O rakytníku se hovoří jako o rostlině budoucnosti. Pro vysoký obsah vitamínu C je srovnávaný s citroníkem. Oranžové plody rakytníku celkově posilují organismus a jsou zdrojem řady vitamínů a minerálních látek.
Palmy jsou výrazné, dekorativní rostliny, na které je v našich podnebních podmínkách příliš zima, ale s oblibou je pěstujeme v obýváku, na chodbách či v zimních zahradách. Jakou péči potřebují během zimy?
Hulice - Kuřička hadcová je malá rostlina s bílými květy, která roste výhradně na hornině zvané hadec. Vyskytuje se pouze na dvou místech na světě, a sice v oblasti Podblanicka. Jedna je u Bernartic a druhá u Kamberku, přičemž jsou obě zahrnuty do evropské sítě chráněných území Natura 2000. Se záchranou kuřičky pomáhá i Vodní dům v Hulicích.
Křinice - Z přečinu nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku se bude muset zodpovídat cizinec, který na Broumovsku pěstoval konopí s obsahem THC.
Vysočina - Denní motýl modrásek bahenní žije jen tři až pět dnů, během kterých se musí spářit a naklást vajíčka. Ke svému životu a vývoji bezpodmínečně potřebuje přítomnost rostlin krvavec toten a mravenců žahavých, jejichž larvami se housenka motýla živí.
Znojmo - Rostliny ho zajímaly od dětství. Když se po střední škole rozhodoval, kam zamíří, botanika byla jasná volba. Byliny poznává je nejen očima, hmatem a čichem ale i chutí. Využití planých rostlin v kuchyni nebo jako léku se v posledních letech intenzivně věnuje. Nyní dokončuje s kolegy knihu na toto téma. Řeč je o botanikovi Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomíru Němcovi.
Jihlava – Kraj Vysočina zachraňuje vzácného motýla. Modrásek bahenní žije v katastrálním území Jihlava – Staré Hory a k přežití potřebuje specifickou rostlinu i mravence.
/VIDEO/ Vědci rozluštili záhadu nejstarší dosud známé fosilie na světě. Dickinsonia, která je stará 558 milionů let, byla před dávnými věky skutečným živočichem a nikoliv rostlinou. Svědčí o tom nálezy pozůstatků tuků a cholesterolu, které obsahuje.
V současné době má řada párů problém s otěhotněním. Souvisí to také se současným životním stylem, kdy stále více lidí odkládá rozhodnutí mít děti až do pozdější fáze života. Potom je potřeba podporovat plodnost u žen i mužů. A bylinky jsou jednou z možností.
Podzim je vhodné období pro založení živého plotu, který nebývá jen hranicí zahrady, ale také její chloubou. Rozhodování, jaké rostliny za tímto účelem vysadit, není jednoduché. Pokusíme se nastínit hlavní kritéria výběru.
Podzim není barevný jen díky probarvenému padajícímu listí, ale také díky množství zahradních rostlin, které kvetou ještě v říjnu. Jejich aranžmá dostanou ten pravý podzimní punc, když je neumístíme do vázy, ale do vydlabané dýně.
Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! Je to botanický zázrak? A nebo se snad příroda „zbláznila“? Ani jedno, ani druhé. Není sice běžné vidět v září na pavlovnii vedle sebe zároveň květy, zrající tobolky se semeny a poupata, která vykvetou až příští jaro. Na druhou stranu, v přírodě se toto občas stává.
Existuje mnoho druhů koření, které pocházejí z dalekých krajů a trvalo jim dlouhá staletí, než si vyšlapaly cestu k nám, do Evropy. To máta má osud úplně opačný. Z Evropy pochází a odtud se pak rozšířila se do celého světa.
Hradec Králové - Pět a půl roku vězení a dva podmíněné tresty padly u krajského soudu v případu tří mužů, které obžaloba vinila z pěstování marihuany. Kdyby se jim ji podařilo prodat, mohli utržit až 2,5 milionu korun. Policii však o jejich pěstování anonymně informoval člověk, který si dvoumetrových rostlin na pozemku všiml. Tím slibný, ale nelegální projekt skončil.
