Libušín /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Václav Hruška, střelec 6. divize italských legií, Adolf Schön, ruský legionář, Karel Štěrba, střelec 42. pluku italské domobrany, Jaroslav Šlesinger, střelec italských legií, Antonín Hanousek, střelec italských legií a Josef Holovský, ruský legionář. Hroby těchto legionářů a ještě jeden bez náhrobku upravily desítky dobrovolníků v sobotu na hřbitově v Libušíně na Kladensku. Na závěr nechyběl ani malý pietní akt.
Libušín – Václav Hruška, střelec 6. divize italských legií, Adolf Schön , ruský legionář, Karel Štěrba, střelec 42. pluku italské domobrany, Jaroslav Šlesinger, střelec italských legií, Antonín Hanousek, střelec italských legií a Josef Holovský, ruský legionář. Hroby těchto legionářů a ještě jeden bez náhrobku upravily desítky dobrovolníků v sobotu dopoledne na libušínském hřbitově. Na závěr nechyběl ani malý pietní akt.
Libušín - Sedm neudržovaných hrobů příslušníků československých legií z ruské a italské fronty, které se nachází na hřbitově v Libušíně na Kladensku, budou cílem dobrovolné brigády. V sobotu 21. března od 9 hodin ji uspořádá Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) Kladno. Po brigádě se mohou všichni zúčastnit pietního aktu.
Kobylí /NEKROLOG/ – Sólista Břeclavanu, hlas BROLNu, laureát mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici či osobnost stojící u zrodu slavností Kraj beze stínu v Krumvíři. I to byl zpěvák Jaroslav Kovářík z Kobylí, který zemřel 17. března.
České Budějovice – Do záchrany varhan v kostele svatého Jana Nepomuckého na Lineckém předměstí v Českých Budějovicích se samozřejmě zapojily i múzy. Sto let starý hudební nástroj prodělává náročnou rekonstrukci a finance na ni shání i farníci prostřednictvím benefičních koncertů.
Zdice – Army muzeum Zdice zahájí sezónu první dubnovou sobotu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout expozici s názvem Technika, výstroj a výzbroj armád druhé světové války.
Libušín – Sedm neudržovaných hrobů příslušníků československých legií z ruské a italské fronty, které se nachází na hřbitově v Libušíně, budou cílem dobrovolné brigády. Tu pořádá Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) Kladno. Akce se uskuteční v sobotu od 9 hodin. Po brigádě se mohou všichni zúčastnit pietního aktu.
Pardubice – Do města perníku přijel včera uctít památku pochovaných vojáků velvyslanec Turecka. Na zdejším hřbitově je pochováno 508 tureckých vojáků, kteří zde zemřeli na následky zranění ve zdejší válečné nemocnici v první světové válce.
Červený Kostelec /FOTO/ - „Bojoval na frontách první i druhé světové války. Když odcházel v padesátých letech minulého století do důchodu, tak se žádných poct, ani ocenění nedočkal.
Praha 3 /FOTOGALERIE/ - V armádním muzeu na Žižkově se v pondělí uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků celostátní interaktivní hry Tajemství vojenského kufříku, kterou v loňském roce uspořádal Vojenský historický ústav Praha u příležitosti stého výročí vypuknutí první světové války. Žáci objevovali jednotlivé osudy československých legionářů na frontách a s pomocí indicií, předmětů a dobových dokumentů vytvořili příběhy.
České Budějovice – „Béřeme na sebe úkol téměř nadlidský, ale konáme tak rádi ve prospěch celku a naší milé mládeže. Jediné přání máme, aby v budově této dochováno bylo hodně zdravých, silných, duševně a tělesně vyspělých řádných občanů Československé republiky."
Červený Kostelec – „Bojoval na frontách první i druhé světové války. Když odcházel v padesátých letech minulého století do důchodu, tak se žádných poct, ani ocenění nedočkal. Jedinou výhodu oproti ostatním generálům měl, že ho komunisté nevláčeli po soudech a nechali ho v klidu dožít," řekl v neděli, při odhalování pomníku s pamětní deskou u hrobu brigádního generála Jana Kratochvíla armádní generál Petr Pavel.
