
Bělohradský Sokol slaví letos 130 let
Královéhradecko, Lázně Bělohrad - Historie Sokola sahá až do roku 1888, kdy Josef Špringer, bělohradský rodák a člen dříve vzniklého Sokola v Nové Pace, zakládá Sokol právě v Lázních Bělohrad.
Královéhradecko, Lázně Bělohrad - Historie Sokola sahá až do roku 1888, kdy Josef Špringer, bělohradský rodák a člen dříve vzniklého Sokola v Nové Pace, zakládá Sokol právě v Lázních Bělohrad.
Litomyšl – Hořký návrat z pekla je podtitul dokumentárního cyklu Neznámí hrdinové. Film natočila Olga Sommerová.
Devadesáté narozeniny oslavil 6. dubna Rostislav Stehlík, účastník II. světové války a předseda Československé obce legionářské – pobočky Nový Jičín.
Příběhy členů skupiny Silver A by si určitě zasloužily další filmové zpracování, je tam všechno: drama, útěk, katarze, tragické vyvrcholení, prohlašuje novinář a spisovatel Pavel Šmejkal, jehož životním tématem se stalo mapování míst, jimiž prošli čeští váleční parašutisté. V současnosti vydává další knihu s tímto tématem, věnovanou právě skupině Silver A.
Americký prezident Donald Trump dnes požádal svého zástupce pro obchod, aby zvážil navýšení cla na dovoz čínských výrobků o dalších sto miliard dolarů (v přepočtu přibližně dva biliony korun). Čína v reakci prohlásila, že se "nehodlá vzdát bez boje".
Linec - V severním traktu Zámeckého muzea probíhá do 13. ledna příštího roku zvláštní výstava s názvem Mezi válkami – Horní Rakousy 1918-38.
V ostravské fakultní nemocnici (FNO) to vře! Situace před vyhlášením výsledků výběrového řízení na nového ředitele se mění v nechutnou válku plnou osobních útoků a nově také trestních oznámení.
První světová válka skončila právě před sto lety, v roce 1918, kdy také vznikl samostatný československý stát. Česká republika si letos připomíná více takzvaných „osmičkových“ událostí a k tématu první světové války se na konci dubna vyjádří a připojí i Slovácké divadlo v původní autorské koláži nazvané Kdy bude po válce.
Střední Čechy – Neočekávanou dohru má návštěva členů vlády ve Středočeském kraji z poloviny minulého týdne. V souvislosti s ní se hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) dostala do války s televizí Prima.
Bývalý prezident Bolívie Gonzalo Sánchez de Lozada a jeho někdejší ministr obrany a vnitra Jose Carlos Sanchez Berzain byli v úterý u soudu v americkém městě Miami shledáni vinnými z usmrcení civilistů při nepokojích v roce 2003. Během tzv. války o plyn zabily vládní jednotky v Bolívii 67 demonstrantů. Soudce Sánchezovi uložil náhradu škody pozůstalým ve výši 10 milionů dolarů.
Nežichov – Na dvě stovky nábojů do kulometu našel v lese nedaleko Nežichova muž, který tu zkoušel detektor kovů.
Strakonice - Muzeum středního Pootaví Strakonice zahájilo v úterý 3. dubna letošní sezónu výstavou Strakonicko za 1. světové války.
Zda vypukla obchodní válka, anebo teprve hrozí – to je otázka, která se nabízí po čínské odpovědi na Trumpova cla. Za jeho cla na ocel a hliník se Číňané revanšují hlavně cly na zemědělské produkty. V USA si všímají, že ve snaze pomoci americkým ocelářům zatopil Trump farmářům. Pro americké prodejce vepřového je Čína třetím největším trhem a clo 25 % je bude bolet.
Dalešice - Zřejmě pozůstatek ruského náletu se tři čtvrtě století po válce našel v Dalešicích. Na leteckou pumu narazil v sobotu při výkopových pracích na zahradě u domu jeden z místních obyvatel.
Strakonicko - Z dění v okrese.
Čína uvalila clo na vybrané zboží ze Spojených států amerických až do výše 25 procent. Výrobky zahrnují mražené vepřové maso, víno a některé ovoce či ořechy. Peking tímto krokem reaguje na cla, která byla minulý měsíc uvalena na čínskou ocel a hliník. Informoval o tom server BBC.