Zlepšovat a podporovat své zdraví můžete čaji, které se připravují z květů některých rostlin. Květy si můžete sami nasbírat a nasušit nebo zakoupit ve specializovaných prodejnách. Ostatně tyto čaje jsou dobrým zdrojem příznivých látek pro organismus v průběhu celého roku.
Malešov /FOTOGALERIE/ - Nedávnou proměnu železniční stanice v Malešově okomentovala Věra Stehlíková z Kutné Hory. Nelichotivě nesla, že zmizely popínavé rostliny, které v letních vedrech vytvářely při čekání na vlak příjemný stín.
Pokojové rostliny mají řadu pozitivních přínosů pro lidské zdraví. Navíc také pěkně vypadají a v interiérech často plní dekorativní funkci, pracují s nimi i bytoví designéři. Mít doma kousek "džungle" je už dokonce trendem.
Kuriózní krádež, která může mít pro oznamovatele nepříjemnou dohru, vyšetřují ostravští policisté. Neznámý zloděj se po hromosvodu vyšplhal na balkon v prvním patře domu v Ostravě-Porubě a ukradl rostlinu konopí.
Během letošního podzimu bude na pražském Výstavišti znovuotevřena Růžová zahrada. Její obnova je jedním z dalších kroků k revitalizaci celého areálu a jeho relaxačních zón. Na ploše 2000 metrů čtverečních návštěvníky obklopí vůně několika desítek rostlin růží a okrasných sakur.
Brno - Koupit si v obchodě pokojovou rostlinu a potom sledovat, jak chřadne a každým dnem z ní opadávají další a další listy, až nakonec skončí v koši. Kromě koupě kaktusu, který nepotřebuje žádnou zvláštní péči, dostali nedbalí pěstitelé z Brna další možnost, jak udržet zeleň v bytě. Kvítkovou pohotovost.
Citronová tráva není nic jiného než to, co napovídá její název – prostě tráva. Je velice podobná travinám, které běžně potkáváte na našich lukách, ale s tím rozdílem, že toto koření může vyrůst do výšky až dvou metrů. Možná ho znáte pod názvem citronela, nebo ti, kteří se zajímají o asijskou kuchyni a inspiraci, čerpají z cizojazyčných kuchařek – pod názvem lemongrass. Co ji však odlišuje od obyčejné trávy, je její jemné citronové aroma i chuť, ovšem bez kyselosti citronu.
Sklizené záhony by neměly ležet ladem ani na konci léta. Sluneční žár odkrytou půdu zbytečně vysuší, podzimní deště z ní vyplaví živiny a místo zaroste nechtěným plevelem. Zato když sem vysejete správné plodiny, příští rok ušetříte na kupovaných hnojivech.
Botanická zahrada v Praze. Někoho jako první napadne ta v Troji, jiného zase ta v ulici Na Slupi. Málokdo si ale v hlavě představí botanickou zahradu v Praze 9. Nepříliš známý areál plný rostlin se nachází v pražských Malešicích, a to zrovna v jediném cípu, který nespadá pod Prahu 10. Zahrada vznikla z historického parku, který založil bratr známého lékaře, zahradní architekt František Thomayer. Skleníky má dokonce větší než ta v Troji.
V sobotu 18. srpna představí kurátorka trojské botanické zahrady Klára Lorencová expozici užitkových rostlin Ameriky. Prohlídky začínají ve 14.00 a 16.00 hodin a jsou v ceně vstupného do botanické zahrady. Sraz zájemců je u pokladny v severní části venkovních expozic z ulice K Pazderkám.
Tento týden zajistili ruzyňští celníci na Letišti Václava Havla v Praze zásilky obsahující zboží, které podléhá Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Zásilky směřovaly z Indie do České republiky.
Juky známe spíše jako teplomilné rostliny, které se v našich podmínkách dají pěstovat jen v interiérech. Výjimkou je juka vláknitá, přezdívaná také palmová lilie. Ta vydrží jak horké léto, tak mrazivou zimu. Podívejte se, jak nádherně umí kvést.
Hradec Králové, Josefov - Exmoorští poníci, kteří spásají hradeckou přírodní památku Na Plachtě a také ptačí park Josefovské louky „pečují“ o přírodu. Dobrý vliv mají na rostliny či motýly.
