Kolín – Obyvatelé Kolína si mohli připomenout vznik první republiky už v podvečer státního svátku. Jak ale vypadal vznik Československa v Kolíně? Co tehdejší Kolíňáci říkali na rozpad monarchie? Na to jsme se ptali kolínského politologa Vladimíra Srba.
Slaný - Pod názvem „Slaňáci ve světě - Slaný a Slánsko ve XX. století", se v sobotu 12. listopadu 2016 v přednáškové aule slánského Gymnázia Václava Beneše Třebízského uskuteční 9. ročník historické konference, kterou tradičně organizuje spolek Wotrubia. Spolupořadatelem jsou Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném, Královské město Slaný a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.
Letohrad – Historické expozice největšího soukromého muzea v České republice se zařadily mezi místa oblíbená filmaři. Zachovalé exponáty využili při natáčení i Číňané, nyní čeští filmaři jednají s majitelem Muzea řemesel Pavlem Taclem o dalších zápůjčkách.
Kroměřížsko – Výročí 98. let od vzniku Československé republiky si připomínali i na Kroměřížsku lidé už během čtvrtka. Výjimkou nebyla ani i Kroměříž: na vznik samostatného státu tam položením květin k památníku T.G.Masaryka vzpomněli starosta města Jaroslav Němec, místostarosta Pavel Motyčka a další zastupitelé, a nechyběla ani řada dalších obyvatel města či lidí, kteří jsou s ním nějak spjati.
Brno /ROZHOVOR, VIDEO/ – Naučil se bojovat a chodí do závodů jako do bitvy. Nejspíš proto, že se rval i na pokraji smrti. Dráhového cyklistu brněnské Dukly Tomáše Bábka před pěti a půl lety srazilo auto. Po vážné nehodě strávil tři dny v kómatu a nebylo jisté, zda se vrátí do běžného života, natož že znovu usedne na kolo. Jeho příběh v neděli napsal zlatou tečku. A nemusí být poslední. Bábek se v Paříži stal evropským šampionem v keirinu, k tomu přidal bronz z pevného kilometru.
Přiblížit si světovou událost a současně nahlédnout do minulosti města, to nabízí zdařilá výstava na zámku v Bruntále. Její název Poločas velké války připomíná to, co lidé před sto lety v tu chvíli nevěděli, že velká světová válka byla ve své polovině. Válčilo se na několika frontách už přes dva roky a ještě jednou tolik utrpení, bolesti a strádání měli tehdy lidé před sebou.
Berlín - Repliku části bunkru nacistického vůdce Adolfa Hitlera vystavilo soukromé muzeum v Berlíně. Je umístěna v bývalém protileteckém krytu jen dva kilometry od místa skutečného bunkru, který byl po válce zbořen. Počin vyvolal rozporuplné reakce, uvedla agentura AP.
Nymburk - Řád Tomáše Garrigua Masaryka je vyšším státním vyznamenáním České republiky. Prezident jej uděluje nebo propůjčuje osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.
Kolín – Pietním aktem uctili lidé vzpomínku na založení Československa v podvečer státního svátku. Pietní akt se jako tradičně uskutečnil u sochy T. G. Masaryka před budovou kolínského gymnázia.
Olomouc, Praha – Jiří Brady přežil holocaust, po válce emigroval do Kanady, kde pomáhal emigrantům. Celý život publikuje a přednáší o hrůzách nacismu. V pátek 28. října měl při státním svátku získat od prezidenta Miloše Zemana Řád T.G.M. a přiletěl proto do Prahy.
Lucern - V době vrcholící studené války byl ve Švýcarsku otevřen pod horou Sonnenberg protiatomový kryt. Měl skýtat ochranu pro dvacet tisíc lidí, jednu třetinu tehdejší populace Lucernu. Stal se největší svého druhu na světě.
Benátky n. J., Most - Ještě nezapomněli vítězit! Mostečtí hokejisté po černé sérii bez výhry zaskočili venku Benátky nad Jizerou. V normální hrací době se hrálo bez branek 0:0. V prodloužení se také nerozhodlo a v následných penaltách vystřelil pro Most dva důležité body Lukáš Válek.
Nymburk - Jan Jelínek, autor knihy o osudech Židů v koncentrácích za 2. světové války, se podivuje nad způsobem udělování státních vyznamenání v naší zemi
Svitavsko – Oslavy nebo den volna? Na Svitavsku tak napůl. Někde si 28. říjen připomenou akcemi pro veřejnost, jinde jen vyvěšením státní vlajky. Asi největší oslavy plánují v Litomyšli.
