
Na připomínkové zdi je i jméno brněnského Mengeleho. Někteří politici jsou proti
Brno /ROZHOVOR UVNITŘ/ – Jména nacistů na zdi bývalé věznice na Cejlu rozhořčila brněnské opoziční politiky. Požadují, aby připomínka zmizela. A omluvu pozůstalým.
Brno /ROZHOVOR UVNITŘ/ – Jména nacistů na zdi bývalé věznice na Cejlu rozhořčila brněnské opoziční politiky. Požadují, aby připomínka zmizela. A omluvu pozůstalým.
Dvakačovice – I ve Dvakačovicích se na Den válečných veteránů připadající na 11. listopadu sešli někteří občané u pomníku padlých, aby uctili památku těch, kteří za naší svobodou obětovali to nejcennější – život. Připomněli si životy rodáků a občanů, kteří padli v první (přes osm a půl milionů obětí) a ve druhé světové válce (zhruba 43 a půl mil. obětí).
Morašice – Zrekonstruovaný památník obětem první světové války v sobotu odpoledne odhalili v Morašicích.
Chrudim – Zítra se od 18:00 uskuteční v přednáškové síni Vodních zdrojů Chrudim přednáška dobrovolníka a koordinátora na Donbasu Michala Kislického nazvaná Tam už se přece nestřílí, ne? aneb O válce na Ukrajině dnes.
Česká Lípa - Město Česká Lípa nabídlo svým základním školám dokumentární film „Socialistický stroj času", který představuje malý průřez dobou před rokem 1989 a událostmi listopadu 1989, které si připomínáme v těchto dnech.
Praha - V hlavním městě budou v pondělí tradičně na Staroměstské radnici vyhlášeny výsledky a předány ceny soutěže o nejlepší novinářské fotografie roku Czech Press Photo. Výstava vítězných i dalších fotografií začne v úterý a bude se konat také na radnici.
Praha /ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ - Ještě dnes žijí v Česku lidé, jejichž předci sloužili i na vídeňském císařském dvoře, a to i jako ministři. Česká šlechta ale dnes už po starých pořádcích nesmutní.
Je jasné, že budoucnost Ameriky a světa bude v příštích letech spojena s Donaldem Trumpem, ale nikdo pořádně netuší, jaká ta budoucnost bude. Ví se, co Trump řekl, aby vyhrál volby, ale neví se, jak vážně myslel, co říkal a co z řečeného ještě platí. Víme, s kým si Trump telefonuje a s kým se potkává, ale o čem se mluvilo a co se domluvilo, opět nemáme tušení: jediným mediálním výstupem jsou vágní komplimenty.
Vlašim - I když to tak na první pohled nemusí vypadat, sanace svahu, který s sebou při sesuvu před dvěma týdny strhl i část letního kina pod zámkem ve Vlašimi na Benešovsku, pokračuje. Bez ohledu na počasí. Kvůli ní do města přijela vrtná souprava.
Severní Čechy - Pozornost české veřejnosti loni vzbudila kniha Agent Storm, odhalující pozoruhodný lidský příběh. Dán Morten Storm po konverzi k islámu propadl jeho radikálnímu výkladu, stal se jedním z bojovníků al-Káidy.
Brno /ROZHOVOR/ – Architekt Ivan Ruller oslavil ve čtvrtek devadesáté narozeniny. Narodil se v Brně v roce 1926. Ve dvacátém století tak prožil téměř všechny významné dějinné epizody, jež měnily tvář jeho rodného města. Od prvorepublikové funkcionalistické výstavby přes druhou světovou válku, příchod i odchod komunistů až po současnost. „Vždy jsem tíhl k pestrosti. Osobně si myslím, že architekt se má s chutí pustit do čehokoliv," říká muž, který ani v devadesáti letech nepřestává s prací a výchovou mladých architektů.
Milčice - V Milčicích se narodil, na rodinném gruntu hospodařil a řadu let rychtařil slavný písmák a kronikář, představitel první obrozenecké generace František Jan Vavák. 15. listopadu uplynulo 200 let od jeho skonu. Tato mimořádná osobnost si zasluhuje připomenutí alespoň touto formou.
Vídeň - Bývalý český prezident Václav Klaus podpořil v Rakousku kandidaturu pravicového populisty Norberta Hofera na prezidenta. Na pátečním sympoziu pořádaném Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), jehož hlavním tématem byla masová migrace do Evropy, Klaus před ní opět důrazně varoval. Podle serveru listu Salzburger Nachrichten hovořil o probíhající evropské válce, byť "jen naštěstí v rovině idejí a interpretací".
Žebrák – Galavečer plnokontaktních bojových sportů se blíží. V Kulturním klubu v Žebráku uvidíte již počtvrté zápasy v Thaiboxingu a K-1.
Rekonstrukce monumentu stála osm set tisíc korun, pomohla dotace ministerstva obrany.
