
Ve votickém klášteře ukáží praktiky bolševiků při kolektivizaci
Votice – Na dvě novinky se mohou těšit nejen votičtí patrioti, ale také ti, které přímo či nepřímo zasáhla totalitní komunistická mašinérie.
Votice – Na dvě novinky se mohou těšit nejen votičtí patrioti, ale také ti, které přímo či nepřímo zasáhla totalitní komunistická mašinérie.
Litoměřice – Terezínskému památníku došla trpělivost s lidmi v bývalé podzemní továrně.
Irsko si bude v lednu 2019 připomínat jednu z klíčových událostí své historie. Přesně 21. ledna 1919 totiž vytvořilo vlastní parlament a vyhlásilo nezávislost na Spojeném království. Irové však měli brzy poznat, že mezi vyhlášením a dosažením nezávislosti je čeká ještě dlouhá cesta.
Havlíčkův Brod - Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod opět nabízí publikaci pod názvem Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku. „Po velkém úspěchu, kdy se kniha v počtu 1200 kusů rozprodala za několik měsíců, přicházíme s dotiskem dalších 1000 kusů,“ říká autor publikace a ředitel Muzea Vysočiny Michal Kamp.
Rok 2018 kromě kulatého výročí řady přelomových událostí českých dějin nabízí také 70. výročí úmrtí několika významných osobností tuzemské literatury. To znamená, že od příštího roku se na jejich díla již nebude vztahovat ochrana autorství a kdokoli je bude moci volně šířit ať už prostřednictvím klasických, nebo třeba elektronických knih.
Čáslav /FOTOGALERIE/ - Pomozte s vydáním knihy o osudech čáslavského rodáka, generála Jana Vančury. Chcete se dovědět něco o tomto neprávem zapomenutém hrdinovi, který bojoval ve dvou válkách jako legionář a člen západního odboje?
Spojené státy plánují zavedení pětadvacetiprocentního cla na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů (v přepočtu 4,4 miliardy korun). To je mnohem více, než bylo původně plánováno. Dříve se totiž hovořilo o deseti procentech. S odkazem na svůj zdroj o tom informovala agentura Reuters.
Litoměřice /ROZHOVOR/ – Amatérský historik Tomáš Rotbauer pátrá po tajemství podzemní továrny.
/ROZHOVOR/ Jaká tajemství ukrývá podzemní továrna Richard u Litoměřic? Proč se kolem ní vytvořilo tolik záhad a pověstí? Po tom všem pátrá amatérský historik Tomáš Rotbauer. „Na začátku byla touha po poznání, teď chci splatit dluh minulosti,“ říká terezínský strážník a autor několika publikací o historii regionu.
Snížit napětí mezi oběma zeměmi, zamezit riziku dalšího válečného konfliktu. S těmito cíli se sešli v delimilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou generálové obou států. Jednalo o první podobnou schůzku zemských vyslanců od dubnového mezikorejského summitu. O jednání v pondělí informovaly New York Times s odkazem na agenturu AP.
Německá automobilka BMW zdražuje své SUV modely, které vyrábí v USA a vyváží do Číny. V asijské zemi je v poslední době po moderních SUV obrovská poptávka. Automobilka tak zvýšením cen reaguje na celní válku, kterou vyvolal americký prezident Donald Trump.
Spory mezi odborovými organizacemi KOVO a ECHO působícími ve společnosti DEZA ve Valašském Meziříčí se prohlubují. Více než čtyři stovky zaměstnanců se podepsaly pod petici vyzývající k odstoupení předsedu Odborového svazu (OS) ECHO Michala Sváčka a některé členy Podnikové rady OS ECHO.
Ašsko - Po úpravách památníku v obci Vernéřov se v Aši bude renovovat už druhý památník věnovaný obětem války.
Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.
Příznivý výhled vývoje ekonomiky pro období do konce roku 2019 nadále trvá, nová prognóza České bankovní asociace (ČBA) však očekává zpomalení. Příčinou je zejména nejistota ohledně brexitu a počínající světové obchodní války.
Obec Pelhřimovy u Slezských Rudoltic měla před válkou přes 200 obyvatel, ale zanikla kvůli válečným škodám a odsunu původních obyvatel.
Násedlovice - Sté výročí konce první světové války a založení republiky oslaví obyvatelé Násedlovic.
Český Krumlov - Příběhy vojáků z regionu, kteří bojovali v legiích; obrázky, jak za první světové války a během vzniku republiky žily jejich rodiny a mnoho dalších zajímavostí, které jinde jen tak neuvidíte, přináší nová výstava Regionálního muzea v Č. Krumlově.
