Milovice - Žáci Základní školy T. G. Masaryka se zapojili do mezinárodního projektu Krokusy, jehož cílem je připomenout veřejnosti dětské oběti holocaustu. Ke každému na jaře vykvetlému krokusu v okolí budovy školy položili milovičtí žáci kartičku se jménem a příběhem zemřelého dítěte.
Břeclavsko /FOTOGALERIE/ – Ztratili domov, našli jej a zase o něj přišli. Jednou užiteční, podruhé nadbyteční. Nový dokument Moravští Chorvaté – zrazený národ poprvé uceleně osvětluje téměř pětisetletou historii Moravských Chorvatů, kteří žili i na Břeclavsku. Snímek režisérky Petry Všelichové uvede Česká televize v úterý deset minut před devátou večerní na druhém programu.
Jankov - Jednu z nejkrvavějších bitev celé třicetileté války, při níž na následky bojů zemřelo na planinách mezi Jankovem a Ratměřicemi na sedm tisíc vojáků, si připomněly v sobotu 3. března stovky lidí. Od řeže, po níž v okolí bojiště zůstaly, kromě Jankova, jen vydrancované a vypálené vsi, uplyne v úterý 6. března 373 let.
Benešovsko – Jednu z nejkrvavějších bitev celé třicetileté války, při níž na následky bojů zemřelo na planinách mezi Jankovem a Ratměřicemi na sedm tisíc vojáků, si připomněly v sobotu 3. března stovky lidí. Od řeže, po níž v okolí bojiště zůstaly, kromě Jankova, jen vydrancované a vypálené vsi, uplyne v úterý 6. března 373 let.
Ve věku nedožitých 88. let zemřel v Bavorsku spisovatel a publicista Ota Filip. Informovala o tom agentura DPA. Spisovatel žil od 70. let v Německu a k jeho nejznámějším dílům patří knihy Cesta k hřbitovu, Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy či jeho autobiografie. Byl považován za jednoho z nejvýznamějších představitelů české exilové literatury.
Kuřim - Protiletecký úkryt z druhé světové války si prohlédnou zájemci v Kuřimi na Brněnsku možná už na konci letních prázdnin. Zpřístupnit ho chce vedení města. Zároveň plánuje vyznačit naučnou stezku po dalších místech, která připomínají druhou světovou válku.
Orlickoústecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Na dva dny ve válce, tak to už dvacet let zpátky vypadá v půlce srpna v Králíkách. I letošní 21. Cihelna zná svůj termín, koná se za 171 dnů, tedy 17. - 18. srpna.
Seriál Příběhy pamětníků skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme skrze vyprávění Hedviky Mikulášové osud neslyšících lidí za II. světové války. Nejhorší pro ni byl tehdejší vzdělávací systém. „Znakový jazyk byl zakázaný. Učitelé jen psali slova na tabuli a my si je opisovali. Vůbec jsme ale nevěděli, co čteme. Nikdo nám ta slova nevysvětlil,“ vzpomíná Mikulášová, která zažila útrapy II. světové války, odsun Němců a bombardování Prahy.
Oběti II. světové války z řad občanů správního okresu Valašské Meziříčí. Tak zní celý název nové publikace, kterou několik let v čele s autory Tomášem Baletkou a Zdeňkem Pomklou připravovali členové Oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Valašské Meziříčí.
Blatná - Už jen do 4. března máte možnost zhlédnout výstavu Velká válka očima Jana Rafaela Schustera, kterou Městské muzeum Blatná uspořádalo k letošnímu výročí 100 let od konce první světové války.
Hlinsko - Na první semifinálové utkání krajské hokejové ligy přišlo na stadion v Olšinkách zatím letošní největší návštěva 321 diváků. Viděli však výhru hostů z Moravské Třebové. Domácí zápas ztratili v poslední třetině, kdy inkasovali pět gólů.
Havlíčkobrodsko – V letošním roce si připomínáme sté výročí republiky. Nadace Partnerství při této příležitosti začala pátrat po takzvaných Stromech svobody, stromech, které lidem mají připomínat svobodu a demokracii.
Nové Město na Moravě - Je jí 101 let a patří k nejstarším obyvatelům Vysočiny. Paní učitelka Blažena Šedá tráví posledních 14 roků v bytečku v domě s pečovatelskou službou v Novém Městě na Moravě. V útulné místnosti, obklopená fotografiemi dcery, manžela i papeže Františka. Spokojená, vyrovnaná. V knihovničce má své místo publikace o Martině Sáblíkové, kterou jí superhvězda světového rychlobruslení přinesla osobně a také podepsala.
