/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Na levém břehu říčky Bystré stojí nedaleko markvartického nádraží budova skrývající v sobě stovky let historie - Červený dvůr zvaný také markvartický zámek. Po desítkách let chátrání by se mohl dočkat obnovy. Obec, které památkově chráněná stavba patří, totiž chystá její obnovu.
VIDEO / VIZUALIZACE / Rovná a celkem přehledná silnice. Přesto patří I/46 v úseku mezi Olomoucí a Šternberkem mezi nejnebezpečnější cesty na Olomoucku. Rovinky svádí řidiče k rychlé jízdě a riskantnímu předjíždění. Situaci vyřeší až nová, čtyř pruhová silnice. Přípravy motoristy i obcemi netrpělivě vyhlížené autostrády, na kterou budou navazovat obchvaty obou měst, pokročily.
Gobelín, který hejtmanství získalo od státu při vzniku krajů v roce 2000 při delimitaci majetku, je příčinou roztržky mezi krajskými zastupiteli Janem Horníkem (STAN, dnes koalice) a Martinem Hurajčíkem (ANO, dnes opozice).
V píseckých Palackého sadech padnou do konce března k zemi dva vzrostlé stromy. Lípa srdčitá a jasan ztepilý rostou ve východní části parku, blízko trafiky naproti poště. Odbor životního prostředí společně se správcem městské zeleně, Městskými službami Písek, věnoval těmto stromům dlouhodobě pozornost.
Opravu dvou památek v centru města chystá kroměřížská radnice. Týkat se bude jednak sloupu nejsvětější Trojice na Riegrově náměstí a také Mariánského sloupu na Velkém náměstí, jehož vrchol zdobí loni nově pozlacená socha Panny Marie.
/FOTOGALERIE/ Práce na obnově konopišťských střech se po tříleté odmlce znovu rozeběhly naplno. Dokládají to i rozměrné nepromokavé plachty, které teď zakrývají zejména věže na západě zámku.
Odbor kultury a cestovního ruchu města Tábora spravuje ve svém majetku sochu hejtmana Jana Žižky z Trocnova na Žižkově náměstí. Socha pochází z dílny Josefa Strachovského a byla odhalena v roce 1884. Na letošní jaro se chystá zahájení celkové obnovy této sochy.
Znojemští se chtějí pokusit o zápis radniční věže mezi národní kulturní památky. Kromě zvýšení prestiže okresního města doufají, že by se jim díky tomu podařilo památku opravit.
Historická podoba vily na Hlinkách pozvolna mizí. Majitel nyní odstranil střešní krytinu. O postup se zajímá několik úřadů, podle prvotních informací totiž měly být práce z velké části nelegální. Zatím ale mají úřady svázané ruce.
/FOTOGALERIE/ Je tady další díl seriálu Deníku, ve kterém navštěvujeme vesnice, vesničky i města Bruntálska a Krnovska. Pojďte se dnes s námi podívat, jak se žije v nejzápadnějším městě Moravskoslezského kraje, v Rýmařově. První písemná zmínka pochází už z roku 1351, dnes v něm žije přes osm tisíc obyvatel.
Hlavní město podle jeho vedení zvládá komplikovaný proces, který provází vznik nového územního plánu pod taktovkou Institutu plánování a rozvoje (IPR).
Jako v zemi zázraků si museli připadat obyvatelé Lednice na Břeclavsku při víkendové procházce zámeckým parkem. Místa, kde se dříve tlačily davy lidí, nyní zela prázdnotou. I na jindy přeplněných parkovištích teď scházela auta.
Zajímavý objev přinesly práce na obnově zeleně v parku u zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Přispěla k němu náhoda, když se v tomto týdnu pod pracovníky odborné firmy, jež má arboristické zásahy v parku na starosti, při popojíždění s technikou nedaleko Jurkovičova altánu propadla půda.
I když venku dosud poletují sněhové vločky a ještě není vidět ani pověstné světlo na konci „covidového“ tunelu, připravuje se správa státního zámku Konopiště na novou sezonu, jako by se nechumelilo. Ostatně, nic jiného jí ani nezbývá. Tedy, pokud nechce zaspat na startu nové turistické sezony. Ta startuje už 1. dubna.
Než se zlepší epidemiologická situace a lidé opět budou moct vyrazit na hrad Veveří tyčící se nad Brněnskou přehradou, můžou si památku prohlédnout alespoň virtuálně. Web Národního památkového ústavu, který má hrad ve správě, totiž nabízí online panoramatické prohlídky.