Mladá Boleslav - Protektorát Čechy a Morava vznikl téměř na den přesně před šestasedmdesáti lety. O pietní akt, který událost v našich dějinách připomněl, se opět postarala Československá obec legionářská, Jednota Mladá Boleslav.
Po vzniku protektorátu Čechy a Morava stáli po celou dobu okupace v čele Ostravy dva němečtí starostové. Prvním byl Josef Hinner původem z Ostravy, který se sice otevřeně nepostavil proti nacistickému režimu, nicméně neztratil lidskost. Právě pro tuto „slabost" byl v roce 1940 odvolán. Na jeho místo nastoupil fanatický nacista Emil Beier, rodák z Vápenné u Jeseníku.
Po vzniku protektorátu Čechy a Morava stáli po celou dobu okupace v čele Ostravy dva němečtí starostové. Prvním byl Josef Hinner původem z Ostravy, který se sice otevřeně nepostavil proti nacistickému režimu, nicméně neztratil lidskost. Právě pro tuto „slabost" byl v roce 1940 odvolán. Na jeho místo nastoupil fanatický nacista Emil Beier, rodák z Vápenné u Jeseníku.
Irbíl - Vláda iráckého autonomního Kurdistánu tvrdí, že Islámský stát (IS) použil plynný chlor jako chemickou zbraň proti příslušníkům kurdských milic, takzvaným pešmergům. Uvádí se to v prohlášení, které agentuře Reuters zaslala rada bezpečnosti Kurdistánu. Kurdové prý mají i patřičné důkazy.
České Budějovice – U vzniku sokolské jednoty v Rožnově v roce 1919 stálo 18 členů. Jak se uvádí v dochované kronice jednoty, „…bez vlastního přístřeší, bez nářadí, s holýma rukama, jen s nadšením pro sokolské ideály…".
Praha /INFOGRAFIKA/ – Sen českých hradů a zámků? Co takhle znovu pokořit rekord? Loni se na ně přišlo podívat 4,8 milionu lidí, téměř o půl milionu víc než v roce 2013.
Do středy je v ostravském Divadle Jiřího Myrona k vidění výstava s názvem Návrat domů aneb Cesta legionáře Václava Balcara kolem světa. Nabízí nedávno objevené fotografie Václava Balcara, který na nich zobrazil dlouhou cestu legionářů ze Sibiře přes Japonsko, Filipíny, Havaj a USA do Československa.
Nové Město nad Metují /FOTO/ - Nová pamětní deska připomíná Jana Petra Straku z Nedabylic. Ve čtvrtek odpoledne ji slavnostně odhalili u příležitosti uplynutí 370 let od narození tohoto významného zdejšího rodáka, hraběte, mecenáše a zakladatele Strakovy akademie v Praze, kde sídlí vláda České republiky.
Nové Město nad Metují /FOTO/ - Nová pamětní deska připomíná Jana Petra Straku z Nedabylic. Ve čtvrtek odpoledne ji slavnostně odhalili u příležitosti uplynutí 370 let od narození tohoto významného zdejšího rodáka, hraběte, mecenáše a zakladatele Strakovy akademie v Praze, kde sídlí vláda České republiky.
Vyškovsko – Minulý rok to byl začátek první světové, letos zase konec druhé světové války. V květnu uplyne rovných sedmdesát let od doby, kdy americká a sovětská vojska osvobodila Československo od nacistické okupace. Právě na vojáky Rudé armády upomíná hrob obětí války v zámeckém parku ve Slavkově u Brna, který se letos také díky výročí dočká opravy.
Investiční skupina Penta začne za měsíc prodávat první byty a domy v areálu bývalé továrny na letecké motory Waltrovka v pražských Jinonicích, stavbu zahájí v květnu. Nejlevnější byt 1kk vyjde na 1,9 milionu korun, rodinný dům s dispozicí 4kk a garáží má stát 11,9 milionu korun, informoval mluvčí Penty Ivo Mravinac. Penta v první etapě do konce příštího roku postaví 34 rodinných domů a 233 bytů.
