Kreativ

ŠTÍTEK: Národní památkový ústav

Malontská fara se začala bortit.

Faře v Malontech hrozí demolice. Některé zdi této památky už spadly

O osudu fary v sousedství kostela sv. Bartoloměje se nyní rozhoduje v Malontech. Mohutná historická budova ohrožuje bezpečnost lidí v Malontech, hyzdí náves a dělá vrásky na čele lidem ve vedení obce. Fara totiž dlouhé roky chátrá a některé její části se před nedávnem zbortily. Nebezpečná část je proto obehnána plotem, vozovka ke kostelu je kvůli tomu neprůjezdná a uzavřena.

Zámecká zahrada zámku Český Krumlov je otevřena

Víkend na jihu Čech přinesl otevřené zahrady, opravy silnic i Jízdu svobody

/SOUHRN/ Podívejte se na události, které se staly o právě uplynulém víkendu. Díky vstřícné majitelce jste mohli nahlédnout za plot nadstandardně vybavené rezidenční vily, strakonická profesorka psala Miloši Zemanovi, rozvolnění epidemických opatření přineslo milovníkům památek a zeleně možnost opět navštívit vybrané památkové areály. Přinášíme přehled zpráv.

Státní zámek Kratochvíle z ptačí perspektivy.

Zahrady zámku Kratochvíle se otvírají už o víkendu

Rozvolnění epidemických opatření přináší milovníkům památek a zeleně možnost opět navštívit vybrané památkové areály ve správě Národního památkového ústavu. Na jihu Čech to bude renesanční zahrada zámku Kratochvíle, která po zimní pauze otevře své brány poprvé během víkendu nadcházejícího víkendu, tedy 17. a 18. dubna. Informovala o tom Markéta Slabová z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Zchátralý dům v Dobrovského ulici přišel při rekonstrukci o věžičku. Vpravo stav před opravu, vlevo snímek z dubna 2021

Pobouření kvůli zbourané věžičce domu v Olomouci. Mrzí nás to, říká stavebník

Různorodé reakce vyvolává u Olomoučanů rekonstrukce zchátralého historického domu na rohu Dobrovského a Komenského ulice. Mnohým vadí, že ze střechy nemovitosti byla natrvalo odstraněna původní věžička. Olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) už kvůli tomu řešilo stížnost. Nemovitost však není památkově chráněná a tak záleží jen na vlastníkovi, jaké úpravy během obnovy provede.

Areál bývalé textilní továrny Mosilana.

Snaha památkářů o záchranu Mosilany: chtějí továrnu za kulturní památku

Zánikem budov bývalé textilní továrny Mosilana by Brno podle historiků přišlo o další významnou část své historie. Představitelé brněnské pobočky Národního památkového ústavu proto podali ministerstvu kultury návrh na prohlášení nejhodnotnějších částí areálu Mosilany za kulturní památku.

Opravená památka v Novém Boru.

Novoborská památka chátrala, nyní září krásou. Obnova přišla na poslední chvíli

/FOTO/ Lešení je pryč a památkově chráněný dům č. p. 106 pod Sklářským muzeem, v novoborské Kalinově ulici září do dálky krásou. Od stavbařů z děčínské firmy STAMO ho nyní převzala zdejší radnice. Slavnostní otevření, ale plánuje až na podzim, v době chystaného konání Mezinárodního sklářského sympozia, tedy na přelomu září a října.

Model sochy Karla IV.

Nová socha Karla IV. by mohla stát u divadla

Jsou to už tři roky, co karlovarští rotariáni přišli s nápadem postavit v Karlových Varech sochu Karla IV. Na její realizaci vznikla veřejná sbírka a začalo se diskutovat o tom, které místo ve městě by pro ni bylo ideální.

Ústředním motivem eurobankovky, kterou vydává obec Kunín, je místní zámek.

Kunín vydává svou eurobankovku. Ústředním motivem je zámek

Vlastní eurobankovku obec Kunín vydává při příležitosti letošního 30. výročí od osamostatnění Kunína od města Nový Jičín. K němu byla připojena v roce 1975 jako místní část. K 1. lednu 1991, po volbách v roce 1990, se Kunín opět osamostatnil.    

Vizualizace kostela sv. Petra na olomouckém Předhradí (dnešní Křížkovského ulice)

Jak vypadal zbořený kostel sv. Petra v Olomouci? Tady jsou unikátní vizualizace

Kostel sv. Petra, v raném středověku "domovský" svatostánek moravského biskupa, dnes už v olomoucké Křížkovského ulici nenajdete. Nepřečkal redukci církevních objektů za vlády císaře Josefa II. na konci 18. století. Nyní se archeologům olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu ve spolupráci s autorem projektu Bastionka Olomouc podařilo vizualizovat jeho pozdně gotickou podobu.

