Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

Život na Rychnovsku před sto lety nebyl růžovou zahradou

Rychnovsko – V minulém článku k výročí sto let od atentátu na nástupce habsburského trůnu jsme se zaměřili především na známá jména rychnovského regionu, která zasáhla do průběhu války. U osobností ale příběh Rychnovska a první světové války nekončí.Byli to především obyčejní rychnovští občané, na které válečný konflikt dolehl nejvíce. Nemuseli sice přímo čelit smrti jako vojáci na frontě, to ale nijak nezlehčovalo jejich  situaci doma.

Na zahradě vykopal munici z první světové války

Hřebeč - Devětatřicetiletý muž ze Hřebče na Kladensku narazil v pondělí při kopání na zahradě v ulici V Chaloupkách na kovový předmět. Nejednalo se ale o poklad, nýbrž vojenskou munici. Muž ihned nález oznámil na tísňovou linku 158.

Před sto lety v městské hromadné dopravě padla první pokuta

Praha - O víkendu uplynulo sto let od atentátu na Františka Ferdinanda d'Este: události, která se stala záminkou k rozpoutání první světové války. A jedno pozoruhodné stoleté výročí si můžeme připomínat i v úterý. Není to sice událost, která by rozpoutala světovou válku, ale drobné nepokoje občas ano.

Gavrilo Princip ukončil sarajevskými výstřely tři životy

Chlum u Třeboně – Novobarokní chlumecký zámek doznal posledních úprav včetně rozšíření parku v letech 1901 – 1902. Provést je nechal tehdejší majitel František Ferdinand d'Este, následník císařského trůnu. Šlechtic, na něhož byl 28. 6. 1914 spáchán sarajevský atentát, se na zámek v sobotu pomyslně vrátil. 

Povstalci obvinili ukrajinskou armádu z použití chemických zbraní

Kyjev – Proruští separatisté ze Slavjanska ve východoukrajinské Doněcké oblasti dnes obvinili ukrajinské vládní síly, že při ostřelování okolí města použily chemické zbraně, zřejmě na bázi chloru. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Mluvčí velení vojenské operace vedené proti povstalcům Aleksij Dmytraškovskyj podle ukrajinské agentury UNN obvinění důrazně popřel.

Šrámkova Sobotka: Loajalita, poslušnost, pokora

Sobotka – Byla poslušnost nešťastného řidiče Leopolda Lojky příčinou první světové války? Tuto zvláštní otázku řešil první rozhlasový dokument při jedné z úvodních částí letošního cyklu Šrámkova Sobotka.

První světová válka: Padlo 515 Karlovaráků

Karlovy Vary - První světová válka zasáhla citelně také nejnavštěvovanější lázně v České republice. Velký lazaretní azyl, jako v druhé světové válce, zde však nevyrostl. Na bojištích navíc padlo 515 odvedených Karlovaráků.

Režisér Pavel Štingl: Fascinuje mě, že už nic nebylo jako dřív

Praha /ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ - Zatímco s kolegou kvůli focení ještě trochu krkolomně lezeme oknem z kanceláře Pavla Štingla na střechu domu v Holešovicích, on už nám ukazuje, kde přes ulici pracuje dokumentaristka Helena Třeštíková. Ta se věnuje hlavně časosběrným snímkům ze současnosti.

První světová

Z toho, co čteme o první světové válce, je patrné, že sarajevský atentát na Ferdinanda byl spíše záminkou pro válku, než její příčinou. Hlavní slovo měli, jak už to u válek bývá generálové a z politiků ti, kteří si od války slibovali posílení svého vlivu a moci. V jistých kruzích tedy byla po válce poptávka.

Dědův hrob našel 99 let po jeho úmrtí na jihu Maďarska

Písek - Tři roky pátral Václav Stejskal po místě v Maďarsku, kde je pochován jeho děda, také Václav Stejskal, který padl jako první obyvatel Albrechtic nad Vltavou na bojišti první světové války. Před dvěma lety do maďarské Baji vyrazil, objel osm míst, kde by mohl hrob jeho dědy být, ale neuspěl. Štěstí se něj usmálo o rok později.

Udělal jsem správnou věc, tvrdil až do svého konce Gavrilo Princip

Terezín - Byl hodně mladý, když se zapsal do historie. A mladý z tohoto světa odešel. Stal se nejstřeženějším vězněm v letech první světové války. To jeho čin se stal záminkou pro vypuknutí do té doby největšího a nejkrvavějšího konfliktu mezi tehdejšími mocnostmi. Gavrilo Princip 28. června 2014 výstřely z pistole připravil v bosenském Sarajevu o život následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este a jeho choť Žofii Chotkovou.

Stoletý příběh: bitvy i lazaret

Polička – Je rok 1916, první velká vojna moderní doby je v plném proudu. Globální konflikt už načíná druhý rok, na obou stranách si žádá tisícovky obětí, na frontu se mají hlásit noví rekruti.