Koncem druhé světové války havarovalo v Jilešovicích sovětské letadlo. Dva přeživší byli zajati. Jeden z letců se vrátil, ale pod druhým jakoby se slehla zem.
Americký prezident Donald Trump vzkázal svému íránskému protějšku, Hasanu Rúhánímu, aby nikdy více nevyhrožoval Spojeným státům, jinak bude čelit následkům. Stalo se tak jen několik hodin poté, co Rúhání sdělil agentuře IRNA, že nepřátelská politika vůči Teheránu by mohla vést k „matce všech válek“.
Havlíčkův Brod- Kniha Konec druhé světové války na Havlíčkobrodsku vyšla v novém, aktualizovaném dotisku. Ten samotný prošel několika změnami, dotýkající se především autorské roviny. „Asi největší novinkou, co se nám podařila, je objevení Otto Frause, fotografa a havlíčkobrodského rodáka, tudíž tedy objasnění původu u spousty snímků,“ objasňuje Michal Kamp, autor této knihy.
Aš - V Aši se v krátké době renovuje už druhý památník věnovaný obětem války.
Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se může dále vyostřit. Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že je připraven zavést cla na prakticky všechno čínské zboží dovážené na americký trh, pokud to podle jeho slov bude nutné.
/PÁTRÁNÍ PO ZANIKLÉ VLEČCE/ Před sto lety vozily malé vláčky materiál mezi Trpísty a nedalekou cihelnou. Jenže úzkokolejnou vlečku po válce zrušili a dnes je téměř nemožné dohledat alespoň nepatrné stopy, které tříkilometrová železniční trať v krajině u Stříbra na Tachovsku zanechala.
Milevsko – Rok 1918 – koneci začátek je název výstavy, kterou připravilo Milevské muzeum při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.
Vláda Černé Hory zareagovala na výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že "agresivní lidé z maličkého balkánského národa jsou schopní vyvolat třetí světovou válku". Podle vládního prohlášení přispívá Černá Hora k míru a stabilitě nejen Evropy, ale celého světa. Informuje o tom agentura AFP.
Chrudim – Jedním z nejvýznamnějších letošních výročí je uplynutí sta let od ukončení první světové války. „Blížící se kulaté jubileum, jež připadá na 11. listopad, je ideální příležitostí opravit připomínku obětí prvního z globálních konfliktů 20. století,“ říká starosta Chrudimi Petr Řezníček.
Březnice - Uloupené umění je název výstavy, která se v březnické synagoze koná do 14. srpna. Výstavu, která prostřednictvím panelů přibližuje činnost Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války, si mohou zájemci prohlédnout každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Více již v rozhovoru s pracovnicí Centra Janou Jiráskovou.
FOTOGALERIE/ Tažné psy známe z knížek Eskyma Welzla a Jacka Londona. Deník získal další důkaz, že vozík tažený psem byl po válce využíván k nákladní dopravě také v našem regionu.
Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.
Podle nejnovějších výsledků OSN postihl válečný konflikt – mezi vládními silami a talibánskými bojovníky – v Afghánistánu jen za poslední půlrok smrtelně 1692 civilistů. Ve srovnání s předchozím obdobím se jedná o nárůst o jedno procento, na druhou stranu počet zraněných se o pět procent zmenšil, a to na 3430 lidí, uvádí britský The Guardian.
Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval Evropu, Čínu, Spojené státy a Rusko, aby se vyhnuly obchodním válkám. Podle něj je důležité zabránit konfliktům a chaosu. Tusk to prohlásil na summitu zemí EU a Číny v Pekingu. Země, které spojuje společný odpor k americkým clům, projednávají především světový obchod.
Zruč nad Sázavou - Výstava s názvem Zavřete oči, odcházím… byla otevřena v sobotu 14. července v zámecké galerii ve Zruči nad Sázavou za účasti představitelů města i řady občanů. Více o setkání i o výstavě samotné napsala bývalá vedoucí zručského odboru kultury Jiřina Janatová.
Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku.
Přestože od památné prusko-rakouské bitvy u Tovačova uplynulo více než sto padesát let, stále přitahuje pozornost nadšenců historie. Na vycházku po bojišti se zastávkami u pomníčků obětí se vydali v sobotu členové Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, ale zajímavé informace o detailech bitvy si nenechala ujít ani řada místních.
Chorvatský obránce Domagoj Vida se omluvil za to, že po vyhraném zápase nad Británií ve středu provolával heslo „Sláva Ukrajině!“. Podle Rusů, kteří šampionát pořádají, tím fotbalista podporoval Kyjev, který je od roku 2014 ve sporu s Moskvou kvůli ruské okupaci Krymu a podpoře separatistů ve válce na východě Ukrajiny.
