Praha - Za druhé světové války zachránil Karel Weirich ve fašistické Itálii dvě stovky Českoslovesnkých Židů, přesto byl donedávna téměř neznámý. Tento novinář, stenograf, účetní a korespondent Československé tiskové kanceláře (ČTK) pro Řím a Vatikán, od jehož úmrtí uplyne 1. listopadu 35 let, však podle historiků poskytl pomoc srovnatelnou s činy Nicholase Wintona. Jeho příběh objevil italský historik Alberto Tronchin a napsal o něm knihu. A v roce 2015 dostal Weirich od českého prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy in memoriam.
Domažlice – Historické jádro Domažlic, dnes památkové rezervace, tvoří po stránce architektonicko-urbanistické slohově jednotné a ucelené raně gotické urbanistické dílo, které následující epochy jen doplňovaly, a zůstalo ve své podstatě zachováno až do dnešní doby.
Praha - Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který zemřel před pěti lety, 30. října 2011, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se ale například i o antropologii a tajemno všeho druhu. Byl také vyhlášeným gurmánem, vášnivým sběratelem a cestovatelem, miloval zvířata a krásné ženy. Nejvíce ale proslul jako autor kreslených vtipů a knižní ilustrátor. Patřil k autorům humoristického časopisu Dikobraz a známá byla jeho spolupráce s humoristou Miloslavem Švandrlíkem.
Chomutov – Hokejisté Litvínova oplývají aktuálně nejlepší formou ze všech extraligových týmů. V posledních jedenácti utkáních prohráli jen jednou a v neděli pocítil jejich sílu i Chomutov. Litvínov ovládl vyprodané derby v pirátském doupěti 4:2 a před repre pauzou se udržel v top trojce. Výhru zařídil Martin Hanzl, který prožil první dvougólový zápas v extralize.
Šumava – Tento příběh je asi nejmladší ze všech, které jsme si vyprávěli. Je tomu totiž právě sto let a měsíc, kdy zmizel panský hajný Buršovský, a osmdesát let od přiznání jeho vraha. Bohužel se hajný ztratil zrovinka v době, kdy dostal povolávací rozkaz od císařského a královského ministerstva války. Na podzim roku 1916 už byli mobilizováni i čtyřicátníci.
Šumava – Tento příběh je asi nejmladší ze všech, které jsme si vyprávěli. Je tomu totiž právě sto let a měsíc, kdy zmizel panský hajný Buršovský, a osmdesát let od přiznání jeho vraha. Bohužel se hajný ztratil zrovinka v době, kdy dostal povolávací rozkaz od císařského a královského ministerstva války. Na podzim roku 1916 už byli mobilizováni i čtyřicátníci.
Svitavy – Jakákoliv věc, ať už je to tužka na stole, socha, která tiše sleduje své okolí nebo i ten nejmenší zvon, který svým bitím dává najevo svou existenci mají svůj vlastní příběh či historii. Je pozoruhodné sledovat příběhy svitavských zvonů, které stejně jako lidé časem uhynuly buď vlivem katastrof nebo je poškodil prostý zub času.
Pernink - Je jich sedm a spojila je láska k divadelnímu parketu a touha po navázání na historickou divadelní tradici. Hrají jak své autorské hry, tak i humoristická díla světových mistrů a první a zároveň naprosto novou veselohru, tedy její premiéru, chtějí uvést již po Novém roce. Řeč je o novém perninském ochotnickém divadle Kopec, které vzniklo začátkem října.
Most - Možná, že dnes už málokdo ví, že kolem již neexistující obce Albrechtice, která se nacházela nedaleko zámku Jezeří, měl být les plný ptactva. Chovaly se zde také ryby.
Paříž - Francouzský prezident François Hollande dnes jako první hlava státu přiznal podíl své země na pronásledování Romů za druhé světové války. Při návštěvě bývalého internačního tábora prezident řekl, že země se stávají lepšími, když uznají své chyby.
Martinice – Den vzniku samostatného Československa si v Proseči připomněli odhalením pomníku připomínajícím oběti 1. světové války v prosečské místní části Martinicích. Ten vznikl díky spolku Naše Martinice a vedení Proseče.
