Kreativ

ŠTÍTEK: válka

V Holoubkově oprášili maďarskou královskou armádu

Holoubkov – Dějiny nejsou černobílé. Tak vnímá parta deseti přátel z celé republiky účinkování maďarské královské armády za druhé světové války. Výsledky svého bádání prezentovala na dvoudenní výstavě v sídle holoubkovského úřadu.

Deník hanáckého vojáka z 1. světové války - díl 5.

Před sto lety (11. 11. 1918 v 11 hodin) skončila první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Prostějova - Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…

Hořice vydaly knihu ke stému výročí republiky

Hořice - Ve středu 21. listopadu se v přednáškové místnosti za knihovnou uskutečnil slavnostní křest knihy dcery legionáře Soni Kerelové a Šárky Špicarové Nezapomeneme: Památce hrdinů.

Telčské divadlení nabídne veselé i neveselé kousky

Telč – V Telči se po letech podařilo oživit akce, které ve městě chyběly. A tak se lidé mohou těšit na sérii amatérských divadelních představení. Jmenuje se Telčské divadlení a v průběhu zimních měsíců nabídne veselé, ale i méně veselé kousky.

Poznámka Fidela Kuby - Reemigranti

Těším se na knížku Reemigranti, kterou Radek Ocelák představí 24. 11. v Rýmařově. Pojednává o Slovácích, kteří v 19. století odešli do Rumunska a po válce našli nový domov v Jeseníkách.

Památník v Úvalně připomíná oběti první světové války

Několik výstřelů, které vypálil radikál Gavrilo Princip na následníka trůnu Františka Ferdinanada d'Este, vedlo Rakousko-Uhersko k vyhlášení války Srbsku. Velká války brzy přerostla v celosvětový konflikt. Čtyři roky poziční války si vyžádaly 10 milionů mrtvých, 20 milionů zraněných a na 8 milionů nezvěstných. Jména některých z nich připomínají památníky na Krnovsku.

Lidé i obce dostali ocenění za vzornou péči o hroby

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Památník či pomníček nebo alespoň pietní desku připomínající oběti světových válek mají nejen města, ale i téměř všechny středočeské obce. A skoro každá rodina si uchovává vzpomínku na předka, který se z válečných útrap nevrátil.

Majdan po pěti letech. Válka nekončí, ale k EU má Kyjev blíž

Ukrajina je jinou zemí než před pěti lety. Prozápadní, více demokratickou a méně zkorumpovanou. Mzdy přepočítané na dolary jsou pořád o hodně nižší než před pěti lety. Ceny elektřiny, plynu a mnoha dalších věcí jsou o dost vyšší. Na východě země se pořád válčí a umírají lidé, Rusy okupovaný Krym se mění v ruskou provincii.

V Heydukově památníku zahrají dudáci

Písek - Prácheňské muzeum připravilo další literární odpoledne na neděli 25. listopadu od 16 hodin. Návštěvníky Památníku básníka Adolfa Heyduka bude čekat téma Dudácká beseda aneb Čeněk Zíbrt po stu letech opět v Písku.

Dětenický betlém je zachráněn!

Dětenice - Díky nevšední iniciativě potomků autora a skupiny nadšenců se podařilo v Dětenicích zrekonstruovat a zprovoznit historickou památku z 19. století. Záchranné práce trvaly více než 12 roků.

Rokycany obsadili veteráni ze zámoří

Rokycany – S okresním městem a jeho představiteli se v pondělí loučila poslední ze skupinek amerických válečných vysloužilců. Už po devětadvacáté si zde připomněli oběti obou světových válek i novodobých konfliktů v různých kontinentech.

Přetlak soutěží? Brzy vypuknou tenisové války

Že je tenis výsostně individuální sport, v němž každý bojuje jen sám za sebe? To je jistě pravda, poslední dobou v něm ale sílí i opačný trend. Jako by se totiž roztrhl pytel s týmovými soutěžemi, které mají osvěžit a zaujmout tenisem zahlcenou masu fanoušků. A právě o diváky (potažmo o obsah jejich peněženek) se v blízké budoucnosti strhne zajímavý souboj.

Století českých Vánoc

Různé podoby Vánoc ve 20. století představuje na své tradiční výstavě Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

Německo přemohlo krvelačné démony nacionalismu, řekl Macron v Berlíně

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ve Spolkovém sněmu vyzval Německo, aby v době nového nacionalismu udělalo Evropu odolnější vůči krizím. Poděkoval také za příležitost promluvit v tamním parlamentu právě v den, kdy si Německu připomíná památku obětí válek. Podle něj se jedná o jasný signál smíření dvou někdejších úhlavních nepřátel.

OBRAZEM: Proč nepokládat věnce o půlnoci

Plzeň – "Žij tak, abys nemusel pokládat pietní věnce o půlnoci," řekl na setkání k 17. listopadu hejtman Josef Bernard (ČSSD). Dodal, že uplynulých 100 let nás přesvědčilo o tom, jak je jednoduché a rychlé ocitnout se z míru ve válce, ze svobody v totalitě, z naděje v beznaděj. "Nedopusťme vrácení totality, braňme se!" vyzval lidi.

Američtí vysloužilci slaví v Rokycanech

Rokycany – Od sametové revoluce se do okresního města sjíždějí váleční vysloužilci ze zámoří. Uctívají zde památku padlých spolubojovníků v obou světových válkách i novějších konfliktech v různých kontinentech.

Babiš chce v Sýrii postavit školku pro sirotky. Plán představil Junckerovi

Český premiér Andrej Babiš dnes seznámil předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera s plánem na postavení školky a školy pro přibližně 150 syrských sirotků. O tomto plánu Babiš již včera jednal také s českou velvyslankyní v Sýrii Evou Filipi i zástupci firmy, jež by se na výstavbě mohla podílet.  

V Nákle uctili památku Jana Opletala

Padl jsem první pod úderem temna. Epitaf na náhrobku v Nákle připomíná jednu z prvních československých obětí 2. světové války. V roce 1939 se jí stal rodák z místní části Lhota nad Moravou, čtyřiadvacetiletý Jan Opletal. V pátek dopoledne se u jeho hrobu sešli příbuzní i lidé z řad veřejnosti, aby uctili památku muže, který se do historie země zapsal jako symbol vzdoru a vlastenectví.

Beseda o Čeňku Zíbrtovi a dudácké muzice

Strakonice - Kulturního historika, folkloristu, etnograf a profesora Karlovy univerzity Čeňka Zíbrta připomněla ve čtvrtek 15. listopadu beseda ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.

Deník hanáckého vojáka z 1. světové války - díl 4.

Před sto lety (11. 11. 1918 v 11 hodin) skončila první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Prostějova - Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…

Historická přátelství přetrvávají dodnes

Rakovnicko - První světová válka a rok 1915 změnil osudy nejen italským přistěhovalcům, kteří byli vystěhování z ohrožených oblastí Přímoří a jižních Tyrol a jen s tím nejnutnějším přijeli na rakovnické nádraží. V rámci rakouského mocnářství pak byli nouzově ubytováni na různých místech našeho okresu. Přes počáteční velmi složité podmínky i nedůvěru začaly roztávat ledy a vznikat přátelství, která přetrvávají napříč generacemi dodnes.