Mělník – Několik let poté, co v roce 1876 pronesl první větu do svého telefonu Američan skotského původu Alexander Graham Bell, byla telefonními spoji doslova zadrátována všechna velká města Ameriky a Evropy. Praha přišla na řadu v roce 1881. A Mělník se dočkal v roce 1894.
Moravská Třebová – Na čtyři roky utichly romantické varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Kostelním náměstí. Důvodem byla jejich generální oprava. V sobotu ale lidé opět uslyšeli jejich hlas, který se nesl chrámovou lodí.
Uherský Brod /FOTOGALERIE/ – Prvotní euforie, následné rozčarování z války a všeobecný nedostatek, to vše pronásledovalo obyvatele Uherskobrodska v období přesně před sto lety.
Olomouc – Na černovírském vojenském hřbitově v Olomouci leží tří tisíce padlých z první světové války, poznat to ale není. Velká část pohřebiště připomíná kvůli chybějícím křížům spíš rozptylovou loučku. Změnit by to mohla oprava, peníze však zřejmě půjdou jinam. Město chce totiž pozornost upřít k mauzoleu v parku. O obnovu křížů se na vlastní pěst pokouší i sdružení Signum Belli 1914. Radnice nad to uvažuje, že lidem nabídne možnost opuštěné hroby na olomouckých hřbitovech adoptovat.
Břeclav - Tři historická témata, tři hlavní body konference o vzniku Československa. Do břeclavské městské knihovny ve středu zvou na pořad o mnohdy dramatických událostech kolem roku 1918.
Sedlčany – Zapalováním svíček u kašny, na které byl připevněn portrét bývalého prezidenta a vůdčí osobnosti sametové revoluce Václava Havla, začala vzpomínková akce na 17. listopad 1989.
Václav Netík koupil roku 1779 od Matěje Ulrycha pozemek ve Farářství, kde roku 1780 postavil mlýn (na snímku). Stavba se nacházela na okrajích lesů poblíž Farského potoka, jehož prameny jsou vzdáleny tři kilometry od mlýna. Proto byl na potoce vybudován rybník, bez kterého by mlýn nemohl po celý den fungovat.
Uherský Brod – Slavnostní představení nové knihy s názvem Ozvěny Velké války na Uherskobrodsku přichystalo Muzeum Jana Amose Komenského (JAK) v Uherském Brodě. Akce se bude konat v sobotu 22. listopadu od 17 hodin ve sloupovém sále muzea.
Brnířov – V sobotu se v Brnířově konalo odhalení pamětní desky trojici rodáků, kteří padli v první světové válce. Zúčastnili se ho i potomci jednoho z nich – Františka Krause, který padl na italské frontě v roce 1917.
Brnířov – Téměř stoletý dluh splatili Brnířovští svým spoluobčanům padlým v první světové válce, když slavnostně odhalili pamětní desku na jejich počest.
Uherský Brod /FOTOGALERIE/ – Sbírku vyznamenání, vojenskou šavli, uniformu, osmnáct panelů plných historických faktů i nejnovější výrobky České zbrojovky, to vše i celou řadu dalších zajímavostí, představuje unikátní putovní výstava s názvem Armádní generál Vojtěch Boris Luža, kterou zahájili v pátek 14. listopadu v Galerii Panský dům v Uherském Brodě.
Uherský Brod /ROZHOVOR/ – Snad každý obyvatel Uherského Brodu zná ulici Bří Lužů, která vede přímo od Masarykova náměstí. Ale na otázku, po kom je vlastně pojmenovaná, mnoho z nich nedokáže odpovědět.
Moravská Třebová – Na flanderských polích vlčí máky vlají… Těmito slovy začíná báseň kanadského chirurga a básníka Johna McCraea, sloužícího za první světové války na západní frontě u belgického města Ypres. Verše tak odráží smutné okamžiky, kdy 2. května 1915 padl jeho blízký přítel poručík Alexis Helmer.
Rakovník - Den válečných veteránů si včera připomněli i Rakovničané. Položením věnce a květin u pomníku bojovníků za svobodu a na hrob podporučíka Petra Šimonka, který padl v roce 1991 v Perském zálivu.
Dobruška – K celosvětovým oslavám Dne válečných veteránů, který je symbolicky připomínán 11. listopadu, tedy v den podpisu příměří I. světové války, se Česká republika připojila v roce 2001.
Bruntál - Minutu ticha držela dvacítka válečných veteránů na bruntálské radnici za svou kolegyni Bendovou, která se nedožila letošních oslav Dne válečných veteránů.
Chrudim - Na hřbitově U Kříže v Chrudimi se v úterý uskutečnil pietní akt u příležitosti Dne válečných veteránů. Letos se vzpomínka konala na nově zrekonstruovaném vojenském pohřebišti obětí první světové války.
Nymburk - Na 11. listopad připadá Den válečných veteránů. V Nymburce se hlavní vzpomínkový akt konal v Parku Hrdinů, symbolicky v 11.11 hodin dne 11.11.