Přivonět si k parazitické rostlině s největším květem na světě. Vnímat zvuky a osahat si exponáty. Pražská botanická zahrada připravila výstavu pro všechny smysly. Letos ji poprvé pořádá společně s botaniky ze Švédska, Polska či Maďarska. Jelikož i v říší rostlin a živých organismů jsou důležité různorodé vztahy a vazby, tématem letošní expozice se stala symbióza.
Jestli vás trápí kožní problémy, opakující se záněty, únava, nervozita nebo jen tak chcete svému tělu dopřát regeneraci, zkuste zařadit do svého jídelníčku pupalku dvouletou. Rostlina okouzlí svými drobnými žlutými květy, které rozkvétají navečer a po jednom dnu uvadnou.
Strakonice – Kdo by si chtěl vyzkoušet svoje znalosti rostlin, mám docela hezkou možnost. Pobočka Šmidingerovy knihovny Za Parkem připravila výstavku rostlin na určování.
Říká se, že pokojovky do ložnice nepatří, protože kyslík vyrábějí jen přes den a v noci ho naopak spotřebovávají. Podle botaniků vás ale dvě tři rostlinky v ložnici rozhodně neudusí, jen bychom je měli opatrněji vybírat.
Udržet v tropických vedrech nově vysazený strom při životě není snadné. Bez zalévání to nezvládne. Města, sadařské firmy i zahradníci už sčítají škody.
Udržet v tropických vedrech nově vysazený strom při životě není snadné. Bez zalévání to nezvládne. Města, sadařské firmy i zahradníci už sčítají škody.
Exotičtí plazi, klokani nebo masožravé rostliny. Nejde o žádnou tropickou destinaci, ale o centrum Prahy. Nedaleko Obchodního centra Nový Smíchov se ukrývá taková malá zoo. Zelenou oázu klidu v betonové metropoli najdete za parkem Sacre Coeur.
O několik stupňů dokáží zchladit fasádu domu rostliny, které se po ní pnou. I v Praze je podle architekta Petra Leška plno staveb, jejichž architektura není tolik cenná, že by ji nemohla zeleň zakrýt, ideální by takový přístup byl podle něj pro panelové domy. Praze chybí stromy v ulicích a vodní prvky, říká architekt, který se zlepšováním veřejného prostoru zabývá. Chyba je podle něj ve vedeních měst, která nedokážou přimět developery, aby stavěli budovy šetrnější k prostředí i obyvatelům.
Líbezná krajina Moravskoslezských Beskyd se těší výsadnímu postavení, zdejší CHKO Beskydy je se svou rozlohou 1160 kilometrů čtverečních vůbec největší chráněnou oblastí v České republice. A také jednou z nejpestřejších: vždyť tady pořád ještě najdete zbytky prapůvodních pralesů (Mionší, Javořina), unikátní pseudokrasové jevy, hluboké lesy se skutečně křišťálovými studánkami a voňavé horské louky se vzácnými rostlinami karpatské provenience.
Letošní sucho je pro zahrádky pohromou. Některé okrasné rostliny si však vystačí i s minimem závlahy a nejsou to jen sukulenty. Jednou z překrásných suchomilných kytiček je například kokarda, která se hodí na trvalkové záhony a na skalky a sluší jí to i ve váze.
Benešov – Udržet zeleň ve městě, zejména tu na nejexponovanějším místě, Masarykově náměstí, ve skvělém stavu, je celoročně úkolem lidí z Technických služeb Benešov. Jejich pomoc rostlinám je nyní, v době dlouhodobých veder a absence deště, zaměřena především na zalévání.
Břeclavsko /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Nad napadenými rostlinami rajčat a provrtanými plody nešťastně kroutí hlavou Anežka Nováková z Velkých Němčic na Břeclavsku. Důchodkyně je pěstuje celý život. „Něco takového jsem ještě neviděla. Škůdce napadl téměř všechny keře. Jsou ve výsledku zakrslejší a napíchané plody vevnitř zčernají,“ popisuje pěstitelka. Nejen za její problémy může exotický škůdce.