Olšany – Dát si po obědě kávu, trošku si odpočinout a vyrazit do prostor víceúčelové budovy. Vedení Olšan naordinovalo svým sousedům možnost přičichnout k vojenskému suknu. Výstavou Světové války uctívá památku lidí, kteří padli při obou vojenských konfliktech.
Kolín – Originální poděkování pro ty, kteří podporují kolínský psí útulek Alíkov, zvolila jeho vedoucí Alice Vlková. Poslední únorovou středu pozvala do salónků Městského společenského domu v Kolíně Josefa Ladu, vnuka stejnojmenného legendárního malíře a Zdeňku Burianovou, dlouholetou přítelkyni rodiny Ladovy a průvodkyni v malířově památníku v jeho rodných Hrusicích.
Sedlčany – Výstavu Velká válka – Češi na bojištích Evropy můžete v těchto dnech navštívit v Městském muzeu Sedlčany. Ředitel muzea David Hroch při vernisáži výstavy minulý týden uvedl, že je věnována prvnímu válečnému konfliktu ve 20. století.
Písek – Kde jsou ve městě sportovní a oblouková hala, většinou vědí i ti, kteří se sportu aktivně nevěnují. O tom, že hned za rohem stojí sokolovna, ví už daleko méně Písečáků. Přitom nenápadná budova v Tyršově ulici byla postavena již před téměř 120 lety.
Praha - Vedení hlavního města se rozhodlo více zabezpečit vstup do budovy na Mariánském náměstí. Od září by lidé měli procházet bezpečnostními rámy. „Není to tak, že se sem lidé nedostanou. Radnice nebude uzavřená, ale lépe zabezpečená. Nyní si může kdokoliv a kdykoliv chodit, kam se mu zachce," uvedl radní Libor Hadrava.
Mohelnice – Osudy vojáků z našeho regionu na frontách první světové války mapuje nová výstava, která je k vidění v mohelnickém muzeu. Nese název Mohelnicko za Velké války 1914 -1918, jeho obyvatelé na frontách a v zázemí.
Ješetice – Sousedé přemlouvali obecní kronikářku Janu Špačkovou, aby jim občas kroniky půjčila domů. Že je zajímají nejen její současné zápisy, ale i ty dobové. To však ale není možné kvůli případnému poškození nebo ztrátě.
České Budějovice – Oddělené tělocvičny pro ženy a muže, tak původně měla vypadat největší českobudějovická sokolovna. Výsledná funkcionalistická tělocvična je stavbou, která má za sebou pohnutou historii.
Trutnov, Dvůr Králové – Jsou příběhy, které nesmyjí toky času, ani voda nejhlubších moří. Jsou příběhy, které dokazují, že touha po dobrodružství je silnější než válečná vřava.
Liběšice – Obec zažila včera mimořádnou událost. Na zvedání zvonu do věže kostela Nanebevzetí Panny Marie se přišla podívat celá obec včetně dětí ze základní školy.
Sázava /FOTOGALERIE/ - Místo, kde se po staletí psaly dějiny nejen Čech, středisko slovanské vzdělanosti, sázavský klášter se navrátí do majetku právoplatným majitelům. Jím je církev, která o národní kulturní památku přišla v padesátých letech minulého století. Nemovitosti nad řekou Sázavou přitom vlastnila od roku 1032, kdy tam benediktinský klášter založili kníže Oldřich a svatý Prokop.
Opava, Ostrava /POZVÁNKA/ - Návrat domů aneb cesta legionáře Václava Balcara kolem světa. Tak zní název výstavy unikátních fotografií pořízených zhruba ze čtyř set skleněných negativů.
Mokrá Lhota – Po první světové válce a vzniku samostatného Československa vláda řešila, jak zaměstnat statisícovou armádu navrátilců z vojenské služby. Kromě jiných veřejných staveb také rozhodla o budování silnic a zvýšení kapacity železniční sítě.
Milotice nad Opavou – Po roce 1945 to neměli tehdejší místní obyvatelé ani přistěhovalci do pohraničí v bruntálském okresu jednoduché. Mapovat osudy místních starousedlíků a těch, kteří dosídlovali Milotice nad Opavou, se rozhodl bruntálský kronikář Josef Cepek.
