Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Vědci: Sýry jsou pro zdraví lepší než máslo

New York – Lékaři a odborníci na výživu dlouhá léta doporučovali lidem vyhýbat se živočišnému tuku a hlídat si tak cholesterol. Teď však dánští výzkumníci přišli s tím, že sýry by nemusely být v tomto ohledu tak zlé a možná by neměly být zařazeny ve stejné kolonce s máslem, napsala agentura Reuters.

Gorilí mládě převezla pražská zoo do Stuttgartu

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – Mládě, které bylo po narození v inkubátoru, už bylo před víkendem podle zoo schopno udržovat svou tělesnou teplotu lépe než po narození. Proto se chovatelé pokoušeli o návrat k samici. Ta ho však nepřijala.

Jak vzniká malárie? Odpověď znají britští vědci

Londýn- Vědci v britském Sangerově institutu odhalili způsob, kterým nejzákeřnější bakterie způsobující malárii napadají červené krvinky v lidském těle. Studii s jejich závěry dnes zveřejnil britský odborný časopis Nature. Podle výzkumníků jde o zásadní krok při hledání vakcíny proti malárii, která ročně zabije kolem 800 tisíclidí.

Den otevřených dveří: přijdou žáci, vrátí se vědci

Brno /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ – Lasery a hologramy. To jsou hlavní lákadla dne otevřených dveří Ústavu přístrojové techniky brněnské akademie věd. Své brány návštěvníkům otevřel ve čtvrtek v devět hodin dopoledne, poslední zájemci o prohlídku do něj vstoupí v pátek v půl třetí odpoledne.

Den otevřených dveří: přijdou žáci, vrátí se vědci

Brno /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ – Lasery a hologramy. To jsou hlavní lákadla dne otevřených dveří Ústavu přístrojové techniky brněnské akademie věd. Své brány návštěvníkům otevřel ve čtvrtek v devět hodin dopoledne, poslední zájemci o prohlídku do něj vstoupí v pátek v půl třetí odpoledne.

Výstavbu parkovacího domu brzdí průzkum

Slaný – Výstavba parkovacího domu ve Slaném, jenž má být dokončen v závěru příštího roku, se nejméně o měsíc opozdí. Nákladnou stavbu za 83 milionů korun, která je financovaná výhradně z městského rozpočtu, přibrzdil nyní 
v místě prováděný archeologický průzkum.Přesto, že se dalo zdržení v jádru historického města Slaného předpokládat, stalo se. Jak dlouho výzkum ale skutečně potrvá, nikdo s přesností určit nedokáže.

Mládě Bikiry zůstává v inkubátoru

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – Gorilí mládě, které se v úterý večer narodilo v pražské zoo samici Bikiře, zůstalo přes noc v inkubátoru a bude tam i nadále. Podle ředitele zahrady Miroslava Bobka má potíže s udržováním tělesné teploty. Matka prvorodička je v úterý odložila.

Změny klimaty způsobí obrovské škody na zdraví

New York - Zdravotní náklady na přírodní katastrofy, které souvisí se změnami klimatu, budou obrovské. Vyplývá to ze studie amerických vědců publikované v odborném časopise Health Affairs, podle níž se jen škody na zdraví způsobené šesti katastrofami ve Spojených státech v letech 2000 až 2009 vyšplhaly na 14 miliard dolarů (256 miliard korun).

V Železné Rudě se sešli vědci

Železná Ruda - V Železné Rudě se sešli historikové, geografové a přírodovědci, kteří se ve svých oborech věnovali zkoumání česko-bavorské hranice v historii i současnosti.

Pražané obdivují šperky a ozdoby z hrobů velmožů

Praha /FOTOGALERIE/ - Zlaté, stříbrné či pozlacené šperky i jiné ozdoby, ale také pozlacené ostruhy z hrobů velkomoravských velmožů a společenské elity obdivují od středy návštěvníci sídla Akademie věd na pražské Národní třídě.

Večer se povedl

Kladruby – Hostem posledního klubového večera v Kladrubech byl vědec, botanik a fejetonista Václav Větvička.

Studie potvrdila rychlé tání ledovců v Tibetu

Peking – Pětiletá studie čínských vědců potvrdila, že ledovce v oblasti Himálaje, které napájejí řadu životně důležitých řek Číny a Indie, tají stále rychleji v důsledku rapidně se zvyšujících teplot ovzduší.

Robotika nebo mikrobiologie. To zajímá mladé vědce

Liberec - Osmdesát školáků se v sobotu stalo studenty Dětské univerzity. Jedná se o unikátní projekt, který už druhým rokem pořádá Technická univerzita. K loňským šedesáti přibyla letos další dvacítka dětí z prvního a druhého stupně základních škol z celého Libereckého kraje.

Nové plzeňské ulice voní po brusinkách

Plzeň - V jedné části Plzně cítíte vůni lesních plodin, procházíte totiž Brusinkovou, Ostružinovou a Borůvkovou ulicí. Další nabídne jarní atmosféru s Květnou, Liliovou nebo Motýlí. U Techmanie na vás zase dýchne genialita vědců s Morseovou, Bellovou i Teslovou ulicí.

OBJEKTIVEM: Poznáváme blíže Václava Čtvrtka

Jičín - Mezinárodní konference, věnovaná spisovateli Václavu Čtvrtkovi, je pomalu u svého konce. První den jsme mohli mezi přednášejícími vidět mnoho zajímavých tváří. Připomeňme si alespoň některé z nich.

Erbenovi se přišla poklonit i Polednice

Třebíč – „Zemřela matka a do hrobu dána, siroty po ní zůstaly; i přicházely každičkého rána a matičku svou hledaly.“ Jak jinak než právě recitací úvodní básně Kytice ze stejnojmenné sbírky Karla Jaromíra Erbeny by měly začít oslavy 200. výročí jeho narození.

V šesti letech sestavuje sudoku a vyrábí lampy

Uherské Hradiště - Vědec. Zřejmě nic jiného nemůže vyrůst z šestiletého Tadeáše Erbana z Uherského Hradiště. Zatímco jeho vrstevníci se běžně učí číst, psát a počítat první lehké matematické příklady, on se zabývá elektrickými obvody.

Vědci počítali brouky v kukuřičném lánu

Žabovřesky – Tři roky zkoumali jihočeští vědci vliv geneticky upravené kukuřice na dvě stě druhů hmyzu. Využili k tomu patnáct hektarů polí Zemědělské společnosti Dubné.

Dobeš chce vést k hrdosti výukou o osobnostech

Praha – Žáci by se ve školách měli více učit o české historii, vědcích a sportovcích. Plánuje to ministr školství Josef Dobeš (VV), národní sebevědomí podle něj pomůže českým dětem uspět ve světě. Výuka k občanství by se měla prolínat více předměty.

Hosty podzimních Básnických hlasů byli Jakub Chrobák a Jonáš Hájek

Opava – První podzimní díl Básnických hlasů je za námi. V úterý večer se poezie četla v Jazz Café Clubu Evžen na Beethovenově ulici. Kolem devatenácté hodiny už lidé seděli v kavárně Evžen a očekávali hosty večera. Byli jimi Jakub Chrobák a Jonáš Hájek. Moderování se ujal básník a literární vědec Petr Hruška.

Surikaty se poznají po hlase, zjistili vědci

Londýn - Surikaty, roztomilí drobní savci známí z mnoha zoologických zahrad, překvapily vědce, kteří je studovali ve volné přírodě jihoafrické pouště Kalahari. Tam zjistili, že surikaty dokážou rozpoznat po hlase jiné členy své skupiny, napsal zpravodajský server BBC News.