/FOTOGALERIE/ Osmdesáté narozeniny a současně zlatou svatbu s Marií Magdalenou oslavil před čtyřmi roky společně s rodinou, přáteli a známými Václav VII. Josef Potůček z Mezihoří, hejtman Zemské stavovské rodové unie, rodového kraje Benešov. Setkání se uskutečnilo v kostele sv. Jakuba a Filipa na Chvojně a na prostranství před ním.
Majitelé svatebních salónů na Teplicku počítají ztráty z období, kdy museli mít zavřeno. Lidé na jaře kvůli celoplošným hygienickým omezením odkládali svatby. Na matrikách škrtali rezervace atraktivních termínů. Teď už se ale stav opět vrací do normálu, červnové soboty byly v obřadních síních zase plné lidí.
Petra Šímová a Richard Čížek jsou prvním letošním párem, který si u Jaderné elektrárny Temelín řekl své ano. Od roku 2006 šlo už o 114 svatbu, které „svědčily“ 155 metrů vysoké chladicí věže.
Letos na jaře měla mít Andrea B. žijící v Praze jeden z nejhezčích dnů svého života. Po sedmiletém vztahu si se svým partnerem naplánovala svatbu. Jenže přišel koronavirus a s ním spojená omezení – malý počet lidí na obřadu, zavřené hranice i restaurace, nutnost nosit roušky. Podobně jako řada dalších i ona řešila, zda se svatba vůbec uskuteční. V jejím případě hlavně proto, že sem její rodiče nemohli ze Slovenska přijet.
/ROZHOVOR/ Bývalá výletní restaurace Lužerady se nachází ve stejnojmenné lokalitě na levém břehu řeky Ohře mezi Louny, Dobroměřicemi a Vršovicemi. Desetiletí je mimo provoz, místo se ale v poslední době opět stalo oblíbeným cílem výletníků. Z Loun i okolí. Zásluhu na tom má vlastník objektu Zdeněk Bačkora.
/OHLÉDNUTÍ DENÍKU VE FOTOGRAFIÍCH/ Pandemie koronaviru narušila běžné životy mnoha lidí, nejinak tomu bylo v případě fotografů Deníku. Jak změnila jejich práci? Podívejte se na fotografie z dění v Česku, zejména v Moravskolezském kraji.
Vidět a zažít pravou chodskou svatbu je dnes skutečnou raritou. Ačkoli nešlo o pravou chodskou svatbu se všemi tradicemi, Chodsko v ní přesto mělo své nezastupitelné místo.
Jeho vlast se hroutila pod náporem zákeřného koronaviru a on sám to sledoval zpovzdálí. Nemohl dělat nic. Španělský fotbalista Pablo González, toho času hráč Olomouce, dokonce kvůli prodloužení sezony musel přesunout vlastní svatbu. Teď už ale sedmadvacetiletý sympaťák věří v lepší zítřky. „Zdá se, že se koronavirus podařilo dostat pod kontrolu, snad se brzy vše vrátí do normálu,“ říká.
Jeho země se hroutila pod náporem zákeřného koronaviru a on sám seděl přes dva tisíce kilometrů daleko a nemohl dělat nic. Španělský fotbalový záložník Pablo González z Olomouce dokonce kvůli prodloužení sezony musel přesunout vlastní svatbu. Teď už ale sedmadvacetiletý sympaťák věří v lepší zítřky.
Ani poté, co se podstatně uvolnily podmínky pro svatby, není její naplánování příliš optimistickou záležitost. Nyní se jich sice může účastnit sto osob, od pondělí dokonce až tři sta, a ne pouze deset, jako tomu bylo před pár týdny. Ale pokud snoubenecký pár nebo jeho příbuzní nedisponují velkou zahradou, svatební veselí nebude úplně dokonalé.
Klicperovo divadlo v rámci vysílání živých streamů v pátek od 20.30 hodin přivítá někdejšího uměleckého šéfa divadla Davida Drábka a odvysílá i režisérovu Figarovu svatbu, jejíž záznam odstartuje po skončení živého vysílání ve 21 hodin. Divadelní hra bude na internetu k dispozici pouhých 24 hodin.