Sázava – Místo, kde se po staletí psaly dějiny nejen Čech, středisko slovanské vzdělanosti, sázavský klášter se navrátí do majetku právoplatným majitelům. Jím je církev, která o národní kulturní památku přišla v padesátých letech minulého století. Nemovitosti nad řekou Sázavou přitom vlastnila od roku 1032, kdy tam benediktinský klášter založili kníže Oldřich a svatý Prokop.
Svatobořice /FOTOGALERIE/ - Až dvě stě tisíc lidí prošlo bránou svatobořického tábora za dobu jeho existence. Nejzrůdnější éru v něm zažili lidé internovaní v letech 1942 až 1945, kdy se tamní baráky staly nechtěným domovem především pro československé odbojáře a jejich rodinné příslušníky. Téměř sedmdesát let čekají nejenom jejich blízcí na důstojný památník, který by dobu utrpení i nezištnou pomoc místních připomněl.
Kladensko - Sto zbraní a bezmála čtyři tisíce kusů střeliva přijali policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Havířské ulici v Kladně v rámci loni vyhlášené zbrojní amnestie. Dalších 21 zbraní a 211 kusů střeliva pak lidé beztrestně odevzdali na Rakovnicku, které také spadá pod kladenský odbor. Půlroční amnestie byla vyhlášena loni 1. července v souvislosti s novelizací zákona o zbraních a střelivu. Byla v pořadí už čtvrtá od roku 1989. Naposledy se tak stalo v roce 2009.
Ševětín – Modely letadel, tematické listy, ale i různé obrázky či portréty letce – tak děti ze ševětínské základní školy vidí život ševětínského rodáka Václava Hořejšího. Za druhé světové války bojoval ve službách britského královského letectva.
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Velkopopovický Kozel a Deník přináší soutěž o nejhezčí hasičskou zbrojnici pro sbory dobrovolných hasičů ze Středočeského kraje. Prohlédněte si šest finalistů, které vybrali zástupci pivovaru ze sborů registrovaných v základním kole soutěže. O vítězi rozhodne veřejnost v internetovém hlasování.
Kladensko – Sto zbraní a bezmála čtyři tisíce kusů střeliva přijali policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Havířské ulici v Kladně v rámci loni vyhlášené zbrojní amnestie. Dalších 21 zbraní a 211 kusů střeliva pak lidé beztrestně odevzdali na Rakovnicku, které také spadá pod kladenský odbor.
Jičín – Na jaře roku 1915 byla otevřena italská fronta. Protože se na určitých územích předpokládaly velké boje, bylo civilní obyvatelstvo z území Tridentska evakuováno na tři a půl roku na české území. A tak i na jičínském okrese našli přechodně svůj domov Italové. Byli rozděleni do různých obcí a starostům bylo uloženo je ubytovat.
Chicago – Nečekaný nález objevil náhodou v nizozemských archivech student místní univerzity Jeff Nichols, napsala agentura AP. Ve starých filmových záznamech z let první světové války našel obrázky tragického lodního neštěstí na Michiganském jezeře z roku 1915, při němž přišlo o život 844 lidí. Víc než čtvrtina z nich byli Češi.
Benešov – Salto mortale. Nejspíš jen to zůstalo zasunuto v paměti lidí, kteří se za nebezpečnými kousky artistů vypravovali do cirkusů. Nyní už takovým místem s krkolomnostmi není jen cirkusové šapitó, ale třeba i divadlo a také kdejaká ulice nebo park ve městě. Ano, právě tam přesunuli své umění vyznavači artistiky, i když si tak neříkají. Jsou to ti, kteří mají v krvi takzvaný parkour, zkrátka, parkouristi. Právě oni se v neděli sešli v tělocvičně benešovské ZŠ v Jiráskově ulici, aby se přiučili něčemu novému či své umění předali dalším.
Praha - Jeden z nejznámějších českých karosářů Josef Sodomka mladší zemřel před půl stoletím, 9. února 1965 ve Vysokém Mýtě. Sodomka vybudoval po první světové válce karosárnu evropského významu, dělal karosérie například pro Jana Wericha (Tatra 52) či manželku prezidenta Edvarda Beneše (Aero 50).