V Praze ve středu odpoledne začala výstava Československé legie za Velké války. U příležitosti 100. výročí založení Československa ji do 4. září ve své budově pořádá Francouzský institut.
Česká republika se dostala už do druhé války, kterou nerozpoutala. A opět bude podle všeho patřit mezi poražené. Nejčerstvějším signálem, který dostala od Evropské komise, je snížení odhadu růstu domácí ekonomiky v letech 2018 a 2019.
Na procházku po bojišti u Tovačova, kde strhla v roce 1866 slavná prusko-rakouská bitva, budou vzpomínat v sobotu 14. července členové Komitétu pro udržování památek z války roku 1866 a zástupci města.
Obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa začíná eskalovat. USA totiž oznámily, že uvalí desetiprocentní cla na dovoz čínského zboží, jehož roční hodnota dosahuje 200 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 4,4 bilionu korun). Cla, která budou mít přímý dopad na americké spotřebitele, by měla v platnost vstoupit v září. Týkat se totiž budou i běžných výrobků, jako jsou kupříkladu kabelky nebo digitální fotoaparáty. Informoval o tom server BBC.
Jméno Pavel Bucha ještě před pár dny znali jen skalní příznivci fotbalové Slavie. Je mu dvacet let, v minulé sezoně nastoupil v nejvyšší soutěži jen k pěti zápasům, v nichž odehrál 200 minut. Patří do širšího kádru reprezentační jednadvacítky, ale v utkání dres se lvíčkem na prsou nenavlékl. Přesto o něm dnes ví snad každý fanoušek.
Americká automobilka Tesla patřící miliardáři Elonu Muskovi oznámila, že přesouvá část výroby do Číny. Dnes podepsala smlouvu s příslušnými úřady v Šanghaji, kde postaví svou novou továrnu. Vyrábět zde chce 500 tisíc aut ročně.
Obchodní válka Donalda Trumpa zasáhla i americkou automobilku Tesla, patřící miliardáři Elonu Muskovi. Své luxusní vozy Model X a Model S pro čínské zákazníky zdražila o rekordních 20 tisíc dolarů (460 tisíc korun). Důvodem jsou odvetná cla, která Čína zavedla vůči USA. Tesla chce rozjet výrobu přímo v Číně a opatřením se tak vyhnout.
Třesk zbraní ale také smích dětí se ozývaly o víkendu z nádvoří Plumlovského zámku. Obojí obstarala akce s názvem Útrapy války. Ta poslala Plumlov hned do několika období naší minulosti: jak do středověku, tak do doby mušketýrské.
Připomínáme, co nikdo nezažil a zažít ani nechce, uvedl farář Mach. Pomník padlým v 1. světlové válce ve Velíkové odhalili na státní svátek Den slovanských věrozvěstů. Váží 7 tun a pochází ze Žlutav.
Vlna, len, kopřiva, konopí a hedvábí. Z takových materiálů šili své oděvy obyvatelé Velké Moravy a okolních slovanských zemí. Nejen jejich repliky, ale i spousty dalších zajímavostí, viděli a zažili návštěvníci Cyrilometodějských dní v Archeoparku Chotěbuz-Podobora.
Poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením cel na dovoz automobilů z Evropské unie, ho německá kancléřka Angela Merkelová varovala, aby nespouštěl obchodní válku.
Již před třemi týdny nabídla ostravská Asociace romských podnikatelů a spolků v otevřeném dopise ministrům zemědělství a životního prostředí minimálně tisíc pracovníků schopných pomoci při likvidaci kůrovcové kalamity v Česku. Přestože se v ČR nedostatek pracovní síly skloňuje ve všech pádech, na Asociaci se s žádostí o pomoc nikdo neobrátil.
Mšeno - Pojem "skalní křesťan" nabyl zvláštního rozměru v sobotu 30. června. Na vyhlídkách u Romanova poblíž Mšena se na skalách konala jedinečná bohoslužba, která připomněla utrpení Třicetileté války a zdůraznila též vratkost a tím větší cenu míru, jakož i nutnost vzájemného porozumění.
Seriál Příběhy pamětníků připomíná skrze autentická vyprávění historické události a osobnosti 20. století. Krátce po osvobození Československa od nacismu přivedli rodiče tehdy desetileté Evě Lukášové novou „starší sestru“. Jmenovala se Ilse Eichnerová, byla to dcera židovských přátel a jako jediná z rodiny přežila holokaust. Evina matka dívku po válce hledala, našla a vzala ji do rodiny s prostým a laskavým konstatováním, že když už mají několik potomků, může bez obtíží přibýt další.