Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Poslanec Jan Bauer navštívil Písecko

Písecko - Kulturní památku Lety, která připomíná romský sběrný tábor za II. světové války, navštívil v úterý 20. února v doprovodu starostky obce Lety Blanky Hlavínové poslanec za jižní Čechy Jan Bauer.

Zesnula Jaroslava Doležalová, která za války zachránila malou holčičku

Žďár nad Sázavou – V „zámecké“ bazilice se v pátek ve 14 hodin uskuteční poslední rozloučení s Jaroslavou Doležalovou, která před měsícem převzala čestné občanství Žďáru. Třiadevadesátiletá dáma, která za války ukrývala pětiletou židovskou holčičku Jarmilku Wilhelmovou, aby ji uchránila před transportem do koncentračního tábora, tak již nestihne zavítat do Izraele, kam se v březnu chystala.

Rybitví: Obec u chemičky se po válce rychle rozvíjela

Pardubicko – V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československa. K oslavám se připojuje i Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu. V pátek nás nechá do své minulosti nahlédnout obec Rybitví.

Husovice odstřelil šestistovkou Jakub Ouhel

Pelhřimovsko – Vše se vrátilo do starých kolejí, po kole, v němž favorité klopýtli, přišlo kolo, které překvapení nepřineslo. Lídr III. ligy kuželkářů Kamenice nad Lipou si v domovské herně v Nové Bystřici poradil s céčkem Husovic, Žirovnice s jistotou přehrála Slavonice.

Vznik okresní nemocnice v Havlíčkově Brodě a její historie

Havlíčkův Brod /SERIÁL - JAK SME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Neocenitelným pramenem poznání okolností vzniku a stoleté tradice historie Okresní nemocnice v Havlíčkově Brodě jsou výroční zprávy o činnosti zdejší nemocnice, které k jejímu patnáctiletí začal v roce 1912 vydávat MUDr. František Zahradnický, rytíř řádu Františka Josefa II., primář a operátor nemocnice - jak zněl jeho tehdejší titul - a pilně v tom pokračoval až do svého odchodu do Prahy v roce 1930.

Sokolové slaví! S námi cvičí už 156 let

Přesně před 156 lety (16. 2. 1862) se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.

Sokolové slaví výročí, cvičí už 156 let

Střední Čechy – Přesně před 156 lety (16. února 1862) se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.

Sokolové s námi cvičí už 156 let

Přesně před 156 lety (16. února 1862) se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.

Sokolové cvičí 156 let, na jihu Moravy je jich dvacet tisíc

Brno – Přesně v pátek uplyne 156 let od chvíle, kdy se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. V roce 1862 tak vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.

Na zvětšenině staré fotografie Krnova se našel cirkus Kriváň

V internetových aukcích patří ke sběratelým pokladům program cirkusu Kriváň s půvabnými ilustracemi Vojtěcha Kubašty. Díky nápadu Jiřího Křivy zvětšovat staré pohlednice a fotografie Krnova a hledat na nich detaily se podařilo najít hostování cirkusu Kriváň v Krnově.

Slovácké divadlo začalo připravovat dvě novinky

Dvě novinky, adaptaci slavného románu Karolíny Světlé Kříž u potoka a původní autorskou koláž Kdy bude po válce Zoji Mikotové a Ivy Šulajové, začalo v těchto dnech připravovat Slovácké divadlo.

Masopust rozveselil centrum Prostějova. Nabídl jitrnice i rakouské uniformy

Davy lidí, desítky masek, veselí. Prostějovské náměstí T.G. Masaryka v sobotu ožilo. Po roce se sem totiž vrátil masopust, druhý ročník akce, kterou s přispěním magistrátu pořádá agentura Gryff. I tentokrát se tak na kuželně objevily stany pro komedianty i vojáky, stánky s občerstvením, kolotoče.

Týdenní zkrat. Zabrousili. Vybrousí?

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Má několik fází: popírání holokaustu, omlouvání se za popírání holokaustu, házení viny na jiné za popírání holokaustu a zastávání se těch, co se za popírání holokaustu prý dostatečně omluvili. 

Rozbombardované Blansko. Ve sbírce má i snímky z války

Blansko /FOTOGALERIE/ – Stavba blanenských škol, Ježkovy továrny či koupaliště. I tyto milníky v historii města zachycuje sbírka starých pohlednic tamního galeristy Pavla Svobody. „Nejcennější jsou pro mě pohlednice z roku 1900, protože jsou nejstarší,“ říká nadšenec. Jeho zálibě se věnuje další díl pravidelného seriálu Deníku Rovnost Co soused, to sběratel.