Baterie pecí ze starší doby železné (7.–6. století př. n. l.)

Poklady Moravy. Archeologická dálnice poodhalí nejstarší dějiny

Starořímské mince, keltský hrob, část středověké vsi. Archeologové ohlásili nálezy související s unikátním výzkumem v trase plánovaného plynovodu Moravia, o němž již Deník informoval. Podle odborníků se jedná o jeden z největších archeologických projektů na Moravě všech dob.

Hrubý Rohozec.

Na Hrubém Rohozci vyrostlo lešení. Život se na uzavřeném zámku nezastavil

Za normálních okolností by tu proudily davy návštěvníků, kteří by se kochali pohledem na více než třicet bohatě zařízených místností a nádvořím by se nesl dětský smích. Kvůli epidemii koronaviru však zůstává Hrubý Rohozec na Turnovsku stejně jako ostatní hrady a zámky uzavřený a nedočkavě vyhlíží možnost znovuotevření. Mezitím tu panuje i tak čilý ruch.

Kostel svatého Jakuba v Jindřichově Hradci spolu s hrobkou Černínů je častým cílem procházek. Bohužel, také sem vyrážejí za zábavou vandalové.

Ostatky Černínů nemají ani po letech klid, na kostel sv. Jakuba cílí vandalové

Jindřichohradecký kostel sv. Jakuba s kryptou hrabat Černínů je terčem vandalských útoků. Malý kostel, ke kterému lze dojít Mertovými sady směrem na letiště, by loni oslavil 160 výročí od dostavby. Smutný je však pohled na zuboženou památku, kterou vyhledávají mladí, vandalové a řádí tu i sprejeři. Za jeho úděl snad může odlehlá poloha v lesíku, který naopak Černínové považovali za ideální místo k poslednímu odpočinku.

Starý železniční most v Červené nad Vltavou.

NPÚ bude usilovat o prohlášení mostu přes Orlík za památku

Unikátnímu železničnímu mostu, který vede nad Orlickou přehradou, hrozí demolice. Technický stav a limity ocelového mostu z konce 19. století již nedovolují jeho využití jako dopravně-technické stavby pro železniční dopravu. Vinou nedostatečného zápisu na seznam kulturních památek z roku 1988 mu byla před několika lety sejmuta památková ochrana.

Albrecht z Valdštejna - velký stavebník

FOTO: Albrecht z Valdštejna - velký stavebník

Do 30. dubna je na Valdštejnově náměstí v centru Jičína zpřístupněna na mobilních panelech výstava Albrecht z Valdštejna – velký stavebník 1621 – 1634. Výstavu zpracoval Národní památkový ústav, který plánoval vernisáž v Jičíně během loňského roku. Kvůli epidemii se ale neuskutečnila.

Ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.

Památková ochrana v Brně? Katastrofa, tvrdí odborník Vácha

Čtrnáct set domů v Brně přišlo kvůli úřední chybě o status památky. Nyní je v režii vlastníků, co s domy bude. Opětovné zpamátňování by totiž trvalo roky. Pomoci měly památkové zóny. Loni domluvený návrh ale v únoru zástupci města smetli ze stolu. „Nechceme zastavit proces bourání v památkových zónách. Neznamená to, že se zastaví rozvoj,“ obhajuje původní plán pro Deník Rovnost ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.

Vojslavický most.

Vysočinská rarita: z protektorátní trasy D1 zbyly jen mosty, překlenují Švihov

/VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU/ Před pár týdny začala poslední část modernizace dálnice D1. Málokdo ale dnes už ví, že na rozhraní Vysočiny a Středočeského kraje měla původně vést malinko jinudy. „Posunula“ ji vodní nádrž Švihov. Její původní trasu dnes připomínají zatopené mosty u Borovska nebo dvojitý Vojslavický most – rarita, která nemá v Česku obdoby.  

Vojslavický most.

Rarita, která nemá v Česku obdoby: Z protektorátní trasy D1 zbyly jen mosty

/VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU/ Před pár týdny začala poslední část modernizace dálnice D1. Málokdo ale dnes už ví, že na rozhraní Vysočiny a Středočeského kraje měla původně vést malinko jinudy. „Posunula“ ji vodní nádrž Švihov. Její původní trasu dnes připomínají zatopené mosty u Borovska nebo dvojitý Vojslavický most – rarita, která nemá v Česku obdoby.  

Zámek v Markvarticích.

Markvartice se chystají na záchranu 450 let starého zámku. Řeší jeho využití

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Na levém břehu říčky Bystré stojí nedaleko markvartického nádraží budova skrývající v sobě stovky let historie - Červený dvůr zvaný také markvartický zámek. Po desítkách let chátrání by se mohl dočkat obnovy. Obec, které památkově chráněná stavba patří, totiž chystá její obnovu.