Myslím, že hala se musí stavět. Stálo to už pěkný prachy a každé oddálení, to jsou další a další náklady navíc, je přesvědčený Jiří Kašík z Jihlavy. Vedení Jihlavy tento názor sdílí a snaží se dát dohromady peníze tak, aby stavba multifunkční arény v Jihlavě mohla začít.
Rekordní výše i obří schodek. Děčínští zastupitelé ve čtvrtek schválili rozpočet pro příští rok, který je plný nejistot. Opozice na rozpočtu kritizovala především příliš vysoké provozní výdaje. Schválený rozpočet počítá pro příští rok jen s jednou opravdu velkou investicí, tedy s pokračováním stavby domova se zvláštním režimem v Křešicích určený pro lidi s demencí. Rozpočet na příští rok schválili zastupitelé také v Rumburku.
Obcím se peníze ze Sberbank nevrátí, pokud část věřitelů nepřestane blokovat prodej Krach Sberbank, kde měla uložené prostředky řada samospráv na Vysočině, přinesl pro mnoho z nich velké problémy. Vrátí se jim někdy peníze? Renáta Kadlecová je výkonnou ředitelkou Garančního systému finančního trhu, největšího věřitele zkrachovalé banky. V rozhovoru mluví o tom, jak probíhá insolvenční řízení.
Horácká multifunkční aréna bude velkým tématem úterního zasedání jihlavských zastupitelů. V rozpočtu na příští rok je částka osm set milionů na tuto halu. „Do zastupitelstva jde rozpočet a současně materiál na navýšení úvěru na devět set milionů. Je to další významný krok, kterým chceme projekt posunout k realizaci,“ připomněl jihlavský radní a manažer výstavby Horácké multifunkční arény David Beke.
Zastupitelstvo Jihočeského kraje ve čtvrtek schválilo rozpočet pro příští rok tak, jak byl 24. listopadu navrhován a schválen radou kraje. Tedy s příjmy 24,492 723 miliard a výdaji 25,843 487 miliard korun. Schodek 1,351 miliard korun pokryje kraj z rezerv z minulých let a nechystá se k tomu, že by si bral úvěr. Investice plánuje v rekordní výši.
Moravskoslezský kraj, v němž žije přibližně 1,2 milionu obyvatel, bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem ve výši 14,892 miliardy korun. Počítá s příjmy 11,843 miliardy korun.
Stát schválil svůj příspěvek, chybějící zdroje pokryje městu dotace z ministerstva, grant z Evropské unie a zejména úvěr za 800 milionů. V praxi tak město (z vlastních zdrojů a pomocí úvěru) zaplatí za síň a rekonstrukci domu kultury takřka dvě miliardy korun, tedy přes šedesát procent všech nákladů. Pozornost odpůrců síně se nyní přesunula k parkovacímu domu.
Asi nikdo z vás nevlastní kouzelný měšec, při plánování rekonstrukce tak budete limitováni výší úspor nebo možností dostupného úvěru. Měli byste proto co nejpřesněji vědět, na kolik úpravy domova přijdou. Při sestavování rozpočtu počítejte ještě s rezervou. Při získávání financí bývá nejvýhodnější volbou úvěr ze stavebního spoření. Využijete dříve uložené prostředky, úroky i státní podporu.
Opět stejný scénář, jen škoda je výrazně vyšší. Řeč je o podvodu, který na stejném principu provádí v posledních měsících zřejmě několik podvodníků. Kvůli podcenění situace ze strany těch, kteří chtějí prodat třeba nějakou drobnost, přijde ke slovu scénář, který je během několika minut připraví o celoživotní úspory.
Vydělávat si poctivou prací ani nenapadlo čtyřiadvacetiletou ženu z Prostějova. Již od svého mládí si finanční prostředky půjčovala u bankovních i nebankovních společností.
Statisícovou škodu měla způsobit při úvěrových podvodech 24letá žena ze Šluknovska. Podle kriminalistů měla obviněná ve třech případech uzavřít v období od prosince 2020 do února 2021 smlouvy o půjčkách u bankovní společnosti.
