Na hradech a zámcích je to nyní podobné jako se včelími úly. Uvnitř se nespí, i když zvenčí to tak může vypadat. A stejně jako se včelky těší, až se s oteplením vznesou z česna, kasteláni a jejich týmy se už nemohou dočkat, až poleví koronavirová omezení a k jejich branám začnou přijíždět návštěvníci.
Na hradech a zámcích je to nyní podobné jako se včelími úly. Uvnitř se nespí, i když zvenčí to tak může vypadat. A stejně jako se včelky těší, až se s oteplením vznesou z česna, kasteláni a jejich týmy se už nemohou dočkat, až poleví koronavirová omezení a k jejich branám začnou přijíždět návštěvníci.
Nenápadný historický skvost. Na první pohled nevábná barabizna, která však skrývá dobovou originalitu. Venkovská usedlost v centru Drahan na Prostějovsku, byla zařazena do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. Stalo se tak na návrh olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).
V prostoru parkoviště u Městské nemocnice Ostrava bude stát multifunkční parkovací dům. Objekt se sedmi patry bude sloužit k parkování zaměstnancům i veřejnosti, stávající kapacita parkování se zvýší na čtyřnásobek. V přízemí objektu bude lékárna, obchodní prostory i technické zázemí.
Ministerstvo kultury rozhodlo o tom, že pražský hotel InterContinental nezíská památkovou ochranu. Návrh Národního památkového ústavu (NPÚ) podle úřadu pominul problematické aspekty stavby. Vyplývá to z rozhodnutí, které má ČTK k dispozici a proti kterému je ještě možné podat rozklad.
Podle plánu postupují práce na otáčivém hledišti v Českém Krumlově, které právě prochází rekonstrukcí. Hotová by měla být na jaře, aby Jihočeské divadlo stihlo nazkoušet novinky na letní sezonu před točnou.
Historickým městem Moravskoslezského kraje roku 2020 je Frenštát pod Radhoštěm. Uspěl s obnovou městských památkových rezervací a plusové body v hodnocení získal také například za přístup k regulaci reklamy.
Pět let mapovali odborníci tisíce chmelařských objektů na Litoměřicku, Lounsku a Žatecku. Mnoho budov chátrá a nenávratně zaniká. Nejzajímavější stavby a pozoruhodnosti má ukázat výstava, zatím je k vidění on-line.
Měsíc, Břízy u potoka, Palma ve skleníku, Trosky, Chalupa v Janově, Labuť na jezeře, Za vesnicí, Suché skály, Prodavačka kravat nebo Modrá chata. To jsou názvy obrazů malíře, pražského rodáka, Jaromíra Vrzala, které získaly zdarma Léčebné lázně Kynžvart od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
Na jiné místo, kam budou mířit za poštovními službami, si za čas zřejmě budou muset zvyknout lidé, kteří nyní využívají pobočku pošty v brněnské Nádražní ulici. Vlastník objektu, Česká pošta, totiž nyní podle informací Brněnského deníku Rovnost reálně uvažuje o prodeji objektu a přesunu pobočky.
Vládou vyhlašený nouzový stav a různá opatření proti šíření nového typu koronaviru stoply kulturní akce na Žatecku a Lounsku. I přes všechny zákazy lze podnikat výlety, běhat v přírodě či se začíst do nějaké knihy.
Do celostátního kola soutěže o titul Historické město roku 2020 míří za Liberecký kraj Dubá. Druhé místo obsadil Nový Bor, který zvítězil v loňském roce, a bronzovou pozici zastoupila Jilemnice, která je držitelem titulu Historické město roku 2012.
Projekt Národní kulturní identity Dokumentace historických staveb sloužících pro zpracování chmele byl v prosinci 2020 završen výstavou Piva džbán bude dán, až bude chmel očesán. Autorsky se na ní podíleli Národní památkový ústav ÚOP v Ústí nad Labem a Centrum pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví katedry historie Filozofické fakulty UJEP.
Nejvyšší soud odmítl dovolání ženské větve Německého řádu v kauze základní školy v Dlouhé Loučce. Česká provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské v roce 2019 neuspěla s takzvanou určovací žalobou u olomouckého okresního soudu ani s odvoláním ke krajskému soudu. Podle soudů je nezpochybnitelným vlastníkem školního objektu a pozemků obec Dlouhá Loučka.
Obec Patokryje, vzdálená pět kilometrů od Mostu, je neobvyklou vesnicí. Nemá kostel ani hřbitov, ale z dávných dob se ve vsi udržela zachovaná zemanská tvrz se zaoblenými nárožími. Je to jedna z mála historických památek tohoto druhu v regionu.
Už od roku 1994 vyhlašuje ministerstvo kultur soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Krajským vítězem za rok 2020 se v Královéhradeckém kraji stalo Opočno se svojí památkovou zónou. Postupuje proto do celostátního kola a bude soutěžit o titul Historické město roku.
Do celostátního kola soutěže o titul Historické město roku 2020 míří za Zlínský kraj Holešov. Vyhlašovateli klání jsou ministerstva kultury a pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
/FOTOGALERIE/ Za velkého mediálního zájmu se před deseti lety uskutečnilo dlouho očekávané otevření tajemstvím obestřené krypty pod podlahou kostnice v kutnohorském Sedlci. Hlavním cílem 'expedice' složené z odborníků v čele s architektem Vítem Mlázovským bylo zjistit, zda v kryptě, vybudované na přelomu 17. a 18. století Janem Blažejem Santinim - Aichlem, netkví původ nestability stavby kostnice, která se každým rokem o půl milimetru nakloní.
Zmrzačila zásadní rekonstrukce Špalkova obchodního domu na Velkém náměstí v Hradci Králové záměr jeho tvůrce architekta Vladimíra Fultnera? Nebo se jen milovníci památek v Hradci zbytečné bouří a dělají účet bez hostinského? To teď posuzují inspektoři ministerstva kultury, na které se obrátili právě ochránci památek z Hradce Králové.
/FOTO/ Hradec Králové, Jaroměř, Vysoké Mýto či Mělník. To je malý výčet z 9 královských věnných měst, která čeští králové od 14. století postupně věnovali svým manželkám. A právě tento středoevropský unikát a fenomén se nyní do povědomí širší veřejnosti snaží dostat vědecký projekt Věnná města českých královen na kterém spolupracuje Univerzita Hradec Králové (UHK), Historický ústav AV ČR, České vysoké učení technické (ČVUT) a experti z hradeckého muzea, z Národního památkového ústavu a dalších institucí. Jedním z hlavních výstupů projektu, který skončí v roce 2022, budou mobilní a počítačová aplikace využívající prvky rozšířené a virtuální reality, které uživatele provedou naučnou stezkou s rekonstruovanými 3D objekty.
Bývala to významná stavba, která dotvářela podobu centra České Lípy. Po výrazných demolicích před více než šedesáti lety z ní zbyly jen části, ale své místo v srdci města má dodnes: vodní hrad Lipý. K vidění tu jsou pozoruhodné expozice, ukazující zajímavé momenty z historie města.
/PŘEHLEDNĚ/ Pouze úzkými průchody se v těchto dnech dostanou pěší přes Českou a Solniční ulici v centru Brna. Od předloňského října v oblasti dělníci opravují kanalizaci a vodovod. Mění tam také plynovod, horkovod a část kabelových tras.
FOTOGALERIE/ Tradičním zimním úklidem se v těchto dnech chystá na prohlídkovou sezonu státní zámek Buchlovice. Úklidové práce se tam však letos podle kastelánky Ivany Šupkové oproti rokům necovidovým nijak neliší.
Hrad Bouzov zůstane státu. Německý řád, přesněji Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, neuspěl ani u Evropského soudu pro lidská práva. Soudní řízení před českými soudy ohledně pozemků hradního areálu, spadajícího do zemědělského půdního fondu, nadále pokračují.
Hrad Bouzov zůstane státu. Německý řád, přesněji Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, neuspěl ani u Evropského soudu pro lidská práva. Soudní řízení před českými soudy ohledně pozemků hradního areálu, spadajícího do zemědělského půdního fondu, nadále pokračují.
Hrad Bouzov zůstane státu. Německý řád, přesněji Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, neuspěl ani u Evropského soudu pro lidská práva. Soudní řízení před českými soudy ohledně pozemků hradního areálu, spadajícího do zemědělského půdního fondu, nadále pokračují.
Více peněz, lepší propagace… To si slibují členové nové Asociace nestátních otevřených památek. Jedním ze zakladatelů je kastelán Svojanova Miloš Dempír. Zakládací listina byla podepsána na zámku v Kroměříži.
Stavba okolo vyhořelého kostela sv. Michaela v Kinského zahradě včera ožila. Vzniká tam konstrukce, která bude krýt poškozený objekt následující dva roky, než bude zrekonstruován.
Provozně-administrativní budova bývalé městské elektrárny v Přerově byla prohlášena kulturní památkou. Ministerstvo kultury ji zapsalo na seznam památek pro její urbanistické, architektonické, umělecko-řemeslné, ale i stavebně typologické a historické hodnoty.
V roce 1848 v prostorách Sněmovního sálu kroměřížského Arcibiskupského zámku zasedali poslanci Říšského sněmu. Nyní, 26. ledna 2021, zde – právě kvůli oné symbolice – zástupci několika nestátních památek podepsali zakládací listinu Asociace nestátních otevřených památek (dále jen ANOPA) – hradů, zámků, technických památek, muzeí nebo zahrad.