Vlašim – I když to tak na první pohled nemusí vypadat, sanace svahu, který s sebou při sesuvu před dvěma týdny strhl i část letního kina pod vlašimským zámkem, pokračuje. Bez ohledu na počasí. Kvůli ní do Vlašimi přijela ve středu vrtná souprava.
Brno – Brněnští fotbaloví fanoušci po loňské sezoně, kdy Zbrojovka skončila šestá, zažívají prvoligové vystřízlivění. Svěřenci kouče Svatopluka Habance se po čtrnácti kolech krčí na třinácté pozici, navíc jen o skóre před Hradcem Králové. Ze tří soupeřů, kteří se pod nimi nacházejí, se dvěma na domácím hřišti ztratili. Remizovali 1:1 s votroky i naposledy s Jihlavou. V sobotu od tří hodin odpoledne brněnský celek na stadionu v Srbské ulici přivítá poslední tým prvoligového pořadí Příbram.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Brněnští fotbaloví fanoušci po loňské sezoně, kdy Zbrojovka skončila šestá, zažívají prvoligové vystřízlivění. Svěřenci kouče Svatopluka Habance se po čtrnácti kolech krčí na třinácté pozici, navíc jen o skóre před Hradcem Králové.
Dva Češi zadržení v Turecku určitě nejsou obyčejní turisté, kteří se nešťastnou shodou okolností dostali do maléru. Jedná se o sympatizanty bojujících Kurdů, které Turci považují za teroristy. Kdo nemá rád Turky a jsou mu sympatičtí Kurdové, bude v zadržených bojovnících vidět hrdiny, byť poněkud naivní či nešikovné. Stát je ovšem v komplikované situaci, neboť Turecko je náš spojenec v NATO, a pokud naši občané porušili turecké zákony, sotva je za to česká republika může pochválit.
Moskva - Rusko udělá vše pro udržení strategické rovnováhy sil ve světě, včetně vývoje nových zbraní. Podle médií to dnes zdůraznil prezident Vladimir Putin při setkání se špičkami ruských ozbrojených sil v Soči.
Žďársko - Třídílná publikace s názvem Česká cikánská rapsodie, jež shrnuje historické bádání Jana Tesaře o partyzánském odboji na Vysočině v době druhé světové války, je v současné době na pultech knihkupectví. Historik Jan Tesař v ní zpracoval vzpomínky romského partyzána Josefa Serinka, zvaného Černý partyzán, který za války uprchl z tábora v Letech a poté našel útočiště v oblasti Žďárských vrchů.
Orlickoústecko - Krátké zprávy z okresu.
Ve čtvrtek slavili Čeští svobodní zednáři 25. výročí obnovení lóže. 17. listopadu 1990 znovu zahájili činnost, kterou museli přerušit v roce 1951. Na oslavy však padá stín vnitřních rozporů.
Londýn - Mezinárodní fotbalová federace FIFA podle očekávání zahájila disciplinární řízení s Anglií a Skotskem, jejichž hráči měli při vzájemném kvalifikačním duelu na černých páskách na rukávech symboly vlčího máku. Červené květy jsou připomínkou na válečné veterány, podle FIFA však jejich nošení může znamenat porušení pravidel o zákazu náboženských či politických stanovisek během mezinárodních zápasů.
Kaplice - To je název současného filmového festivalu, do kterého se přihlásily i některé školy z Českokrumlovska. Například v Kaplici se přidaly tamní gymnázium a obchodní akademie, které na projekci a následnou besedu pozvaly také žáky z kaplických základních škol.
Opočno - Jak se cítili vojáci za II. světové války, když pochodovali desítky kilometrů s plnou polní, si vyzkoušel jeden z žáků 9. ročníku ZŠ Opočno.
Blansko – Růžová ulička vypráví. To je název už deváté knihy, kterou vydává Městská knihovna Blansko v edici KráLiK. Její slavnostní křest se v knihovně uskuteční v pátek v šest hodin večer.
Opava hostila první listopadovou neděli krajský přebor nejmladších judistů a ve slezské metropoli se představilo 136 nadějí ve věku od sedmi do deseti let, mezi kterými nechyběla ani trojice ze štramberského oddílu, která byla znovu pořádně vidět.
Bělehrad - Srbská policie zadržela deset lidí podezřelých z nelegálního obchodování se zbraněmi. Při zátahu zabavila velké množství zbrojního arzenálu včetně raketometů, samopalů a 30 kilogramů výbušnin. Jde o vůbec největší zabavené množství zbraní v zemi za posledních 15 let, uvedla agentura Reuters.
Litoměřicko - I když je 17. listopad významným dnem v českých dějinách, na Litoměřicku mu mnoho pozornosti věnováno není.
Kroměříž – Představitelé města Kroměříž uctili památku válečných veteránů na tamním hřbitově: společně položili květiny k Památníkům obětem 1. a 2. světové války a za zvuku výstřelů se poklonili.
