Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Národní park bourá plány na výstavbu jezu u Děčína

Naděje rejdařů na výstavbu labského zdymadla u hranic s Německem se bortí. Stojí za tím aktuální stanovisko Národního parku České Švýcarsko, který měl vypracovat plán na záchranu vzácných rostlin a živočichů dotčených novým jezem.

Národní park bourá plány na výstavbu jezu u Děčína

Děčín - Naděje rejdařů na výstavbu labského zdymadla u hranic s Německem se bortí. Stojí za tím aktuální stanovisko Národního parku České Švýcarsko, který měl vypracovat plán na záchranu vzácných rostlin a živočichů dotčených novým jezem.

Národní park bourá plány na výstavbu jezu u Děčína

Ústecko - Naděje rejdařů na výstavbu labského zdymadla u hranic s Německem se bortí. Stojí za tím aktuální stanovisko Národního parku České Švýcarsko, který měl vypracovat plán na záchranu vzácných rostlin a živočichů dotčených novým jezem.

Nový rybník u obory Hvězda se začíná plnit vodou

Nový rybník nazvaný Terezka, který je u obory Hvězda v Praze 6, se začíná plnit vodou. Práce na jeho vybudování začaly v zimě a skončily v posledních týdnech. Zároveň byl upraven i Litovický potok, který protéká v blízkosti nádrže. Náklady činily šest milionů korun. Lesy hlavního města o tom informovaly na svém webu.

Dřevěné mostky v Michalově čeká výměna

Jsou oblíbenou zastávkou malých dětí, které jdou s rodiči na procházku do přerovského parku Michalov. A zároveň propojují ulici Osmek s nejnavštěvovanější částí parku, ve které se nachází restaurace, altánek a je zde i příjemné posezení.

Chuchelský háj zdvojnásobí svou velikost. Dostane ochranné pásmo

Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste zhruba na dvojnásobnou rozlohu. Stávající plocha rezervace, která je v katastru Malé a Velké Chuchle, byla 20 hektarů. K rezervaci, která nově ponese název Chuchelské háje, přibude také ochranné pásmo na pozemcích směrem na západ od rezervace. Vyplývá to z materiálu, který schválili na svém posledním zasedání dosluhující pražští radní.

Rezervace? Lidé se bojí omezení

Jižní Morava – Těžba ropy, zpevňování hrází i rozvoj cykloturistiky. To vše podle odborníků ohrožuje panonské lužní lesy v lokalitě Soutoku Moravy a Dyje. Území přitom podle nich stále nemá dostatečnou právní ochranu.

Mladí ochránci pečují o ohrožené rostliny

Dolní Bousov – Děti z oddílu Mladých ochránců přírody v Dolním Bousově pečují již třetím rokem o louku poblíž Vlčího Pole, která je unikátní díky výskytu kriticky ohrožené rostliny hořečku nahořklého.

Péče o marihuanu vyjde draho

Úhřetice - Hnojili, okopávali a v suchu zalévali. Marihuanu ale dva osmadvacetiletí muži nesklidili a navíc jim hrozí trestní stíhání pro podezření z trestného činu nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Jak pečovat o vánoční hvězdu, aby o svátcích oslnila

Vánoční hvězda neboli poinsettie se u nás zabydlela jako jeden ze symbolů Vánoc. Kupujeme ji pro její nádherné dekorativní listeny, které bývají zpravidla červené, ale mohou být zbarveny i žlutě, bíle nebo růžově, odrůd je nepřeberné množství.

Vychytávky Ládi Hrušky: Vypěstujte si lufu, poslouží k jídlu i jako žínka

Zapálení zahrádkáři a nadšení pěstitelé zeleniny, kteří rádi hledají stále něco nového, jistě ocení nejnovější objev oblíbeného pořadu Vychytávky Ládi Hrušky. Teplomilná válcovitá rostlina jménem lufa vypadá trochu jako okurka nebo cuketa a z jejích zralých plodů se získává prvotřídní a čistě přírodní mycí žínka, kterou pro její zdravotní a zkrášlující účinky zbožňovala už i Kleopatra. 

