
Poslanec Jan Bauer navštívil Písecko
Písecko - Kulturní památku Lety, která připomíná romský sběrný tábor za II. světové války, navštívil v úterý 20. února v doprovodu starostky obce Lety Blanky Hlavínové poslanec za jižní Čechy Jan Bauer.
Písecko - Kulturní památku Lety, která připomíná romský sběrný tábor za II. světové války, navštívil v úterý 20. února v doprovodu starostky obce Lety Blanky Hlavínové poslanec za jižní Čechy Jan Bauer.
Písek - Druhý měsíc putuje po školách ve městě výstava Vznik samostatného Československa.
Žďár nad Sázavou – V „zámecké“ bazilice se v pátek ve 14 hodin uskuteční poslední rozloučení s Jaroslavou Doležalovou, která před měsícem převzala čestné občanství Žďáru. Třiadevadesátiletá dáma, která za války ukrývala pětiletou židovskou holčičku Jarmilku Wilhelmovou, aby ji uchránila před transportem do koncentračního tábora, tak již nestihne zavítat do Izraele, kam se v březnu chystala.
Kynšperk nad Ohří – S velkým ohlasem se v zimní zahradě kynšperského kina setkala přednáška Vladimíra Bružeňáka Morový rok 1938 – Sokolovsko.
Pardubicko – V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československa. K oslavám se připojuje i Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu. V pátek nás nechá do své minulosti nahlédnout obec Rybitví.
Strakonicko - Přinášíme vám tipy na volný čas.
/ROZHOVOR/ Národní domobrana. Tak si říkají "hrdinové" dokumentu Jana Geberta Až přijde válka. Chtějí spasit národ a vlast a v tyto dny pochodují plátnem Berlinale. O novém filmu si Deník povídal s jeho režisérem Janem Gebertem.
Pelhřimovsko – Vše se vrátilo do starých kolejí, po kole, v němž favorité klopýtli, přišlo kolo, které překvapení nepřineslo. Lídr III. ligy kuželkářů Kamenice nad Lipou si v domovské herně v Nové Bystřici poradil s céčkem Husovic, Žirovnice s jistotou přehrála Slavonice.
Jižní Morava - Sto. Magické číslo, s nímž je letos spojená řada důležitých událostí. Lidé nejenom v jihomoravském příhraničí si tak připomenou výročí konce první světové války a vznik Československé republiky. Na přípravě oslav se již pracuje.
Okres Chomutov – Přečtěte si, jaká hlavní témata přinese zítřejší tištěné vydání Chomutovského deníku.
Strakonicko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.
Milovice - Děti z milovické základní školy s pomocí pamětníků a na základě bádání v archivech a kronikách připravili výstavu o tom, jak žili školáci ve válečných letech
Klatovsko – Přinášíme seriál o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých i sto a více let.
První úkol zvládli, před sebou mají dalších třináct kol. Fotbalistům Slovácka vstup do druhé poloviny sezony nad očekávání vyšel, Kordulova parta odstartovala záchranářskou misi úspěšně.
Havlíčkův Brod /SERIÁL - JAK SME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Neocenitelným pramenem poznání okolností vzniku a stoleté tradice historie Okresní nemocnice v Havlíčkově Brodě jsou výroční zprávy o činnosti zdejší nemocnice, které k jejímu patnáctiletí začal v roce 1912 vydávat MUDr. František Zahradnický, rytíř řádu Františka Josefa II., primář a operátor nemocnice - jak zněl jeho tehdejší titul - a pilně v tom pokračoval až do svého odchodu do Prahy v roce 1930.
Včelnička /SERIÁL - JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Sklárnu ve Včelničce vybudoval v roce 1875 Antonín Rückl. Podnik s téměř sto třicetiletou tradicí se proslavil výrobou rubínového skla.
V režii Lubora Cukra vznikla nová opera, jejíž titulní postavu ztvární Katarína Jorda Kramolišová a Petra Nôtová.
Přesně před 156 lety (16. 2. 1862) se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.
Plzeň – Mapa je k dostání zdarma v infocentru i ke stažení na webu.
Svojšín – Změna vzhledu, nová dlažba a silnice, vymezení jasné dopravní situace. Taková je vize centra Svojšína, která by se po rozsáhlé rekonstrukci měla také stát realitou.
Strakonicko - Přinášíme vám tipy na volný čas.
Střední Čechy – Přesně před 156 lety (16. února 1862) se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.
Skalná – Stovky lidí si nenechaly ujít oblíbený masopustní průvod ve Skalné.
Přesně před 156 lety (16. února 1862) se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.
Brno – Přesně v pátek uplyne 156 let od chvíle, kdy se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. V roce 1862 tak vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.
Mostecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 16. února.
V internetových aukcích patří ke sběratelým pokladům program cirkusu Kriváň s půvabnými ilustracemi Vojtěcha Kubašty. Díky nápadu Jiřího Křivy zvětšovat staré pohlednice a fotografie Krnova a hledat na nich detaily se podařilo najít hostování cirkusu Kriváň v Krnově.
Chomutovsko /ANKETA/ - Zpopelnění vytlačilo tradiční pohřby do země a místa pro urny chybí.
Strakonicko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.
Dvě novinky, adaptaci slavného románu Karolíny Světlé Kříž u potoka a původní autorskou koláž Kdy bude po válce Zoji Mikotové a Ivy Šulajové, začalo v těchto dnech připravovat Slovácké divadlo.
Plzeň – V pátek 16. února tomu bude přesně 156 let, kdy se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo pětasedmdesát mužů na ustavující valné hromadě nového spolku.
Strakonicko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.
Vroutek, Divice - Ke dvěma nálezům munice vyjížděli o víkendu policisté v okrese Louny. U Vroutku našel „hledač pokladů“ dělostřelecké granáty, mezi Divicemi a Brlohem na Lounsku žena objevila minu.
Strakonicko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.
Trochu jako válka na pokračování: tak vypadá situace kolem zdravotnické koncepce vedení Zlínského kraje. Postupně utichlý rozruch kolem údajně uvažovaného rušení porodnice v Kroměříži nyní oživilo prohlášení tamní místní organizace hnutí ANO.
Strakonicko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.
Odborníci na architekturu 20. století se shodují na památkových hodnotách plaveckého stadionu v Podolí, ten přitom stále nemá status kulturní památky. Jde přitom o nadčasovou architekturu s technologickými a konstrukčními vymoženostmi.
Davy lidí, desítky masek, veselí. Prostějovské náměstí T.G. Masaryka v sobotu ožilo. Po roce se sem totiž vrátil masopust, druhý ročník akce, kterou s přispěním magistrátu pořádá agentura Gryff. I tentokrát se tak na kuželně objevily stany pro komedianty i vojáky, stánky s občerstvením, kolotoče.
Plzeň – Podruhé během dvou týdnů se střetnou favorité extraligy házené Talent Plzeň a Karviná.
Kovaný kříž, který připomene poválečnou bestiální vraždu 267 karpatských Němců, začne v příštích dnech vznikat pod rukama uměleckého kováře Jiřího Jurdy.
Most - Jan Roháč z Ostrova nad Ohří před lety propadl kouzlu starého automatu.
Rozmohl se nám tady takový nešvar. Má několik fází: popírání holokaustu, omlouvání se za popírání holokaustu, házení viny na jiné za popírání holokaustu a zastávání se těch, co se za popírání holokaustu prý dostatečně omluvili.
Most - Tři instituce spojí síly, aby zájemci o historii dostali co nejucelenější pohled na dramatické epochy historie regionu.
Strakonicko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.
Sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una dnes dorazila do Jižní Koreje. Stalo se tak poprvé od války na počátku 50. let minulého století, kdy člen vládnoucího klanu překročil hranice mezi oběma korejskými státy. Informovala o tom agentura AP.
Doba, kdy Frýdek-Místek čítal třináct tisíc obyvatel, je dávno pryč. Posledně tomu tak bylo okolo roku 1869, kdy v centrálním městě frýdecko-místeckého regionu žilo 13 600 obyvatel.
Karvinsko - Doba, kdy město Karviná čítalo necelých 80 tisíc a Havířov až 90 tisíc obyvatel, je dávno pryč. Posledně tomu tak bylo v 70. a 80. letech, kdy v centrálním městě tehdejšího karvinského okresu žilo 78 546 lidí a v nejmladším městě republiky dokonce 87 863 občanů.
Blansko /FOTOGALERIE/ – Stavba blanenských škol, Ježkovy továrny či koupaliště. I tyto milníky v historii města zachycuje sbírka starých pohlednic tamního galeristy Pavla Svobody. „Nejcennější jsou pro mě pohlednice z roku 1900, protože jsou nejstarší,“ říká nadšenec. Jeho zálibě se věnuje další díl pravidelného seriálu Deníku Rovnost Co soused, to sběratel.
Písecko - První dochovaná písemná zmínka o existenci města Písku pochází z roku 1243, o počtu obyvatel z této ani pozdější doby žádné věrohodné zprávy nejsou.
Prachaticko /INFOGRAFIKA/ - Zajímavé historické srovnání z pohledu počtu obyvatel nabízejí dvě největší města na Prachaticku. Jsou to Vimperk a Prachatice.