Rychnovsko - Výročí osobností regionu: Svatopluk Marek (16. 11. 1916 - 18. 11. 1996).
Berlín - Více než dvě třetiny běženců přicházejí do Německa kvůli strachu z války, devět z deseti nemá žádné znalosti němčiny a drtivá většina jich podporuje demokratické zřízení. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu Institutu pro výzkum pracovního trhu (IAB) mezi uprchlíky, který byl dnes představen v Berlíně.
Trutnov – Zakladatel Drop Inu Ivan Douda přijal pozvání trutnovského gymnázia a díky tomu se mohla minulé úterý realizovat přednáška zaměřená na protidrogovou prevenci.
Terezín – Sérii letošních výstav v prostorách Památníku Terezín uzavírá včera zahájená výstava fotografií Alwina Meyera nazvaná Nezapomeň své jméno – Osvětimské děti. Expozice představuje dvacet šest příběhů osvětimských dětí, které přežily útrapy věznění v největším nacistickém koncentračním táboře.
Zástupce bruntálské jednoty Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu přijal na radnici starosta Bruntálu Petr Rys. Slavnostní přijetí probíhá pravidelně od roku 2013 při příležitosti Světového dne válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu. Tento den roku 1918 skončila 1. světová válka.
Tanvald - Po připomínce 60 let od vzniku tanvaldského gymnázia slaví i Masarykova základní škola a Obchodní akademie Tanvald.
Lanžhot /FOTOGALERIE/ – Na nebi nízko položené slunce se opírá do boční strany bílo-šedé budovy, na kterou v Lanžhotě čekali řadu let. Jde o smuteční síň stojící u tamního hřbitova. Stála patnáct milionů korun.
Ženeva - V Jemenu hrozí výrazné rozšíření cholery, počet podezřelých případů se během 12 dnů zdvojnásobil na více než 4000. Informovala o tom dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Počet potvrzených případů onemocnění cholerou vzrostl ze 71 na 86 osob, prokázaly testy. Dosud zemřelo osm lidí, dalších 56 pak v důsledku akutního průjmu, uvedla agentura Reuters.
Deštná - Stíhací letoun Spitfire z Tmavomodrého světa bude brzy k vidění v deštenském Leteckém muzeu.
Deštná - Stíhací letoun Spitfire z Tmavomodrého světa bude brzy k vidění v deštenském Leteckém muzeu.
Praha - Předávání informací na učebně, ale také praktické cvičení v podobě skutečného boje s plameny za použití různých druhů hasicích přístrojů. Příležitost si to vyzkoušet jsme ještě neměli, připouští většina z hasících učitelů. A totéž platí pro prohlídku požárem zdeformovaných elektrických přístrojů, běžně používaných v každé domácnosti. I takovou podobu měla v uplynulých týdnech a měsících setkání středočeských hasičů s pedagogy, věnovaná přípravě k co nejlepšímu zvládání krizových situací. I na totiž školy pamatují, i když není vyčleněn samostatný předmět, jako to bývalo dřív.
Mirovice - Židovský holocaust připomíná v Mirovicích nová deska se 34 jmény.
Chodská Lhota – Pietní akt ke Dni válečných veteránů uspořádali v pátek v Chodské Lhotě zástupci obecního úřadu ve spolupráci s místními hasiči a mateřskou školou, která se této akce zúčastňuje každoročně.
Písek - Vzpomínkové shromáždění ke Dni válečných veteránů se uskutečnilo 11. listopadu na vojenském hřbitově.
Teplicko - V pátek dopoledne se v Teplicích Šanově konalo shromáždění u příležitosti Dne veteránů. Delegace, mezi kterými nechyběli zástupci obcí Teplicka, položily květiny a věnce k pamětní desce, která je na budově lázní. Uctění památky proběhlo i v Krupce.
Břeclav, Hustopeče – Břeclav chce postavit druhý dům s pečovatelskou službou s pětadvaceti byty. Hustopeče stále čekají na domov důchodců.
Hořovice – Hned za vchodem do parku zámku Hořovice čekala na děti obrázková legenda o svatém Martinovi.
Svatobořice-Mistřín – Před sto pěti lety se u Svatobořic na Kyjovsku narodil první romský právník v Československu Tomáš Holomek. „Právnická profese byla pro něj vždy koníčkem, doslova celoživotní náplní. S ohledem k jeho ještě klasickému prvorepublikovému vzdělání byl považovaný za skutečného odborníka, který vedle znalosti latiny ovládal plynně francouzsky, německy a samozřejmě romsky," připomněla vnučka Tomáše Holomka a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ - V Hradci Králové dnes odhalili pamětní desku legionáři a četníkovi Josefu Arazimovi, který v domě na náměstí 5. května sloužil ve 30. letech v četnické pátrací stanici. Jména četníků z této stanice byla inspirací pro tvůrce televizního seriálu Četnické humoresky. Arazim zemřel v Hradci Králové v roce 1975 ve věku nedožitých 77 let.