Je podzim, či jaro? Rostliny tápou a nasazují na květ

/INFOGRAFIKA/ Nynější teplé počasí, které se vůbec nehodí do běžné představy o vrcholícím astronomickém podzimu, zmátlo řadu druhů rostlin i stromů. Nedávné srážky, které zalily půdu po dlouhotrvajícím suchu, v nich vyvolaly zdání příchodu jara a obnovují proto vegetaci. Kdyby po současných teplých dnech přišlo prudké ochlazení, vážně je to poškodí.     

Festival konopí v Praze každým rokem roste. Legalizaci podpoří i Piráti

Za malou chvíli začíná třídenní veletrh konopí a léčivých bylin Cannafest 2018. Na výstavišti v pražských Letňanech se sejdou příznivci všech možných konopných produktů. V souvislosti s nedávnou legalizací marihuany pro rekreační účely v Kanadě budou organizátoři upozorňovat na pozitivní vliv tohoto legislativního kroku v Česku.

Pražanů třídících bioodpad přibývá. Přesto jsou v jeho sběru značné rezervy

Zhruba 13 tisíc pražských domácností využívá možnosti třídit bioodpad a zároveň si ho nechat pravidelně vyvážet. Každý rok přibývá podle mluvčího Pražských služeb Radima Many přibližně další tisícovka zájemců. I když se na podzim přidávají mnozí zahrádkáři, kteří nemají kompost a řeší, kam s listím, zbytky rostlin a trávou, nejedná se přitom jen o ně. Bioodpad třídí i lidé v bytech.

Botanik: Dým bylin doma zpříjemní atmosféru

Znojmo - Zpříjemnit atmosféru i vyčistit místnost od bakterií může dým vhodně vybraných bylin. Praktickým využitím planých rostlin se dlouhodobě zabývá botanik znojemského Jihomoravského muzea Radomír Němec. O používání rostlinných vykuřovadel bude mít ve středu workshop v Havraníkách a věnuje se jim i v knížce, kterou muzeum vydá příští rok.

Na exotický skleník chybí peníze. Zimu přežije, budoucnost je nejistá

Hodonín, Lednice /FOTOGALERIE/ – Na vzácný cykas, mexický druh Ceratozamia kuesteriana, se mohou lidé přijít podívat do hodonínské nemocnice po individuální domluvě. Není však jisté, jak dlouho ještě. Botanický skleník totiž chátrá a hrozí mu zánik. Letos to ale ještě nebude. „Provoz skleníku přes zimu zajistíme,“ sdělil ředitel nemocnice Antonín Tesařík.

Kdy vykopat křen a jak ho uskladnit

Práce na zahradě pomalu finišují, většina úrody je sklizena. Jednou z posledních plodin, které letos zbývá ještě vyrýt ze země, je křen selský. Jeho sklizeň by se neměla uspěchat, čeká se na ochlazení, až rostlině zhnědnou listy.

Konopí dokáže léčit tělo i mysl. Zkuste jednoduché recepty

Konopí se dříve běžně pěstovalo na našich polích, využívalo se hlavně v textilním průmyslu. V současnosti nacházejí konopné extrakty velké využití ve farmacii a medicíně, ale také kosmetice a potravinářství. Účinné látky obsažené v konopí (cannabis) působí příznivě na bolesti zejména kloubů, odstraňují křečovité stavy svalstva, zlepšují stav přesušené a citlivé kůže, zklidňují nervovou soustavu a zlepšují spánek.

Příroda se chová jako v květnu. V Podyjí kvete šeřík, fíky daly druhou úrodu

Znojemsko /FOTOGALERIE/ – Kvetoucího šeříku si mohli při svých procházkách všimnout lidé nedaleko Znojma či v Podyjí. Kromě něj  kvetou i další stromy nebo jarní byliny. Za druhé kvetení rostlin může podle odborníků suché léto. „Rostliny vyhodnotily léto jako období vegetačního klidu a následné deště jako nástup jara, a vykvetly. Taková situace občas v našich klimatických podmínkách nastává. Ovšem letošní kvetení šeříků je přírodní zajímavost až neobvyklost,“ sdělil botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.

