Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Památník či pomníček nebo alespoň pietní desku připomínající oběti světových válek mají nejen města, ale i téměř všechny středočeské obce. A skoro každá rodina si uchovává vzpomínku na předka, který se z válečných útrap nevrátil.
Přepychy - Svoji misi v Přepychách završil v úterý 20. listopadu zvonař Petr Rudolf Manoušek. Do věže kostela sv. Prokopa vrátil restaurovaný zvon, který příští rok oslaví úctyhodných 460 let.
Lužice - Osudy občanů Lužic, kteří padli v první světové válce či vstoupili do československých legií. Právě o nich vypráví nedávno vydaná kniha Lužičtí muži ve Velké válce od obecní kronikářky Věry Kotáskové z Lužic na Hodonínsku.
Ukrajina je jinou zemí než před pěti lety. Prozápadní, více demokratickou a méně zkorumpovanou. Mzdy přepočítané na dolary jsou pořád o hodně nižší než před pěti lety. Ceny elektřiny, plynu a mnoha dalších věcí jsou o dost vyšší. Na východě země se pořád válčí a umírají lidé, Rusy okupovaný Krym se mění v ruskou provincii.
Písek - Prácheňské muzeum připravilo další literární odpoledne na neděli 25. listopadu od 16 hodin. Návštěvníky Památníku básníka Adolfa Heyduka bude čekat téma Dudácká beseda aneb Čeněk Zíbrt po stu letech opět v Písku.
Dětenice - Díky nevšední iniciativě potomků autora a skupiny nadšenců se podařilo v Dětenicích zrekonstruovat a zprovoznit historickou památku z 19. století. Záchranné práce trvaly více než 12 roků.
Rokycany – S okresním městem a jeho představiteli se v pondělí loučila poslední ze skupinek amerických válečných vysloužilců. Už po devětadvacáté si zde připomněli oběti obou světových válek i novodobých konfliktů v různých kontinentech.
Že je tenis výsostně individuální sport, v němž každý bojuje jen sám za sebe? To je jistě pravda, poslední dobou v něm ale sílí i opačný trend. Jako by se totiž roztrhl pytel s týmovými soutěžemi, které mají osvěžit a zaujmout tenisem zahlcenou masu fanoušků. A právě o diváky (potažmo o obsah jejich peněženek) se v blízké budoucnosti strhne zajímavý souboj.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ve Spolkovém sněmu vyzval Německo, aby v době nového nacionalismu udělalo Evropu odolnější vůči krizím. Poděkoval také za příležitost promluvit v tamním parlamentu právě v den, kdy si Německu připomíná památku obětí válek. Podle něj se jedná o jasný signál smíření dvou někdejších úhlavních nepřátel.
Plzeň – "Žij tak, abys nemusel pokládat pietní věnce o půlnoci," řekl na setkání k 17. listopadu hejtman Josef Bernard (ČSSD). Dodal, že uplynulých 100 let nás přesvědčilo o tom, jak je jednoduché a rychlé ocitnout se z míru ve válce, ze svobody v totalitě, z naděje v beznaděj. "Nedopusťme vrácení totality, braňme se!" vyzval lidi.
Rokycany – Od sametové revoluce se do okresního města sjíždějí váleční vysloužilci ze zámoří. Uctívají zde památku padlých spolubojovníků v obou světových válkách i novějších konfliktech v různých kontinentech.
Nový Bydžov - Vojenský hřbitov z prusko-rakouské války 1866 v Novém Bydžově září novotou. Kraj na opravy tohoto pietního místa vynaložil částku 444 000 korun.
Životní osudy legionáře a generála Jana Vančury přibližuje kniha Právo má přednost před mocí autorsky zpracovaná jak ředitelem Knihovny B. B. Buchlovana Radovanem Jančářem, tak i synem generála Jiřím Vančurou a jeho rodinnými příslušníky.
Český premiér Andrej Babiš dnes seznámil předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera s plánem na postavení školky a školy pro přibližně 150 syrských sirotků. O tomto plánu Babiš již včera jednal také s českou velvyslankyní v Sýrii Evou Filipi i zástupci firmy, jež by se na výstavbě mohla podílet.
Pražský deník přináší po celý rok cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme na Chodov.
Padl jsem první pod úderem temna. Epitaf na náhrobku v Nákle připomíná jednu z prvních československých obětí 2. světové války. V roce 1939 se jí stal rodák z místní části Lhota nad Moravou, čtyřiadvacetiletý Jan Opletal. V pátek dopoledne se u jeho hrobu sešli příbuzní i lidé z řad veřejnosti, aby uctili památku muže, který se do historie země zapsal jako symbol vzdoru a vlastenectví.
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který v roce 2010 stál za masivním zveřejněním tajných dokumentů o válce v Iráku a v Afghánistánu, má stále důvod k obavám. Jak zveřejnil server WikiLeaks, ve Spojených státech proti němu bylo tajně vzneseno obvinění.
Strakonice - Kulturního historika, folkloristu, etnograf a profesora Karlovy univerzity Čeňka Zíbrta připomněla ve čtvrtek 15. listopadu beseda ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.
Před sto lety (11. 11. 1918 v 11 hodin) skončila první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Prostějova - Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…
Rakovnicko - První světová válka a rok 1915 změnil osudy nejen italským přistěhovalcům, kteří byli vystěhování z ohrožených oblastí Přímoří a jižních Tyrol a jen s tím nejnutnějším přijeli na rakovnické nádraží. V rámci rakouského mocnářství pak byli nouzově ubytováni na různých místech našeho okresu. Přes počáteční velmi složité podmínky i nedůvěru začaly roztávat ledy a vznikat přátelství, která přetrvávají napříč generacemi dodnes.
Nymburk - Obnovy se v letošním roce dočkal pomník obětem 1. a 2. světové války v Drahelicích. Pečlivě se restaurovala také část náhrobků z bývalého hřbitova u kostela sv. Jiří, umístěných na Starém děkanství.
Trutnov - Miliony korun nasměrovala radnice v posledních dvou letech do oprav městského hřbitova. "Měl by působit klidným a čistým dojmem,“ vysvětlil trutnovský starosta Ivan Adamec důvod investice ve výši zhruba patnácti milionů korun.
Písek ‑ Středověký Rytířský sál Prácheňského muzea se v úterý (13.11.) stal místem pro představení sedmého a posledního dílu Husitské epopeje, jejímž autorem je jeden z nejčtenějších spisovatelů současnosti Vlastimil Vondruška, Písek nebyl vybrán pro tuto slavnostní příležitost náhodou.
Čížkovice, Chotěšov - Až přijdou 7. prosince první cestující do železničních stanic Čížkovice a Chotěšov, možná je ani nepoznají. To skončí jejich modernizace.
Jindřichův Hradec – V neděli 11. listopadu jsme si připomněli 100 let od konce 1. světové války, která i naší zemi přinesla nezměrné utrpení a strádání.
Chanovice - Muži Chanovicka ve Velké válce se jmenovala nedělní akce, ve které si v chanovickém zámeckém areálu obyvatelé šesti vesnic obce Chanovice připomněli téměř 250 mužů z Chanovicka, kteří museli narukovat do 1. světové války, a z nichž se téměř 50 nevrátilo.
Už dvaasedmdesát roků sbírá Milan Špičák artefakty související s Jarošovským pivovarem. Koneckonců za ten čas ho zná dokonale také prostřednictvím historických dokumentů, etiket, dobových půllitrů, keramiky, plakátů a dalších svých „pokladů“ jak své celoživotní sbírce říká.
Sto let, které uplynuly od konce 1. světové války, a památku obětí válek, si připomněli lidé v neděli 11. listopadu na Den válečných veteránů také u válečného památníku v Radyni u Toužimi.
Trutnov - Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě.