Nebezpečný škůdce rajčat původem z Jižní Ameriky pustoší lidem letošní úrodu. Nad napadenými rostlinami a provrtanými plody nešťastně kroutí hlavou v několika obcích na Olomoucku. Podle odborníků se jedná o makadlovku, latinským názvem Tuta absoluta, nad kterou vyhrát je velmi obtížné.
Nebezpečný škůdce rajčat původem z Jižní Ameriky pustoší lidem letošní úrodu. Nad napadenými rostlinami a provrtanými plody nešťastně kroutí hlavou v několika obcích na Olomoucku. Podle odborníků se jedná o makadlovku, latinským názvem Tuta Absoluta, nad kterou vyhrát je velmi obtížné.
Táborsko - Letničky nyní především vyžadují dostatečnou závlahu, přihnojování, okopávku a pletí. Intenzivnější kvetení podpoříme soustavným odstraňováním semeníků. Platí to hlavně u hledíků, měsíčků, aksamitníků, třapatek a podobně.
Milujete med? Pak si nenechte ujít Medový den v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. V sobotu 21. července od 13 do 19 hodin se návštěvníkům představí zcela nová interaktivní expozice věnovaná medonosným rostlinám a včelám. Návštěvníci v ní mají možnost blíže se seznámit s rostlinami poskytujícími pastvu včelám od brzkého jara do pozdního podzimu, včetně těch, z nichž v jiných částech světa vznikají tzv. jednodruhové medy. Zahájení obohatí doprovodný program pro malé i velké.
Tachovsko – Vzácné rostliny mizí z luk v těsné blízkosti hranic. Lidé zde přestali tradičně hospodařit, a tak louky pomalu zarůstají dřevinami. Proto je nutné náletové dřeviny vykácet a o louky se postarat.
Pozemek ve svahu bývá pro majitele tvrdým oříškem, na druhé straně ale poskytuje příležitost pro naprosto originální uspořádání zahrady. Pojďme se podívat, jak se s ním dá kouzlit.
Před 99 miliony let v období křídy se na tropickém ostrově v Indickém oceánu vylíhl drobný had. Mládě dlouhé pouhých deset centimetrů však nemělo předurčený dlouhý život, protože uvízlo v pryskyřici vytékající ze stromu. Z toho se po milionech let stal kus jantaru. Ten se jak ostrov driftoval na sever a stal součástí pevniny, dostal až na území dnešního Myanmaru. Zde byl také objeven.
Kladensko - Teplé a suché léto se v posledních letech stává v našich končinách tradicí. Rtuť na teploměrech často atakuje teplotní rekordy, přičemž srážek je jako šafránu. O tom by mohli mluvit například zemědělci, kterým sucho dokáže nadělat pořádné vrásky. Ti nyní, v době žní, už ale vodu nežádají, práci na poli při sklizni by jim spíše komplikovala. Starosti tak sucho aktuálně dělá hlavně vodohospodářům a zahrádkářům.
Příbramsko – Dlouhodobé sucho trápí celou Českou republiku. Nejinak je tomu i na Příbramsku. Kvůli suchu hrozí značné nebezpečí požárů, hasiči vyjíždějí hasit zemědělskou techniku, hořící trávu a v minulém týdnu vyjeli také likvidovat lesní požár do jižních Brd.
CHKO Brdy - Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.
České Budějovice – Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) minulý rok provedli téměř šestnáct tisíc kontrol, z toho více než tisíc v Jihočeském kraji.
Jeho jméno se zlatým písmem zapsalo do dějin vědeckého světa. Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky, autor základních zákonů dědičnosti, je díky svým výzkumům řazen k pilířům moderní vědy. Za svého života se, bohužel, nedočkal docenění své práce, v průběhu dvacátého století byly ale jeho objevy shledány převratnými.
Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a nedostatek pitné vody a znečišťování ovzduší. Velmi vážný je podle nich také úbytek deštných pralesů, pronikání škodlivých látek do rostlin a živočichů a znečišťování oceánů a zemědělské půdy.
Přímé letní slunce snášejí málokteré rostliny. Když přijdou tropická vedra, je potřeba přistínit i teplomilné muškáty či petúnie a dopřát jim vydatnou zálivku. Najdete však i květiny, kterým úpal nevadí. Jednou takovou je gazánie.
Vzácnější než ve Spojených arabských emirátech je voda na středním východě snad jen v Kuvajtu. Farmařit je zde tak náročnější. Dubaj však přišel s řešením. Postaví největší vertikální farmu na světě.
Hodonín - Pacientům i návštěvníkům hrozí, že přijdou o oblíbený botanický skleník v hodonínské nemocnici. Zařízení si totiž nemůže dále dovolit jeho provoz a město jej odmítá dotovat.
Obyvatelé příměstské části Přerova – Újezdce si přáli přebudovat zdejší suchý poldr na vodní plochu. Radní jim vyšli vstříc a vypsali výběrové řízení na firmu, ta se bude muset popasovat s úkolem přebudovat poldr právě na mokřad.
Na cuketu jsme se kdysi dívali jako na podivnou okurku, dneska už si bez ní letní sezónu snad ani neumíme představit. Kdo ji vysadil na zahrádce, chutné plody může průběžně sklízet celé léto.
Vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze vytvořili systém, který je schopný z fotografií poznat houby a rostliny. Uspěli s ním na mezinárodní soutěži ExpertLifeCLEF 2018. Podle tiskové zprávy univerzity jejich systém dokonce předčil většinu lidských odborníků.
Lednice – Každodenní souboj se suchem o přežití rostlin svádějí přes léto zahradnice a zaměstnanci lednické Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Pomoci jim má nový závlahový systém, který nahradí ten více než třicet let starý. „Některé hydranty byly nefunkční, jiné protékaly,“ uvedl za univerzitu Filip Vrána.
Jižní Morava – Jako ve francouzské Provence to vypadá při pohledu na pole ve Starovičkách na Břeclavsku. Levandulová farma tam pěstuje na třech a půl hektarech asi sedmašedesát tisíc sazenic levandulí. „Když jsme začínali v roce 2014, měli jsme čtyřicet tisíc sazenic levandule lékařské. Postupně dosazujeme další. V Provence mají jedinou výhodu: mořský vzduch, který přináší vlhkost,“ porovnal farmář a majitel farmy Stanislav Bíza.
Letovicko – Kuriózní formu pomsty na bývalém příteli zvolila jednašedesátiletá žena z Letovicka. O dva roky starší muž se s ní rozešel a začal žít s novou partnerkou. Krátce poté zjistil, že na pozemku jeho chaty začínají podezřele usychat a vadnout vysazené rostliny.
Kdo chce svou pergolu ozdobit bohatě kvetoucí popínavkou, určitě bude přemýšlet o plaménku. Tato líbivá rostlina je však poměrně náročná, co se týče stanoviště, půdy i péče, takže nejprve dobře zvažte, zda se do vaší zahrady bude hodit.
Valtice - Od mládí tíhne k tomu, co je krásné, ale zároveň je z toho užitek. Věra Žďárská nyní nabízí návštěvu voňavé bylinkové zahrady ležící v těsné blízkosti valtického zámku.
Brno - Brňan Filip Vorba při svých výletech rád fotí květiny. Ne všechny ale pozná. Teď mu v tom pomůže novinka brněnských vývojářů. Stačí snímek rostliny nahrát na webové stránky Plant.id a okamžitě na nich zjistí, o jaký druh se jedná.
Lipensko - Lipenské louky nyní kvetou těmi nejbarevnějšími květy, jaké si lze v našich zeměpisných šířkách představit. Řada z nich je chráněná a jejich výskyt republikově významný.
Nabočany - Jedinečná zemědělská výstava, která se odehrává pod širým nebem v Nabočanech. Takové je stručné představení celostátní přehlídky polních pokusů, odrůd zemědělských plodin, ochrany a výživy rostlin, která startuje v úterý 19. června.
VIDEO, FOTOGALERIE/ - Policisté zahájili trestní stíhání trojice cizinců ve věku 25 až 28 let, kteří si na Albrechticku koupili nemovitost a vybavili ji na pěstování konopí. Šlo o marihuanu pro polský trh.
