Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Žáci natočili film o globálním oteplování

Zemětřesení v Itálii nám v těchto dnech neodbytně připomnělo naši závislost na přírodě. Ve Městě Albrechticích připomněli tuto závislost žáci devátého ročníku: natočili dokument o globálním oteplování.

Kurdské jednotky bojují s Islámským státem o Bašiku u Mosulu

Bagdád - OOddíly kurdských pešmergů dnes bojovaly s radikály z takzvaného Islámského státu (IS) o město Bašika, které leží u Mosulu. Předpokládá se, že většina civilistů z Bašiky odešla a že město hájí asi stovka členů IS. Aby zastavili postup protivníka, nasadí zřejmě i sebevražedné atentátníky v autech. Boj o Bašiku je součástí osvobozovací operace Mosulu, která vstoupila do čtvrtého týdne. Irácká armáda mezitím objevila v masovém hrobě jižně od Mosulu asi 100 mrtvých, kterým byla setnuta hlava.

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo 346

Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo.

V Novém Městě ožily příběhy hrdinů

Nové Město na Moravě – Vratislavovo náměstí, Komenského náměstí a zahrada Gymnázia Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě. Všechna jmenovaná místa mají jedno společné – spojují je Příběhy 20. století.

Dušičkový pochod připomněl oběti napoleonských válek

Dřevohostice – Každý z účastníků dušičkového pochodu napoleonských vojáků se vydal chladným ránem na osm kilometrů dlouhou trasu z jiných pohnutek. Například Ludvíka Schnaida, jenž přijel do Dřevohostic až z Putimi v Jižních Čechách, přivedl k zájmu o napoleonské války jeho syn.

Seminář ruských filmů cílí na (ne)svobodu

Hodonín – Tři dny, patnáct filmů, přednáška o Dostojevském, výstavy či hudba Vladimira Vysockého. Takovou nabídku má na příští pátek až neděli hodonínské Kino Svět. Bude patřit už třiadvacátému ročníku Semináře ruských filmů. Jeho letošní tématem je Umění v (ne)svobodě. „Po zkoumání ruské identity a ohledávání stigmat války v ruské kultuře, přicházíme letos s další stěžejní otázkou, kterou je postavení umělce a jeho díla v dobách (ne)svobody. Svoboda je pojem, za který se musí neustále bojovat, a to i v dnešní době," uvedl letošní festival jeho zakladatel a ředitel hodonínského Domu kultury Marcel Řimák.

Řípskou ulici uzavřel nález nevybuchlé pumy. Policisté evakuovali dvě stě lidí

Brno /FOTOGALERIE/ – Nepříjemnou událost zažili lidé, kteří se v pátek po čtvrt na tři hodiny odpoledne pohybovali v okolí Řípské ulice v brněnské Slatině. Na místě dělníci našli nevybuchlou munici. „Pyrotechnik potvrdil, že jde o leteckou pumu. Evakuovali jsme asi dvě stovky obyvatel v okruhu dvou set metrů. Nakonec ji pyrotechnik naložil a odvezl," okomentoval nález policejní mluvčí Pavel Šváb.

V Karlíně odhalí pamětní desku chlapci, který nepřežil Osvětim

Praha - V pražském Karlíně praha odhalí pamětní desku tamnímu rodákovi, chlapci Pavlu Lionovi, který jako čtrnáctiletý zahynul v koncentračním táboře. Tři roky předtím byl deportován do terezínského ghetta, kde se podílel na tajném vydávání časopisu. Potom byl deportován do Osvětimi, kde byl i s matkou a mladším bratrem zavražděn.

Írán má podle Izraele v Sýrii 25.000 bojovníků z řad šíitů

Damašek, Jeruzalém - Írán velí šíitské jednotce, která bojuje v Sýrii a má kolem 25.000 členů. Řekl to dnes bývalý ředitel izraelské kontrašpionážní služby Šin Bet Avraham Dichter. Před švýcarskou parlamentní delegací také prohlásil, že tito šíité nebojují proti radikálům z Islámského státu (IS), ale proti sunnitům, kteří stojí v opozici proti prezidentovi Bašáru Asadovi.

Restaurovali dveře sýpky

Jevíčko – Péči o památky ve městě nezanedbávají. V letošním roce se dostala řada na historické dveře někdejší barokní sýpky v ulici K. H. Borovského.

Rytíři podblanické kultury opět ožívají

Louňovice pod Blaníkem -  „Chlapi, jdem do hospody, ať se trochu zkulturníme," zasměje se Tomáš Remiš a společně s Janem Pospíšilem, Pavlem Hradeckým a Milanem Bébrem směřují do horního hostince v rodných Louňovicích pod Blaníkem. Během cesty se připojí Václav Fejtek a zanedlouho již všichni sedí se skleničkou v ruce. „Něco mě napadlo," pronese k přátelům Vít Bartoš, jakmile vkročí do hospody, a začne vysvětlovat svůj nápad…

Výstava v technické knihovně připomene české oběti nacismu

Praha - V Národní technické knihovně ve čtvrtek odpoledne začne putovní fotografická výstava nazvaná Paměť tváře/Tváře paměti… nejen nuceně nasazených. V Praze bude tři týdny, poté se přesune do Olomouci. Cílem výstavy je přiblížit prostřednictvím jedenácti portrétů českých obětí nacismu osobní rovinu utrpení civilního obyvatelstva za druhé světové války. Každou fotografii doplňuje krátký životní příběhem vyobrazeného.

Dušičkový čas vyvolává řadu vzpomínek

Královéhradecko - Skončil říjen, podzim vrcholí a přichází ten pravý „dušičkový" čas. Mlhy pokrývají krajinu a podvečer prosvětlují tisíce svíček na hřbitovech, zapálených jako vzpomínka na zesnulé. Je tu nálada vhodná pro vzpomínání. Na blízké i vzdálené příbuzné, přátele, kamarády, kteří už nejsou dávno mezi námi.

Na radnici dorazila petice proti stěhování pomníku

Dačice – Kauza přestěhování pomníku obětem třech válek z Kancnýřova sadu v centru Dačic pokračuje. Starosta města Karel Macků převzal od zástupce petičního výboru petiční archy proti přesunu pomníku v Kancnýřově sadu, zároveň přebral i petici s podpisy proti kruhové křižovatce na Palackého náměstí.  

Štingl: Svoji identitu si musíme připustit

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Nádraží Bubny proti tichu mlčící většiny. Na konci října se tu podruhé setkali lidé, aby ticho přehlučili bubny. Letošní ročník 75. výročí prvního transportu do ghett a koncentračních táborů se konal ve sledu událostí, v nichž byl hrdinou pamětník holocaustu Jiří Brady.

Boj za svobodu má trhliny

Jičínsko – „Poměrně dobře si pamatuji na poslední minutu, kdy jsem ho viděl naposledy. Bylo to 18. července 1941 a přijelo si pro něho k nám domů jičínské gestapo.

Válečný hrdina zemřel jen pár dní před povýšením

Litoměřicko – Po státním svátku vzniku samostatného Československa si příští pátek připomeneme Den válečných veteránů. Ti se velkou měrou zasloužili o to, že dnes žijeme ve svobodné demokratické zemi. Jejich řady ale rychle řídnou, proto bychom měli zdokumentovat jejich život pro budoucí generace.