Klienti Sberbank se svých peněz dočkají. Pardubický kraj i města a obce, jako například Svitavy, mají velkou šanci, že už příští rok dostanou desítky svých milionů zpátky. Přitom ještě na jaře nebyly vyhlídky moc růžové, mají dostta 90 % svých peněz. „Sberbank má aktiva v Evropě a věřím, že v rámci likvidace se k penězům dostaneme. Může to trvat tři nebo čtyři roky,“ uvedl tehdy svitavský starosta David Šimek. Teď už ví, že je zřejmě hned příští rok město využije na financování velkých projektů.
Insolvenční správkyně Sberbank Jiřina Lužová v pondělí podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia banky v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41,053 miliardy. Lužová to dnes řekla ČTK. Předpokládá, že v případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině roku 2023 by mohlo dojít k výplatě pohledávek věřitelů formou částečného rozvrhu již ve druhé polovině roku 2023.
Bělorusko oznámilo, že kvůli sankcím, které vůči němu zavedly Spojené státy a Evropská unie, nedokáže splácet dluh v cizí měně. Informovala o tom agentura Reuters. V pondělí Světová banka (SB) uvedla, že s okamžitou platností zařadila všechny půjčky poskytnuté Bělorusku do kategorie nesplácených, protože se Minsk opozdil s platbou 68,43 milionu USD (1,7 miliardy Kč).
41letý muž prodával na internetu čerpadlo za 1500 korun, poté, co se mu ozvala jedna domnělá zájemkyně a v telefonu si vyměnili informace ohledně zboží, začaly muži chodit zvláštní zprávy z banky o zablokování jeho účtu a autorizaci zařízení. Následně z bankovního výpisu zjistil, že bez jeho vědomí došlo ke sjednání úvěru na 1 000 000 korun a téměř dvě desítky odchozích plateb na různé účty.
Polovina, čtvrtina, nebo dokonce nic? Vklady měst, obcí a krajů z padlé Sberbank, která je nyní v insolvenci, se ze zákona budou uspokojovat jako poslední. Reálně hrozí, že své peníze z banky obecní samosprávy na Vysočině nedostanou zpátky v plné výši. Starosty měst a obcí z toho mrazí v zádech. Zdůrazňují ale, že uvěří jen oficiálnímu dokladu s razítkem, který jim zatím nikdo neposlal.
Navýšení čerpání úvěru u Komerční banky z 1,5 na 3 miliardy odsouhlasili v úterý brněnští zastupitelé. Podle primátorky Markéty Vaňkové použije město peníze na investice, schvalování předcházela bujná diskuze. Kromě úvěru u Komerční banky má Brno také jeden u České spořitelny, rovněž ve výši 1,5 miliardy korun. Ze dvou bank tedy může souhrnně čerpat 4,5 miliardy.
Nového majitele získaly velké teplárny v Litoměřicích, Děčíně, Lounech, ale i v České Lípě, Liberci a dalších, celkem v 15 českých městech. Celkem tato zařízení s bezmála 500 zaměstnanci dodávají teplo do 70 tisíc domácností a stovky firem či organizací. MVV Energie, tedy německá matka české dceřinky, zaštiťující jednotlivé podniky, prodává veškerou infrastrukturu v Česku evropské investiční skupině Cube Infrastructure Managers, sídlící v Lucembursku. O tom, že chce energetický gigant z Mannheimu prodat teplárny a další podniky v Česku, se šuškalo už několik měsíců. Záměr vyvolával znepokojení v Litoměřicích, kde kvůli tomu diskutovali i o případném odkupu místní teplárny. Němci ale chtěli prodat všechno v Česku v jednom balíku. O jeho odkupu na obrovský úvěr vážně uvažovali v Liberci.
Nového majitele získaly velké teplárny v Litoměřicích, Děčíně, Lounech, ale i v České Lípě, Liberci a dalších, celkem v 15 českých městech. Celkem tato zařízení s bezmála 500 zaměstnanci dodávají teplo do 70 tisíc domácností a stovky firem či organizací. MVV Energie, tedy německá matka české dceřinky, zaštiťující jednotlivé podniky, prodává veškerou infrastrukturu v Česku evropské investiční skupině Cube Infrastructure Managers, sídlící v Lucembursku. O tom, že chce energetický gigant z Mannheimu prodat teplárny a další podniky v Česku, se šuškalo už několik měsíců. Záměr vyvolával znepokojení v Litoměřicích, kde kvůli tomu diskutovali i o případném odkupu místní teplárny. Němci ale chtěli prodat všechno v Česku v jednom balíku. O jeho odkupu na obrovský úvěr vážně uvažovali v Liberci.
