Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Hyperaktivní děti mají odlišný mozek

Proč jsou někteří školáci nápadně neklidní a nedokážou se soustředit? Vědci zjistili, že za poruchami pozornosti a hyperaktivitou (ADHD) stojí jedno z tělísek v mozku, které je u postižených dětí výrazně menší.

VUT staví zázemí pro superpočítač. Za 149 milionů

Brno /FOTOGALERIE/ – Třeba lékařům nebo kriminalistům má pomoci nové Výzkumné centrum informačních technologií v Božetěchově ulici v Brně. V kampusu Fakulty informačních technologií jej staví Vysoké učení technické. Její vedení v úterý stavbu zahájilo slavnostním poklepáním na základní kámen.

Kolumbus Ameriku neobjevil, ale Valaši

Valašsko /KVOKÁRNA/ - Potvrzeno! Vědci zjistili, že Kryštof Kolumbus neobjevil Ameriku. Nebyli to dokonce ani Vikingové, jak se historici po desítky let domnívali. Byli to Valaši! Neuvěřitelný objev se podařilo vypátrat vsetínským archivářům až po otevření vatikánských análů.

V Papui-Nové Guinei zemřel český student

Papua-Nová Guinea, Litomyšlsko – Během několika málo měsíců zahynul při výzkumu v exotické zemi druhý mladý vědec z Litomyšlska. Smutná zpráva přišla v pátek z Papui-Nové Guinei.

Student Jihočeské univerzity zemřel při výzkumu

Jižní Čechy /AKTUALIZOVÁNO/ - Tragická událost postihla Jihočeskou univerzitu. Student Přírodovědecké fakulty Pavel Pokluda náhle zemřel v pátek 27. ledna během teréního výzkumu na Papui-Nové Guinei, spadl do rokle

Zemi minul asteroid, byl jen 60 000 km daleko

Londýn - Asteroid o průměru asi 11 metrů dnes relativně těsně minul Zemi. Vědci planetku poprvé zaznamenali ve středu. Zemi se nejvíce přiblížila dnes v 17:00 SEČ, kdy od ní byla asi 60.000 kilometrů daleko, tedy asi pětkrát blíže než Měsíc, napsal zpravodajský server BBC.

Přetížení úředníci? Pozor, hrozí deprese!

Washington - Úředníci, kteří pracují 11 a více hodin denně, mají dvojnásobné riziko onemocnění depresí než jejich kolegové, kteří pracují o čtyři hodiny méně. Tvrdí to studie z Velké Británie, kterou dnes zveřejnila internetová verze časopisu PloS ONE a ze které citovala agentura AFP.

Léčit dyslexii jde už před nástupem do školy

Boston - Dyslexii je možné u dětí rozpoznat ještě předtím, než začnou číst. K tomuto závěru došli lékaři z Bostonu, podle nichž lze rozpoznat příznaky onemocnění při skenování mozku. Podle odborníků by zjištění mohlo pomoci dyslektickým dětem, protože v raném věku u nich lze nejsnáze onemocnění řešit, napsala agentura Reuters.

Záznam vědců: Nejsilnější erupce za posledních 7 let

Washington /ANIMACE/ - Nejsilnější sluneční erupci za posledních sedm let o víkendu zaznamenali experti v USA. Americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) v pondělí upozornil, že vlny zvýšeného elektromagnetického záření, které by mohly narušit činnost satelitů a pozemní komunikace, již bičují Zemi.

Telefon, co pozná rakovinu? Pracují na něm v Koreji

Soul - Jste unavení z dlouhého čekání v nemocnicích na zdravotní testy? Pokud prosadí svou vizi korejští vědci, pak by tuto nepříjemnost mohl jednoho dne nahradit váš chytrý telefon - a možná vám dokonce říct i to, jestli máte rakovinu, napsala dnes agentura Reuters.

Sex po infarktu? Bez problémů, říká průzkum

Chicago - Dobrou zprávu pro všechny kardiaky zveřejnili američtí vědci - sex je bezpečný pro prakticky všechny srdeční pacienty. Jednoduché pravidlo podle nich zní: pokud jste dost zdraví, abyste bez bolesti na hrudi nebo lapání po dechu vyšli dvě patra schodů, pak si můžete užívat milostného života, napsala dnes agentura AP.

Jiří Grygar svěřil novou knihu plzeňskému nakladatelství

Plzeň – Věhlasný a zároveň populární český astrofyzik Jiří Grygar propojuje astronomii s cykloturistikou. Pod poněkud záhadným názvem „Ebicykl“ se jedná nejspíš o světový unikát. A právě tomu dalo nyní prostor plzeňské nakladatelství Cykloknihy, když vydalo knížku Na kole ke hvězdám, jejímž autorem je právě Jiří Grygar s kolektivem.

Malárii léčí v Africe neúčinnými padělky léků

Oxford - V Africe se používají k léčbě malárie padělky léčebných preparátů, v nichž je příliš malé množství účinné látky. Ohrožuje to velké množství lidí a u parazitů vytváří rezistenci vůči lékům. Některé z padělků pocházejí z Číny.

Dobrý den, Valašsko

Americká sonda Kepler objevila ve vesmíru planetu, na níž by mohl být život. Podle vědců z NASA je to největší milník v pátrání po dvojčeti Země.

Lanovka na Šumavě bude. Ekologové jsou proti

Lanovky na Hochficht v jižní části Šumavy, kterou tvrdě kritizují ekologové, se turisté dočkají. Na druhou stranu se ale ještě zvětší území v Národním parku Šumava (NPŠ), kde se nebude smět zasahovat proti kůrovci.

Na pláži v Austrálii objevili 53 mrtvých lachtanů

Adelaide (Austrálie) - Na 53 mrtvých lachtanů bylo objeveno na pláži v jižní Austrálii. Příčina jejich smrti není známá, oznámili dnes místní ochránci životního prostředí, které citovala agentura AFP.

Archeologové objevili unikátní gotickou dlažbu

České Budějovice – Výjimečný nález si připsali v uplynulých dnech na svých cestách do minulosti archeologové Jihočeského muzea. Při výzkumu v rekonstruované katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích totiž objevili zdobené gotické dlaždice, vypálené z hlíny.

Archeologové našli nejstarší doklady orby a pole

Praha /FOTOGALERIE/– Archeologové v pražské Bubenči odkryli brázdy, které označují za nejstarší doklad orby a za nejstarší pole v českých zemích. Vznikly v první polovině čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem.

Jiří Grygar svěřil světový unikát Plzni

Plzeň – Věhlasný a zároveň populární český astrofyzik Jiří Grygar propojuje astronomii s cykloturistikou. Pod poněkud záhadným názvem „Ebicykl“ se jedná nejspíš o světový unikát.

Léka pro pacienty s nemocným srdcem: zázračná tibetská rostlina

Hongkong - Čínské legendy už dávno vychvalují účinky vzácné bílé květiny, která roste v zasněžených horách a je považována za všelék. Elixír z ní je prý tak mocný, že údajně dokáže vzkřísit k životu mrtvého. Píše o tom agentura Reuters. Čínští vědci se nyní snaží z květiny velikosti avokáda získat v laboratoři látku, která by podle jejich předpokladů mohla pomoci k vývoji nového léku. Ten by sloužil k léčbě srdeční nepravidelnosti, která zvyšuje riziko infarktu.

Objev vědců? Šetrnější chemoterapie

Brno - Nevolnost, vypadávání vlasů a zhoršená funkce ledvin. Nežádoucí účinky, které doprovází téměř každou léčbu rakoviny chemoterapií. Pomocí pro pacienty může být v budoucnu nový objev Viktora Brabce a jeho kolegy Jaroslava Maliny z brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd.

Däniken: Mimozemšťané nás navštívili

Zlín /FOTOGALERIE, VIDEO, ROZHOVOR/ - Vestibul Městského divadla ve Zlíně se pomalu začal zaplňovat lidmi, z nichž mnozí se v něm hned řadí do dlouhého zástupu. Ten se pozvolna sune ke stolku, kde energicky rozdává své autogramy v té chvíli nenápadný muž, kterému by jen málokdo hádal 77 let.

OBRAZEM: Däniken věří v tajemství Egypta

Brno - Slavný švýcarský spisovatel a současný nejprodávanější autor literatury faktu Erich von Däniken v pátek přiblížil návštěvníkům veletrhu Go kamera na brněnském výstavišti své teorie ohledně historie Egypta.

Däniken: Mimozemšťané nás navštívili

Zlín /FOTOGALERIE, VIDEO, ROZHOVOR/ - Vestibul Městského divadla ve Zlíně se pomalu začal zaplňovat lidmi, z nichž mnozí se v něm hned řadí do dlouhého zástupu. Ten se pozvolna sune ke stolku, kde energicky rozdává své autogramy v té chvíli nenápadný muž, kterému by jen málokdo hádal 77 let.