Mladá Boleslav - Vzpomínky našeho krajana z Horek nad Jizerou na hrůzy první světové války vydává knižně Československá obec legionářská Jednota Mladá Boleslav. Křest proběhne zítra v městské knihovně
Nové Město na Moravě – Dům číslo 13 na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě dodnes připomíná osudy rodiny Brady. Právě tam žil Jiří Brady s maminkou, tatínkem a sestrou Hanou šťastně až do začátku války.
Blanensko – Wilhelm Schornbaum byl německý voják, který na konci druhé světové války zemřel v Doubravici nad Svitavou. Na tamním hřbitově ležel devětašedesát let. Před časem však byly jeho ostatky odborně vyzvednuty. I dlouhá desetiletí po válce totiž příbuzní nebo zástupci různých spolků hledají na území České republiky své padlé, aby je převezli zpět do vlasti, nebo je přemístili na válečný hřbitov.
New York - Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump obvinil dosluhující hlavu státu Baracka Obamu z toho, že věděl o používání soukromého e-mailu někdejší ministryní zahraničí a nynější demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou pro pracovní účely. V rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že by bylo dobré počínání Obamy prošetřit.
Praha - Jeden z nejúspěšnějších tuzemských spisovatelů Vlastimil Vondruška se v nové knize Breviář pozitivní anarchie odklonil od žánru historických detektivek a románů. Kniha spíše připomíná jeho společensko-historické eseje vycházející v deníku Mf Dnes.
Berlín - Ve východoněmeckém městě Chemnitz (Saská Kamenice) dnes kvůli nálezu bomby z druhé světové války evakuovali kolem 17.500 lidí. Čtvrttunovou pumu nalezli dělníci při stavebních pracích v hustě osídlené čtvrti Kassberg, informovala agentura DPA.
Praha - Na Strossmayerově náměstí v Praze se dnes sešly stovky lidí, aby uctily památku dětí vězněných za války v terezínském ghettu. Mezi ně patřil i Jiří Brady, který se setkání zúčastnil, stejně jako další přeživší holokaustu Toman Brod. Akci upořádali studenti středních a vysokých škol, kteří se zapojili do projektu Terezínská štafeta. Projekt se snaží oživovat příběhy a tvorbu dětí vězněných za války.
Hranice – Oslavy 98. výročí vzniku samostatného československého státu nabídnou v pátek 28. října koncert dechového orchestru, lampionový průvod i ohňovou show v letním kině.
Praha - V Česku ubývá lidí, kteří souhlasí s dočasným přijímáním válečných uprchlíků. V září by s přijetím souhlasilo 30 procent lidí, v květnu jich bylo 34 procent. Proti přijímání migrantů ze zemí, kde zuří válka, se v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR vyslovilo 62 procent Čechů.
Karlovy Vary - Od konce druhé světové války uplynulo dlouhých sedmdesát jedna let. Možná že časem bude tento konflikt pro mladé lidi tím, čím jsou dnes pro nás napoleonské války. Přesto mezi námi stále žijí lidé, pro které jsou hrůzy druhé světové války stále živé. Od konce války nebylo dne, kdy by si paní Magdalena Swinkelsová alespoň na malou chvíli nevzpomněla na život za ostnatým drátem. Přes všechna životní úskalí se dnes dožívá požehnaných devadesáti let.
Stará Paka – Roubenka, která byla školou a dnes si sem místní chodí půjčovat knihy, se stala v sobotu svědkem vzácné události. Rodina Jaromíra Brože, učitele a letce, který zemřel za druhé světové války, si tu převzala dokument o jmenování Jaromíra Brože čestným občanem Staré Paky.
Brno – Spolu s bytem získal i souseda, který mu znepříjemňuje život. Osmatřicetiletý Jan Boukal z Brna si domů nechodí odpočinout, ale řešit problémy. „Nevím, co jsem mu udělal, ale už mě každodenní žabomyší války unavují. Dlouho jsem se pořádně nevyspal, protože soused s oblibou v jednu ráno pouští starou pračku a poslouchá nahlas hudbu. Stěny jsou tu jako z papíru," stěžoval si Boukal.