Do problémů, které ho mohou poslat až na pět let za mříže, se dostal 56letý muž z Chomutova. Podvodem totiž získával úvěry, ze kterých financoval nákupy elektroniky a nábytku, škoda přesáhla půl milionu korun.
O půl milionu korun přišel v tomto týdnu pětatřicetiletý muž z Litovle, který se stal obětí internetových podvodníků. Ti se vydávali za pracovníky banky a později také za kriminalisty a měli mu pomoci zachránit peníze z jeho účtu. Během krátké doby ho však přesvědčili o tom, že si má v bance vzít úvěr ve výši půl milionu korun, všechny peníze pak na jejich pokyn vložil do bitcoinmatu a tím o ně přišel.
Horácká aréna se dá postavit pod dvě miliardy. Jihlavský magistrát uvedl, že cenové nabídky firem na stavbu multifunkční haly v Jihlavě se pohybují v rozmezí jedna miliarda devět set milionů korun a dvě miliardy čtyři sta milionů korun.
/FOTOGALERIE/ Na falešné policisty a bankovní úředníky si dlouhé měsíce hráli dva muži z Ostravska. Desítky klientů peněžních ústavů z Ostravy, Havířova i dalších měst Moravskoslezského kraje připravili o miliony korun. Nyní přišel zasloužený trest.
Více než 294 milionů korun získal Liberecký kraj díky vyšším daňovým příjmům prvních měsíců roku 2022. Díky tomu předčasně platí úvěr z roku 2006, který činil 750 milionů a byl použitý na opravy silnic.
Hospodaření Chomutova dopadlo nad očekávání dobře. Vyplývá to ze závěrečného účtu za uplynulý rok. Přes covidovou krizi a další otřesy, které měly dopad na veřejný rozpočet, město skončilo s kladným hospodářským výsledkem 98,7 milionů korun. To je o 30 milionů více než v roce předešlém. Hlavní ekonom dokonce hovoří o rekordním hospodaření v historii města. Opozice naopak upozorňuje, že původní rozpočet byl pravděpodobně nerealistický.
/FOTOGALERIE/ Praha si bude moci půjčit od Evropské investiční banky (EIB) v přepočtu zhruba 22,76 miliardy korun na stavbu linky metra D. V pátek to na nočním jednání schválili zastupitelé, s bankou již má magistrát půjčku sjednanou. Úvěr pokryje zhruba polovinu celkových nákladů výstavby metra. To začalo město stavět koncem letošního dubna.
Kraj Vysočina má v ruské Sberbank stále blokované téměř dvě a půl miliardy korun. Vzniklou situaci se krajští radní rozhodli řešit úvěrem. U Československé obchodní banky zřídili kontokorent do jedné miliardy korun. Peníze mají sloužit pouze jako polštář v případě nouze. Červnové zastupitelstvo nemělo námitky.
Hlavním městem ovládaná společnost Pražská plynárenská dostane od svého akcionáře záruky za úvěry na nákup plynu do výše čtyř miliard korun plus jedné miliardy za související úroky. Vedení metropole sice odmítá tvrzení opozice a dalších kritiků, že je firma v problémech. Mluvčí dodavatele energie se 425 tisíc odběrnými místy (nejen v Praze) nicméně potvrdil, že Pražská plynárenská omezila přijímání nových zákazníků.
Hlavním městem ovládaná společnost Pražská plynárenská dostane od svého akcionáře záruky za úvěry na nákup plynu do výše čtyř miliard korun plus jedné miliardy za související úroky. Vedení metropole odmítá tvrzení opozice a dalších kritiků, že je firma v problémech. Mluvčí dodavatele energie se 425 tisíc odběrnými místy (nejen v Praze) nicméně potvrdil, že Pražská plynárenská omezila přijímání nových zákazníků.
Výstavba metra D ve trase mezi Pankrácí a Novými Dvory si vyžádá 52 miliard korun. Na necelou polovinu nákladů, 23 miliard korun sehnalo město peníze od Evropské investiční banky.
/FOTOGALERIE/ Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr na stavební firmu, která vybuduje úsek trasy metra D z ulice Olbrachtova na Nové Dvory. Vítězná firma postaví tunely, tři stanice a rovněž prostory technologií. Předpokládaná hodnota zakázky je 24,63 miliardy korun. Stavba začne v druhém pololetí příštího roku a potrvá šest let. Nabídky zájemců očekává podnik na začátku letošního září. ČTK to v pátek sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková.
Patrik Doležel z Jihlavy vyhrožoval letos v lednu skokem z jihlavských hradeb. Chtěl se tím vyhnout zadržení během policejní razie kvůli krádežím a různým podvodům za bezmála 600 tisíc korun. Policisté s ním vyjednávali dlouhých pět hodin. Lákali ho například na cigarety. Nakonec se jim podařilo Doležela přemluvit, aby slezl. Následně skončil ve vazbě.
Ceny nemovitostí rostou a zdražují i hypotéky. A i když se objem poskytnutých úvěrů minulý měsíc výrazně snížil, touha Čechů po vlastním bydlení neutuchá. Jenomže se vzrůstající úrokovou sazbou se zvyšuje nejen měsíční splátka u nových hypoték, ale i u nových fixací. Mnohé domácnosti se tak mohou dostat do nepříjemné situace, že nebudou moci půjčky splácet.
Až miliony korun ročně navíc budou muset dát na splátky úvěrů některá města. Tyká se to těch, které mají půjčky navázané na mezibankovní úrokovou sazbu PRIBOR.
Tak dlouho si půjčovala a zamotávala se do úvěrové sítě, až jí hrozí několik let žaláře. Řeč je o ženě z Náchodska, která během čtyř let uzavřela 85 úvěrových smluv o zápůjčce, čímž způsobila zhruba 30 společnostem škodu přesahující pět milionů korun. Z dluhové spirály se ale i přes všechny půjčky samozřejmě nevymotala.
/VIDEO/ Auta na chodníku, trávě, v zatáčce. Na úzké cestě naskládaná před paneláky s minimálními odstupy. V adamovské ulici Sadová naprosto běžný obrázek všedního dne. Zaparkovat v této části města je v odpoledních a večerních hodinách pro motoristy často neřešitelný rébus. „Parkování je tu hrozné už hodně dlouho. My naštěstí máme garáž, ale často nám před ní stojí auta a je problém z ní vyjet. Léta se tu mluví o výstavbě parkovacího domu. Za mě si myslím, že by tu dopravě hodně ulevil,“ řekl ve středu na místě redaktorovi Deníku důchodce Stanislav. Celé jméno si nepřál zveřejnit.
Obnova bytového komplexu Pastelky, nový dům přírody nebo opravy elektroinstalace a zateplení základních škol. Jen do těchto městských staveb chtějí Hodonínští letos investovat i s dotacemi více kolem sto padesáti milionů korun. Ve stavebně náročném roce pro to chtěli využít úspor z předchozích let. Jenže ty mají či měli uložené na účtech Sberbank. Česká národní banka jí ale už i odebrala bankovní licenci.
Rádi byste si pořídili vlastní bydlení, ale máte obavy, že na hypotéku nedosáhnete? Úrokové sazby hypotečních úvěrů rapidně stoupají, aktuálně se pohybují již nad 4 % a očekává se další růst, jelikož Česká národní banka zvyšováním úrokových sazeb reaguje na inflaci, která poslední měsíce roste. Co s tím dělat, když všechno zdražuje? Článek vyšel v časopise Dům a zahrada.
Kraj Vysočina jedná s bankami o otevření kontokorentních úvěrů, z nichž by mohl v případě potřeby vybrat až dvě miliardy korun. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Miroslav Houška (KDU-ČSL). Peníze bude kraj potřebovat na financování dotovaných projektů. Ve Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, má blokovaných přibližně 2,4 miliardy korun.
Ke konci března bylo v negativním Registru fyzických osob Solus zapsáno 447 tisíc dospělých osob s dluhem po splatnosti. Je to o 43 tisíc osob méně, než před rokem. Celkový dluh po splatnosti se snížil za posledních 12 měsíců o 4,5 mld. korun na 33,8 mld. korun.