Tenhle svérázný chlapík z Karviné nikdy nebyl žádný troškař. Radek Štěpánek šel do všeho po hlavě: asi jako do akrobatických rybiček na wimbledonské trávě.
Sportovci už zase mohou trénovat a dovádět na svých sportovištích. Všichni se moc těšili. Minimálně dvojnásobně se museli těšit na fotbalový pažit mladí fotbalisté v Ostré. Na stadionu Sportovního sdružení se totiž konal otevřený trénink. Že to není nic mimořádného? Naopak je pravdou. Mezi fotbalový potěr dorazil český reprezentant a elitní zadák pražské Slavie Jan Bořil. Děti zářily spokojeností, všichni přítomní si trénink moc užili.
/PŘÍBĚHY KOLEM NÁS/ Jednou z těch, kterým koronavirová krize změnila život, je i Kateřina Opatová z Rakovníka. Ta měla prožít na konci května jeden ze svých nejdůležitějších momentů v životě – provdat se za svého dosavadního přítele. Avšak svatbu již před časem budoucí novomanželé přesunuli.
Klicperovo divadlo v rámci vysílání živých streamů v pátek přivítá někdejšího uměleckého šéfa divadla Davida Drábka a odvysílá i Figarovu svatbu, jejíž záznam odstartuje po skončení živého vysílání ve 21 hodin.
Podivné oblečení, účes jako z hororu. Staré snímky dokážou ošklivě zamávat s těmi nejotrlejšími jedinci. Třeba David Beckham a jeho vzpomínka na svatební den.
/FOTOGALERIE/ Zřícenina vrcholně gotického hradu Krakovec se oproti nedalekému hradu Křivoklát otevřela návštěvníkům netradičně již v pondělí 12. května po dvouměsíční pauze způsobené nouzovým stavem. Zájemci mohou unikátní památku oproti květnovému standardu navštívit každý den, avšak po prvních dnech znovuotevření tuto možnost mnoho turistů neuvítalo.
Malebný barokní zámek rodinného stylu z 18. století otevře své brány 30. května. Zaměstnanci zámku se do té doby budou ještě věnovat zámeckým revizím, ale především přípravě nové prohlídky.
Orloj je tady už stovky let. Za tu dobu zažil defenestrace, demonstrace, oslavy. Ovšem v roce 1996 se na Staroměstském náměstí v Praze rozpoutalo opravdové šílenství. V červnu se tu konala unikátní svatba.
Orloj je tady už stovky let. Za tu dobu zažil defenestrace, demonstrace, oslavy. Ovšem v roce 1996 se na Staroměstském náměstí v Praze rozpoutalo opravdové šílenství. V červnu se tu konala unikátní svatba.
Filipojakubská čili Valpuržina noc stojí na samém prahu letního půlročí, které začíná svátkem prvního máje. Obyčeje této čarovné noci, především stavění májí a zdobení domů zelenými haluzemi, souvisí přímo s vítáním jara a opakují se v průběhu celého letničního obřadního cyklu hned několikrát. Je to noc kouzel a lásky naplněná rozmanitými tradicemi doslova od soumraku až do úsvitu druhého dne. V našem krátkém vyprávění se však zaměříme pouze na aspekt jediný, a to na stavění májek určených svobodným dívkám.
Od příštího týdne bude moci na svatbách být až 100 lidí. Nic to ale nemění na tom, že snoubenci většinu jarních a letních svateb zrušili a přesunuli na podzimní měsíce nebo rok 2021.
Ve Slezských Rudolticích letos přerušili tradici stavění máje. Místní sice umí májku postavit vlastnoručně bez pomoci techniky, ale proč by to dělali v deseti lidech?
V mladistvě vyhlížejícím a usměvavém Polákovi Adrianu Wowrovi byste možná nehledali šikovného podnikatele, jenž zaměstnává v každém z dvou provozovaných hotelů přes třicet lidí a ve svatebním byznysu patří jeho podniky mezi žádané a hodně vyhledávané zboží.
