Čech.

Ze Šumperka odešlo bojovat za Rakousko dvacet tisíc mužů

Šumperk – Sté výročí od vypuknutí první světové války připomíná výstava Šumpersko za Velké války 1914 – 1918, jeho obyvatelé na frontách a v zázemí, která je od čtvrtku 20. března k vidění ve Vlastivědném muzeu v Šumperku.

Jaro roztáčí kola velocipédů

České Budějovice – K plamenům, které už za císaře pána  ničily dřevěná stavení šumavských vesnic, přijížděl také neohrožený muž na hasičském kole se smotanou hadicí. Unikátní sto let starý bicykl pro bojovníky s plameny má ve své dílně milovník veteránů Jiří Šindelář z Českých Budějovic.

V drahanském muzeu roste hornická štola. Je unikátem na Moravě

Drahany – Unikátní turistická atrakce vyrůstá v těchto dnech v muzeu v Drahanech. Pod rukama zdejšího kurátora vzniká ve sklepení bývalé školy umělá hornická štola. Do štoly Jan, která má připomenout poměrně silnou hornickou tradici regionu, budou moct lidé poprvé vstoupit začátkem května.

Památky zahájí sezonu dříve. Připomenou některá jubilea

Střední Čechy /INFOGRAFIKA/ - Historická výročí a nové podoby staveb budou hlavním lákadlem středočeských hradů a zámků. V letošním roce začíná sezona mimořádně už na konci března. Zásadní jubileum - sto let od zahájení první světové války připomenou zámky Březnice a Konopiště.

V čáslavských kasárnách se našly ampule s nebezpečnými plyny

Čáslav - Městští strážníci 
v Čáslavi na Kutnohorsku narazili v neděli večer při rutinní prohlídce bývalých kasáren na nebezpečný nález. V jedné 
z budov objektu objevili dvě velké ampule označené jako yperit a chlorpikrin, což jsou plyny, které byly užívané jako chemická zbraň.

FOTO, VIDEO: V kasárnách se našly ampule s nebezpečnými plyny!

Čáslav – Městští strážníci v Čáslavi narazili v neděli večer při rutinní prohlídce bývalých kasáren v Čáslavi na nebezpečný nález. V jedné z budov objektu objevili dvě velké ampule označené jako Yperit a Chlorpikrin, což jsou plyny, které byly užívané jako chemická zbraň.

Městská slavnost v Písku bude bez pamětních medailí

Písek - Téma připravovaného  programu  je Krásné i kruté dvacáté století. Termín konání městské slavnosti je jednou provždy daný. Je to první neděle, v novější době první víkend po 8. červnu. Letos se slavnost Dotkni se Písku bude konat ve dnech 13. až 15. června a tradičně na několika místech.

Regionální muzea zoufají. Musí platit za dary

Praha – Dobová fotografie strašické vysoké pece, několik knížek a album pohlednic 
z doby vypuknutí první světové války. To jsou věci, které lidé dali v únoru Muzeu Středních Brd. Jenže formálně nešlo o dary – muzeum muselo předměty odkoupit, byť za symbolickou cenu. Důvod? Přijmout dar by je podle nového občanského zákoníku přišlo hodně draho.

OSOBNOSTI OBCÍ: Rudolfa Pillicha lidé uznávali

Městečko Trnávka – /SERIÁL DENÍKU/ Další významným rodákem obce je Rudolf Pillich. Patřil k vrstevníkům profesora Franze Spiny. Velice dobře se znali. Vyrůstali spolu na stejném trnáveckém rynku.

Anton Gödrich, medailový olympionik z Fulneku

/KRAJANÉ, KTEŘÍ DOBYLI SVĚT/ Anton Gödrich byl koncem 19. století průkopník a propagátor nového sportovního odvětví cyklistiky. Věnoval se mu s takovým zaujetím, že se v roce 1896 kvalifikoval do prvních novodobých olympijských her v Aténách. Ve své kategorii získal druhé místo.

Bojovali na frontě první světové války. V Kojetíně je uctili výstavou

Kojetín – Stovky fotografií vojáků z fronty, dopisy, několik uniforem příslušníků Československých legií či dobový oblek Tomáše Garrigua Masaryka, skládající se z bílého obleku, saka, kalhot, vesty a čepice – takzvané „masaryčky" – to vše můžete zhlédnout na výstavě s názvem T. G. Masaryk a legie, která začala v pondělí vernisáží v Galerii Vzdělávacího a informačního centra v Kojetíně.