/FOTOGALERIE/ Velikonoce jako svátek modelářů. Tohle netradiční spojení se v posledních letech stalo v Prostějově již tradicí. I letos totiž Hanácký klub plastikových modelářů připravil výstavu a další ročník soutěže Velikonoční Prostějov.
Nové Hrady/VIDEO/ – Rušno bylo v sobotu odpoledne v novohradské historické kovárně. Děti malovaly vajíčka voskem, zručné kuchařky dům provoněly velikonoční nádivkou a kluci pletli pomlázky.
Jižní Morava - Jejich šumící listí vypráví o radosti ze vzniku Československa. Později je lidé sázeli třeba na oslavu konce druhé světové války. V České republice rostou tisíce takzvaných stromů svobody. Brněnská Nadace Partnerství se je letos rozhodla najít. Na jižní Moravě už objevila s pomocí veřejnosti 237 stromů, z toho dvanáct v Brně.
ROZHOVOR/ - Proti bývalému klubu se chtěl ukázat, moc toužil uspět. Krajní záložník Slovácka Jan Navrátil společně s jmenovcem Juroškou na pravé straně hýřil pohybem, aktivitou. Hned několikrát pláchnul libereckému Kerbrovi a ve druhé půli motal hlavu i střídajícímu Knejzlíkovi.
Liberec – I přesto, že je Severočeské muzeum aktuálně zavřené, mají kurátoři a zaměstnanci spoustu práce. Výjimkou není ani Ivan Rous, který zde už působí osmnáct let. „Vždy mě to poutalo k Liberci a práce v muzeu mě naplňuje.“
Americký prezident Donald Trump by chtěl ze Sýrie brzy stáhnout americké vojáky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své dva zdroje blízké Trumpovi. Boj proti Islámskému státu (IS) je totiž podle něj téměř dokonán. Trump také nařídil dočasné zmrazení 200 milionů dolarů (4,6 miliardy korun), které měly USA dát na obnovu Sýrie.
Žďár nad Sázavou - Sokolská jednota Žďár, dnes Tělocvičná jednota Sokol Žďár nad Sázavou, byla založena 26. prosince 1869. O čtyři roky později však byla přeměněna na hasičský sbor a roku 1895 byla obnovena Tělocvičná jednota Sokol. 28. říjen roku 1918 znamenal netušený rozvoj její činnosti – za první republiky nastal ve Žďáře největší sokolský boom.
Liberecký kraj – Zlepšit to má projekt Jazyky sousedů.
Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Suchdola.
Desítky tisíc Palestinců se podle předpokladů zúčastní v pátek protestního pochodu do izraelského pohraničního prostoru podél Pásma Gazy. Pochodem začnou týdenní masové protesty, které zneklidňují Izrael.
Plzeň – Tradiční oslavy výročí konce války tentokrát připomenou i české letce RAF, přiletí také spitfire.
Byly jich tisíce. Tisíce Němců žijících v našem pohraničí, kteří v době nástupu Adolfa Hitlera zachovali věrnost Československé republice. Mnozí bojovali proti nacismu i se zbraní v ruce. Jaké byly jejich osudy po válce?
Na Opavsku i Bruntálsku se některé obce v roce stého výročí vzniku ČSR připojí k výsadbě stromů svobody.
Na Opavsku i Bruntálsku se některé obce v roce stého výročí vzniku ČSR připojí k výsadbě stromů svobody.
Rakovník - Kdo z nás někdy nechtěl najít poklad? Asi každý když byl malý, měl tento sen. Lukášovi Horákovi a Lubošovi Červenkovi tato záliba zůstala do dnes. Jsou to přátelé a někdy hledají i společně. Lukáš hledá i s archeology a jeho nálezy jsou v také v rakovnickém muzeu. Oba říkají, že je to taková jejich závislost.
Bohdalec – Informaci o nálezu předmětu připomínajícím munici v katastru Bohdalce přijali policisté na tísňové lince. Předmět našel muž při práci v lese.
Lidice - Památník Lidice slavnostně zahájil letošní sezonu. Stalo se tak v Růžovém sadu, odkud se veřejnost přesunula na Pietní území k pomníku padlým v první světové válce. Tam si zúčastnění připomněli lidické muže padlé v letech 1914 – 1918 a 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Po položení květin u pomníku 1. světové války vystoupily děti z MŠ Lidice, které u lidického potoka vynesly Moranu, symbol zimy a smrti. Na závěr první části programu byly položeny také květiny u pomníku lidických dětí.