Radnice v Jičíně plánuje uspořádat v současné době dvě výstavy, které budou k vidění na veřejných prostranstvích. Obě se mohou uskutečnit i s platnými protikoronavirovými opatřeními.
Než se zlepší epidemiologická situace a lidé opět budou moct vyrazit na hrad Veveří tyčící se nad Brněnskou přehradou, můžou si památku prohlédnout alespoň virtuálně. Web Národního památkového ústavu, který má hrad ve správě, totiž nabízí online panoramatické prohlídky.
Než se zlepší epidemiologická situace a lidé opět budou moct vyrazit na hrad Veveří tyčící se nad Brněnskou přehradou, můžou si památku prohlédnout alespoň virtuálně. Web Národního památkového ústavu, který má hrad ve správě, totiž nabízí online panoramatické prohlídky.
Barokní kostel Nejsvětější Trojice v Jindřichovicích pod Smrkem byl zapsán v roce 2018 jako jediný na Frýdlantsku do Programu záchrany architektonického dědictví (PZAD), které vypisuje každoročně Ministerstvo kultury ČR. Díky příspěvku z Programu došlo již k rozsáhlým opravám a další se plánují.
Takzvaný Králičí kopec byl a stále je pozoruhodnou atrakcí Květné zahrady. Jedná se o stavbu s uměle vytvořeným systémem nor obývaných, jak název napovídá, králíky. Na jeho vrcholu stojí socha nádherné Diany. Po dlouhých letech osamění ji doplní socha střelce.
Už je rozebraná unikátní dřevěná terasa i prvky fasády. Firma v brněnské ulici Hlinky demoluje historickou vilu. Ilegálně. Ministerstvo kultury totiž vede řízení ohledně zápisu objektu mezi kulturní památky. Přitom do jeho ukončení majitel nesmí do domu udělat žádné zásahy.
Památky jsou zavřené, ale na hradech a zámcích finišují přípravy na novou sezonu. Co se děje za zavřenými dveřmi zámku v Litomyšli? Nový kastelán Petr Weiss nabídne letos návštěvníkům proměněné expozice, zajímavé příběhy, výstup na zámeckou věž i překvapení pro děti ve sklepě.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Po dvanácti letech úsilí by se v letošním roce měl kostel svatého Šimona a Judy v Lenešicích, jeho část se v létě roku 2008 zřítila, vrátit do své původní podoby. Respektive měl by být zpřístupněný tak, jak byl před zborcením věže. Má to ale háček. Peníze. Lenešický okrašlovací spolek, který se stará o obnovu kostela v této obci u Loun, by k tomu potřeboval sehnat 900 tisíc korun.
Když v polovině února pražský magistrát představil návrh nového mostu pro pěší a cyklisty, který má spojit ulice Wenzigova a U Zvonařky na Vinohradech, ozvalo se několik kritiků z řad odborné i laické veřejnosti. Primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) se dokonce dostal do mediálního sporu s Národním památkovým ústavem (NPÚ). Odpůrci plánované stavby poukazují, že lávka by schody a další okolí studentské koleje Budeč z období první republiky zcela zastínila.
Deník o víkendu nahlédl do „zakázaného území“ - za uzamčené brány zámku v Zákupech. Začíná tam léta odkládaná obnova jižního křídla hospodářského komplexu.
Mramorový erb Anny Krajířové z Krajku, manželky Zdenka Brtnického z Valdštejna, zřejmě z roku 1570. To byl nález, který se ukrýval hluboko pod budovou renesanční sýpky v Historickém městě roku 2018 Brtnici na Jihlavsku.
Mramorový erb Anny Krajířové z Krajku, manželky Zdenka Brtnického z Valdštejna, zřejmě z roku 1570. To byl nález, který se ukrýval hluboko pod budovou renesanční sýpky v Historickém městě roku 2018, v Brtnici.
Za skly skleníků může zuřit pandemie, ale ani ta jim nezabrání, aby ukázaly svou krásu. V tomto období, do konce března, nakvétají stromy a keře kamélií v zámeckých sklenících v Lysicích a Rájci nad Svitavou na Blanensku. Lidé si je sice nyní nemohou prohlédnout osobně, krásné jsou ale i na fotkách.
Za skly skleníků může zuřit pandemie, ale ani ta jim nezabrání, aby ukázaly svou krásu. V tomto období, do konce března, nakvétají stromy a keře kamélií v zámeckých sklenících v Lysicích a Rájci nad Svitavou. Lidé si je sice nyní nemohou prohlédnout osobně, krásné jsou ale i na fotkách.
V padesáti bych to z Bukova do Krásného Března přes Dobětice zvládl pěšky za dvě hodinky a ještě bych se zastavil v ZOO. Ve čtvrtek 25. února jsem jel raději pětkou. Samozřejmě, že jsem měl nový respirátor, respektuji doporučení vlády.
Panská zahrada a urnový háj v Chocni by mohly být prohlášeny za nemovitou kulturní památku. Zda jejich vlastník, město Choceň, žádost podá, se rozhodne v březnu.
Do období baroka se pomyslně vrátí lidé v aktuálně opravovaném Sálu rady v brněnské Nové radnici. Rekonstrukce místnosti měla skončit již v těchto dnech, nakonec se ale protáhne až do letošního listopadu.
Do období baroka se pomyslně vrátí lidé v aktuálně opravovaném Sálu rady v brněnské Nové radnici. Rekonstrukce místnosti měla skončit již v těchto dnech, nakonec se ale protáhne až do letošního listopadu.
Posluchači se každý měsíc mohou těšit na poutavý výklad odborníků věnovaný architektuře, movitým památkám, umění nebo také regionální historii. První přednáška „Židovští obyvatelé města Hejnice“ se koná již ve čtvrtek 25. února 2021 od 17 hodin.
Navrácení bývalých panství v Bučovicích a Plumlově nebo zhruba deseti tisíc hektarů zemědělské půdy, lesů či vodních ploch zpátky rodu Lichtenštejnů. Tím, zda k tomu dojde, se opět bude zabývat vyškovský okresní soud.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Psal se 7. červenec roku 1944, když se v jedné z koupelen zámku ve Vrbičanech zastřelil tehdejší nucený správce panství baron Hanz Henning von Hartrot. Stalo se tak krátce předtím, než si pro něj přijelo gestapo. Hartrotovi příbuzní byli totiž zapleteni do plánů v operaci Valkýra. Po nezdařeném atentátu na Hitlera mu hrozilo drsné vyslýchání a nejspíš i poprava.
Nad Bělehradskou ulicí nechá Praha postavit novou lávku pro pěší a cyklisty. Propojí ulice Wenzigova a U Zvonařky. Pokud vše půjde hladce, stavba by mohla začít ve druhé polovině příštího roku, dokončení je plánováno na jaro 2023.
Spolek Fakt-um ve spolupráci se správou Kláštera Sázava vyhlásil výtvarnou soutěž na téma „Patroni české země sv. Ludmila, sv. Anežka, sv. Václav, sv. Vojtěch, sv. Prokop“. Je určena pro výtvarníky od tří do 18 let a pro dětské kolektivy. Jejím cílem je povzbudit v dětech a mládeži zájem o poznávání, podpořit jejich fantazii, tvořivost i smysluplné trávení volného času. Vytvořená díla budou nabídnuta k prodeji.
Projekt, jak zajistit bezpečnost Plášťového mostu krumlovského zámku tak, aby nelákal sebevrahy, chystají památkáři. Neméně důležitá je také bezpečnost chodců procházejících pod mostem.
Z okolí katedrály božského Spasitele zmizí parkovací stání a proluka za ní se dočká zastavění. Léta stále dokola slýchaný záměr je nyní kousek od naplnění. Veřejná debata přiblížila projekt lidem. Kolik míst nový parkovací objekt nabídne?
Loňský rok se nesl v duchu návratu člověka do krajiny. Uzavřené obchody, zrušené kulturní akce a omezení sportování vyhnaly stovky lidí do lůna přírody. Řada z nich ale zapomněla, jak se v ní chovat, a některé lokality trpěly pod návalem návštěvníků. To by se mohlo letos změnit.
Město Teplá je proslulé premonstrátským klášterem, který v roce 1193 založil český šlechtic Hroznata, aby do něj vzápětí povolal premonstrátské řeholníky z pražského Strahova.
Na hradech a zámcích je to nyní podobné jako se včelími úly. Uvnitř se nespí, i když zvenčí to tak může vypadat. A stejně jako se včelky těší, až se s oteplením vznesou z česna, kasteláni a jejich týmy se už nemohou dočkat, až poleví koronavirová omezení a k jejich branám začnou přijíždět návštěvníci.