Vítězem krajské soutěže Historické město roku 2020 a držitelem prémie 100 tisíc korun je Havlíčkův Brod, který tím usiluje o titul Historické město roku 2020. V této soutěži už na vítěze čeká rovný milion. „Je to obrovský úspěch a velká čest,“ komentoval vítězství brodský radní Libor Honzárek.
Loni v létě se na půdě Univerzitního centra Telč, bývalé jezuitské koleje, konala výstava „Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši“, která byla vyvrcholením stejnojmenného projektu. Navázáním další spolupráce telčského pracoviště Národního památkového ústavu a Univerzitního centra Masarykovy univerzity, došlo k její přeměně do pokračujícího výstupu v podobě virtuální i redukované reálné expozice.
/FOTOGALERIE, VIZUALIZACE/ Velké kontroverze vzbuzuje projekt moderní přístavby s prosklenou halou pro Rabasovu galerii. Ihned po jeho zveřejnění na sociálních sítích vznikla elektronická petice, kterou zatím podepsalo několik stovek Rakovničanů, kteří se podivují nad tím, že projekt, který opět výrazně zasahuje do vzhledu historické části města, byl schválený i památkáři.
/FOTOGALERIE/ Víc než 55 let slouží plavecký stadion v pražském Podolí obyvatelům a návštěvníkům hlavního města. Dílo architekta Richarda Podzemného vzniklo na místě bývalé cementárny a stalo se kulturní památkou. Rozhodlo o tom na konci minulého roku ministerstvo kultury, podle webu Národního památkového ústavu je památkově chráněn od 10. prosince. Oficiálně provoz podolského stadionu zahájily v červnu 1965 mezinárodní spartakiádní plavecké závody.
Budova hlavního vlakového nádraží v Žatci a přilehlý dřevěný sklad se staly nemovitými kulturními památkami. Na seznam je odborníci zapsali kvůli jejich stavebně historické hodnotě.
/FOTOGALERIE/ Jako před více než sto lety bude brzy vypadat jeden z kiosků na hradeckém Pražském mostu. Také jeho podoba se nyní vrátí k jeho původnímu vzhledu z roku 1912, kdy byly kiosky postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry.
/FOTOGALERIE/ Po pěti letech dohadů je definitivně jasno. Téměř jeden a půl tisíce objektů v Brně přišlo o památkovou ochranu. Pomoct mohou památkové zóny.
Monografie Jakob Schmeißner: Z mého života a tvorby od Petry Šternové, která působí Národním památkovém ústavu v Liberci, přináší komplexní pohled na život a dílo norimberského architekta.
Celoplošnou rokokovou malbu restaurují odborníci v hradním paláci hradu Veveří. Podle odborníků z Národního památkového ústavu malba patrně pochází z konce 18. století. Už v létě by si ji mohli prohlédnout návštěvníci hradu. "Malby se restaurují proto, aby se mohly následně ukazovat návštěvníkům. V tuto chvíli se dokončují čistící práce," řekla v úterý kastelánka Veveří Lenka Uedlová.
Kovárna ve Věžnici, bývalá poštovní stanice ve Stonařově, kulturní dům v Mnichu a drážní budova v železniční stanici Rozsochy. Vysočina se může chlubit čtyřmi novými kulturními památkami. Ne všichni z toho ale jsou nadšení.
V listopadu 2020 vyšel další, již 31. svazek významného historicko-geografického projektu Historický atlas měst České republiky, svazek č. 31 JAROMĚŘ, který od r. 1995 vydává naše nejvýznamnější vědecké pracoviště Historický ústav Akademie věd České republiky Praha (dále jen HÚ AV ČR).
Vznikla jako rodinné sídlo brněnské továrnické rodiny, nyní ji většina lidí zná pod přezdívkou vládní vila. Navštívit osobně vilu Stiassni v brněnských Pisárkách sice nyní kvůli protikoronavirovým opatřením není možné, lidé si ji ale mohou prohlédnout i tak. Virtuálně.
Zámek v Červené Řečici získává nový kabát. Při celkové obnově renesančního zámku pevnostního typu odborníci a archeologové objevili zajímavé řemeslně-umělecké detaily. Ty byly v průběhu staletí převrstveny novější stavební vývojovou etapou.
Vznikla jako rodinné sídlo brněnské továrnické rodiny, nyní ji většina lidí zná pod přezdívkou vládní vila. Navštívit osobně vilu Stiassni v brněnských Pisárkách sice nyní kvůli protikoronavirovým opatřením není možné, lidé si ji ale mohou prohlédnout i tak. Virtuálně.
Vznikla jako rodinné sídlo brněnské továrnické rodiny, nyní ji většina lidí zná pod přezdívkou vládní vila. Navštívit osobně vilu Stiassni v brněnských Pisárkách sice nyní kvůli protikoronavirovým opatřením není možné, lidé si ji ale mohou prohlédnout i tak. Virtuálně.