Olomouc - Majetek města Olomouce se rozrostl o zchátralé Jihoslovanské mauzoleum. Radnice se tak nyní konečně může pustit do opravy památníku v Bezručových sadech, v jehož kryptách leží ostatky více jak tisícovky jihoslovanských vojáků z 1. světové valky.
Žehuň /ROZHOVOR/ - Ludmila Tvrdíková vede žehuňskou kroniku neuvěřitelných 55 let. A to ještě dalších devět let zpětně dopisovala. Nyní se kvůli slábnoucímu zraku musí tohoto životního poslání vzdát.
Libeň - Jeho život začal stylově na ostrově. Narodil se totiž v již zaniklé porodnici na Štvanici hned vedle stadionu. Nejdříve bydlel devadesátiletý Jaromír Šída v Libni naproti sokolovně v jednopatrovém domě, kde měl děda z otcovy strany krejčovství. „Už v roce 1929, kdy byly ty kruté mrazy, jsme se přestěhovali do novostavby blíž k Palmovce, kde bydlím dodnes," říká libeňský patriot Jaromír Šída.
Žehuň /ROZHOVOR/ - Ludmila Tvrdíková vedla místní kroniku 55 let. Nyní, ve svých 87 letech, už se naplno této činnosti kvůli špatnému zraku věnovat nemůže. „Lékař mi dovolil pracovat pouze hodinu denně, ale já to stejně tak trochu porušuju," přiznala žena, která se v Žehuni na Nymbursku narodila a má k obci silnou citovou vazbu. Za její příkladnou práci pro obec jí v pátek přijel poděkovat hejtman Miloš Petera.
Londýn – Ze soukromé sbírky ve Švýcarsku byl za skoro 300 milionů dolarů (7,3 miliardy Kč) prodán obraz Paula Gauguina s Tahiťankami. Kupec je podle všeho z Kataru. Gauguinovo dílo se tak stalo jedním z nejdráže prodaných obrazů ze soukromého vlastnictví.
Havlíčkova Borová – V útrobách budovy havlíčkoborovské základní školy se v minulých dnech začalo malovat. Jaké však bylo překvapení řemeslníků i ředitelky školy, Martiny Brychtové, když se pod vrstvou staré omítky úplnou náhodou objevily barevné vzory.
Brno, Brněnsko – Ten, kdo si pod pojmem muzeum představuje liduprázdné výstavní sály, se velmi mýlí. Alespoň v Brně a na Brněnsku hlásí muzea a galerie stále víc návštěvníků.
Brno, Brněnsko – Ten, kdo si pod pojmem muzeum představuje liduprázdné výstavní sály, se velmi mýlí. Alespoň v Brně a na Brněnsku hlásí muzea a galerie stále víc návštěvníků.
Bez mnoha jesenických chat si nedokážeme představit některé lokality Jeseníků. Například k Ovčárně neodmyslitelně patří horský hotel Ovčárna. A ve svahu pod Pradědem je známá chata Barborka. Ke koloritu Jeseníků patří i desítky a stovky dalších chat a chalup, v lesích turisté mohou vidět staré lovecké chaty, v kterých myslivci přespávali během lovu třeba už před sto lety.
Teplicko - Skoro dvacet let jejich krásný zvuk nikdo neslyšel. Rozezní se jen, když se samovolně uvolní visící tóny v píšťalách. A to bývá velmi zřídka. Ale již brzy by mohly varhany v kostele Panny Marie v Dubí fungovat normálně. Město Dubí je chce nechat letos opravit.
„Donesla se mi zpráva, že opavský cukrovar vypovídá se zemědělci smlouvy na odběr řepy, protože do dvou let zastaví provoz. Nevíte, jestli je to pravda?" ptá se jeden čtenář.
Londýn - Lituje, že podváděl? Těžko říct. Lance Armstrong opět promluvil. A cyklistický svět je znovu v šoku. Někdejší americká hvězda dostala před dvěma lety doživotní distanc za doping. Armstrong tak přišel o sedm triumfů na Tour de France, teď však přiznal: "Neudělal bych nic jinak." Třiačtyřicetiletý muž to prohlásil v rozhovoru pro televizní stanici BBC.
Železnice – „Pane veliteli, už je čas," parafrázoval slavnou hlášku jeden z příslušníků historického pluku. Každoroční Regimentstag, který se opět uskutečnil v restauraci U Jindry, mohl vypuknout.