Praha /FOTOGALERIE/ - Dětství Ivana Holíka bylo plné her. Nejprve žil na Valašsku, poté na Českomoravské Vysočině. Když mu bylo deset let, přestěhovali se s rodinou do Prahy. A ta mu učarovala. Jako součát disentu prožíval rok 1968 i sametovou revoluci. Jak vzpomíná na válečné události a co je podle něj nejdůležitější pro člověka dnes?
Havlíčkův Brod – Napravit historický omyl související se společným hrobem a pomníkem rudoarmějců na novém hřbitově se rozhodla radnice v Havlíčkově Brodě. Vyšlo totiž najevo, že na tomto pietním místě jsou uloženy ostatky pouze jednoho jediného neznámého sovětského vojáka.
Jablonec - V Jablonci nad Nisou se u Památníku obětí 1. světové války v Tyršových sadech konal v předvečer svátku již tradiční pietní akt k uctění památky válečných obětí a zároveň vzpomínka na vznik samostatného československého státu 28. října 1918. Projev za statutární město Jablonec nad Nisou přednesl primátor města Petr Beitl.
Kolín /ROZHOVOR/ - Obyvatelé Kolína si mohli připomenout vznik první republiky už v podvečer státního svátku. Jak ale vypadal vznik Československa v Kolíně? Co tehdejší Kolíňáci říkali na rozpad monarchie? Na to jsme se zeptali kolínského politologa Vladimíra Srba.
Kladno – Dvě třetiny trápili hokejbalisté Letohradu kladenského favorita, aby v poslední části domácí přece jen přidali a třemi góly skóre otočili na 4:2. Alpiq tak po páteční zápase dál vládne extraligové tabulce.
Chrudimsko – Den vzniku samostatného československého státu uctili mimo jiné v Heřmanově Městci, a to položením věnce k pomníku obětem 1. světové války u kostela sv. Bartoloměje na náměstí Míru.
Kolín – Obyvatelé Kolína si mohli připomenout vznik první republiky už v podvečer státního svátku. Jak ale vypadal vznik Československa v Kolíně? Co tehdejší Kolíňáci říkali na rozpad monarchie? Na to jsme se ptali kolínského politologa Vladimíra Srba.
Slaný - Pod názvem „Slaňáci ve světě - Slaný a Slánsko ve XX. století", se v sobotu 12. listopadu 2016 v přednáškové aule slánského Gymnázia Václava Beneše Třebízského uskuteční 9. ročník historické konference, kterou tradičně organizuje spolek Wotrubia. Spolupořadatelem jsou Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném, Královské město Slaný a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.
Letohrad – Historické expozice největšího soukromého muzea v České republice se zařadily mezi místa oblíbená filmaři. Zachovalé exponáty využili při natáčení i Číňané, nyní čeští filmaři jednají s majitelem Muzea řemesel Pavlem Taclem o dalších zápůjčkách.
Kroměřížsko – Výročí 98. let od vzniku Československé republiky si připomínali i na Kroměřížsku lidé už během čtvrtka. Výjimkou nebyla ani i Kroměříž: na vznik samostatného státu tam položením květin k památníku T.G.Masaryka vzpomněli starosta města Jaroslav Němec, místostarosta Pavel Motyčka a další zastupitelé, a nechyběla ani řada dalších obyvatel města či lidí, kteří jsou s ním nějak spjati.
Brno /ROZHOVOR, VIDEO/ – Naučil se bojovat a chodí do závodů jako do bitvy. Nejspíš proto, že se rval i na pokraji smrti. Dráhového cyklistu brněnské Dukly Tomáše Bábka před pěti a půl lety srazilo auto. Po vážné nehodě strávil tři dny v kómatu a nebylo jisté, zda se vrátí do běžného života, natož že znovu usedne na kolo. Jeho příběh v neděli napsal zlatou tečku. A nemusí být poslední. Bábek se v Paříži stal evropským šampionem v keirinu, k tomu přidal bronz z pevného kilometru.
Přiblížit si světovou událost a současně nahlédnout do minulosti města, to nabízí zdařilá výstava na zámku v Bruntále. Její název Poločas velké války připomíná to, co lidé před sto lety v tu chvíli nevěděli, že velká světová válka byla ve své polovině. Válčilo se na několika frontách už přes dva roky a ještě jednou tolik utrpení, bolesti a strádání měli tehdy lidé před sebou.
Berlín - Repliku části bunkru nacistického vůdce Adolfa Hitlera vystavilo soukromé muzeum v Berlíně. Je umístěna v bývalém protileteckém krytu jen dva kilometry od místa skutečného bunkru, který byl po válce zbořen. Počin vyvolal rozporuplné reakce, uvedla agentura AP.
Nymburk - Řád Tomáše Garrigua Masaryka je vyšším státním vyznamenáním České republiky. Prezident jej uděluje nebo propůjčuje osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.
Kolín – Pietním aktem uctili lidé vzpomínku na založení Československa v podvečer státního svátku. Pietní akt se jako tradičně uskutečnil u sochy T. G. Masaryka před budovou kolínského gymnázia.
Olomouc, Praha – Jiří Brady přežil holocaust, po válce emigroval do Kanady, kde pomáhal emigrantům. Celý život publikuje a přednáší o hrůzách nacismu. V pátek 28. října měl při státním svátku získat od prezidenta Miloše Zemana Řád T.G.M. a přiletěl proto do Prahy.
Lucern - V době vrcholící studené války byl ve Švýcarsku otevřen pod horou Sonnenberg protiatomový kryt. Měl skýtat ochranu pro dvacet tisíc lidí, jednu třetinu tehdejší populace Lucernu. Stal se největší svého druhu na světě.
Benátky n. J., Most - Ještě nezapomněli vítězit! Mostečtí hokejisté po černé sérii bez výhry zaskočili venku Benátky nad Jizerou. V normální hrací době se hrálo bez branek 0:0. V prodloužení se také nerozhodlo a v následných penaltách vystřelil pro Most dva důležité body Lukáš Válek.
Nymburk - Jan Jelínek, autor knihy o osudech Židů v koncentrácích za 2. světové války, se podivuje nad způsobem udělování státních vyznamenání v naší zemi
Svitavsko – Oslavy nebo den volna? Na Svitavsku tak napůl. Někde si 28. říjen připomenou akcemi pro veřejnost, jinde jen vyvěšením státní vlajky. Asi největší oslavy plánují v Litomyšli.
Mladá Boleslav - Vzpomínky našeho krajana z Horek nad Jizerou na hrůzy první světové války vydává knižně Československá obec legionářská Jednota Mladá Boleslav. Křest proběhne zítra v městské knihovně
Nové Město na Moravě – Dům číslo 13 na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě dodnes připomíná osudy rodiny Brady. Právě tam žil Jiří Brady s maminkou, tatínkem a sestrou Hanou šťastně až do začátku války.
Blanensko – Wilhelm Schornbaum byl německý voják, který na konci druhé světové války zemřel v Doubravici nad Svitavou. Na tamním hřbitově ležel devětašedesát let. Před časem však byly jeho ostatky odborně vyzvednuty. I dlouhá desetiletí po válce totiž příbuzní nebo zástupci různých spolků hledají na území České republiky své padlé, aby je převezli zpět do vlasti, nebo je přemístili na válečný hřbitov.
New York - Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump obvinil dosluhující hlavu státu Baracka Obamu z toho, že věděl o používání soukromého e-mailu někdejší ministryní zahraničí a nynější demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou pro pracovní účely. V rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že by bylo dobré počínání Obamy prošetřit.
Praha - Jeden z nejúspěšnějších tuzemských spisovatelů Vlastimil Vondruška se v nové knize Breviář pozitivní anarchie odklonil od žánru historických detektivek a románů. Kniha spíše připomíná jeho společensko-historické eseje vycházející v deníku Mf Dnes.
Berlín - Ve východoněmeckém městě Chemnitz (Saská Kamenice) dnes kvůli nálezu bomby z druhé světové války evakuovali kolem 17.500 lidí. Čtvrttunovou pumu nalezli dělníci při stavebních pracích v hustě osídlené čtvrti Kassberg, informovala agentura DPA.
Praha - Na Strossmayerově náměstí v Praze se dnes sešly stovky lidí, aby uctily památku dětí vězněných za války v terezínském ghettu. Mezi ně patřil i Jiří Brady, který se setkání zúčastnil, stejně jako další přeživší holokaustu Toman Brod. Akci upořádali studenti středních a vysokých škol, kteří se zapojili do projektu Terezínská štafeta. Projekt se snaží oživovat příběhy a tvorbu dětí vězněných za války.