Přimda – Rodina bobrů osídlila Kolowratův rybník. Bobři zacpávali výpust a hloubili nory do hráze. Činnost tohoto chráněného živočicha tak způsobila kolísání hladiny rybníka a tím se ocitly v ohrožení masožravé rostliny, rosnatky prostřední.
Lišany - Ve středu se v Lišanech uskutečnil Polní den. Na tom se zemědělci na vlastní oči přesvědčili, jak se v našem kraji daří nejrůznějším odrůdám řepky ozimé a pšenice ozimé.
Milovice – Tam, kde před třemi desítkami let ničila přírodu okupační sovětská vojska, se dnes prohánějí divocí koně a louky jsou rok od roku pestřejší díky novým druhům květin. Unikátní proměnu přírody u Milovic sledují vědci, kteří nové poznatky pečlivě zaznamenávají a unikátní experiment monitorují i celosvětová média.
Za pěstování rostlin konopí a jejich následný prodej odběratelům v Pardubickém kraji nebo Praze si Robert Čermák odpyká šest let ve vězení. Jeho otec Jaromír za stejnou trestnou činnost dostal tříletou podmínku. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který oběma mužům zmírnil původní tresty. Verdikt je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.
/FOTOGALERIE/ Možná už od srpna – aby vyhověla zaměstnaným rodičům – zahájí ve Svinově provoz předškolní zařízení, kde si budou malí moci pohrát s kočičkou, pohladit si ovečku či nakrmit želvičku.
Jezírko bývá čarovnou ozdobou zahrady. Tu pravou atmosféru mu však dodají teprve rostliny, které zároveň čistí vodu a udržují v jezírku přírodní rovnováhu.
Markvartice – Lány kukuřice, řepky a obilí, nejčastější pohled na oseté plochy kolem nás. Kam se ale podělily rozkvetlé louky s kopretinami, hvozdíky, s poletujícími motýly, čmeláky a pracovitými včelami? Mizí nám doslova před očima. O jejich návrat intenzivně usilují majitelé farmy Planta Naturalis (Rostlina přírodní) inženýři Bohumil Bradna a Zdeňka Nikodémová.
Střední Čechy – Nemilá pokuta místo trvalé vzpomínky na krásně prožitou dovolenou – a v krajním případě dokonce i trestní stíhání vedoucí až do soudní síně. Takové následky může mít snaha přivézt si z exotického pobytu pěkný suvenýr (či třeba originální dárek). Řada lákadel z nám neznámé přírody totiž podléhá omezením podle úmluvy CITES. Ta řeší ochranu ohrožených druhů zvířat i planě rostoucích rostlin.
Napuštěný bazén, zabydlené vodní rostliny, šatny, nově položený trávník, ale i bagry a všudypřítomné stavební práce. Tak vypadá biotopové koupaliště na Lhotce měsíc před tím, než se jeho brány otevřou veřejnosti. Při vstupu do polyfunkčního areálu hned zaujmou tři nádrže.
Přemýšlíte nad tím, jak ve svých dětech probudit zájem o přírodu, a za vysvědčení jim chcete koupit místo nového telefonu či tabletu třeba nějakou rostlinu? Zahradník Jakub Krulich vám v oblíbeném pořadu Receptář Prima nápadů pomůže vybrat ty nejvhodnější.
Letonice – Dělníci, kteří pracují v Národní přírodní rezervaci Větrníky u Letonic, měli vykácet vzácné druhy rostlin. Případ, o němž Deník Rovnost informoval, vyšetřovala inspekce životního prostředí.
/FOTOGALERIE/ Přebytečné květiny? Málo květin? Ve Štěpánské ulici se ve čtvrtek sešli milovníci všelijakých rostlin. Květinářka Lenka Hrubá před svým obchůdkem uspořádala již pátou rostlinnou štafetu. Návštěvníci si tak mohli zadarmo vzít kaktusy, oblíbené rýmovníky nebo třeba lilky, a to i pokud nic nepřinesli. O „královnu štafety“ se kvůli velikému zájmu muselo dokonce losovat.
Francouzský dermatolog Philippe Assouly v pátek varoval před konzumací hořkých dýní a tykví. Nepříjemná chuť může signalizovat přítomnost silných toxinů. Dvě ženy, které se při večeři otrávily dýní, přišly o většinu vlasů. Informovala o tom agentura AFP.