Milovníci čaje v italském Římě mají co slavit. Ačkoliv se v Itálii pije spíše káva, pro vyznavače čajových dýchánků existuje v centru hlavního města vyhlášená čajovna. Ta letos slaví úžasné 125. výročí. V tomto podniku si také v minulosti podávaly dveře i například herečky Audrey Hepburnová, Liz Taylorová nebo britská princezna Margaret.
Severní Korea odsoudila nejnovější sankce, které na ni uvalily Spojené státy. Obvinila Američany z provokace a pokusu o oslabení vztahů obou Korejí, k jejichž zlepšení došlo během olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Informovala o tom agentura Reuters.
/ANKETA, FOTOGALERIE/ Česko si připomíná jedno z osmičkových výročí: 70 let od komunistického puče v roce 1948. Již několik dnů před 25. únorem pochodovaly ostravskými ulicemi Lidové milice.
/ANKETA, FOTOGALERIE/ Tento víkend si připomínáme 70 let od dokonání komunistického převratu a nastolení totality. „Čeho?“ ptají se však mnohdy mladí Češi.
Teplice /ROZHOVOR/ – Na knižní trh zamířila nedávno nová publikace, která poprvé v České republice mapuje formování obrazu nejpozoruhodnějšího francouzského císaře a vojevůdce Napoleona I. a jeho odraz ve fondech českých hradů a zámků. Kniha dostala příznačný název Třináctá komnata Napoleonova. Jejími autory jsou bývalý kastelán duchcovského zámku Marian Hochel a Marta Pavlíková z ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu. „Napoleonské války dodnes připomínají němí svědkové doby, umělecká díla, produkty uměleckých řemesel, užité předměty či jakékoliv otisky lidské kreativity, tzv. napoleonika, a my si díky bohaté ikonografii, jejímiž jsou nositeli, můžeme vytvořit představu o událostech a osobnostech, které na přelomu 18. a 19. století hýbaly osudem Evropy,“ říká v rozhovoru pro Směr spoluautor knihy Marian Hochel.
Sport je nejlepší náhražkou války, platí již tisíce let. Ostatně během olympiády se většinou války přerušovaly podobně, jako se kvůli komerční přestávce přerušují hokejové přenosy.
Pasov - Vestina Kitzhoferová (77), řádová sestra, která v šestnácti letech přijala jméno Anna, se narodila za války v okrese Český Krumlov. V roce 1946 utekla s matkou, prarodiči a pěti sourozenci do Fürthu im Walde a pak do Landau.
Chodov – Zájemci o dějiny 2. světové války, a zejména o osudy našich pilotů ve Velké Británii by si neměli nechat ujít přednášku Daniela Švece Karlovarští letci v RAF.
Dosavadní šéf Jednoty, spotřební družstvo ve Vsetíně Ladislav Macek oznámil rezignaci na pozici předsedy a člena představenstva Jednoty Vsetín. Novým předsedou by mohl být Miloslav Pavlík.
Téměř dvacet let čekání je u konce. Hotel Zlechov, který býval do devadesátých let vyhledávaným a oblíbeným rekreačním místem bude opět otevřený. Majitel objektu Ladislav Koláček potvrdil, že by se tak mělo stát už letos.
Roudnice n. L. Dnes již málokdo ví, že 6. října 1935 byla ve městě nejen otevřena Kratochvílova rozhledna, ale zároveň odhalen pomník Miroslava Tyrše s reliéfním portrétem.
Kaliště – Významné oslavy má před sebou Kaliště. Obec slaví 700 let a zastupitelé se rozhodli připomenout i výročí republiky. V říjnu totiž slavnostně odhalí památník obětem Velké války.
Uprchlíky v ČR nechceme! Tato hloupá věta shrnuje náladu velké části tuzemské populace, většiny politické reprezentace a začíná se projevovat také v jednání úřadů. Vychází to z neexistující migrační krize, která Česko nepostihla v roce 2015 a na níž se přesto vezou populisté všech odstínů hnědi.
/FOTOGALERIE/ Dobrý začátek, špatný konec. V prvním čtvrtfinále evropského Challenge Cupu to ve středu doma zažily volejbalistky TJ Ostrava. Po hladce vyhraném úvodním setu 25:16 nad Dinamem Krasnodar v dalších své ruské soupeřky už nezaskočily. Zápas nakonec prohrály 1:3.