Řídil vůz smrti. Lojka zacouval atentátníkovi přímo do rány

Sarajevo, Brno - Hospodský ležel na posteli a jen se díval, kterak si hosté točí a pijí na jeho zdraví, leč chystal se již na prkno, jež znamená poslední cípek světa. Tak popsal slavný brněnský novinář Rudolf Těsnohlídek poslední dny Leopolda Lojky, osobního řidiče hraběte Františka Harracha.

Historie se opakuje: zabili nám Ferdinanda. Tentokrát v Brně

Brno /REPORTÁŽ, ONLINE, VIDEO/ – Slavnostní hudbu přehlušují výstřely z pistole. Přestože střelce okamžitě porážejí lidé z okolí, podařilo se mu vystřelit na arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho ženu Žofii. Výjev upomínající na sto let staré události ze Sarajeva sledují v sobotu v půl páté odpoledne na brněnském hradě Špilberk stovky lidí. Připomínají si tak začátek jedné z největších katastrof v dějinách lidstva.

Atentátník změnil světové dějiny, Plzeň má jeho úmrtní list

Plzeň – Úmrtní list Gavrilo Principa, unikátní doklad o konci života muže, jehož atentát na rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este zapříčinil vypuknutí první světové války, uchovává ve svých sbírkách Západočeské muzeum v Plzni.

Pavel Štingl: Fascinuje mě, že už nic nebylo jako dřív

Praha /I. SVĚTOVÁ VÁLKA, INFOGRAFIKA/ – Zatímco s kolegou kvůli focení ještě trochu krkolomně lezeme oknem z kanceláře Pavla Štingla na střechu domu v Holešovicích, on už nám ukazuje, kde přes ulici pracuje dokumentaristka Helena Třeštíková. Ta se věnuje hlavně časosběrným snímkům ze současnosti, Pavel Štingl zase dokumentuje často neradostné okamžiky českých dějin. Zaměřuje se na jednotlivé lidské příběhy. Z osudů vojáků z českých zemí, kteří bojovali na frontách první světové války, teď sestavil výstavu v pražské galerii DOX. „Jsou to velká dramata," říká.

Medaile připomenou řidiče automobilu smrti Lojku

Brno – Na jedné straně profily následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženy Žofie. Na druhé pak výjev z atentátu na následníka rakousko-uherského trůn, kdy atentátník Gavrilo Princip stojí v ústech smrtky a auto řídí Čech Leopold Lojka, který po válce žil v Brně. Tak vypadá pamětní medaile Atentát v Sarajevu. Autor Karel Zeman ji v pátek představil v Brně.

Medaile připomenou řidiče automobilu smrti Lojku

Brno – Na jedné straně profily následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženy Žofie. Na druhé pak výjev z atentátu na následníka rakousko-uherského trůn, kdy atentátník Gavrilo Princip stojí v ústech smrtky a auto řídí Čech Leopold Lojka, který po válce žil v Brně. Tak vypadá pamětní medaile Atentát v Sarajevu. Autor Karel Zeman ji v pátek představil v Brně.

Bojoval na italské frontě, získal vyznamenání od krále

Jakub Nosál,rolník,který sebevzděláním se stal nositelem pokroku na naší vesnici.Patřil k zakladatelům čtenářského spolku Pokrok, zasloužil se o založení Sokola Těšice- Mikulčice a byl jeho starostou v letech 1911-1925 a v letech 1902 – 1912 starostoval v těšické obci.S manželkou Františkou rozenou Buškovou měli sedm dětí,čtyřem z nich umožnil vystudovat střední školu a dva dosáhli vysokoškolského vzdělání a o jednom z nich ,Cyrilovi ,si povíme něco více.

Dělat a dělat, radí stoletá žena

Nýřany – Narodila se dva dny před vypuknutím první světové války, ve čtvrtek oslavila stovku. Se sluchem a zrakem na tom jubilantka Božena Pešková z Nýřan sice není nejlépe, ale jinak elánem přímo překypuje.

Arcikněžna si obleče bílé šaty, jako v Sarajevu

Brno – Brněnské ulice a hrad Špilberk se už v sobotu změní v bosenské Sarajevo. Lidé si tak připomenou sto let od začátku první světové války. Hlavní aktéři přijedou o půl čtvrté na hlavní nádraží parním vlakem. „V kostýmech půjde až 150 lidí," slibuje za organizátory Radim Dufek z Muzea města Brna.

Výstavu Velká válka pořádá muzeum se dvěma mladými sběrateli

Vysoké Mýto – Fotografie, deníky, uniformy, zbraně, medaile, to vše patří do sbírek mladých sběratelů Františka Kroulíka a Miroslava Řeháka. Exponáty, které roky shánějí přes internet a po burzách nebo je získávají zaprášené z půd díky svým známým, představí v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Něco budou mít všechny předměty společné – vztah k první světové válce a Vysokému Mýtu.

V sobotu uplyne sto let od atentátu v Sarajevu

Orlickoústecko - Tak nám zabili Ferdinanda," řekla posluhovačka panu Švejkovi… „Kterýho Ferdinanda, paní Müllerová?" otázal se Švejk… Tak zní začátek světově proslulého Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka.