Šumava /FOTOGALERIE/ - Houbařům začala v plné síle sezóna. Zároveň s ní se začaly především v hromadných emailech objevovat zprávy, že vědci zkoumali první letošní houby a zjistili, že skoro všechny několikanásobně překročily limity kontaminace, které jsou pro člověka bezpečné.
Liberecký kraj - V Libereckém kraji v červenci přibylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti se na konci prvního prázdninového měsíce zvýšila o 0,3 procentního bodu na 9,4 procenta. V celém Česku vzrostla o desetinu bodu na 8,2 procenta.
Jednou ze základních podmínek pro začátek milostného jiskření je příjemná tělesná vůně. Měla by se linout ze všech koutů lidského těla. To ale často bývá problém, zejména co se týče ústní dutiny. Nepříjemný dech dokáže jakoukoli vášeň okamžitě zchladit.
Liberecký kraj - V Libereckém kraji v červenci přibylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti se na konci prvního prázdninového měsíce zvýšila o 0,3 procentního bodu na 9,4 procenta. V celém Česku vzrostla o desetinu bodu na 8,2 procenta.
Kutnohorsko – K prudké alergické reakci spojené s bězvědomím a nevolností vyjížděli záchranaři ve středu do obce Zbraslavice. Zdravotní komplikace spojené s kopřivkou, otoky a poklesem tlaku měl na svědomí sršeň, který devětatřicetiletého muže píchl do oka.
O tom, že ženy pletou mužům hlavu, se ví odnepaměti, ale nyní na to konečně existuje i vědecký důkaz. Nizozemští odborníci dali dohromady několik desítek testovacích dvojic a nestačili se divit.
Stříbro – Od hrobu obětí pochodu smrti ve Staré Knížecí Huti se výzkumný tým archeologů Filozofické fakulty Západočeské univerzity přesunul na městský hřbitov do Stříbra. Tam provádí průzkumné sondy hned na několika místech. K podstatným nálezům zatím ale nedospěl.
USA – Obrovským divadlem, které by nepochybně okouzlovalo básníky, milence i skladatele písní, pokud by tedy měli možnost ho vidět, bývaly doby, kdy Země měla dva měsíce.
Minulý týden mě zaujal žebříček 26 profesí, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na základě červnové ankety mezi tisícovkou respondentů. Tazatelé se tohoto pečlivě vybraného vzorku české populace ptali jaké profese si nejvíc váží a jakým povoláním naopak nejvíc pohrdají. Nabídli jim výběr 26 profesí, které hodnotili škálou od jednoho do sta bodů.
Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – TOP 09 vyzvala všechny strany šumavského sporu o kácení k návratu k jednacímu stolu. Předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg označil situaci okolo kůrovce za pseudonáboženskou válku.
Modrava – I v pondělí bylo pořádně živo v lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy, kde ekologičtí aktivisté od poloviny července brání kácení kůrovcem napadených stromů, jež považují za nelegální.
Šumava - V oblasti Ptačího potoka na Šumavě, kde ekologičtí aktivisté brání už víc než týden dřevařům v kácení stromů napadených kůrovcem, jsou horské smrčiny přirozenou součástí ekosystému, proto by tam měly být smrky zachovány a ponechány přírodním procesům.
Je to šílenost, ale když je venku kolem 20 stupňů Celsia a nic nenasvědčuje tomu, že se počasí v následujících dnech zlepší, možná vezmete zavděk i střílečkou Dino D-Day. Grafika vás vrátí zhruba o 10 let nazpět, nicméně příběh je originální až ztřeštěný, a to se počítá.
Londýn - Lidé ze severních oblastí Země mají větší mozek a oči, aby se lépe orientovali během delších zim bez slunečního svitu a za často nepříznivého počasí. Přišli na to vědci Oxfordské univerzity na základě zkoumání lidských lebek z 12 různých částí světa.
Praha /PRŮZKUM/ – Lidé si nejvíce váží profese lékařů, vědců a zdravotních sester, naopak nejmenší prestiž mají ministři, uklízečky a poslanci. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro průzkum veřejného mínění (CVVM).
Brno – Ještě před několika lety to podle odborníků vypadalo, že antibiotika nadobro vyřeší problém s infekčními onemocněními. Bakterie si na ně ale zvykly. Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno ve spolupráci s dětskými lékaři v Karviné na Ostravsku zjistili, že se lidé rodí vůči těmto lékům stále častěji imunní.