Neveklov – Osudného listopadu 1989 oslavil Jan Slabý své šestatřicáté narozeniny. Byl ženatý, vychovával své tři syny a pracoval jako předseda Národního výboru Neveklov.
Bojkovice – Pamětní deska vojákům padlým v první světové válce, kterou v Bojkovicích slavnostně odhalili na konci července 2014, nepřežila zběsilou jízdu opilého řidiče, který se v sobotu 8. listopadu prohnal městem.
Vlkovec - Na dnešní dobu ojedinělou pietní akci zorganizoval ve Vlkovci, místní části obce Chocerady, tamní obecní úřad. Od úterního večera 11. listopadu 2014 má i tato malá osada svůj pomník obětem první světové války. Po dlouhých šestadevadesáti letech od ukončení do té doby nejstrašnějšího konfliktu v dějinách lidstva.
Varšava - Varšavská policie dnes zatkla 215 lidí, kteří se zapletli do potyček se strážci zákona, provázejících v posledních letech už tradičně oslavy polské nezávislosti. Při srážkách byli podle policie zraněni čtyři lidé, včetně dvou policistů.
Olomouc – Přesně v 11 hodin se v úterý dopoledne na několika místech nejen našeho regionu odehrálo pietní uctění památky válečných veteránů. Slavnosti, kterou si celý svět připomíná právě 11. listopadu, se mohli lidé zúčastnit i v Olomouci.
Bechyně - Pavol Vaněk z Bechyně patří k nejstarším válečným veteránům v zemi. Ve svých čtyřiadevadesáti letech se opět zúčastnil pietního aktu ke Dni veteránů. Ten si v České republice připomínáme od roku 2001.
Duchcov - Velebné tóny hymny starého mocnářství v podání c. k. koncesovaného flašinetáře Maxe Fische zahájily v Poppelově výstavní síni Muzea města Duchcova vernisáž výstavy „ZA CÍSAŘE PÁNA!".
Opava – V úterý v jedenáct hodin dopoledne uplynulo přesně šestadevadesát let od okamžiku, kdy byla v útrobách jídelního vozu společnosti Wagon-Lits na mýtině nedaleko francouzského městečka Compiégne oficiálně ukončena první světová válka.
Ablain-Saint-Nazaire – Francouzský vojenský vrtulník dnes musel zasáhnout na severu Francie nad památníkem věnovaným obětem 1. světové války. Dnes ho má slavnostně odhalit prezident François Hollande, avšak jeho odpůrci nad ním nechali proletět soukromé letadlo s transparentem vyzývajícím prezidenta k rezignaci.
Praha – Česko si dnes připomíná Den válečných veteránů. Největší pietní akce se konala na pražském Vítkově, kde bylo několik účastníků bojů především druhé světové války vyznamenáno nebo povýšeno. Konaly se ale i další akce po celém Česku.
Uherské Hradiště – Starostou Uherského Hradiště zvolili v pondělí 10. listopadu odpoledne tamní zastupitelé lídra ODS Stanislava Blahu. Na úvodním zasedání zastupitelstva ve zcela zaplněném sále Reduty pro něj hlasovalo 14 zastupitelů.
Uherské Hradiště – Starostou Uherského Hradiště zvolili v pondělí 10. listopadu odpoledne tamní zastupitelé lídra ODS Stanislava Blahu. Na úvodním zasedání zastupitelstva ve zcela zaplněném sále Reduty pro něj hlasovalo 14 zastupitelů.
Trhový Štěpánov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Připomenutí svátku svatého Huberta si v sobotu 8. listopadu nenechal ujít v Trhovém Štěpánově na Benešovsku snad jediný myslivec či obyvatel tohoto městečka.
Trhový Štěpánov – Připomenutí svátku svatého Huberta si v sobotu 8. listopadu nenechal ujít v Trhovém Štěpánově snad jediný myslivec či obyvatel tohoto městečka.
Ladná /FOTOGALERIE/ – Tak zaplněný kostel dlouho nepamatují. Někteří Ladenští hovoří o události roku. Do obce přijel brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Po sto letech od dokončení kostela svatého archanděla Michaela ho v neděli posvětil.
Londýn - Pietní ceremonií věnovala dnes Británie vzpomínku na padlé ze válečných konfliktů, jichž se země zúčastnila. Obřadu, který začal dvěma minutami ticha k uctění památky padlých, se u jejich památníku v centru Londýna zúčastnila britská královna Alžběta II. a přítomni byli i členové vlády v čele s premiérem Davidem Cameronem, zástupci parlamentní opozice, bývalí ministerští předsedové i diplomatický sbor.
Hořice – Univerzitní profesor, lékař Jan Levit pocházel z významné hořické lékařské rodiny s židovskými kořeny. Jeho děd Vít Levit ošetřoval raněné po bitvě u Sadové roku 1866 a jeho otec Eugen v roce 1889 založil a řadu let vzorně vedl hořickou okresní nemocnici.