Prachatice - V pořadí jedenáctý ročník konference o multikultuře proběhl za účasti zajímavých hostů, tentokrát premiérově v Prachaticích, v sídle pořádající KreBul, o.p.s. Uctěna byla také památka obětí války, a to pietním aktem na hřbitově obětí pochodu smrti ve Volarech.
Možná byste si řekli, že tento zlomyslně vypadající stroj vznikl ve „staré dobré Americe“. To však není pravda, takzvaný Tankenstein vznikl v mírumilovné Kanadě, je z velké časti postaven ze šrotu a navíc kompletně od oka.
Seriál Příběhy pamětníků připomíná skrze autentická vyprávění historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle si představíme jednadevadesátiletého Antonína Zelenku, jenž popisuje, jak minulý režim nakládal s nepohodlnými lidmi. Podíváme se, jak se z vojenského letce stal vězeň, mukl a posléze účetní.
Mělník - Horká, téměř letní neděle neodradila návštěvníky. Náměstí Míru bylo plné dospělých i dětí. Den 13. května zakončil cyklus akcí věnovaných připomínce ukončení 2. světové války v Evropě, který započal 2. května Memoriálem Augusta Rebce - atletický trojboj a v pondělí 7. května pokračoval pietním uctěním obětí 2. světové války u památníku v centru města. Poslední nedělní akce zahrnovala od dopoledních hodin výstavu vojenské historické techniky.
/FOTOGALERIE/ Kostel v Hlince měl 65 let na věži jehlan. Od soboty 12. května už má stejnou báň, jaká tu bývala před válkou. Sundávání jehlanu a zvedání báně byly atrakce, které si nikdo nechtěl nechat ujít.
Besednice – Tradiční pietní akt, avšak tentokráte i za přítomnosti mistra světa a Evropy v akrobatickém létání Petra Jirmuse, se odehrál v Besednici u pomníku obětem dvou světových válek.
Kutnohorsko - Válka je vůl. Tento nápis jsem kdysi objevila na nějakém sloupku, už ani nevím, ve kterém městě to bylo. Zvláštní, avšak trefné spojení slov mě překvapilo a zaujalo. Když jsem náhodou u příbuzných uviděla výtisk novin Student z 28. února 1968, záhada byla vyřešena.
Šéf teroristické organizace Al-Káida Ajmán Zavahrí vyzval v neděli muslimy ke svaté válce (džihádu) proti Spojeným státům. Uvedl, že americké rozhodnutí přesunout své velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma je důkazem toho, že jednání a snaha o usmíření selhaly.
Jazyk od boxera a následné zpocené boxerovo vysvětlování, jaký že on je velký vlastenec, pěkně orámovaly oslavy konce II. světové války, podle boxera nejspíš jen konce Velké vlastenecké války. Tím boxerem je sudetský poslanec a místopředseda ČSSD Jarda Foldyna.
Ledece /ROZHOVOR/ - Před pár dny se uskutečnila v obci Ledce po třiasedmdesáté akce na památku těch, kteří zde padli v posledních dnech druhé světové války. O událostech té doby i Národní pouti konané na počest padlých jsme hovořili se starostou Ledců Josefem Kellerem.
Jince /FOTOGALERIE/ - U příležitosti 73. výročí osvobození Československa se uskutečnilo ve středu 9. května na náměstí 1. máje v Jincích pietní shromáždění armády a obyvatel Jinec.
Uniformy ze druhé světové války byly ve středu k vidění na náměstí T. G. Masaryka. Ovšem nejen ony. Do středu Prostějova vpochodovali ozbrojení vojáci a s nimi také dobová technika. Nadšenci do historie, v čele s Klubem vojenské historie Dukla, tak podruhé na náměstí připomněli konec bojů. Nejvíce pak padlé na straně osvobozujících armád.
Vodňany - Pietního aktu k 73. výročí ukončení 2. světové války se ve Vodňanech společně se zástupci města zúčastnili členové Sboru dobrovolných hasičů, vodňanští baráčníci a zástupci Sokola.
Po ztraceném vítězství s Uherským Brodem dokázal Uničov hned po třech dnech porazit rozjetou Líšeň. Trenér Zbyněk Zbořil se svým týmem dodržel to, co slíbil po nedělním utkání, kdy konstatoval, že zápas vloženého 30. kola se čtvrtým celkem tabulky bude válka.
