
Čeněk Zíbrt po stu letech opět v Písku
Písek – Rodák z Kostelce nad Vltavou, etnograf a zakladatel oboru kulturní historie Čeněk Zíbrt (1864 - 1932) uvedl v Písku 1. května 1918 Dudáckou besedu.
Písek – Rodák z Kostelce nad Vltavou, etnograf a zakladatel oboru kulturní historie Čeněk Zíbrt (1864 - 1932) uvedl v Písku 1. května 1918 Dudáckou besedu.
Pražští pamětníci pro Pražský deník vzpomínají na to, jak ubíhaly roky jejich často nelehkého života.
Litoměřice - Tomáš Rotbauer zakládá sdružení Richard. Snahu uctít oběti války i bádat v archivech v Rusku podpořil jeho konzul.
Holoubkov – Dějiny nejsou černobílé. Tak vnímá parta deseti přátel z celé republiky účinkování maďarské královské armády za druhé světové války. Výsledky svého bádání prezentovala na dvoudenní výstavě v sídle holoubkovského úřadu.
Brno /FOTOGALERIE/ – Marš! Křičí jeden z vojáků a kolona několika tamborů, osmnácti jezdců na koních a téměř dvou tisíc lidí se z náměstí Svobody dává do pohybu. I letos dorazil do Brna týden před bitvou u Slavkova francouzský císař Napoleon Bonaparte. Připomněl události roku 1805.
Před sto lety (11. 11. 1918 v 11 hodin) skončila první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Prostějova - Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…
Hořice - Ve středu 21. listopadu se v přednáškové místnosti za knihovnou uskutečnil slavnostní křest knihy dcery legionáře Soni Kerelové a Šárky Špicarové Nezapomeneme: Památce hrdinů.
Hr. Králové – Litvínovští hokejisté prohráli i ve třetím venkovním zápase. Tentokrát nestačili na ledě hradeckého Mountfieldu, kde těsně padli 2:3.
Telč – V Telči se po letech podařilo oživit akce, které ve městě chyběly. A tak se lidé mohou těšit na sérii amatérských divadelních představení. Jmenuje se Telčské divadlení a v průběhu zimních měsíců nabídne veselé, ale i méně veselé kousky.
Tábor - Po čtyřech měsících je socha vojáka Rudé armády zpět na náměstí T.G.M. Nynější podoba ale nechává málokoho chladným.
Těším se na knížku Reemigranti, kterou Radek Ocelák představí 24. 11. v Rýmařově. Pojednává o Slovácích, kteří v 19. století odešli do Rumunska a po válce našli nový domov v Jeseníkách.
Plzeň – Láska k loutkám se v Divadle V Boudě předává z generace na generaci. A že se jich nevystřídalo málo. Vždyť toto plzeňské loutkové divadlo oslaví v sobotu 24. listopadu devadesátiny.
Několik výstřelů, které vypálil radikál Gavrilo Princip na následníka trůnu Františka Ferdinanada d'Este, vedlo Rakousko-Uhersko k vyhlášení války Srbsku. Velká války brzy přerostla v celosvětový konflikt. Čtyři roky poziční války si vyžádaly 10 milionů mrtvých, 20 milionů zraněných a na 8 milionů nezvěstných. Jména některých z nich připomínají památníky na Krnovsku.
Červená Lhota/Řím - Památkáři nachystali sérii výstav o šlechtických diplomatech
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Památník či pomníček nebo alespoň pietní desku připomínající oběti světových válek mají nejen města, ale i téměř všechny středočeské obce. A skoro každá rodina si uchovává vzpomínku na předka, který se z válečných útrap nevrátil.
Přepychy - Svoji misi v Přepychách završil v úterý 20. listopadu zvonař Petr Rudolf Manoušek. Do věže kostela sv. Prokopa vrátil restaurovaný zvon, který příští rok oslaví úctyhodných 460 let.
Lužice - Osudy občanů Lužic, kteří padli v první světové válce či vstoupili do československých legií. Právě o nich vypráví nedávno vydaná kniha Lužičtí muži ve Velké válce od obecní kronikářky Věry Kotáskové z Lužic na Hodonínsku.
Ukrajina je jinou zemí než před pěti lety. Prozápadní, více demokratickou a méně zkorumpovanou. Mzdy přepočítané na dolary jsou pořád o hodně nižší než před pěti lety. Ceny elektřiny, plynu a mnoha dalších věcí jsou o dost vyšší. Na východě země se pořád válčí a umírají lidé, Rusy okupovaný Krym se mění v ruskou provincii.
Písek - Prácheňské muzeum připravilo další literární odpoledne na neděli 25. listopadu od 16 hodin. Návštěvníky Památníku básníka Adolfa Heyduka bude čekat téma Dudácká beseda aneb Čeněk Zíbrt po stu letech opět v Písku.
Táborsko - Přinášíme přehled středečního programu kin a tipy na zajímavé akce.
Pražští pamětníci pro Pražský deník vzpomínají na to, jak ubíhaly roky jejich často nelehkého života.
Dětenice - Díky nevšední iniciativě potomků autora a skupiny nadšenců se podařilo v Dětenicích zrekonstruovat a zprovoznit historickou památku z 19. století. Záchranné práce trvaly více než 12 roků.
Třebíč - Charitativní kavárnu pořádají studenti Katolického gymnázia v Třebíči. Výtěžek poputuje na východní Ukrajinu do míst zasažených válkou.
Rokycany – S okresním městem a jeho představiteli se v pondělí loučila poslední ze skupinek amerických válečných vysloužilců. Už po devětadvacáté si zde připomněli oběti obou světových válek i novodobých konfliktů v různých kontinentech.