Závislost? Internet vyjde stejně jako hašiš

Londýn - Návyk na internet zřejmě vytváří v lidském mozku podobné změny jako závislost na alkoholu nebo kokainu či hašiši. Podařilo se to prokázat díky výzkumu čínských vědců, kteří skenovali mozek lidí diagnostikovaných s psychickou poruchou způsobenou závislostí na internetu.

Skutečná barva Mléčné dráhy? Je nepřekvapivě bílá

Londýn - Astronomové zkoumali skutečnou barvu naší Mléčné dráhy a zjistili, že odpovídá svému pojmenování. Bílá barva, kterou vidíme ze Země, je dílem optického klamu, a vědci proto pátrali po tom, jak vypadá zvenčí. Že je skutečně bílá, tedy není zcela samozřejmé.

Vědci vyvinuli lék z bodláku a čaje k léčbě nádorů

Praha - Čeští a španělští vědci vyvinuli přípravek z bodláku ostropestřce mariánského (Silybum marianum) na bázi silybinu, který v kombinaci se zeleným čajem otevírá nové možnosti léčby nádorových onemocnění.

Festival ohňostrojů bude v olympijském stylu

Brno /AKTUALIZOVÁNO/– Nezapomenutelný zážitek slibuje letošní brněnská přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Velkolepou podívanou totiž připraví firmy, které zodpovídaly za zahajovací ceremoniály na olympijských hrách v čínském Pekingu a australském Sydney.

Lanovka na Šumavě bude. Ekologové jsou proti

Šumava, Praha – Lanovky na Hochficht v jižní části Šumavy, kterou tvrdě kritizují ekologové, se turisté dočkají. Na druhou stranu se ale ještě zvětší území v Národním parku Šumava (NPŠ), kde se nebude smět zasahovat proti kůrovci.

Zabiják nádorů? Lék z bodláku a čaje vyvinuli čeští vědci

Praha - Čeští a španělští vědci vyvinuli přípravek z bodláku ostropestřce mariánského (Silybum marianum) na bázi silybinu, který v kombinaci se zeleným čajem otevírá nové možnosti léčby nádorových onemocnění. Brání cévnímu zásobení nádorů, které se pak nešíří a zanikají.

Závislost? Internet vyjde stejně jako hašiš

Londýn - Návyk na internet zřejmě vytváří v lidském mozku podobné změny jako závislost na alkoholu nebo kokainu či hašiši. Podařilo se to prokázat díky výzkumu čínských vědců, kteří skenovali mozek lidí diagnostikovaných s psychickou poruchou způsobenou závislostí na internetu. Jak napsal britský list The Independent, výsledek tohoto výzkumu by mohl pomoci při terapii poruch chování a sociálních problémů lidí, kteří tráví mnoho času u počítače.

Policisté už znají muže, který ujel od nehody

Novojičínsko - Svědci vědci pomohli při vyšetřování tragické dopravní nehody v Odrách, při níž zemřel sedmnáctiletý chlapec. „Informace a skutečnosti, které jsme zjistili z místa činu a z následných svědeckých výpovědí, nám přinesly nová zjištění.

Kojené děti více pláčou. Nenechte se odradit, radí matkám odborníci

Londýn - Kojené děti jsou rozmrzelejší a pláčou častěji než děti živené sušeným mlékem. Odborníci ale doporučují matkám, aby i přesto v kojení vytrvaly, protože pláč nemusí vždy znamenat, že má dítě hlad. Britská rada pro lékařský výzkum zjistila, že ačkoli většina matek v Británii začne své dítě kojit, třetina s tím po několika měsících skončí.

Dohoda o Šumavě: Bezzásahová zóna bude 22%

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) v úterý uzavřel diskuse k novému zákonu o Národním parku Šumava, kompromisní návrh zákona míří do legislativního procesu.

Maďarský prezident viněn z opsání disertační práce

Budapešť – Do podezření z plagiátorství podle maďarského tisku upadl prezident Pál Schmitt. Týdeník HVG na svých webových stránkách napsal, že Schmitt pravděpodobně ve své disertační práci před dvaceti přepsal doslovně velké pasáže z práce bulharského odborníka.

Pandy chované v zajetí se vrací do přírody

Tu-ťiang-jen - V Číně začalo stěhování pand narozených v zajetí do chráněné oblasti na jihozápadě země, která se stane jejich prozatímním novým domovem. Podle agentury Reuters jde o nejambicióznější pokus o obnovení zdecimované populace pand velkých v jejich přirozeném prostředí.

Dohoda o Šumavě: Bezzásahová zóna bude 22%

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ -Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ve středu uzavřel diskuse k novému zákonu o Národním parku Šumava, kompromisní návrh zákona míří do legislativního procesu.