Bavorov - V předvečer 73. výročí od konce 2. světové války se na bavorovském náměstí sešli místní občané, aby pietním aktem spojeným s položením věnců k památníkům padlých v Markově sadu, uctili památku obětí fašismu.
Prezident Miloš Zeman se dnes zúčastnil oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. Jako již několikrát v minulosti, přednesl na banketu projev v ruštině. Den vítězství si na ambasádě připomněli také další čeští politici včetně Zemanova předchůdce Václava Klause.
Liberecký kraj – Bomby nad Bedřichovem, mrtví ve Frýdlantě i v samotném Liberci. Tak vypadal závěr války na severu Čech. Události si včera připomněli zástupci měst při kladení věnců.
Liberecký kraj – Bomby nad Bedřichovem, mrtví ve Frýdlantě i v samotném Liberci. Tak vypadal závěr války na severu Čech. Události si včera připomněli zástupci měst při kladení věnců.
/FOTOGALERIE/ Rusové si dnes tradiční vojenskou přehlídkou na moskevském Rudém náměstí připomněli 73. výročí porážky nacistického Německa. Akci, již zahájil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, přihlíželi nejvyšší státní představitelé včetně prezidenta Vladimira Putina i tisíce občanů.
Královéhradecko, Jičín - Představitelé města společně s veřejností vzpomněli na Čeřovce u památníku vojáků, padlých při osvobozování Jičína, na oběti 2. světové války.
Téměř sto tisíc migrantů, snažících se uprchnout chudobě a násilí, přišlo během loňska do Jemenu, který sám trpí občanskou válkou a hrozícím hladomorem. Přesto do něj loni každý měsíc přibylo kolem sedmi tisíc migrantů, kteří doufají, že se jim podaří dostat se přes něj do některé z bohatých zemí v Perském zálivu. V úterý to uvedla Mezinárodní organizace pro migraci. Jemen na severu sousedí se Saúdskou Arábií.
Válka na východní Ukrajině poznamenala i přístup ruského prezidenta Vladimíra Putina ke zdravicím týkajícím se oslav 73. výročí konce driuhé světové války. Putin tak adresoval svůj pozdrav ukrajinskému lidu, ale jmenovitě z něj vynechal ukrajinského prezidenta Pjotra Porošenka, a to právě kvůli válce v Donbasu. Podobným způsobem zmínil i "lid Gruzie", pobaltské země vynechal zcela.
Klatovy – Máte rádi divadlo a při podívané se rádi zasmějete? Pak právě pro vás je určena Dívčí válka, která je nejúspěšnější a nejhranější ze všech divadelních her v České republice. Podívat se na ni můžete16. května od 19.30 hodin v divadle v Klatovech.
Dalešice - Pouze hodiny dělily Evropu od skončení války, když Dalešice na Třebíčsku postihla tragédie mimořádných rozměrů. Na obec shodila bomby ruská letadla. Při bombardování 7. května 1945 bylo poškozeno 45 domů, 27 občanů městečka při něm zahynulo.
Chrudim – Urnový háj v Chrudimi byl v úterý 8. května dopoledne dějištěm připomínky Dne vítězství. Pietního aktu se zúčastnili zástupci politické reprezentace města v čele s chrudimským starostou Petrem Řezníčkem, nechyběli ani zástupci armády a armádních veteránů, skauti a další hosté.
Brno /FOTOGALERIE/ - Čtrnáct set umučených a popravených, 170 odvezených do koncentračních táborů. Takovou historii mají brněnské Kounicovy koleje. Právě na tyto oběti teroru druhé světové války si na Den vítězství přišly k památníků u kolejí vzpomenout desítky lidí.
/FOTOGALERIE/ Politici, vojáci a další lidé dnes oslavili 73. výročí konce druhé světové války v Evropě. K Národnímu památníku v Praze na Vítkově se přišli podívat na tradiční kladení věnců také pamětníci a váleční veteráni. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 kapitulovalo, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.
Královéhradecko, Nové Město nad Metují - Od 8. května bude v přísálí Kina 70 otevřena výstava „1918 - poslední rok Velké války“. Boje u Bachmače, na Doss Alto, u Terronu otevřely cestu k samostatné ČSR.
Hradec Králové /FOTO/ - Krajské město v pondělí uvítalo americkou armádu. Konvoj do Hradce Králové dorazil v rámci rekonstrukce mise Velichovky, která znamenala konec války ve střední Evropě.