Schengenský prostor byl samozřejmostí, Češi a Poláci v pohraničí léta žijí propojeně. Teď ovšem přišla doba, kdy zase narážíme na hranicích na kontroly, a přináší to řadu úskalí.
Déle než měsíc měli snoubenci v České republice s uspořádáním svatby utrum. Opavská matrika za tu dobu eviduje čtrnáct přesunutých obřadů a jeden zrušený. Obřadní síně už ale nezejí prázdnotou.
Povolení svateb v počtu do 10 účastníků včetně oddávajícího a matrikářky působí v našem regionu problémy relativně malému počtu lidí. Část párů, které se chtějí vzít, skutečně odrazuje nízký povolený počet svatebčanů a odkládají obřady na letní či podzimní termíny.
/LIDÉ ODVEDLE/ Třicetiletá drobná řidička tramvaje Karolína Hubková pracuje u Dopravního podniku hlavního města Prahy již osm let a je jedinou ženou, která v Praze řídí všechny typy tramvají. Nejčastěji ji můžete potkat na lince 23, na historické lince 41 anebo na ni můžete zamávat, když veze turisty nebo svatby.
Po vyhlášení nouzového stavu a zákazu volného pohybu se zdálo, že snoubenci Veronika Kristková a Matěj Pavlůsek si na svou svatbu budou muset počkat. Následné uvolnění přísných pravidel je ale utvrdilo v rozhodnutí, že se poslední dubnovou sobotu na valašskomeziříčské radnici přece jen vezmou.
Vládní změny v harmonogramu ukončování restrikcí se dotkly i mší. Ty jsou nově povoleny už od pátku 24. dubna. Nečekaná změna ale farníky a kněží překvapila a tak se život do kostelů vrací pozvolna.
Rouška perfektně sladěná s motýlkem i kapesníčkem v saku oddávajícího, komorní obřad s maximálně deseti osobami v síni. V doporučení krajského krizového štábu byla i zmínka o tom, že slavnostní řeč by měla být pokud možno co nejstručnější. V Bohumíně svatby v době pandemie pojali stylově.
Olga Kopalová Rynešová je ředitelka jablonecké rodinné firmy Šenýr, která se věnuje šperkařství už od roku 1900. Patří mezi významné výrobce bižuterie v Čechách, úspěchy slaví na světových veletrzích v Evropě i Asii. Partnerstvím s Českou Miss získala firma popularitu nejen v ČR, ale i v zahraničí.
Olga Kopalová Rynešová je ředitelka jablonecké rodinné firmy Šenýr, která se věnuje šperkařství už od roku 1900. Patří mezi významné výrobce bižuterie v Čechách, úspěchy slaví na světových veletrzích v Evropě i Asii. Partnerstvím s Českou Miss získala firma popularitu nejen v ČR, ale i v zahraničí.
Olga Kopalová Rynešová je ředitelka jablonecké rodinné firmy Šenýr, která se věnuje šperkařství už od roku 1900. Patří mezi významné výrobce bižuterie v Čechách, úspěchy slaví na světových veletrzích v Evropě i Asii. Partnerstvím s Českou Miss získala firma popularitu nejen v ČR, ale i v zahraničí.
Třicetiletý Martin Kaplan a o pět let mladší Tereza Kolářová, v těchto chvílích už také Kaplanová, si v sobotu dopoledne na slezskoostravské radnici řekli své „ANO“. Do poslední chvíle přitom nevěděli, jestli se dlouho plánovaná svatba vůbec uskuteční. Pro nepřítomné členy rodiny a přátele celý obřad živě vysílali na sociální síti.
Z kolové udělali fenomén, v Československu se stala takřka národním sportem číslo jedna. Bratři Jan a Jindřich Pospíšilové z Brna se nesmazatelné zapsali do sportovní historie, když vybojovali dvacet titulů světových šampionů. Mladší Jan v sobotu slaví 75. narozeniny.