V botanické zahradě vystavují citrusy a masožravky

Brno /FOTOGALERIE/ - Návštěvníci botanické zahrady v brněnské Kotlářské ulici od čtvrtka do neděle zhlédnou výstavu masožravek, citrusů a jiných tropických rostlin. „Otevřeno bude denně od devíti hodin do pěti odpoledne. Lidé si některé z rostlin mohou i koupit,“ řekla vedoucí zahrady Magdaléna Chytrá.

Pachatelé neměli svůj den

Příbramsko - Velmi kuriózní případ řeší příbramští policisté. Dva mladíci ve věku 20 a 21 let byli natolik líní vypěstovat si nelegálně marihuanu, že se rozhodli ji raději ukrást jiným pěstitelům. Vytipovali si místa, kde cannabis někdo zasadil, a v pátek dne 12. října se rozhodli jít na věc.

Objev nového druhu rostliny by mohl zbrzdit těžbu dřeva na Borneu

Objevem nové rostliny v deštných lesích ostrova Borneo se chlubí tým biologů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Hvězdnatka kelabitská (latinsky thismia kelabitiana) je už desátým druhem objeveným olomouckými biology na největším ostrově světa.

Sychravý podzim? Ani náhodou. Střední Čechy stále trápí sucho

Střední Čechy - Půlka října je skoro za námi, podzim je nepopiratelně v plném proudu. Nebo ne? Překonané teplotní rekordy tomu úplně nenapovídají; stejně tak fakt, že současné počasí má celkem daleko do sychravého podzimu. Melancholie stranou: sucho zůstává dále problémem i na podzim. Kdy obvykle vydatně prší.

Opravy rybníka v Černíči zdrželo počasí a uzavírky

Černíč – U hráze bagry a dělníci, na malém jezírku kousek od břehu labutí rodinka a kachny, sem tam obří louže vody a jinak všude kolem spousty bahna, hlíny, trávy a suchých rostlin. Tak takový pohled už je nějakou dobu na vypuštěný Černíčský rybník ve stejnojmenné vesničce poblíž Telče na Jihlavsku, který je chráněnou přírodní památkou.

Nejdražší med? Musíte za ním na Západní břeh Jordánu. Kilo stojí 22 tisíc korun

Pryskyřice vzácného stromu kadidlovníku pravého neboli kadidlo je důležitou součástí náboženských obřadů. Jako takové je uctíváno v Bibli a byly doby, kdy mělo cenu své váhy ve zlatě. Podobně drahý je však i med z jeho květů, který vyrábí jeden izraelský farmář. Ten prodává kilogram medu za 1000 dolarů (více než 22 tisíc korun).

Petržel pěstovali už Řekové i Římané. Jaké je její nejčastější užití?

Petržel je původem ze Středomoří, její plný latinský název je petroselinon, přičemž petra znamená skála (petržel často roste v kamenitých půdách) a druhá čast řeckého názvu selinon znamená celer. Plný název petržele tedy zněl "celer ze skalisek", protože se mělo zato, že celer a petržel jsou dvě varianty jedné rostliny. A aby se rozlišily, popisovaly se podle míst, kde se vyskytovaly - vlhké prostředí pro celer a kamenité pro petržel.

Vinohrad mě drží nad vodou, dává mi sílu i energii, říká Alena Chalupská

Bohdalec /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Přestože se na vinohradu v Bohdalci letos víno neurodilo, vinobraní i tak bylo. A stejně jako každý rok připadlo také tentokrát na svátek patrona českých zemí. Svatý Václav opět na tuto na Vysočině poněkud nezvyklou činnost osobně dohlížel. „Vinohrad nám minulý rok vymrzl, takže nebyly hrozny, ale všechno šlo do prutů. Příští rok by snad už úroda měla být,“ posteskl si Miroslav Chalupa z Bohdalce.