Teenageři z Parklandu v sobotu ve Washingtonu promlouvali ke statisícům demonstrantů o neštěstí, které představují zbraně. Jejich kompetence mluvit do složité problematiky držení zbraní spočívá v osobní zkušenosti – na rozdíl od senátorů, kongresmanů a prezidenta Donalda Trumpa zažili masakr útočnou puškou AR-15.
Teplice – Zažila císařskou monarchii, prezidenta T. G. Masaryka, obě světové války, socialistickou republiku i „sametovou revoluci“. Paní Marie Machová nedávno oslavila 103 let.
Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Lysolají.
/VIDEO/ Brány plzeňského pivovaru dnes opustila tradiční dodávka s pivem Pilsner Urquell z velikonoční várky. Jako dar u příležitosti velikonočních oslav se dostane až k papeži. Pivo vařili plzeňští sládci pět týdnů, surovinám a várce požehnal emeritní plzeňský biskup František Radkovský. Dřevěný soudek a symbolických 2018 lahví plzeňského ležáku budou papeži předány společně se speciálním darem, kterým je letos měděné velikonoční vejce.
Weesenstein - V bezpečí před bombami se ocitnou obrazy, vzácné knihy, hodiny nebo třeba porcelán.
Plzeň – Jedna výhra dělí futsalisty Interobalu Plzeň od historického úspěchu. Klub totiž ještě nikdy nehrál semifinále nejvyšší soutěže.
Historii rychvaldského zámku doslova jako na dlani mají majitelé publikace nazvané Zámek v Rychvaldě zachycující samotnou stavbu, její obyvatele a hlavně proměny zámku od druhé poloviny 16. století do současnosti.
Bývalý bosenskosrbský velitel Ratko Mladič podal ve čtvrtek odvolání proti doživotnímu trestu, k němuž byl odsouzen za genocidu a válečné zločiny, jichž se podle rozsudku dopustil během balkánské války v 90. letech. Soudce vyzval, aby ho osvobodili od všech obvinění.
Předměřice nad Labem - V pátečním vydání zavzpomínáme v rámci speciálního seriálu Jak jsme žili v Československu na historii Předměřic nad Labem.
Kralupy nad Vltavou /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Čtvrteční dopolední tragický výbuch u silničního terminálu, na distribučním místě kralupské rafinerie, byl pochopitelně hlavním tématem všech diskusí. Výbuch, který otřásl areálem a nejbližším okolím, vystrašil všechny, kteří ho slyšeli. Následně si lidé začali telefonovat a zjišťovat, zda někdo ze šesti mrtvých není z jejich příbuzenstva, nebo známý.
Válka proti dieselům a jejich emisím je aktuálně na vrcholu, i proto se velká pozornost výrobců a dodavatelů s nadějí obrací k novému projektu, který vzniká u specialistů na univerzitě v Loughborough. Profesor Graham Hargrave a absolvent Jonathan Wilson zde tvoří systém, který by prakticky eliminoval emise oxidů dusíku u naftových motorů.
Lety - O tom, jak bude vypadat památník na Písecku, který vybuduje Muzeum romské kultury, se začíná diskutovat.
Velešín/ANKETA/ - Památník obětem obou světových válek, který stojí na velešínském náměstí, najde v budoucnu nové místo v parčíku J. V. Kamarýta.
Severní Čechy - Počet obyvatel České republiky se loni zvýšil zhruba o 31 tisíc na 10 610 055 lidí. Hranice 10,6 milionu lidí byla naposledy zaznamenána na konci druhé světové války.
Ústí nad Labem - Za první světové války Ernst Strohschneider sestřelil 15 letadel. Zahynul před přesně sto lety při nehodě.
Seriál Příběhy pamětníků skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme vyprávěním Karla Gebauera začátek odtržení Sudet a začátek okupace Československa německým vojskem. Karel Gebauer 14. března 1939 sloužil u pohraniční finanční stráže a byl přímo u toho, když Němci bez skrupulí vstoupili na české území.
Městečko Trnávka - V obci na Svitavsku, nad kterou se tyčí zřícenina hradu Cimburk, sahají sokolské dějiny do počátku minulého století. Založen byl v říjnu 1906 a brzy se stal významným činitelem společenského života v obci.