Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Na Lannovce přistál Spitfire

České Budějovice – Překvapeně koukali v sobotu 3. listopadu lidé jdoucí přes českobudějovickou Lannovu třídu. Místo ve výlohách totiž jejich zrak spočinul na údajně nejkrásnějším a nejslavnějším letounem všech dob – Spitfiru.

Život na horách je pěkný, ale tvrdý, říká pamětnice Marie Vokálová

Liberecký kraj – Historie nejsou jen učebnice dějepisu. Milníky a dějinné zlomy. Jsou to i příběhy lidí, které vykreslují mozaiku doby z pohledu osobní zkušenosti. Proto jsou důležité. Tady je další z nich příběh Marie Vokálové, rodačky z krkonošské Rokytnice. Tahle bystrá 94letá žena vypráví o svém životě, který poznamenala válka, s klidem a pokorou.

Nahrají pohnuté příběhy pamětníků války i politických vězňů. Pro další generace

Brno - Za dva roky prošel šesti lágry a přišel o bratra. Karlu Ellingerovi z česko-židovské rodiny bylo patnáct let, když musel za protektorátu nastoupit do transportu do terezínského ghetta. Odtamtud putoval do koncentračních táborů, kde nebe osvětlovaly plameny z pecí krematoria. Pohnutý příběh Brňana zachytil pro další generace projekt Paměť národa společnosti Post Bellum. Ta minulou neděli otevřela regionální pobočku v bývalé káznici na Cejlu.

Tomáš Michálek: Zprávy z protektorátu neustále psaly o sabotážích a nepřátelství

/ROZHOVOR/ Stále mezi námi žijí lidé, kteří na první republiku vzpomínají s láskou jako na dobu svého dětství, nebo dokonce dospívání. Mladší ročníky si ten čas zamilovaly z jejich vyprávění a z knih, artefaktů, fotek či filmů. Obraz první republiky je často idealizovaný a jindy zase podezřívaný z falše. Zde můžete věnovat pozornost zajímavému příběhu architekta Tomáše Michálka, který se sice narodil před 48 lety, ale „žije“ stále dokola v rozmezí let 1928 –1938.

Vznik Československa připomněla Fidlovačka

Slovácké divadlo věnovalo 100. výročí vzniku Československa celou uplynulou sezónu, která s příznačným sloganem Kde domov tvůj? Slovácké divadlo! a na míru šitými kusy významné jubileum oslavovala a připomínala.

V Rané uctili památku padlých z 1. světové války

Raná - I v malých obcích důstojně slavili 100 let založení republiky. Nejinak tomu bylo také na Rané, kde se v sobotu 27.10.2018 v odpoledních hodinách sešli občané v čele se starostou a složkou dobrovolných hasičů, aby položili věnec k pomníku padlých z 1. světové války. 

OBRAZEM: V Čisté oslavili sté výročí vzniku republiky

Čistá - Čistečtí si náležitě oslavili 100. výročí vzniku republiky, a to i přes nepřízeň počasí. Už v sobotu návštěvníci zavítali do kulturního domu, na dramatickou četbu divadelní hry Václava Havla Zítra to spustíme v podání DS Tyl Čistá a hostů. V neděli oslavy pokračovaly v 13.30 hodin, kdy se lidé sešli u památníku obětem válek, od 14 hodin následoval slavnostní průvod obcí.

Pamětní desku obětem Velké války odhalí ve Slaném

Slaný - Slavnostní odhalení pamětní desky všem padlým a zemřelým ze Slaného, kteří v letech 1914 - 1918 sloužili v řadách c. a k. armády, bude součástí slánské oslavy Dne veteránů. Ten se na tradičním místě u vchodu slánského tržiště (vedle ostatních pamětních desek) koná v neděli 11. listopadu od 11 hodin.

Dva československé osudy: jeden historik budoval komunismus, druhý emigroval

Před sto lety se zrodilo Československo, země tragických i nesouladných a protikladných individuálních osudů. Lidé, kteří se například shodli v jednoznačném odporu proti nacismu, se v letech 1945 až 1948, a zvláště po komunistickém převratu, často ocitli na opačných stranách politického života.

V Lázních Bělohradě odhalili pomník obětem války

Lázně Bělohrad - V neděli si občané Lázní Bělohradu připomněli ukončení první světové války a vznik samostatné Československé republiky odhalením pomníku padlým v Prostřední Nové Vsi, která je částí Lázní Bělohradu.

OBRAZEM: Památník obětem světových válek rozdělil město

Havlíčkův Brod /ANKETA/ - U příležitosti oslav 100 let vyhlášení Československé republiky odhalili v Havlíčkově Brodě v neděli 28. října v areálu Nového hřbitova památník obětem světových válek. Město za pomník zaplatilo přes milion korun.

OBRAZEM: Století se oslavovalo i v Kácově

Kácov - I městys Kácov se v neděli 28. října připojil k oslavám založení republiky. Nejprve dopoledne položily starostka Soňa Křenová s místostarostou Janou Pěknou a členy výboru místních hasičů kytice k pomníkům padlých za 1. světové války ve Zderadinách a v Račíněvsi. Odpoledne pak k památníku obětem 1. a 2. světové války u sokolovny v Kácově.

Příběh mladého vlastence

Libáň - Při příležitosti sta let od založení Československa přinášíme příběh Václava Dostala, který bojoval v zákopech 1. světové války. 

Historik Robert Kvaček: Dějiny nemají smysl. Dáváme jim ho my

/ROZHOVOR/ S nestorem české historiografie Robertem Kvačkem, jehož přednášky o předválečném Československu si nejen na Univerzitě Karlově našly stovky vděčných posluchačů, se nedělá rozhovor zrovna snadno. Každá jeho odpověď totiž navozuje vějíř nových otázek. 

Vznik nového státu provázely na Těšínsku boje

Přestože 28. října 1918 oficiálně vznikl stát, jehož území zahrnovalo nejen historické české korunní země, tedy Čechy, Moravu a část Slezska, a pak také Slovensko a Podkarpatskou Rus, ne všude bylo uskutečnění tohoto záměru úplně jednoduché. Dosti složité bylo ustavení státních hranic s Polskem, které tehdy usilovalo o připojení Těšínska.  

OBRAZEM: Vrbičtí uctili padlé z války

Vrbice u Vacova – Občané obce Vrbice si čtvrtek 25. října připomněli 100. výročí vzniku samostatného československého státu a 100 let od konce 1. světové války odhalením pamětní desky padlým vojákům na návsi u kaple.

OBRAZEM: Evropa ve válce a míru

Obecní dům v Opavě se v pátek 26. října stal dějištěm společného česko – norského semináře na téma 20. století, Evropa ve válce a míru – důsledky a poučení.

Třebíč vítala zrod republiky s nadšením

Třebíč - Bylo to všední podmračené třebíčské pondělí. V kraji řádila španělská chřipka, školy byly většinou zavřené. Světová válka spěla k záměru, panoval hlad a zmar. „A nikdo netušil, co se právě děje v Praze,“ zapsal k datu 28. října 1918 badatel Jiří Joura. Právě on zaznamenal, jak se v Třebíči odrazily přelomové události vzniku nové republiky. Vyslechl si vzpomínky pamětníků, přečetl dochované dokumenty.

Oslava republiky ve Slováckém divadle

Autorskou koláž KDY bude po válce, kterou Slovácké divadlo přispělo k oslavám blížícího se 100. výročí založení republiky, nastudovala režisérka Zoja Mikotová.

Co přejí století Jihočeši republice

Jižní Čechy – Přání stoletých Jihočechů stejně staré republice se různí. Své vlasti, respektive jejím obyvatelům, vinšují ti, kdo pamatují změny režimů, hlavně svobodu. Také pracovitost a život bez válek. Anebo atmosféru, jakou sami zažili v období první republiky. „Byl tu pořádek a ve světě jsme měli jméno,“ shrnula stoletá Jana Honsová z Českých Budějovic. 

Položí věnec k pomníku

Jiřice – Sto let samostatného Československa si v Jiřicích připomenou v neděli 28. října položením věnce k památníku obětem I. světové války.

100 let vzniku republiky oslaví Plumlov velkolepě

Hned několik pietních aktů, odhalení pamětní desky padlým vojákům, bohoslužba, vysazení aleje stromů a beseda o 1. světové válce. Tak bude v Plumlově v krátkosti vypadat sobotní vzpomínkové odpoledne u příležitosti stého výročí vzniku Československa.

Konec války hlásily zvony

Dřešínek – Byl podzimní mlhavý den 28. říjen roku 1918. Kolem desáté hodiny slyšeli lidé v okolí obce Dřešínko (dnes Dřešínek) neobvyklé houkání továrny a hlas zvonů. Nikdo nevěděl, co to znamená. Snad požár.

Koalice je domluvená, Miroslav bude mít nejspíš starostku. První od konce války

Znojemsko – Poprvé v poválečné historii může být na pozici starosty Miroslavi žena. O post starostky se uchází lídr vítězné kandidátky Živá Miroslav Eliška Nohavicová. Její družení získalo ve volbách šest mandátů a v Miroslavi již vznikla koalice. „Naše sdružení se spojilo se sdružením Pro Miroslav a Pro vás. Dohromady budeme mít devět zastupitelů,“ uvedla.

Dvakrát ke sto letům republiky

Pardubice - Aby nebylo přednášek ke sto letům republiky málo, Krajská knihovna v Pardubicích ve čtvrtek nabízí přednášku s názvem Velká válka a vznik Republiky československé (1914–1918).

Kambodžský chrám Angkor Vat

Co zavinilo pád kdysi největšího města? Angkor zničily klimatické změny

Středověké město Angkor na severozápadě Kambodže dnes připomíná zejména majestátní chrám Angkor Vat. Největší město preindustriální éry a centrum Khmerské říše v 15. století jeho obyvatelé opustili, až doposud přitom nebylo jasné proč. V minulosti se spekulovalo o prohrané válce se sousedním královstvím, skutečnost však je zřejmě úplně jiná. Podle nejnovějších výzkumů vše způsobily změny klimatu.

Obraz Hradce pohledem divadla

Hradec Králové - V úterý od 19 hodin se hradecké Klicperovo divadlo ve hře Republika Králové vrátí o sto let zpět. Tedy do doby, kdy stovky mužů odchází do Velké války a vracejí se jen lístky se jmény padlých.

Když se zrodila republika, slavil už třetí narozeniny

Mělník - Obyvatel Centra seniorů Mělník Vojtěch Cimbolinec slavil neuvěřitelných 103 let. Narodil se 13. října 1915 za Rakouska-Uherska. I když od konce války žil v Čechách a v posledních letech v Mělníku, považuje se za Rusína. Dětství a část dospělosti prožil na Zakarpatské Rusi.

Čínský ekonomický růst zpomaluje. Je nejnižší za posledních devět let

Růst čínské ekonomiky zpomalil ve třetím čtvrtletí letošního roku na 6,5 procenta. Jde přitom o nejnižší hodnotu od prvního kvartálu roku 2009. Na vině je podle ekonomů pokračující obchodní válka se Spojenými státy, která způsobila propady akcií i prudký pokles hodnoty čínského jüanu, i některé kroky čínské vlády. 

Hejtman Vondrák: Ve FNO zuří válka! Pomůže jen krizový management

DENÍK SLEDUJE/ Nezvykle ostrá slova použil ve svém čtvrtečním tiskovém prohlášení odpoledne hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který se už zítra (v pátek) potká společně s primátorem Ostravy Tomášem Macurou s ministrem zdravotnictví z hnutí ANO Adamem Vojtěchem.

Michal Dlouhý zahraje v Divadle na Šantovce: Na Hané je vždy krásně

Známý pražský herec Michal Dlouhý se v listopadu objeví na prknech olomouckého Divadla na Šantovce v černé komedii o rozpadu manželství Válka Roseových. A dokonce dva dny po sobě – v neděli 11. listopadu a v pondělí 12. listopadu od 19 hodin. Hra jej zlákala především spoluprací s režisérem Ondřejem Sokolem. „Byla to první zkušenost s Ondřejem Sokolem a zatím bohužel poslední, říká v rozhovoru pro Deník Michal Dlouhý.