Že je tenis výsostně individuální sport, v němž každý bojuje jen sám za sebe? To je jistě pravda, poslední dobou v něm ale sílí i opačný trend. Jako by se totiž roztrhl pytel s týmovými soutěžemi, které mají osvěžit a zaujmout tenisem zahlcenou masu fanoušků. A právě o diváky (potažmo o obsah jejich peněženek) se v blízké budoucnosti strhne zajímavý souboj.
Písek - Čtvrteční muzejní přednáška se bude tentokrát věnovat nové lávce jako obohacujícímu prvku veřejného prostoru.
Aš – Masarykovo náměstí a jeho širší okolí. To je území, které chce ašská radnice zadat k posouzení architektům.
Různé podoby Vánoc ve 20. století představuje na své tradiční výstavě Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ve Spolkovém sněmu vyzval Německo, aby v době nového nacionalismu udělalo Evropu odolnější vůči krizím. Poděkoval také za příležitost promluvit v tamním parlamentu právě v den, kdy si Německu připomíná památku obětí válek. Podle něj se jedná o jasný signál smíření dvou někdejších úhlavních nepřátel.
Plzeň – "Žij tak, abys nemusel pokládat pietní věnce o půlnoci," řekl na setkání k 17. listopadu hejtman Josef Bernard (ČSSD). Dodal, že uplynulých 100 let nás přesvědčilo o tom, jak je jednoduché a rychlé ocitnout se z míru ve válce, ze svobody v totalitě, z naděje v beznaděj. "Nedopusťme vrácení totality, braňme se!" vyzval lidi.
Dnes se naposledy podíváme s historikem Jakubem Mamulou do Krnova v dobách vzniku Československa.
Z Opavska v sobotu 17. listopadu přijali policisté dvě oznámení od občanů, která se týkala nálezů munice.
Rokycany – Od sametové revoluce se do okresního města sjíždějí váleční vysloužilci ze zámoří. Uctívají zde památku padlých spolubojovníků v obou světových válkách i novějších konfliktech v různých kontinentech.
Ústecký kraj - Složitý vývoj mělo skautské hnutí v našem kraji. Dnes se však opět těší velkému zájmu.
Děčín, Ústecký kraj - Složitý vývoj mělo skautské hnutí v našem kraji. Dnes se však opět těší velkému zájmu.
Duchcov, Ústecký kraj - Složitý vývoj mělo skautské hnutí v našem kraji. Dnes se však opět těší velkému zájmu.
Nový Bydžov - Vojenský hřbitov z prusko-rakouské války 1866 v Novém Bydžově září novotou. Kraj na opravy tohoto pietního místa vynaložil částku 444 000 korun.
Životní osudy legionáře a generála Jana Vančury přibližuje kniha Právo má přednost před mocí autorsky zpracovaná jak ředitelem Knihovny B. B. Buchlovana Radovanem Jančářem, tak i synem generála Jiřím Vančurou a jeho rodinnými příslušníky.
Ústecký kraj - Složitý vývoj mělo skautské hnutí v našem kraji. Dnes se však opět těší velkému zájmu.
Ústecký kraj - Složitý vývoj mělo skautské hnutí v našem kraji. Dnes se však opět těší velkému zájmu.
Ústecký kraj - Složitý vývoj mělo skautské hnutí v našem kraji. Dnes se však opět těší velkému zájmu.
Ústecký kraj - Složitý vývoj mělo skautské hnutí v našem kraji. Dnes se však opět těší velkému zájmu.
Český premiér Andrej Babiš dnes seznámil předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera s plánem na postavení školky a školy pro přibližně 150 syrských sirotků. O tomto plánu Babiš již včera jednal také s českou velvyslankyní v Sýrii Evou Filipi i zástupci firmy, jež by se na výstavbě mohla podílet.
Pražský deník přináší po celý rok cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme na Chodov.
Padl jsem první pod úderem temna. Epitaf na náhrobku v Nákle připomíná jednu z prvních československých obětí 2. světové války. V roce 1939 se jí stal rodák z místní části Lhota nad Moravou, čtyřiadvacetiletý Jan Opletal. V pátek dopoledne se u jeho hrobu sešli příbuzní i lidé z řad veřejnosti, aby uctili památku muže, který se do historie země zapsal jako symbol vzdoru a vlastenectví.
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který v roce 2010 stál za masivním zveřejněním tajných dokumentů o válce v Iráku a v Afghánistánu, má stále důvod k obavám. Jak zveřejnil server WikiLeaks, ve Spojených státech proti němu bylo tajně vzneseno obvinění.
Strakonice - Kulturního historika, folkloristu, etnograf a profesora Karlovy univerzity Čeňka Zíbrta připomněla ve čtvrtek 15. listopadu beseda ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.
Před sto lety (11. 11. 1918 v 11 hodin) skončila první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Prostějova - Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…
Rakovnicko - První světová válka a rok 1915 změnil osudy nejen italským přistěhovalcům, kteří byli vystěhování z ohrožených oblastí Přímoří a jižních Tyrol a jen s tím nejnutnějším přijeli na rakovnické nádraží. V rámci rakouského mocnářství pak byli nouzově ubytováni na různých místech našeho okresu. Přes počáteční velmi složité podmínky i nedůvěru začaly roztávat ledy a vznikat přátelství, která přetrvávají napříč generacemi dodnes.
Rokycany – V sobotu po jedenácté hodině se rodinní příslušníci a známí rozloučí s Květou Daňovou.