Náměšť nad Oslavou - Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou mají tu výjimečnost, že řada zahraničních muzikantů zůstane na festivalu déle než jeden koncertní večer. Pak nastává příležitost, kdy se mohou v dalších dnech setkat na svých dílnách – workshopech s návštěvníky festivalu.
Brno – Ještě před několika lety to podle odborníků vypadalo, že antibiotika nadobro vyřeší problém s infekčními onemocněními. Bakterie si na ně ale zvykly. Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno ve spolupráci s dětskými lékaři v Karviné na Ostravsku zjistili, že se lidé rodí vůči těmto lékům stále častěji imunní.
Stará Knížecí Huť – Je duben roku čtyřicátého pátého, druhá světová válka je v závěru a Tachovskem tou dobou prochází asi osm tisíc lidí v devíti transportech.
Stará Knížecí Huť – Mladí vědci z Fakulty filozofické ZČU v Plzni zahájili v těchto dnech ve Staré Knížecí Huti výzkum hromadného hrobu obětí Pochodu smrti do koncentračního tábora ve Flossenbürgu.
Ženy by měly ve vlastním zájmu co nejdříve zabránit svému milému, aby ve spánku „řezal dříví“. Pokud ho nechají dlouhodobě chrápat, neužijí si s ním v posteli klidného spánku ani divokých sexuálních radovánek.
Mikulčice – Nezodpovězená otázka, kde byl hrob svatého Metoděje, znovu ožívá. Archeologové na Valech v Mikulčicích se při revizním výzkumu dostali právě k místu, kde by měl jeden z věrozvěstů podle legendy být pochován.
Hodonínsko - Nezodpovězená otázka, kde byl hrob svatého Metoděje, znovu ožívá. Archeologové na Valech v Mikulčicích se při revizním výzkumu dostali právě k místu, kde by měl jeden z věrozvěstů podle legendy být pochován.
Zlín /FOTO/ – Mloky, čolky i skokany zelené mohou pozorovat děti i dospělí v nové expozici zlínské zoo zvaném Centrum Caudata. Zájemci jej najdou poblíž zámku Lešná v bývalém odpočinkovém koutku U Veverky.
Hradec Králové – Pozůstatky hostince, který vyhořel před téměř sto lety, odkryli archeologové na náměstí 28. října v Hradci Králové. Archeologické sondy jsou předvojem rekonstrukce, která je naplánovaná na léto příštího roku.
Mladecko – Jeden z nejneobvyklejších meteorologických jevů na světě byl nejspíše k vidění nedávno v obci Mladecko-Jakartovice. Kulový blesk se zde rozhodl „navštívit“ hned tři chaty. Jeho výlet po okolí nakonec skončil naštěstí pouze škodami na elektronice.
Nové Hrady – Objevy nových léků i lepší poznání buněk bude nyní možné díky vědcům z Jihočeské univerzity a Akademie věd v Českých Budějovicích.Ti vyvinuli nový druh optického mikroskopu, s nímž lze sledovat změny v živých buňkách. To dosud žádný přístroj nedokázal.
Praha - Nedávno jsem s velkým zaujetím sledoval přírodopisný dokument o mravencích. Vědci v něm předložili důkazy o prazvláštní podobnosti společenství tohoto drobného hmyzu a lidské společnosti.
Tokio – Na dně Tichého oceánu se nacházejí rozsáhlé zásoby vzácných kovů, které lze snadno vytěžit. Oznámili to japonští vědci. Vzácné kovy jsou důležité při výrobě vyspělé elektroniky.
Jižní Morava – Metr a půl. Taková je teď průhlednost Brněnské přehrady. Od května se zmenšila o tři metry. Podle informací Povodí Moravy, které má přehradu ve správě, mohou za snížení viditelnosti řasy.
Jeruzalém – Izraelští vědci prověřili novým lingvistickým počítačovým programem bibli a potvrdili, že jde o dílo mnoha lidí. Jednomu autorovi se nedá přičíst ani starozákonních pět knih Mojžíšových (Pentateuch), ačkoli pro věřící je nezpochybnitelným a jediným autorem Bůh.
Stříbro – Město Stříbro nemá v současné době kam pohřbít ostatky 118 lidí, kteří zemřeli bez toho, aby se o ně někdo postaral. V létě proto bude připravovat nový městský hrob, kvůli kterému musí exhumovat jednu lokalitu na hřbitově.