Mezi dobýváním, respektive osvobozováním iráckého Mosulu a syrského Aleppa není vojensky vzato většího rozdílu. V obou případech boj s teroristy komplikuje přítomnost civilistů, kteří jsou držení coby lidské štíty. Politicky jde samozřejmě o úplně jiné příběhy, neboť zatímco u osvobozování Mosulu jsou s iráckou armádou naši, Aleppo dobývá syrská armáda s pomocí Ruska. Když v Iráku americké bezpilotní letouny místo teroristů pobijí svatebčany či pohřební průvod, jedná se o neúmyslnou chybu, zatímco když v Sýrii civilisty zabije ruská bomba, je to válečný zločin.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Loni v dubnu u příležitosti výročí osvobození Ostravy se stali dva velitelé tanků, Karel Šerák a Bedřich Opočenský, příslušníci 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR, čestnými občany města Ostravy.
Halenkov, Zlín – Zrodil se ve žhavé lázni, váží přibližně 350 kilogramů, jeho průměr je asi 855 milimetrů a dostal jméno B1. Tak můžeme představit základní zvon, který bude prvním v už 79 let starém zlínském evangelickém kostele. V pátek, 21. října, jej večer odlili ve Zvonařském ateliéru Tkadlec v Halenkově na Vsetínsku.
Otrokovice – Po třech domácích výhrách třetiligoví fotbalisté Viktorie Otrokovice klopýtli s Mohelnicí. O všem podstatném se rozhodlo během tří minut druhé půle. „Byla to válka, kterou vyhrál soupeř," glosoval kouč Sedlák.
Kouřim – Poznáte podle listů či jehličí na obrázku jak vypadá smrk, borovice jedle, lípa nebo dub? Vyzkoušet si to mohli všichni ti, kteří zavítali oslavit Den stromů ke kouřimskému rybníku Strašík společně s místními rybáři.
/FOTOGALERIE, EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Loni v dubnu u příležitosti výročí osvobození Ostravy se stali dva velitelé tanků, Karel Šerák a Bedřich Opočenský, příslušníci 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR, čestnými občany našeho města.
/HISTORIE/ Přehrada na řece Moravici byla u obce Kružberk vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry. Původní záměr hovořil zejména o energetickém využití průtoku Moravice, ale rostoucí požadavek na pitnou vodu ho změnil na vodárenský.
Praha - Česko uzavře dohodu se Srbskem o ochraně válečných hrobů a vojenských pietních míst. Umožnit by měla vyhledávání či údržbu českých válečných hrobů v Srbsku a naopak. Dohodu bude v pondělí schvalovat vláda, sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.
Halenkov, Zlín – Zrodil se ve žhavé lázni, váží přibližně 350 kilogramů, jeho průměr je asi 855 milimetrů a dostal jméno B1. Tak můžeme představit základní zvon, který bude prvním v už 79 let starém zlínském evangelickém kostele. V pátek, 21. října, jej večer odlili ve Zvonařském ateliéru Tkadlec v Halenkově na Vsetínsku.
Litomyšl - Přijde vám dvacetileté soužití s partnerem jako věčnost? A co teprve čtyřicet nebo šedesát let? Pak asi podivíte, že se najdou lidé, kteří jsou spolu mnohem déle a navíc jsou naplněni láskou a obdivem jeden k druhému a těší se z každého prožitého dne dohromady.
Boskovice – Pískovcový kříž, na kterém je umístěná pozlacená socha Ježíše Krista, stojí v centru Mladkova, místní části Boskovic, již od roku 1888. Za tu dobu se na něm podepsaly nejen vlivy počasí, ale také amatérské opravy, které mu spíše uškodily, než prospěly. To trápilo členy spolku Mlátek, kteří kříž nechali zrestaurovat.
Klatovsko - Je ovce, kterou za sebou před týdnem táhl na laně po Klatovech autobus společnosti Autobusy VKJ, výsledkem tvrdého konkurenčního boje o linku, nebo bylo důvodem krutého činu něco jiného? Na to se nyní snaží přijít klatovští kriminalisté. Zatím podle nich ale nic nenasvědčuje tomu, že by zvíře doplatilo na válku dopravců, byť o tom veřejnost hovoří jako o hotové věci.
Břeclavsko – Pamatují Lichtenštejny, války i změny režimů. Staleté duby stojící v krajině Soutoku či v okolí zámečků Pohansko a Lány u Břeclavi se ale stejně jako časy minulé postupně stávají také vzpomínkami.
Vranice - Děti z malé vesničky Vranice, která se nachází přibližně dva kilometry od Zbizub, musely od nepaměti docházet do školy v Kácově. Ta ale byla čtyři kilometry daleko a tato cesta tak byla především pro malé děti neschůdná. Proto vraničtí začali usilovat o vlastní školu.