Benešov – Pamatujete si ještě na loňské, benešovské vzpomínkové akce spojené se stým výročím sarajevského atentátu a vypuknutím první světové války? Podobnou příležitost ke vzpomínání bude mít Benešov, Česká republika a s ní i Evropa a vlastně také celý svět, znovu letos. To si sice nebudeme připomínat tak zakulacené výročí, ale i 70 let od konce nejstrašnějšího konfliktu s mnoha desítkami milionů mrtvých civilistů a vojáků, je určitě příležitostí pádnou.
Litomyšl - Po více než roce trvání sbírky na „živé" zvony v piaristickém kostele na zámeckém návrší je jasné, že peněz není dostatek. „Ve městě není v tuto chvíli žádný bijící zvon. Městem zní pouze zvuk z cédéčka," poznamenala tisková mluvčí města Michaela Severová.
Praha - Prvňáčků bydlících v Praze 1 půjde na základní školy v této městské části po prázdninách méně. Alespoň to tak vyhodnocuje zdejší radnice podle údajů ze zdejší matriky. Ta původně evidovala 335 dětí narozených v období od 1. září 2008 do 31. srpna 2009, jejichž matky měly trvalé bydliště na první městské části.
Litomyšl – Po více než roce trvání sbírky na „živé" zvony v piaristickém kostele na zámeckém návrší je jasné, že peněz není dostatek. „Ve městě není v tuto chvíli žádný bijící zvon. Městem zní pouze zvuk z cédéčka," poznamenala tisková mluvčí města Michaela Severová.
Bruntál – V nových prostorách Městské knihovny Bruntál na Petrinu si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu nazvanou Cesta ke svobodě 1914–1918. Je věnována připomínce první světové války a založení Československých legií v Rusku.
Olšany – Dát si po obědě kávu, trošku si odpočinout a vyrazit do prostor víceúčelové budovy. Vedení Olšan naordinovalo svým sousedům možnost přičichnout k vojenskému suknu. Výstavou Světové války uctívá památku lidí, kteří padli při obou vojenských konfliktech.
Kolín – Originální poděkování pro ty, kteří podporují kolínský psí útulek Alíkov, zvolila jeho vedoucí Alice Vlková. Poslední únorovou středu pozvala do salónků Městského společenského domu v Kolíně Josefa Ladu, vnuka stejnojmenného legendárního malíře a Zdeňku Burianovou, dlouholetou přítelkyni rodiny Ladovy a průvodkyni v malířově památníku v jeho rodných Hrusicích.
Sedlčany – Výstavu Velká válka – Češi na bojištích Evropy můžete v těchto dnech navštívit v Městském muzeu Sedlčany. Ředitel muzea David Hroch při vernisáži výstavy minulý týden uvedl, že je věnována prvnímu válečnému konfliktu ve 20. století.
Písek – Kde jsou ve městě sportovní a oblouková hala, většinou vědí i ti, kteří se sportu aktivně nevěnují. O tom, že hned za rohem stojí sokolovna, ví už daleko méně Písečáků. Přitom nenápadná budova v Tyršově ulici byla postavena již před téměř 120 lety.
Praha - Vedení hlavního města se rozhodlo více zabezpečit vstup do budovy na Mariánském náměstí. Od září by lidé měli procházet bezpečnostními rámy. „Není to tak, že se sem lidé nedostanou. Radnice nebude uzavřená, ale lépe zabezpečená. Nyní si může kdokoliv a kdykoliv chodit, kam se mu zachce," uvedl radní Libor Hadrava.
Mohelnice – Osudy vojáků z našeho regionu na frontách první světové války mapuje nová výstava, která je k vidění v mohelnickém muzeu. Nese název Mohelnicko za Velké války 1914 -1918, jeho obyvatelé na frontách a v zázemí.
Ješetice – Sousedé přemlouvali obecní kronikářku Janu Špačkovou, aby jim občas kroniky půjčila domů. Že je zajímají nejen její současné zápisy, ale i ty dobové. To však ale není možné kvůli případnému poškození nebo ztrátě.
České Budějovice – Oddělené tělocvičny pro ženy a muže, tak původně měla vypadat největší českobudějovická sokolovna. Výsledná funkcionalistická tělocvična je stavbou, která má za sebou pohnutou historii.